Pondělí 30. prosince 2024 18:07
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Přehled vývoje GBP/USD dne 5. listopadu. Libra nemůže nic dělat

05.11.2024 07:35  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

analytics672962758e953.jpg

Měnový pár GBP/USD vykázal v pátek poněkud neobvyklý pokles, po kterém v pondělí následoval přirozenější růst. Toto posilování britské měny však může skončit. Trh obnovil páteční fair value, ale další růst britské libry bude vyžadovat nové faktory a důvody.

Libra poslední dva roky spíše rostla. Domníváme se, že to odráží očekávání trhu ohledně budoucího snížení sazeb Federálního rezervního systému, které považujeme za "globální" faktor.

Pokud tomu tak je, je to již započítáno v ceně a dolar nemá další důvody k poklesu. I když se mohou objevit spekulace o tom, co se stane s americkou ekonomikou za vlády Donalda Trumpa nebo Kamaly Harris, nedoporučujeme takové předpoklady do oznámení výsledků voleb vyslovovat. Trump v současné době v průzkumech vede, což však mnoho neznamená, protože americký volební systém je příliš složitý na to, aby bylo možné vyvozovat závěry pouze na základě průzkumů. Výsledek bude záviset na klíčových státech, kde rozdíl ve prospěch jednoho z kandidátů často činí jen několik set hlasů. V boji o prezidentský úřad tak jsou stále ve hře jak Trump, tak Harris.

Mezi hlavní události tohoto týdne patří zasedání Federálního rezervního systému, ale trh již neočekává snížení sazeb ze strany Fedu o 0,5 %, a to ani po neuspokojivých zprávách Nonfarm Payrolls a ISM. Domníváme se, že pokud se bude americký trh práce nadále zhoršovat, Fed tempo uvolňování nezrychlí. V takovém případě dolar stále nemá reálný důvod k poklesu.

Nezapomeňme také, že tento týden bude zasedat Bank of England, která pravděpodobně podruhé sníží sazby, a to pravděpodobně o 0,25 %. Pokud však britská libra v posledních dvou letech rostla, stanovil si trh cenu za uvolnění měnové politiky BoE předem? Domníváme se, že nikoli. Myslíme si tedy, že páteční údaje o vývoji pracovní síly a podnikatelské aktivity nezabrání dolaru obnovit svůj střednědobý růst. Trh práce se pravděpodobně časem zotaví, protože Fed nastavil jasný kurz uvolňování. Všimněme si, že změny sazeb nemají okamžitý dopad; je potřeba čas, aby se projevily důsledky v různých sektorech ekonomiky. Proto není třeba, aby Fed panikařil a urychloval snižování sazeb.

analytics6729627ebdcdd.jpg

Průměrná volatilita páru GBP/USD za posledních pět obchodních dní činí 95 pipsů, což je pro tento pár považováno za "průměrnou" hodnotu. V úterý 5. listopadu očekáváme pohyb v rámci pásma vymezeného úrovněmi 1,2854 a 1,3044. Vyšší lineární regresní kanál směřuje vzhůru, což signalizuje pokračování vzestupného trendu. Indikátor CCI vstoupil do oblasti přeprodanosti a vytvořil několik býčích divergencí, což naznačuje možnou korekci směrem vzhůru.

Nejbližší úrovně supportu:

  • S1 – 1,2939
  • S2 – 1,2909
  • S3 – 1,2878

Nejbližší úrovně rezistence:

  • R1 – 1,2970
  • R2 – 1,3000
  • R3 – 1,3031

Doporučení pro obchodování:

Pár GBP/USD si zachovává klesající trend. Stále nedoporučujeme dlouhé pozice, protože se domníváme, že všechny faktory podporující britskou měnu již byly několikrát oceněny. Pokud obchodujete "čistě technicky", dlouhé pozice jsou možné s cíli na 1,3031 a 1,3044, pokud se cena nachází nad linií klouzavého průměru. Krátké pozice jsou aktuálně mnohem relevantnější s cíli na 1,2878 a 1,2848, vyžadují však návrat pod klouzavý průměr. Tento týden bychom mohli být díky silným fundamentálním faktorům svědky smíšených pohybů.

