Čtvrtek 09. ledna 2025 07:02
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook česká koruna

Sazby zůstávají beze změny, dolů podle nás půjdou až příští rok

02.11.2023 20:35  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Bankovní rada ČNB navzdory tržním očekáváním ale v souladu s naší prognózou dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Jestřábím dojmem vyzněla tisková konference guvernéra Michla, na které zmínil především proinflační rizika. Ta se podle něj týkají hlavně vlivu stále vysoké meziroční inflace, která navíc oproti září v posledních třech letošních měsících vlivem nižší srovnávací základny zrychlí, na mzdová vyjednávání a úpravy cen. Tato rizika do konce roku nepominou, a proto i nadále očekáváme, že k prvnímu snížení sazeb dojde až v únoru příštího roku. Následně sazby půjdou vlivem pouze pozvolného oživení ekonomiky poměrně rychle dolů. Na konci roku 2024 tak repo sazba podle naší prognózy klesne na 4 %, politicky neutrální úrovně 3 % by však měla dosáhnout až na konci roku 2025.

Česká národní banka na dnešním zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb ve stávající výši, což bylo v souladu s naší prognózou. Základní repo sazba tak zůstává na sedmi procentech. Analytický konsensus a finanční trh však již očekávaly snížení sazeb, a to o 25 bb. Zatímco pro setrvání úrokových sazeb na stávající úrovni hlasovalo pět členů bankovní rady, zbylí dva preferovali snížení o 25 bb. Většina centrálních bankéřů v předchozích vyjádřeních připustila, že je ochotna do konce roku o snížení sazeb alespoň uvažovat. Probíhající diskuzi o možném snížení úrokových sazeb na dnešním zasedání na tiskové konferenci potvrdil guvernér Michl. Ten také předznamenal, že na dalším zasedání, konaném 21. prosince, zůstanou sazby buď opět beze změny či mírně klesnou. Další kroky ČNB se podle guvernéra budou odvíjet od nově zveřejněných dat.

Data přicházející z ekonomiky ukazují na potřebu měnovou politiku uvolnit, část z tohoto uvolnění ale zprostředkovalo oslabení české koruny. Ta byla oproti prognóze ČNB ve třetím čtvrtletí slabší o více než jedno procento a její roli ve svých slovech zmínil i guvernér Michl. Na nižší sazby tlačí především přetrvávající slabá poptávka domácností a ekonomika jako celek, která navíc ve třetím kvartále mezičtvrtletně klesla. Meziměsíční dynamika pro centrální banku důležité jádrové inflace se tak v anualizovaném vyjádření již několik měsíců drží poblíž dvouprocentního cíle. Nová prognóza ČNB v souladu s tím obsahuje horší výhled ekonomiky. Zatímco v srpnu centrální banka odhadovala letošní růst HDP o 0,1 % a příští rok o 2,3 %, nyní pro letošek očekává pokles o 0,4 % a příští rok pouze mírný růst o 1,2 %. Odhad inflace pro rok 2024 ČNB naopak zvýšila z 2,1 % na 2,6 %. Lze předpokládat, že významný vliv na to má očekáváné zrušení vládních dotací v energetické oblasti od začátku příštího roku, které povede k nárůstu regulovaných cen energií. Jádrová inflace podle centrální banky zůstane v příštím roce nad inflačním cílem, když ji odhaduje v průměru na 3 % (v minulé prognóze čekala 3,5 %). Náš pohled na další vývoj ekonomiky a inflace se od toho nastíněného v prognóze ČNB významně neliší.

