Fed trvá na tom, že musí dostat inflaci zpět pod 2 %. Její lednová hodnota však přinesla první zklamání. Inflace byla 6,4 % pří očekávání trhu 6,2 %. Optimisté se radovali, že je inflace o něco menší než v prosinci, kdy dosáhla 6,5 %. Ale tento pokles hodnot je tak malý, že se může pohybovat na úrovni statistické chyby.
Vývoj americké inflace v posledních měsících:
Záporné reálné úrokové sazby
Fedu až do teď vše víceméně vycházelo. Jak vidíme na grafu, inflaci v USA se podařilo srazit o třetinu. Nyní však nastává problém. Aby byl efekt snižování inflace účinný, musí se úroková sazba co nejdřív dostat nad inflaci. Pokud se tak nestane, nacházíme se stále v režimu záporných úrokových sazeb, i když sazby jsou nominálně pozitivní. Současné americké sazby dosahují 4,75 %. Můžeme tedy počítat s tím, že na dalším zasedání Fed zvedne sazby znova o 25 bazických bodů. Jenomže 5 %, pokud bude inflace klesat minimálně, nebude na pozitivní reálné sazby stačit. A zde nastává problém, na který mnozí ekonomové a analytici poukazovali. Stáhnout inflaci pod 2 %, bude možné se sazbami mnohem výše než 5 %. Fed bude muset být mnohem více „jestřábí“ než se zdálo, tedy pokud se bude držet inflačního cíle. Už teď je však jisté, že snižování sazeb v USA nebude na pořadu dne.
Stoická reakce trhů
Trhy v první chvíli znejistěly. Důvod byl oprávněný, protože boj s inflací bude mnohem tvrdší. Ale pak se vše změnilo jak mávnutím kouzelného proutku. Technologický Nasdaq, který je nejvíc citlivý na měnovou politiku Fedu, dokonce zakončil obchodní den růstem. Trhy si prostě nepřipouští, že Fed může měnovou politiku přitvrdit. Na druhou stranu vyšší inflace naznačuje, že spotřeba a tím i ekonomický růst, zatím není vážně ohrožena. Velký pokles v konzumaci se tak nekoná.
Rezistence trhů je dnes obdivuhodná, když vidíme, jak se ekonomická situace zhoršuje každým dnem. Počet propuštěných v Silicon Vallaye stoupá. Společnosti jako Bank of America vyzývají své klienty, aby prodaly akcie, které jsou nyní trhy na vrcholu. Na trhy nemá ani vliv geopolitické napětí na blízkém Východě a blížící se ruská ofenziva nebo dosud nevyřešený strop amerického státního dluhu. V takovém kontextu akciové trhy zůstávají v stoickém klidu.
Je to známka síly anebo bezradnosti?
Matěj Široký