Vysvětlení k ilustracím:

Lineární regresní kanály pomáhají určit aktuální trend. Pokud oba míří stejným směrem, znamená to, že trend je silný.

Linie klouzavého průměru (nastavení: 20,0, vyhlazená) určuje krátkodobý trend a udává směr obchodování.

Úrovně Murray slouží jako cílové úrovně pro pohyby a korekce.

Úrovně volatility (červené čáry) představují pravděpodobné cenové rozpětí páru během příštích 24 hodin na základě aktuálních hodnot volatility.

Indikátor CCI: Pokud vstoupí do oblasti přeprodanosti (pod -250) nebo překoupenosti (nad +250), signalizuje blížící se obrat trendu opačným směrem.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Přehled vývoje EUR/USD 12. srpna: Přiblíží inflace v USA dolar k dalšímu poklesu?
    Měnový pár EUR/USD v pátek nevykazoval žádné zajímavé pohyby ani chuť obchodovat. Denní volatilita činila 23 pipsů, což vypovídá o mnohém. Celkově se pár celý den držel na jednom místě. Ve 4hodinovém časovém rámci se však udržel nad linií klouzavého průměru, takže vzestupný trend zůstal zachován. Připomeňme, že poslední propad dolaru následoval po slabých zprávách o nezaměstnanosti a Non-Farm Payroll v USA. Kotace zároveň zůstaly v horizontálním kanálu 1,0600–1,1000, kde se drží již sedm měsíců. Hlavní otázkou nového týdne tak bude, zda dolar dokáže udržet svůj očekávaný růst v rámci horizontálního kanálu s cílem na 1,0600.
  • Přehled vývoje EUR/USD 19. srpna. Náhled na tento týden. Nuda a závěrečný bleskový útok eura
    Měnový pár EUR/USD v pátek poklidně pokračoval ve svém vzestupném pohybu, který nebyl ani tentokrát založen na makroekonomických nebo fundamentálních faktorech. V pátek se v eurozóně neobjevily žádné významné zprávy ani události, přesto euro v noci, ráno, během dne i večer rostlo. Ve čtvrtek se ukazatel CCI dostal potřetí za sebou do překoupené zóny. Můžeme tedy předpokládat, že se pohyb páru směrem vzhůru blíží ke konci.
  • Přehled vývoje GBP/USD. Co nás čeká tento týden: udělá si britská libra přestávku?
    V pátek pár GBP/USD pokračoval v klesajícím pohybu. To, co obchodníci sledují v grafech, je stále relativně optimistický scénář pro britskou měnu. Stojí za zmínku, že vzhledem ke své volatilitě klesá libra méně prudce než euro. Za poslední dva měsíce euro kleslo o 700–800 pipsů, zatímco libra zaznamenala pokles o 800–900 pipsů. Nicméně libra obvykle vykazuje 1,5krát větší volatilitu než euro. Za normálních okolností by tedy mohla libra ztratit 1 100–1 200 pipsů během stejného období.
  • Přehled vývoje GBP/USD dne 13. listopadu. Libra si kope vlastní hrob
    Měnový pár GBP/USD v úterý pokračoval v poklesu. Ačkoli by se mohlo zdát, že tato fráze platí spíše pro euro, přesně odráží situaci libry. Včera jsme se zmínili, že se libra přibližuje ke svým dvěma nedávným lokálním minimům a pravděpodobně je prolomí. Přesně to se v úterý stalo. Britská měna sice nadále vykazuje pozoruhodnou odolnost vůči dolaru, ale stále více se snaží čelit objektivní realitě.
  • Přehled vývoje GBP/USD dne 15. listopadu. Britská libra se snaží zotavit
    Měnový pár GBP/USD se ve čtvrtek pokusil zotavit a zaznamenal mírný růst. Tento nárůst byl však tak slabý a nevýrazný, že jej nelze klasifikovat ani jako korekci. Kromě pozdně večerního projevu guvernéra Bank of England Andrewa Baileyho se během dne ve Spojeném království neodehrály žádné významné události. Ve Spojených státech mezitím byly zveřejněny dvě sekundární zprávy: index cen výrobců, který vykázal neutrální výsledky, a zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která se blížila očekávání trhu. Ani jedna z těchto zpráv neměla potenciál vyvolat byť jen mírné oslabení dolaru.
  • Přehled vývoje GBP/USD dne 27. srpna. Americký dolar nikoho nezajímá. Dokud...
    V pondělí se pár GBP/USD v první polovině dne ani nepokusil o korekci. Teprve v průběhu americké seance, kdy byla zveřejněna zpráva o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby v USA, začaly na trhu určité pohyby. Nedá se však říci, že by dolar posílil. Situace je taková, že můžeme vyvodit stejné závěry jako v případě páru EUR/USD. Britská libra roste z jediného důvodu – trh čeká na první snížení sazeb ze strany Federálního rezervního systému. Jakmile k tomu dojde, trh může začít očekávat druhé snížení sazeb. Formálně by dolar mohl klesat ještě několik měsíců.
  • Přehled vývoje GBP/USD dne 28. srpna. Britská libra nevykazuje známky poklesu
    V úterý pár GBP/USD opět vzrostl a dosáhl nového lokálního maxima. I přes absenci makroekonomických zpráv týkajících se dolaru nebo libry v úterý (stejně jako fundamentálních událostí) si trh našel důvody pro další prodej americké měny. Každý den bychom mohli psát to samé – dolar zcela nelogicky klesá. Nelogicky klesal i v první polovině roku, ale tehdy nebyl jeho růst tak výrazný. Nyní se americký dolar za pouhé tři týdny propadl o 600 pipsů. A přiznejme si upřímně – jaké události mohly takový pokles byť jen teoreticky vyvolat?
  • Přehled vývoje GBP/USD dne 29. srpna. Libra nemůže před svým skonem popadnout dech
    Pár GBP/USD ve středu také vykázal pohyb směrem dolů, ale libra přesto klesla mnohem méně než euro a mnohem více vzrostla. To však říkáme již od začátku roku. V zásadě vše, co bylo řečeno v článku o EUR/USD, platí i pro GBP/USD. Libra roste bez zjevného důvodu, přestože Bank of England začala uvolňovat měnovou politiku jako první, což bylo na začátku roku téměř nepředstavitelné. Taková je však objektivní realita. Proč tedy libra roste a dolar klesá?
  • Přehled vývoje GBP/USD dne 30. srpna. Libra se snaží využít každé příležitosti
    Pár GBP/USD ve čtvrtek opět zaznamenal mírný pokles. Tento pokles můžeme považovat za formální, neboť cena zůstává poblíž svého 2,5letého maxima. Můžeme 100pipsový retracement nazvat "korekcí", když libra jen za posledních několik týdnů vzrostla o 600 pipsů? Současný pohyb britské měny bychom tedy charakterizovali jako "stání na místě". Dokonce i euro dokázalo vykázat určitou korekci, ale libra ne! Na tuto skutečnost upozorňujeme již od začátku roku. Libra klesá jen zřídka; ve skutečnosti klesá mnohem méně často než euro. Jednoduše řečeno, pokud trh není nakloněn prodeji eura, je ještě méně nakloněn prodeji libry.
  • Přehled vývoje GBP/USD dne 31. července; libra před zasedáním Bank of England klesá
    Domníváme se, že důvodem poklesu páru je jeho překoupenost, nadcházející snížení sazeb ze strany Bank of England a nepřiměřený růst, který vykazoval poslední tři měsíce. Opakovaně jsme se zmiňovali o tom, že růst tohoto páru byl nelogický, a možná nyní nastal čas, aby byla nastolena spravedlnost.
  • Přehled vývoje GBP/USD. Týdenní výhled – O osudu dolaru rozhodne inflace v USA
    Měnový pár GBP/USD pokračoval v pátečním poklesu navzdory absenci významných makroekonomických nebo fundamentálních událostí. Důvody poklesu britské libry byly podobné těm, které ovlivnily euro. Jak už jsme uvedli dříve, závěry o zasedání FOMC by se neměly vyvozovat ihned po události, ale nejdříve 24 hodin poté. Co jsme viděli ve čtvrtek večer? Na trhu nedocházelo k téměř žádné aktivitě – jen drobný pokles dolaru a nedostatek významného zájmu. V pátek však dolar získal 70 pipsů. I když libra v posledních týdnech stagnuje, širší výhled se nemění. Hlavní je, že trh reagoval nákupem dolaru hned po zasedání Fedu. Britská libra měla potíže s významnější korekcí. Tyto dva faktory považujeme za velmi důležité.
  • Přehled vývoje GBP/USD 12. srpna: Libru by mohly podpořit dvě zprávy o inflaci
    Pár GBP/USD neprojevil ochotu se pohnout ani v pátek. Cena vyvinula korekci směrem ke klouzavému průměru, kde obchodní týden skončil. Za zmínku stojí, že britská libra klesá již tři a půl týdne v řadě, což je pro ni vzácné. Navíc minulý týden téměř nepřetržitě klesala vůči dolaru, zatímco mnoho jiných měn rostlo, což je také neobvyklé. Vzhledem k celkovému fundamentálnímu pozadí roku 2024 a celkovému technickému obrazu však není na poklesu britské měny nic překvapivého. Zatímco trh čeká (již sedm měsíců) na to, až Federální rezervní systém "na příštím zasedání sníží klíčovou sazbu", Bank of England již začala uvolňovat svou měnovou politiku, a to hned po Evropské centrální bance. Americký dolar tak má v současné době oproti euru a libře výhodu. Trh se bohužel soustředí pouze na slabá americká data a nadcházející snížení sazeb Fedu. Všechno ostatní je pro něj nezajímavé.
  • Přehled vývoje GBP/USD 2. srpna; varovný výstřel od Bank of England
    GBP/USD ve čtvrtek pokračoval v poklesu, ale volatilita se navzdory zasedání Bank of England a Federálního rezervního systému zvýšila jen mírně. Pohyby páru ve středu a ve čtvrtek mohly být úplně jiné. Proto se vždy zdržujeme vyvozování závěrů bezprostředně po zasedáních centrálních bank. Trh může na tyto události reagovat až 24 hodin a neměly by se dělat ukvapené závěry. Pár si pravděpodobně zachovává technický pokles způsobený překoupeným stavem libry. Pojďme si to rozebrat.
  • Přehled vývoje GBP/USD 23. srpna. Nesmíme zapomínat ani na indexy podnikatelské aktivity
    Pár GBP/USD ve čtvrtek pokračoval v růstu. Někdo by mohl říci, že makroekonomické pozadí opět přálo britské měně, a z technického hlediska by měl pravdu. Ráno byly ve Velké Británii zveřejněny zprávy o podnikatelské aktivitě v sektoru služeb a zpracovatelském průmyslu, které překonaly odhady odborníků. Není to dobrý důvod pro další nákupy libry? Někomu se tento pohyb zdá logický. My bychom však rádi položili jednoduchou otázku: Co když v příštím roce budou všechny zprávy ze Spojeného království silnější, než se předpokládalo, a ty z USA budou slabší? Vzrostl by kurz páru GBP/USD na 1,5? Na 1,7?
  • Přehled vývoje GBP/USD 5. srpna; libra se rychle dostala z pasti
    Také na měnovém páru GBP/USD se v pátek projevila býčí tendence, kterou vyvolaly makroekonomické údaje z USA. O několik dní dříve rozhodla Bank of England o zahájení uvolňování měnové politiky. V důsledku toho se britská měna ve čtvrtek propadla. Osud však opět přál britské libře, která čtvrteční ztráty rychle vyrovnala.
  • Přehled vývoje měnového páru EUR/USD dne 11. prosince. Trh podřimuje, zatímco si dolar pojistil své vítězství
    V úterý začal měnový pár EUR/USD postupně klesat. Cena sklouzla mírně pod linii klouzavého průměru a tento týden nepřinesl žádné významné fundamentální ani makroekonomické události. V důsledku toho není na současném trhu příliš co analyzovat – žádné zprávy, reporty, projevy – jen minimální pohyb. Upozorňujeme však na několik klíčových bodů, které naznačují, že americký dolar může být připraven na další růst.
  • Přehled vývoje měnového páru EUR/USD dne 12. prosince. Euro vykazuje slabost
    Obchodování na měnovém páru EUR/USD ve středu pokračovalo klidně až do zveřejnění zprávy o inflaci v USA. Zpráva o inflaci však pro americký dolar mnoho nezměnila. Hned na úvod index spotřebitelských cen podle očekávání vzrostl na 2,7 % meziročně. Jádrová inflace zůstala podle předpokladů na úrovni 3,3 %. Nedošlo tedy k žádným odchylkám od prognóz, takže trh neměl na co reagovat.
  • Přehled vývoje měnového páru EUR/USD dne 13. prosince. ECB snižuje sazby – co bude dál s eurem?
    Měnový pár EUR/USD ve čtvrtek podle očekávání pokračoval v pohybu směrem dolů. Včera proběhlo poslední letošní zasedání Evropské centrální banky, přesto se žádné překvapení nečekalo. Existovala malá šance na snížení klíčové sazby o 0,5 %, což bylo od počátku nepravděpodobné. ECB tedy učinila rozhodnutí, které všichni očekávali. Ačkoli tato událost zdánlivě vyvolala nový pokles eura, skutečnost je složitější. Pojďme se na to podívat.
  • Přehled vývoje měnového páru EUR/USD dne 14. června. Jak tvůrci trhu všechny oklamali
    Měnový pár EUR/USD včera vykazoval pohyby, které jsme měli očekávat. Připomeňme si stručně chronologii událostí. Zhruba před týdnem, po zveřejnění zprávy NonFarm Payrolls a po dvou měsících, kdy pár procházel býčí korekcí, měl konečně ukončit svůj pohyb vzhůru. Vzhledem k tomu, že v globálním měřítku se stále nacházíme v klesajícím trendu, bylo důvodné očekávat, že euro bude pokračovat v poklesu. Euro skutečně několik dní po sobě klesalo, ale pak byla zveřejněna notoricky známá zpráva o inflaci v USA. Americký index spotřebitelských cen zpomalil druhý měsíc po sobě, což dolar zjevně nestáhlo o 100 bodů dolů. Ve středu večer Federální rezervní systém oznámil výsledky zasedání FOMC. Úroková sazba zůstala beze změny, nic nenasvědčovalo tomu, že by v příštích měsících mělo dojít k uvolnění měnové politiky, předseda Fedu Jerome Powell dokonce uvedl, že inflace je stále příliš vysoká na to, aby se uvažovalo o snížení sazeb, a graf "dot-plot" ukázal, že holubičí očekávání FOMC slábnou. Vše tedy nasvědčovalo tomu, že by dolar měl růst.
  • Přehled vývoje měnového páru EUR/USD dne 16. prosince. Klid zatím pokračuje, žádná bouře nepřichází
    Měnový pár EUR/USD se pokusil prorazit pod spodní hranici horizontálního kanálu, ve kterém se obchoduje už několik týdnů. Ve 4hodinovém časovém rámci není pohyb do strany příliš patrný, ale v nižších časových rámcích je jasně viditelný. V důsledku toho se cena odrazila od spodní hranice kanálu a nyní může opět směřovat vzhůru. Flat stále trvá.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding