Kvůli Turecku trpí i měny zemí jako Brazílie, Jihoafrická republika nebo Indie, které jsou sice v zahraniční bilanci podobně deficitní, ale alespoň neignorují toky globálního kapitálu a domácí úkoly pro udržení stability si plní.
S ohledem na domácí politickou situaci proto můžeme tleskat turecké centrální bance, která i přes tlak prezidenta Erdogana ve čtvrtek zvýšila hlavní úrokovou sazbu z 17,75 % na rovných 24 %. Po laxní pasivitě při krvavé lázni turecké liry během července a srpna jsme si nemohli být jistí, jestli turecká strážkyně měny nenechá rozpoutat v této 80milionové zemi hyperinflaci.
Vývoj hlavní úrokové sazby v Turecku:
Čtvrteční krok však pravděpodobnost totálního kolapsu Turecka ve venezuelském stylu výrazně snížil. Inflace se sice během podzimu přehoupne přes 20 % s tím, jak vysoký růst dovozních cen bude prorůstat ekonomikou, dalšímu růstu by ale měla zabránit stabilnější lira.
Vývoj meziroční inflace v Turecku:
Pokud měnový pár USD/TRY i přes zvýšenou volatilitu udrží v následujících měsících pásmo 6,00 – 7,00, prospěje tato stabilita i ostatním zemím emerging markets. Brazilský real (BRL) nebo indická rupie (INR) by tak mohly do konce roku část letošních ztrát proti americkému dolaru smazat.
První vlaštovka přilétla i k nám do Česka, kde si koruna díky návratu optimismu a jestřábímu přístupu centrálních bankéřů připsala k euru během září již 1 % na 25,45, což je vzhledem k minimální volatilitě EUR/CZK velmi slušný výkon.
Vývoj měnového páru USD/TRY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, investing.com, tcmb.gov.tr