Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Je inflace v USA neporazitelná?! | Investiční Memento #72
Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 72. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Co dává dolaru největší sílu?
Americký dolarový index od února letošního roku nepřetržitě roste. Zdá se, že všechny faktory hrají v jeho prospěch. Ať už jde o vysoký hospodářský růst podpořený razantním snížením daní, zrychlující inflaci, obchodní válku, úprk kapitálu z rozvíjejících se zemí a neposlední řadě rostoucí úrokové sazby v USA. To vše dokázalo vyšroubovat hodnotu dolaru proti koši měn do blízkosti historického maxima, kterého dosáhl krátce po zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Může tato krasojízda pokračovat dále? A na jaké proměnné si dát největší pozor?

2. týden prvního kola investiční soutěže
Máme za sebou 2. týden prvního kola investiční soutěže, která probíhá na tzv. “demo“ fiktivních účtech. Každý soutěžící odstartoval hru se stejným počátečním kapitálem 30 000 Kč.

Proč změna parametrů systému nevede ke změně samotného systému?
Nový prezident České republiky se v nedávném rozhovoru zmínil o změně parametrů důchodového systému. Podle mě se dotkl zajímavého konceptu a sice, že změna parametrů systému nemusí nutně vést ke změně systému samotného. Tento koncept má důležité důsledky nejen v oblasti důchodových systémů, ale i v algoritmickém obchodování.

Jak poznat, že propad akcií našel své dno
Akciové trhy jsou za posledních měsíc pod další vlnou výprodejů a nic na tom nemění ani výsledková sezona, která ve většině případů pozitivně překonává očekávání. Akcie konkrétních společností, které překonávají očekávání, rostou, indexy však zůstávají zatím pozadu a převládá negativní sentiment.

Trumpovo tweetování zvyšuje volatilitu
Americkému prezidentovi stále vyhovuje komunikace s veřejností skrz Twitter. Jeho zpráva se tak dostane ihned do celého širého světa, nemusí být filtrována nežádoucími novinářskými připomínkami a dotazy a také je často pro finanční trhy velmi kurzotvorná. Toho, že Donald Trump dokáže cenou na trhu skutečně hnout, jsme se mohli přesvědčit v reálném čase ve čtvrtek odpoledne, kdy jeho tweet katapultoval cenu ropy v rámci minut o 22 % vzhůru.

První zaškobrtnutí Fedu při měkkém přistání
V současnosti je nejdůležitějším makroekonomickým údajem americká inflace. Její hodnota bude určovat americkou měnovou politiku v následujících měsících a možná i letech.

Akcie long nebo short? Jsou i jiné možnosti?
Schopnost udržet si názorový odstup je nezbytnou součástí procesu rozhodování. Jaké benefity tento přístup k informacím přináší, se dočtete v tomto článku.

Americký dolar dohání ztráty
Od amerických prezidentských voleb vyhnal tzv. Trumpův efekt úrokové sazby, inflační očekávání a především dolar významně výše. Do toho přichází Fed s takřka jistým zvyšováním sazeb v prosinci a ekonomika Spojených států začíná po přestávce způsobené snižováním investic v těžebním průmyslu a snižováním skladu zásob nabíhat na slušné tempo.

Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry USD/JPY, EUR/USD a GBP/AUD
V dnešním blogu technické analýzy se podíváme na měnové páry USD/JPY, EUR/USD a GBP/AUD. Cena prvního měnového páru reagovala na důležitou rezistenci nedaleko dlouhodobé trendové čáry. Na EUR/USD se rozhoduje o pokračování trendu stejně jako na GBP/AUD. To vše na denních časových rámcích.

AUD/NZD: Uhlí vs. mléko
Měnový pár AUD/NZD se obecně neobchoduje při příliš velké volatilitě. Australský i novozélandský dolar totiž reagují na globální makrodata nebo třeba nastavení měnové politiky americké centrální banky velice podobně. Pojí je i vzájemná provázanost ekonomik, geografická blízkost, silné ekonomické pouto s Čínou a nyní i izolace pohybu osob oproti zbytku světa vzhledem k vývoji pandemie.

Japonský jen znovu zlevňuje
Inflační čísla po celém světě neklesají tak rychle, jak se čekalo, nebo dokonce stále rostou. Na této vlně v posledních týdnech výrazně vzrostly výnosy amerických a evropských dluhopisů, protože se od centrálních bank čekají vyšší úrokové sazby, které budou měnové autority držet vysoko po delší dobu.

Analýza amerických indexů a zlata
Na akciových trzích nevidíme v posledních třech týdnech ani náznak nějaké rizikové averze a obav z dalšího vývoje. Tolik obávaný brexit a jeho případné důsledky indexy naopak nastartoval až k podezřele demonstrativnímu růstu s vytvářením každodenních nových historických maxim.

Akcie Tesly opět pod 200 dolarů?
Probíhající výsledková sezona za třetí čtvrtletí 2023 má mnoho poražených. Jedná se o velké firmy jako Google, Meta nebo Tesla. Mezi poraženými však existují rozdíly. Společnosti Google a Meta sice publikovaly velmi dobré čísla, ale trh je neocenil. Zatímco Tesla neměla ani dobré výsledky a výhled do budoucnosti zůstává značně nejistý. Akcie Tesly by tedy s největší pravděpodobností měly opět zamířit pod 200 dolarů. Dnes chybí už jen kousek.

Analýza NASDAQ, Dow Jones, EUR/USD - Dow Jones je osm dní ve ztrátě
Co čekat od trhů v závěru roku a kdo nadělí předčasný vánoční dárek traderům? Přečtěte si v poslední letošní analýze od expertů z Purple Trading.

Start výsledkové sezóny se vydařil, americké akcie výrazně posílily
Americký akciový benchmark S&P 500 má za sebou jasně růstový týden s výsledkem +1,82 %. Index je zpět nad 50denním klouzavým průměrem a prolomil také sérii nižších maxim.

Měnový pár NZD/USD: Analýzy více časových rámců (W1 až H4)
V tomto blogu se blíže podíváme na měnový pár NZD/USD a to formou analýz více časových rámců (multitimeframe). Při této analýze obchodník používá více grafů a to sestupně od shora dolů. Cílem je nastavení technických mantinelů před vstupem do obchodu a kvalitní načasování.

Jiný pohled na americké volby očima tradera
Drtivá většina diskuze a odhadů dopadu amerických voleb na trhy se točí kolem samotného prezidenta. Pokud ale prezident nemá podporu v Kongresu, nemůže svou agendu v čele s hospodářským programem uplatňovat naplno.

Americké obchodní války
Donald Trump a jeho administrativa řekli dost zavedenému globálnímu obchodnímu modelu, ve kterém Spojené státy nakupují a ostatní vyrábějí. I přes riziko poklesu celosvětové ekonomiky se nebojí rozpoutat se svými partnery obchodní války.

Trading nastavení S&P 500 a EUR/USD
Pondělní dopolední a odpolední propady akciových trhů vypadaly hodně nadějně, index S&P 500 se již blížil k první důležité support úrovni na 2.300 bodech +/-. Finanční trhy však nakonec dokázaly tento negativní vývoj otočit a zakončily blízko pátečním závěrům. To bylo rozhodující pro vývoj v dalších dnech, negativní sentiment z předchozích dnů se již neprohloubil a neznervóznil tak long investory. Naopak na zlepšeném sentimentu trhy v dalších dnech posilovaly.