Bankovní rada ve svém rozhodnutí v souladu s našimi očekáváními akcentovala rizika spojená s dalším vývojem inflace. Příští pátek bude zveřejněna její říjnová hodnota. Od té je všeobecně očekáváno, že ukáže na výrazné zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen. Otázkou je, jak silné nakonec bude. Půjde sice o čistě statistický vliv nižší srovnávací základny loňského roku, který inflaci v říjnu zřejmě posune do rozmezí 8-9 % y/y a do konce roku ji nedovolí klesnout pod 7 %, ale z komunikačního hlediska a možného vlivu na inflační očekávání by to však mohlo ohrozit kredibilitu politiky ČNB. Velkou nejistotou dalšího vývoje inflace je také míra, s jakou v lednu dojde k tradičnímu přecenění. Příznivým faktorem v tomto ohledu rozhodně nejsou v mediálním prostoru se nyní objevující varovaní ohledně opětovného výrazného nárůstu konečných cen energií v příštím roce, ačkoliv podle nás nemají reálný základ. Projev guvernéra Michla zahrnoval především proinflační rizika a lze ho hodnotit jako jestřábí. V souladu s výše uvedeným vyjádřil obavy, že vysoká meziroční inflace by se mohla negativně projevit ve mzdových vyjednáváních a úpravě cen, které na přelomu roku probíhají. Guvernér Michl pro prosinec připustil snížení úrokových sazeb, ale pouze v případě, že výše zmíněná inflační rizika do té doby pominou. To se ale podle nás nestane.

První snížení úrokových sazeb nadále čekáme v únoru příštího roku. Podle nás je možné, že centrální banka naplánuje termín zasedání až po zveřejnění lednové inflace. Ta by již podle naší prognózy měla indikovat návrat meziroční inflace ke dvěma procentům a opatrné bankovní radě dodat dostatek jistoty k tomu, aby začala úrokové sazby snižovat. Oživení ekonomiky bude podle nás jen pozvolné a sazby ČNB tak budou muset jít v příštím roce poměrně rychle dolů. V polovině roku 2024 očekáváme repo sazbu na 5 % a na jeho konci pak ve výši 4 %. Politicky neutrální hladiny tří procent by ale podle naší prognózy měla dosáhnout až na konci roku 2025. Více k naší prognóze píšeme v nedávno zveřejněné publikaci Ekonomické výhledy. Nová prognóza ČNB naproti tomu ukazuje na potřebu do konce letošního roku snížit úrokové sazby v souhrnu o zhruba 50 bb a do konce roku 2024 by se repo sazba měla podle ní dostat mírně nad 3 %. Guvernér Michl však ve vztahu k tomu uvedl, že bankovní rada hodnotí rizika základního scénáře prognózy ČNB jako vychýlená v proinflačním směru a sazby bude snižovat pomaleji.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Sazby porostou, recese je nevyhnutelná
    Účastníky trhu s drahými kovy dál silně znepokojují zbývající dvě zasedání FOMC – listopadové a prosincové. Je vysoce pravděpodobné, že na každém zasedání Federálního rezervního systému bude úroková sazba zvýšena o 75 bazických bodů.
  • Sazby porostou více, než se čekalo
    Nedávná prohlášení jestřábí frakce Federálního rezervního systému vyvolala skutečné obavy, že současná měnová politika na snížení inflace podstoupí nežádoucí změnu. Několik představitelů Federálního rezervního systému naznačilo obnovení silnějšího zvyšování sazeb na svých nadcházejících zasedáních FOMC. Po sedmi po sobě jdoucích zvýšení sazeb v roce 2022 Fed na prvním letošním zasedání FOMC zvýšil sazby pouze o čtvrt procentního bodu. Až donedávna existovala 90% šance, že Federální rezervní systém na svém příštím březnovém zasedání zvýší sazbu o čtvrt procentního bodu.
  • Sazby RBA beze změny; prostor ke snižování v případě zhoršení situace zůstává
    Dopolední část asijské seance se soustředila převážně na RBA a ve...
  • Sazby spotřebitelských úvěrů jen mírně klesly, budoucí výkyvy mohou způsobit půjčky na dovolenou
    Hodnota Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů v březnu zaznamenala pokles o 0,44 procentního bodu na úroveň 8,89 procenta. Úrokové sazby tak zůstávají nadále stabilní a neměly by se podle expertů příliš měnit ani v následujícím období. Výkyvy by mohl přinést pouze konkurenční boj bank, jejich časově omezené promoční akce a příprava veřejnosti na letní dovolené.
  • Sazby spotřebitelských úvěrů stagnují, měnit by se neměly ani v následujícím období
    Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů nedoznal v lednu oproti konci minulého roku téměř žádných změn. Jeho hodnota poklesla pouze o tři bazické body na 9,46 procenta. Tento vývoj koresponduje se čtvrtečním rozhodnutím Bankovní rady České národní banky, která ponechala základní úrokovou sazbu na 7 procentech.
  • Sazby u bezúčelových půjček klesly pod osm procent
    Spotřebitelský úvěr je možné poskytnout takřka na cokoli a obvykle, při splnění podmínek, s jeho poskytnutím banky nemají problém. Někdy však vyžadují tzv. zajištění, tedy ručitelský závazek třetí osoby. Zájemci o půjčku si mohli dokonce v průběhu července sjednat spotřebitelský úvěr o půl procenta levněji, než v předchozím měsíci. Výsledek Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů totiž zaznamenal oproti přechozímu měsíci snížení průměrných úrokových sazeb, a to na 7,77 procenta.
  • Sazby u hypotečních úvěrů se v posledních měsících výrazně nemění
    Oproti základnímu scénáři o vývoji tempa hypotečních sazeb, který byl predikován ekonomickými experty začátkem roku, dochází k poklesu sazeb jen velmi pozvolna. Index společnosti Broker Consulting sledující vývoj hypotečních sazeb zaznamenal v červnu snížení o pouhých 0,06 procentního bodu. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů tak klesla na 5,11 procenta a stále se drží nad hlavní úrokovou sazbou České národní banky.
  • Sazby v Británii podle šéfa BoE letos pravděpodobně jednou porostou. GBP ale v klidu čeká hlavně na zítřejší inflaci
    Úterní seance na akciových trzích zatím probíhá v klidu a na o něco větších objemech než včera. Trhy na důležité fundamenty stále spíše čekají, takže si většina indexů své ceny pouze udržuje a přešlapuje v úzkém bočním trendu na místě. Výraznějšího růstu se tak z Evropských indexů dočkal jen německý DAX který ale „dohání“ včerejší seanci, kdy byl jako jediný z hlavních evropských indexů kvůli svátku uzavřen.
  • Sazby v Turecku se snížily více, než se očekávalo
    Úrokové sazby v Turecku byly sníženy o 250 bazických bodů z 50 % na 47,5 %. Očekávalo se snížení na 48,5 %. Za zmínku stojí, že inflace klesla ze 75 % v květnu na 47 % v listopadu. USD/TRY nadále roste, ačkoli na dnešní rozhodnutí nijak nereaguje. CBRT (Centrální banka Turecké republiky) pokračuje ve stabilizaci trhu prostřednictvím měnových intervencí, což brání dalšímu oslabování měny. USD/TRY v letošním roce vzrostl o téměř 20 %.
  • Sazby zpomalí a vše bude lepší? Investoři znovu hledají naději u Fedu
    Podobně jako letos už několikrát se pozornost trhů stáčí k centrálním bankám v naději, že by mohly přece jen postupovat mírněji. V Evropě se dá čekat přibývání evidence o recesi, v zámoří se investoři upínají k drobným náznakům ochlazování trhu práce. ECB jedná ve čtvrtek, Fed naváže příští týden. Ani v jednom případě se podle nás nedá čekat, že by bankéři slevili ze zvýšení sazeb o 75 bazických bodů, ale klíčový je výhled, a právě v něm se mohou objevit náznaky pomalejšího utahování politiky.
  • Sází trh na analogii mezi meetingem G20 v Cannes a Jakson Hole?
    Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo BankPondělní rally na trhu se zdá být zbožným...
  • Sazka koupí akcie loterijní společnosti OPAP
    Společnost Sazka miliardáře Karla Komárka se chystá koupit zbývající akcie řecké loterijní společnosti s názvem OPAP. Tato společnost je podle výše příjmů 4. největší sázkovou firmou v Evropě.
  • Sazka loni vyplatila 402 milionových výher, oproti minulému roku o 20 více
    Sazka loni vyplatila 402 milionových výher, oproti minulému roku o 20 více. V loteriích, losech a on-line losech za rok 2024 společnost eviduje 72,5 milionu výher v hodnotě 11,6 miliardy korun, meziročně o 600 milionů korun více. Nejvyšší loňská výhra činila 129 milionů korun, rok předtím to bylo 235 milionů korun. Rekordní zájem byl o stírací a on-line losy, na výhrách z nich vyplatila společnost téměř 5,8 miliardy korun, meziročně o 300 milionů více. Sazka o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
  • Sazka míří na burzu, nejspíše londýnskou. Chce se svézt na vlně pandemických levných peněz
    Loterijní společnost Sazka podle agentury Bloomberg oživuje svůj záměr vstoupit na burzu, pravděpodobně londýnskou. Společnost působící v řadě zemí, vedle Česka provozuje loterie také v Řecku, Itálii, Rakousku nebo na Kypru, patří do holdingu KKCG českého miliardáře Karla Komárka.
  • Sázka na centrální banky dnes vynesla vzhůru dluhopisy i akcie
    Zatímco dluhopisy dnes pouze zvětšují či zmenšují své zisky, akcie jsou od rána jako na houpačce - ze zeleného do červeného a zase zpět. Stále platí, že větší zájem investorů míří do amerických než do evropských dluhopisů. Dvouletý americký výnos je nyní o 11 bazických bodů pod páteční úrovní. Slušně však klesají také výnosy v jádru eurozóny, zatímco z periferie se peníze stahují.
  • Sázka na defenzivu i spekulativní aktiva
    Hlavní akciové indexy jsou na tom stále pouze smíšeně. Amerika sice roste o pár desetin procenta, ale Evropa se na směru neshodne. Frankfurt či Londýn ztrácejí, zatímco Amsterdam, Paříž a další si připisují lehké zisky. Zájem investorů dnes míří do oblíbených spekulativních jmen, kryptoměn a dál také do dluhopisů. Výnosy sice odpoledne svůj pokles přerušily, ale zůstávají níž - v USA či Německu na 10 letech asi o 3 bazické body.
  • Sázka na dobré výsledky táhne akcie výš
    Evropské akciové trhy začaly týden dalším růstem, v jehož čele najdeme tentokrát Frankfurt i Londýn, oba už procento v plusu. Dluhopisy jsou na tom smíšeně při malých změnách výnosů oproti pátku. Zlato dopoledne roste. Eurodolar měl rovněž tendenci stoupat, ale už obrátil a vrací se shora zpět k hladině 1,1300. Koruna lehce slábne na 26,70.
  • Sázka na komodity vychází již třetím měsícem v řadě. Přinese září změnu trendu?
    Komodity v srpnu opět zastínily výnosy investorů na akciových trzích, dluhopisech nebo dolaru a daří se jim tak nejlé...
  • Sázka na podporu nemá pevné základy, trhům se však nevede zle
    Zápis z posledního zasedání americké centrální banky potvrdil, že mezi členy měnového výboru panují rozdílné názory na rychlost návratu ekonomiky na předkrizovou úroveň a výhled pro inflaci. Bankéři pak nejsou ani zajedno v tom, jak postupovat v rámci nové strategie. Zatímco někteří se kloní k silnému závazku nechat uvolněnou měnovou politiku, jiní argumentují přílišným svazování rukou v nejisté době.
  • Sázka ne Green Deal se nevyplácí. Evropské „zelené akcie“ stále propastněji zaostávají s trhem jako celkem
    Mezinárodní investoři současné podobě Green Dealu EU už příliš nevěří. Výsledkem je to, že zhruba od přelomu let 2022 a 2023 akcie firem, jež by měly profitovat ze současné, ambiciózní podoby Green Dealu, stále propastněji zaostávají za trhem jako celkem. Tedy za akciemi širokého spektra firem, napříč odvětvími, včetně těch emisně a environmentálně „špinavých“.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna