Ticker Tape by TradingView
Oživení tuzemské poptávky a další pokles inflace
Úrokové sazby ČNB pravděpodobně zůstanou na současných úrovních až do konce letošního roku. O to rychlejší ale podle nás bude muset být jejich pokles v roce příštím. Maloobchodní tržby bez prodejů aut podle našeho odhadu v červnu pokračovaly v meziměsíčním růstu, což by dávalo naději na dílčí oživení tuzemské poptávky. V případě průmyslové produkce po výrazném květnovém nárůstu naopak očekáváme mírnou korekci směrem dolů. Inflace podle našeho odhadu klesla z červnových 9,7 % y/y na 8,8 % v červenci.
Stabilita sazeb ČNB do konce roku a následný rychlejší pokles
Česká národní banka bude pravděpodobně držet základní repo sazbu na 7 % po celý letošní rok, tedy déle, než jsme původně předpokládali. V naší dubnové prognóze jsme první snížení tuzemských úrokových sazeb očekávali v září a do konce letošního roku měla repo sazba klesnout na 6,25 %. Komunikace bankovní rady však měla v posledním čtvrt roce jestřábí charakter. Guvernér Michl na tiskové konferenci po posledním zasedání ČNB uvedl, že snižování úrokových sazeb nebylo vůbec diskutováno. Stejně jako již několikrát v minulosti zároveň zopakoval, že sazby na příštím zasedání buď zůstanou opět beze změny či vzrostou. Úrokové sazby se podle něj budou pohybovat na současné či vyšší úrovni po delší dobu, a to i přes současný pokles inflace, který je oproti prognóze ČNB nepatrně rychlejší (centrální banka čekala červnovou inflaci ve výši 10,1 % y/y). Očekávání finančního trhu, který před červnovým zasedáním ČNB zaceňoval snížení sazeb o 100 bb do konce letošního roku, považuje guvernér za přehnaná. Centrální bankéři navíc komentují především meziroční inflaci. Jejím dostatečným poklesem a jasným směřováním ke dvouprocentnímu cíli podmiňují začátek snižování úrokových sazeb. Meziroční růst spotřebitelských cen se však podle naší prognózy bude kvůli nižší srovnávací základně koncem letošního roku pohybovat kolem 8 %, tedy stále vysoko nad cílem ČNB a zároveň i nad samotnou repo sazbou. Výrazné snížení dynamiky meziměsíční inflace z předchozích měsíců zůstalo optikou vyjádření bankovní rady jakoby bez povšimnutí.
Stabilita úrokových sazeb na současných úrovních po delší dobu vyústí v jejich rychlejší snižování v příštím roce. Podle naší nové prognózy bude repo sazba činit 6 % ke konci Q1 24 a 5 % ke konci Q2 24, v závěru roku 2024 pak klesne na 4 %. Politicky neutrální hladiny 3 % by měla dosáhnout až v Q4 25. Navzdory rychlejšímu snižování úrokových sazeb ČNB v příštím roce zůstává průměrná úroveň repo sazby v letech 2024 a 2025 oproti naší dubnové prognóze zhruba beze změny. Ve srovnání s naší minulou prognózou bude měnová politika na přelomu roku pravděpodobně přísnější, než by vyžadoval vývoj ekonomiky a inflace. Tuto skutečnost podtrhuje i přehodnocení naší prognózy inflace směrem dolů, a to především jádrové složky. Svůj díl na tom bude mít i nadhodnocená koruna. Tlaky na nižší sazby z titulu stále utlumené ekonomiky a slábnoucí inflace budou v průběhu druhého letošního pololetí sílit. To by mělo být zjevné i z prognózy ČNB. Už ta květnová doporučovala začít snižovat úrokové sazby v současném čtvrtletí a do konce letošního roku měla repo sazba klesnout pod 6 %. Rizika této prognózy se přitom od jejího zveřejnění koncentrují v protiinflačním směru. Pozdější reakci svými výroky de facto připouští i samotní centrální bankéři, když zmiňují, že raději ekonomiku více utlumí, než aby riskovali přetrvání vyšší inflace po delší dobu. Z komunikačního hlediska snižování sazeb v příštím roce usnadní zlom ve vývoji celkové inflace, ač tedy bude souviset zejména s nižšími cenami energií. Se snižováním úrokových sazeb podle nás ČNB začne na únorovém zasedání, a to hned o 50 bb. Centrální banka se totiž bude v té době pravděpodobně nacházet tzv. za křivkou. Lednová inflace v okamžiku únorového zasedání ČNB sice ještě známa nebude, odhady její výše by však již měly indikovat výrazný pokles.
Nejistota kolem dalšího vývoje úrokových sazeb ČNB zůstává vysoká, rizika naší prognózy ale hodnotíme jako vychýlená ve směru dřívějšího a rychlejšího poklesu. To souvisí s riziky našeho makroekonomického scénáře. Zásadní přitom bude vývoj tuzemské poptávky. Pokud by v následujících měsících nedošlo k oživení spotřeby domácností, tak jak předpokládá naše prognóza, a meziměsíční jádrová inflace by ve výsledku zůstala silně utlumená, pak by tlaky na uvolnění měnové politiky výrazně sílily. Bude-li i tak centrální banka držet sazby beze změny, nadměrně utažená měnová politika by se podepsala na horším výkonu ekonomiky v příštím roce, než jaký máme v prognóze. Pokračující neochota bankovní rady naslouchat své vlastní prognóze výrazně ztěžuje predikci dalších kroků ČNB. Více o naší nové makroekonomické prognóze píšeme v Ekonomických výhledech.
Spotřebitelské výdaje vykazovaly ke konci druhého čtvrtletí známky oživení
Maloobchodní tržby bez prodejů aut v červnu podle nás meziměsíčně opět vzrostly, když po květnovém zvýšení o 0,5 % čekáme, že v červnu jejich růst zrychlil na 0,8 % m/m. Nicméně i přes slibné známky mírného oživení spotřebitelských výdajů v květnu a dle našeho odhadu také v červnu, by to stále znamenalo mezičtvrtletní pokles maloobchodních tržeb bez aut o 1,1 % q/q. Spotřeba domácností tak zřejmě ve Q2 zůstala utlumená. Květnový nárůst karetních transakcí očištěný o růst cen a jeho zrychlení v červnu by mohly indikovat, že výdaje domácností začínají pomalu nabírat na síle. A to i přesto, že spotřebitelská důvěra se v květnu a červnu zhoršovala, v červenci ale došlo ke značnému zlepšení, které téměř vykompenzovalo pokles v předcházejících dvou měsících. Meziměsíční změny spotřebitelské nálady jsou však v posledních měsících poměrně volatilní. Tříměsíční klouzavý průměr indexu spotřebitelské důvěry v průběhu Q2 zhruba stagnoval poté, co v Q1 došlo k výraznému zlepšení. Zvýšená poptávka domácností po úvěrech také značí větší ochotu domácností utrácet, zejména pak rostoucí objemy na hypotečním trhu na pozadí stále vysokých úrokových sazeb.
Očekáváme, že maloobchodní tržby bez prodejů aut byly v červnu meziročně nižší o 4,7 % (NSA, WDA). Prodeje aut v červnu pravděpodobně téměř stagnovaly, v důsledku čehož očekáváme, že celkové tržby v maloobchodě v červnu vzrostly o 0,6 % m/m, v meziročním vyjádření by se však stále jednalo o pokles (-2,6 %). V nadcházejících měsících bude podle nás oživení výdajů domácností pokračovat s ohledem na obnovení mezičtvrtletního růstu reálných mezd od Q2 díky pokračujícímu napětí na trhu práce a klesající inflaci. Domácností se navíc mohou stále opřít o značný objem nahromaděných úspor.
Mírná korekce předchozího růstu průmyslové produkce
Květnový výkon tuzemského průmyslu byl pro nás výrazným pozitivním překvapením, když meziměsíčně průmyslová produkce vzrostla o 1,5 %. Ještě výrazněji se zvýšila produkce v samotném zpracovatelském průmyslu (+3,6 % m/m), zatímco silný pokles výroby v energetickém sektoru (-15,7 % m/m), pravděpodobně kvůli plánovaným odstávkám v jaderných elektrárnách, výrazně ztlumil celkový růst. V červnu podle nás došlo k mírné korekci. Odhadujeme, že průmyslová výroba meziměsíčně klesla o 0,5 %. Spásou tuzemského průmyslu nadále zůstává silný výkon odvětví výroby aut. Podle údajů AutoSAP výroba aut v červnu opět vzrostla, tentokrát o 9 % m/m (NSA), respektive o 2,8 % po očištění o sezónní vlivy, a dosáhla tak nejvyšší úrovně od listopadu 2019. Na druhou stranu se důvěra v průmyslu v červnu jak podle PMI, tak i tuzemského konjunkturálního průzkumu výrazně zhoršila. To by mohlo naznačovat, že v ostatních odvětvích byla výroba zřejmě slabší. Index PMI v červnu prudce poklesl o 2 b. na 40,8 b., zatímco složka hodnotící výrobní podmínky se snížila ještě výrazněji o 3,4 b. na 40,7 b., což je nejnižší úroveň od loňského prosince. Konjunkturální průzkum v červnu ukázal na pokles důvěry v průmyslu na nejnižší úroveň od června 2020, aby ta v červenci opět mírně vzrostla. Nicméně předstihové indikátory sentimentu podle našeho názoru v poslední době značně přeceňují slabost v průmyslu.
Čekáme, že výroba zpracovatelského průmyslu v červnu mírně korigovala květnový silný výsledek a klesla o 0,5 % m/m. V meziročním vyjádření byla podle nás celková průmyslová produkce nižší o 0,8 % (NSA, WDA). Navzdory znepokojivým výhledům, které vykreslují domácí i zahraniční ukazatele sentimentu, se domníváme, že průmysl má stále prostor k výraznějšímu oživení s ohledem na polevující cenové tlaky napříč výrobními odvětvími a odeznění problémů v dodavatelských řetězcích. Zejména pro nás klíčový automobilový průmysl podle nás stále disponuje nevyřízenými zakázkami, které by mohly v nadcházejících měsících podpořit výrobu i v souvislosti s obnoveným fungováním dodavatelských řetězců.
Inflace klesne hlouběji do jednociferného teritoria
Meziroční inflace podle našeho odhadu v červenci zpomalila z 9,7 % na 8,8 %. Vliv na to nadále z části měla vyšší srovnávací základna loňského roku. V meziměsíčním vyjádření naopak očekáváme mírné zrychlení cenového růstu, a to z červnových 0,3 % na 0,5 % v červenci. Rostly především ceny pohonných hmot – podle našeho odhadu o více než 1 % m/m. Mírný meziměsíční růst pak pravděpodobně opět vykázaly regulované ceny, když vliv nižších velkoobchodních cen energií se nejspíše projeví až na začátku příštího roku. U cen potravin naopak očekáváme nepatrný meziměsíční pokles. Meziměsíční sezonně očištěná jádrová inflace se podle nás zvýšila z 0,16 % v červnu na 0,19 % v červenci. I tak by se však v anualizovaném vyjádření stále pohybovala poblíž dvouprocentního inflačního cíle ČNB. Meziroční jádrová inflace podle nás zpomalila z 7,5 % na 6,7 %, když nadále odrážela předešlý rychlý růst cen. Očekáváme, že pokles celkové inflace se po odeznění efektu vyšší srovnávací základny v následujících měsících výrazně zmírní a inflace se v letošním druhém pololetí bude pohybovat poblíž 8 % y/y. Za celý rok 2023 očekáváme inflaci ve výši 11 %, zatímco příští rok by mělo dojít k jejímu razantnímu snížení na průměrných 1,3 %. Významným faktorem by v tomto ohledu mělo být námi předpokládané zlevnění spotřebitelských cen energií o zhruba třetinu. Jádrová inflace by naproti tomu měla v obou zmíněných letech zůstat nad 2 %, a to vlivem námi očekávaného oživení poptávky domácností.
Autor: Martin Gürtler, Kevin Tran Nguyen, Komerční banka
Klíčová slova: Martin Gürtler | Centrální banka | Růst spotřebitelských cen | Index | Meziroční růst | Slábnoucí inflace | Mírná korekce | Výroba aut | Výdaje | Důvěra v průmyslu | Prognózy | Jádrová inflace | Ekonomiky | Vývoj | Automobilový průmysl | Průmyslová výroba | Rychlý růst cen | Repo sazby | Prodeje aut | Česká národní banka | Spotřebitelské výdaje | Sazby | Komerční banka | Další pokles | Rizika | Stabilita sazeb | Očekávání | Úrokové sazby | Zasedání ČNB | Guvernér | Spotřeba domácností | Vývoj ekonomiky | Průzkum | Koruna | Práce | Nejistota | Objem | Známky oživení | Důvěra | Průmysl | Pokles inflace | Prognózy ČNB | Konjunkturální průzkum | ROCE | 3М | Stabilita úrokových sazeb | Ukazatele | Volatilní | Tržby | Sazby beze změny | Kevin Tran Nguyen | Prognózy inflace | Sazby ČNB | Cenové tlaky | Slabost v průmyslu | Výroba zpracovatelského průmyslu | Indikátory | Stabilita | Snižování úrokových sazeb | Politika | Klouzavý průměr | Ceny pohonných hmot | Meziroční růst spotřebitelských cen | Nižší sazby | Indikátory sentimentu | Meziměsíční inflace | Nové prognózy | Průmyslová produkce | Naše prognóza | Vyšší inflace | Srovnávací základna | Vice | Předstihové indikátory | Úrokové sazby ČNB | Poptávka | Rychlý růst | Poptávka domácností po úvěrech | Cíle | Prognóza | Bankéři | Maloobchodní tržby | Zlepšení | Uvolnění měnové politiky | Lednová inflace | Korekce | Měnová politika | Banka | Růst | Silný pokles | Inflace | Měnové politiky | Oživení poptávky | Centrální bankéři | Pokles | Ceny | Snížení sazeb | Výrazný pokles | Snižování sazeb | Repo sazba | Index PMI | Růst cen | Domácnosti | ČNB | Meziroční inflace | Spotřebitelská důvěra | Guvernér Michl | Tržby v maloobchodě | Komunikace | Odvětví |
Čtěte více
-
Oživení Nord Stream 2: realita, nebo plané řeči?
Ceny plynu prudce vzrostly poté, co se objevila zpráva, že americký prezident Donald Trump oficiálně zavedl slibovaná cla na Mexiko, Kanadu a Čínu. Tento vývoj vyvolal na světových trzích vážné obavy, neboť tyto země jsou významnými obchodními partnery USA a zavedení cel by mohlo snížit hospodářskou aktivitu, což by vedlo k poklesu poptávky po plynu. Kromě toho je nárůst cen způsoben dalšími faktory, včetně sezónního zvýšení poptávky a snížení nabídky. -
Oživení pokračuje, brzdí ho však průmysl…
Detailní odhad HDP za Q2 2024 přinesl lehce pozitivní překvapení - původní odhad byl kosmeticky revidován vzhůru (na + 0,33 % mezikvartálně) a především byl revidován vzhůru odhad za první kvartál, a to již podruhé (z + 0,2 % na +0,4 % mezikvartálně). Díky tomu byl posunut vzhůru odhad meziročního růstu z 0,4 % na 0,6 %. Ekonomiku táhne vpřed především domácí poptávka (spotřeba a investice). Trochu překvapivé je však zpomalování dynamiky spotřebitelské poptávky - reálné útraty domácností vzrostly mezikvartálně “pouze” o 0,2 %, což v kombinaci s 5 měsíců klesající spotřebitelskou důvěrou nevypadá příliš optimisticky. -
Oživení průmyslové produkce i maloobchodních tržeb
Druhý prázdninový měsíc byl pravděpodobně ve znamení solidního růstu tuzemské ekonomiky. Maloobchodní tržby podpořila výplata jednorázové finanční pomoci domácnostem s dětmi, stejně tak i dočasný nárůst spotřebitelského sentimentu. Tržby bez aut se tak podle našeho odhadu zvýšily meziměsíčně o 2,3 % (SA). Rostly ale i prodeje automobilů. Jejich výroba v důsledku lépe fungujících dodavatelských řetězců během letních měsíců výrazně ožila. To podle nás přispělo k srpnovému meziměsíčnímu růstu průmyslové produkce o 0,5 % (SA). Na energeticky náročná průmyslová odvětví však silně dopadají vysoké ceny energií. Sezonně očištěný meziměsíční růst spotřebitelských cen v září pravděpodobně setrval na úrovni z předchozího měsíce, kdy činil 0,7 %. Meziroční inflace by se měla druhý měsíc v řadě snížit, a to ze srpnových 17,2 % na zářijových 17,0 %. -
Oživení regionálních ekonomik ve třetím čtvrtletí spláchne druhá vlna pandemie
Dnes byly zveřejněny výsledky HDP v Polsku, Maďarsku i na Slovensku. Jednalo se o data za třetí čtvrtletí, kdy byla již rozvolněna restriktivní opatření a regionální ekonomiky doháněly své koronavirové ztráty. Data za třetí čtvrtletí tak ve všech zmíněných zemích ukázala solidní mezičtvrtletní růsty. Své meziroční ztráty se ale žádné zemi smazat nepodařilo. Nejlépe v tomto ohledu dopadla Polská ekonomika, kde propad HDP v meziročním srovnání činil -1,6 %. Ve srovnání s druhým čtvrtletím pak ekonomika vzrostla o 7,7 %. Velmi pozitivně překvapilo i Slovensko, které svůj meziroční pokles zredukovalo z -12,1 % ve druhém kvartále na -2,4 % ve čtvrtletí třetím. Ve srovnání se druhým čtvrtletím letošního roku pak ekonomika přidala 11,7 %. Maďarská ekonomika meziročně ve třetím kvartále propadla o 4,6 %, ve srovnání s krizovým druhým čtvrtletím však rostla o 11,3 %. Česká ekonomika, jejíž výsledky byly zveřejněny se čtrnáctidenním předstihem, tak v meziročním srovnání předvedla nejslabší výsledek (-5,8 %). Za normálních okolností by nás výsledek HDP za Q3 v regionu potěšil. Vzhledem k rekordním počtům nově nakažených v Polsku i v Maďarsku je však jasné, že se jedná už o staré zprávy. Znovu zavedená restriktivní opatření ve čtvrtém čtvrtletí meziroční pokles HDP v zemích regionu zřejmě opět prohloubí. Oživení se tak pravděpodobně vrátí, spolu s rozvolňováním restrikcí, až v příštím roce. -
Oživení ropy pokračuje druhým dnem
Ropa se obchoduje o téměř 1 % výše a prodlužuje růst do druhé obchodní seance. Stalo se tak poté, co se ropa Brent (OIL) včera dopoledne propadla na nejnižší úroveň za téměř tři týdny. Včerejší poklesy se však později během dne vrátily a ropné benchmarky zakončily obchodování růstem. Obchodníci s ropou nyní sledují dva hlavní příběhy - Blízký východ a politiku Fedu. -
Oživení spotřebitelské poptávky v závěru loňského roku postrádalo dynamiku
Listopadové tržby v maloobchodě bez prodejů aut meziměsíčně nepatrně klesly o 0,1 % poté, co v říjnu citelně narostly o 0,5 %. To bylo navíc, podobně jako v předešlých měsících, opět revidováno mírně směrem dolů z původně udávaných 0,6 %. Meziroční růst maloobchodních tržeb bez prodejů aut tak v listopadu činil 4,3 %, což bylo mírně pod tržním konsensem a zároveň naším odhadem ve výši 4,5 % y/y. Celkové tržby byly v loňském listopadu meziročně vyšší o 3,8 % a meziměsíčně stagnovaly, když vyšší tržby v motoristickém segmentu o 0,3 % m/m kompenzovaly pokles v ostatních segmentech. Listopadová data potvrzují, že spotřebitelská poptávka i v závěru loňska nejspíše rostla jen umírněným tempem. -
Oživení světové ekonomiky v nedohlednu
Finanční trhy čelí v posledních týdnech sérii negativních překvapení. Ať už jde o nárůst politických rizik v Evropě, napětí mezi USA a Čínou nebo spor mezi USA a Íránem. Vše nasvědčuje tomu, že v dohledné době nebudeme svědky oživení světové ekonomiky. -
Oživení světových ekonomik bude vyžadovat práci v rukavičkách
V posledních několika dnech spatřovaly světlo světa první odhady vývoje hrubého domácího produktu za druhý kvartál a v drtivé většině případů na ně není příliš pěkný pohled. S tím se však dalo obecně počítat. Obzvláště poté, co světové ekonomiky již za první kvartál generovaly rekordně nízké výsledky, ačkoliv je naplno postihla protikoronavirová opatření až v závěru března. -
Oživení trhu pokračuje
Momentum globálního trhu se drží a volatilita je značně pod úrovní posledních 4 měsíců. Bezpečné měny oslabují, zatímco pozitivní vývoj v čínsko-amerických obchodních rozhovorech poskytl minulý týden důvod býčím investorům. V pondělí se bude zase psát o brexitu, plán B premiérky Mayové na stole by měl vyvolat další obezřetnost u FX obchodníků, kteří budou sledovat tuto událost velmi pozorně. Vzhledem k tomu, že trend růstu ekonomiky USA se zpomaluje, investování do evropských aktiv v době pozastavení zpřísňující politiky Fedu je čím dál přitažlivější. I přes mírné oživení cen ropy se zdá, že výhled růstu by měl hrát ve srovnání se snížením produkce OPEC dominantní roli. -
Oživení trhu realit v USA se zadrhává. Sílu dolaru ale přiživuje syrské riziko
Američané se začali překvapivě zdráhat s podpisy smluv na nákup domů a vysílají tak signál, že obtížné období pro trh ... -
Oživení v Číně pod tlakem COVIDu
Čínská podnikatelská nálada se v červenci zhoršovala více, než se čekalo. O tom, že politika nulového COVIDu si nutně vybírá svou daň, jsme psali nedávno. Nyní, i ve světle odhadu HDP za druhé čtvrtletí (-2,6 % mezičtvrtletně po sezónním očištění), se proto zdá velmi nepravděpodobné, že oficiální cíl pro rok 2022, tedy 5,5 %, bude dosažen. Zaprvé, rizika dalších vln COVIDu rozhodně nemizí: šíření subvariant omikronu vedlo i v poslední době k novým vlnám hromadného testování a částečným uzávěrám v některých menších městech. -
Oživení ve službách pokračuje
Prosinec byl sice slabším měsícem, avšak celkově se poslední čtvrtletí roku službám docela vydařilo, navzdory pokračující pandemii a dílčím omezením ovlivňujícím podnikání především v oblasti cestovního ruchu. Reálné tržby firem působících v sektoru služeb se zvýšily oproti třetímu čtvrtletí o 2,6 % (po sezónním a kalendářním očištění), meziročně byly vyšší o 13,5 %. Dařilo se dopravě, která jede na vlně oživení ekonomiky i na změně politiky zásob u firem, ať už z důvodu nespolehlivého fungování just in time systému nebo kvůli snaze předzásobit se ještě za staré ceny. Navzdory deltě přicházely pozitivní signály i z oblasti cestovního ruchu. -
Oživení ve Velké Británii táhne stavebnictví a průmyslová výroba
Ve Spojených státech byl minulý týden ve znamení smíšených ekonomických dat. Index nákupních manažerů v nevýrobní... -
Oživit český průmysl nebude snadné
„Průmyslová produkce si v únoru lehce polepšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu v meziměsíčním srovnání průmyslová produkce reálně klesla o 0,3 %, v únoru meziměsíčně vyskočila o 1,7 %. V meziročním srovnání pak únorová průmyslová produkce zaznamenala nárůst o 1,5 %. Za růst ovšem může především nižší srovnávací základna ve výrobě a rozvodu elektřiny a plynu, kterou ovlivnilo loňské teplé počasí. Pokud bychom od ní odhlédli, zpracovatelský průmysl meziročně stagnoval,“ vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic. -
Oživí trh s uranem společné prohlášení USA a EU? 🗽🌍
Kontrakty uranu po společném prohlášení USA a EU mírně vzrostly. „Západ“ uvedl, že jakékoli snahy podkopat energetické trhy a vyhnout se sankcím budou „přímo konfrontovány“. Důležité prohlášení bylo učiněno také pro jaderný sektor. Spolupráce na snížení závislosti na ruském jaderném palivu bude ze strany USA a EU intenzivnější. Letos se má konat transatlantická konference o pokročilých jaderných reaktorech. Jadernou energii lze vnímat jako alternativu ke konvenčním zdrojům energie, na kterých jsou západní ekonomiky silně závislé. Akcie Cameco (CCJ.US) a Constellation Energy (CEG.US) před otevřením trhu mírně posilují. Jaderná energetika může být díky své vysoké ROIC zdrojem „levnější“ energie, jejíž poptávku pravděpodobně zvýší mimo jiné i podíl elektromobilů. Může tak pomoci k větší nezávislosti na trhu s ropou, který je OPEC+ značně ovlivněn. Spojené království a EU uznaly jadernou energii za „zelenou“. Také v Japonsku, zemi extrémně negativní k uranu po „Fukušimě“, souhlasilo s výstavbou nových elektráren a restartem 17 reaktorů. -
O2 a Avast naposledy s dividendou, PX slušně v plusu, aktivita nízká
Dnes těsně před závěrem obchodování si hlavní pražský index PX připisuje více než procento. Koriguje tak včerejší ztrátu a zároveň je to lepší výsledek ve srovnání s ostatními evropskými burzami. Nutno dodat, že aktivita investorů a zobchodovaný objem je dnes hluboko pod průměrnou hodnotou. -
O2 CR: Akcionáři schválili vytěsnění minorit
Operátor O2 CR oznámil, že akcionáři na valné hromadě schválili vytěsnění minoritních akcionářů za cenu 270 CZK. Hlasování na valné hromadě proběhlo distančním způsobem (per rollam) a konalo se od 3. 1. 2022 do 26. 1. 2022. Pro vytěsnění minoritních akcionářů hlasovalo 91,887004 % všech akcionářů. Cenu již dříve schválil regulátor, což je ČNB. -
O2 CR: ČNB schválila vytěsnění minoritních akcionářů za 270 CZK
Skupina PPF oznámila, že ČNB jako regulátor schválil vytěsnění minoritních akcionářů za 270 CZK za jednu akcii. Cena je o 2,1 % vyšší než včerejší závěr (264,5 CZK). Je také vyšší ve srovnání s cenou zrychleného úpisu, která byla 264 CZK a při kterém PPF přesáhla v O2 CR podíl 90 %. -
O2 CR: Datové služby a internet budou kompenzovat pokles hlasových služeb
Očekávané výsledky hospodaření: Čtvrtletní výsledky by měly ukázat pokles hlasových služeb a SMS&MMS. Ten ale budou kompenzovat internet & TV a mobilní datové služby. Předpokládáme, že dopad situace související s pandemií nebude velký. Mírně negativní vliv může mít na roaming. Operátor O2 CR by měl za druhé čtvrtletí reportovat silná čísla. -
O2 CR: Hlasováním per rollam schválili akcionáři všechny navržené body
Vzhledem k tomu, že se nemohla konat standardní valná hromada, akcionáři společnosti O2 CR rozhodovali distanční metodou, tzv. per rollam.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Proč je obchodování z pomsty (Revenge Trading) ztrátové?
Smart Money Trading: Výhoda specializace na 1 až 2 obchodní instrumenty (27. díl)
Porovnání výkonnosti světových akciových indexů - co očekávat do budoucna?
Trpělivost v Prop Tradingu
K libře zády, k dolaru vchodem. Takhle vypadala ropná cesta saúdského rijálu
Investování do REIT: Od Sydney po Dubaj - jak fungují světové REITs (8. díl)
Jak úspěšně obchodovat pattern Hlava a ramena
VIDEO: Tento indikátor predikuje budoucnost trhu
Ondřej Hartman: Technická analýza nepředpovídá budoucnost
Hřivnou se platilo už v Kyjevské Rusi. Ukrajinská měna se zrodila na krku
Proč je obchodování z pomsty (Revenge Trading) ztrátové?
Smart Money Trading: Výhoda specializace na 1 až 2 obchodní instrumenty (27. díl)
Porovnání výkonnosti světových akciových indexů - co očekávat do budoucna?
Trpělivost v Prop Tradingu
K libře zády, k dolaru vchodem. Takhle vypadala ropná cesta saúdského rijálu
Investování do REIT: Od Sydney po Dubaj - jak fungují světové REITs (8. díl)
Jak úspěšně obchodovat pattern Hlava a ramena
VIDEO: Tento indikátor predikuje budoucnost trhu
Ondřej Hartman: Technická analýza nepředpovídá budoucnost
Hřivnou se platilo už v Kyjevské Rusi. Ukrajinská měna se zrodila na krku
Denní kalendář událostí
V USA týdenní statistický bulletin API
Člen Fedu Neel Kashkari
V USA Conference Board (CB) index
Člen Fedu Austan Goolsbee
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V Kanadě maloobchodní tržby
Šéf SNB Martin Schlegel
V Británii maloobchodní tržby
V Japonsku index CPI
V Itálii státní svátek
V USA týdenní statistický bulletin API
Člen Fedu Neel Kashkari
V USA Conference Board (CB) index
Člen Fedu Austan Goolsbee
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V Kanadě maloobchodní tržby
Šéf SNB Martin Schlegel
V Británii maloobchodní tržby
V Japonsku index CPI
V Itálii státní svátek
Tradingové analýzy a zprávy
Představitelé USA, Ukrajiny a Evropy budou ve středu jednat o příměří
Trumpovi klesla popularita, jsou obavy z rozšiřování jeho moci, uvádí sondáž
Hlavním tématem jarního zasedání MMF a SB jsou Trumpova cla a obchodní dohody
Cena zlata po Trumpově kritice šéfa Fedu vzrostla na rekordních 3500 dolarů
USD/CHF - Intradenní výhled 22.4.2025
Ranní zpráva pro tradery: Co se děje na finančních trzích 22.4.2025
Aktuálně otevřené forex pozice 22.4.2025
Komodity: Ceny ropy dnes na světových trzích dnes výrazně klesají
Forex: Dolar po Trumpově kritice šéfa centrální banky klesá k tříletému minimu
Trump znovu kritizuje šéfa Fedu Powella za odklad snižování sazeb, akcie klesají
Představitelé USA, Ukrajiny a Evropy budou ve středu jednat o příměří
Trumpovi klesla popularita, jsou obavy z rozšiřování jeho moci, uvádí sondáž
Hlavním tématem jarního zasedání MMF a SB jsou Trumpova cla a obchodní dohody
Cena zlata po Trumpově kritice šéfa Fedu vzrostla na rekordních 3500 dolarů
USD/CHF - Intradenní výhled 22.4.2025
Ranní zpráva pro tradery: Co se děje na finančních trzích 22.4.2025
Aktuálně otevřené forex pozice 22.4.2025
Komodity: Ceny ropy dnes na světových trzích dnes výrazně klesají
Forex: Dolar po Trumpově kritice šéfa centrální banky klesá k tříletému minimu
Trump znovu kritizuje šéfa Fedu Powella za odklad snižování sazeb, akcie klesají
Blogy uživatelů
INVESTIČNÍ GLOSA: Zlato pumpuje podle učebnice. K novému rekordu ho dotáhl Trump
Trpělivost tradera je mocným nástrojem pro řízení rizik a růst obchodního účtu
Výběr z nedělní přípravy: Týdenní grafy měnových NZD/USD, EUR/GBP a EUR/JPY
Index S&P 500 přestal růst, trh čeká na nový impulz
Čekejme silnou reakci ECB
Má první zkušenost s Fintokei a porovnání s FTMO
Krypto šeptanda (18.4.2025)
Praktické okénko: Ukázka dvou ziskových swing obchodů
Skluzy (slippage) při obchodování – skrytý nepřítel všech traderů
Analýza Dow Jones, Nasdaq, XAU/USD: Chaotická celní politika mává s trhy
INVESTIČNÍ GLOSA: Zlato pumpuje podle učebnice. K novému rekordu ho dotáhl Trump
Trpělivost tradera je mocným nástrojem pro řízení rizik a růst obchodního účtu
Výběr z nedělní přípravy: Týdenní grafy měnových NZD/USD, EUR/GBP a EUR/JPY
Index S&P 500 přestal růst, trh čeká na nový impulz
Čekejme silnou reakci ECB
Má první zkušenost s Fintokei a porovnání s FTMO
Krypto šeptanda (18.4.2025)
Praktické okénko: Ukázka dvou ziskových swing obchodů
Skluzy (slippage) při obchodování – skrytý nepřítel všech traderů
Analýza Dow Jones, Nasdaq, XAU/USD: Chaotická celní politika mává s trhy
Forexové online zpravodajství
Výrobce léků Roche v USA investuje 50 mld. USD a vytvoří nová místa
Harvardova univerzita zažalovala Trumpovu vládu kvůli pozastavení financování
Čína vydává varování
Proč americký dolar stále klesá
Polská průmyslová výroba zrychlila
Výrobní ceny v Polsku klesly podle očekávání
Zlato dnes pokořilo nový rekord, 3500 dolarů za unci. Investoři se kvůli Trumpovi masivně zbavují všeho, co souvisí s Amerikou, a vrhají se do zlata; americké akcie jsou tak dnes už ve zlatě levnější než roku 1929…
Měnový pár AUD/CAD zažil prudký nárust
Pluxee: Ceny obědů se drží kolem 200 korun. Nejdražší zůstávají na jihu Čech, nejlevnější tradičně na Vysočině
Netflix reportoval za 1Q nad očekáváním a potvrdil celoroční výhled
Výrobce léků Roche v USA investuje 50 mld. USD a vytvoří nová místa
Harvardova univerzita zažalovala Trumpovu vládu kvůli pozastavení financování
Čína vydává varování
Proč americký dolar stále klesá
Polská průmyslová výroba zrychlila
Výrobní ceny v Polsku klesly podle očekávání
Zlato dnes pokořilo nový rekord, 3500 dolarů za unci. Investoři se kvůli Trumpovi masivně zbavují všeho, co souvisí s Amerikou, a vrhají se do zlata; americké akcie jsou tak dnes už ve zlatě levnější než roku 1929…
Měnový pár AUD/CAD zažil prudký nárust
Pluxee: Ceny obědů se drží kolem 200 korun. Nejdražší zůstávají na jihu Čech, nejlevnější tradičně na Vysočině
Netflix reportoval za 1Q nad očekáváním a potvrdil celoroční výhled
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Makro: Meziroční růst inflace Austrálie ve 3Q stagnoval
Dow Jones zakončil kvartál nejúspěšněji od roku 1998
Raiffeisenbank: Okénko trhu 16.8.2017
Forex: Kurz EUR/USD se drží na úrovni 1,1400
Zlato dnes pokořilo nový rekord, 3500 dolarů za unci. Investoři se kvůli Trumpovi masivně zbavují všeho, co souvisí s Amerikou, a vrhají se do zlata; americké akcie jsou tak dnes už ve zlatě levnější než roku 1929…
Bitcoin brzy opustí pásmo
Index ISM v průmyslu mírně vzrostl
Proč americký dolar stále klesá
Graf dne - US500 (10.08.2023)
Jaké jsou šance Fedu na snížení inflace, aniž by dostal ekonomiku do recese?
Makro: Meziroční růst inflace Austrálie ve 3Q stagnoval
Dow Jones zakončil kvartál nejúspěšněji od roku 1998
Raiffeisenbank: Okénko trhu 16.8.2017
Forex: Kurz EUR/USD se drží na úrovni 1,1400
Zlato dnes pokořilo nový rekord, 3500 dolarů za unci. Investoři se kvůli Trumpovi masivně zbavují všeho, co souvisí s Amerikou, a vrhají se do zlata; americké akcie jsou tak dnes už ve zlatě levnější než roku 1929…
Bitcoin brzy opustí pásmo
Index ISM v průmyslu mírně vzrostl
Proč americký dolar stále klesá
Graf dne - US500 (10.08.2023)
Jaké jsou šance Fedu na snížení inflace, aniž by dostal ekonomiku do recese?
Blogy uživatelů
Výběr z nedělní přípravy: Týdenní grafy měnových NZD/USD, EUR/GBP a EUR/JPY
Forexový trh na konci týdne: Na co si dát pozor?
AUD/NZD: Uhlí vs. mléko
Fear and Greed Index: Jak funguje a jak ho číst
StartTrader od Fintokei - nejlehčí tradingová výzva na trhu?
Klíč k úspěchu v tradingu: Poznejte své silné a slabé stránky
Test programu StartTrader od firmy Fintokei
Neuveriteľné výnosy Bitcoinu
Geopolitické události – energetické zdroje (5. díl)
Pravidlo č. 1: Neobchoduj proti trendu. Tak proč to pořád děláme?
Výběr z nedělní přípravy: Týdenní grafy měnových NZD/USD, EUR/GBP a EUR/JPY
Forexový trh na konci týdne: Na co si dát pozor?
AUD/NZD: Uhlí vs. mléko
Fear and Greed Index: Jak funguje a jak ho číst
StartTrader od Fintokei - nejlehčí tradingová výzva na trhu?
Klíč k úspěchu v tradingu: Poznejte své silné a slabé stránky
Test programu StartTrader od firmy Fintokei
Neuveriteľné výnosy Bitcoinu
Geopolitické události – energetické zdroje (5. díl)
Pravidlo č. 1: Neobchoduj proti trendu. Tak proč to pořád děláme?
Vzdělávací články
Smart Money Trading: Výhoda specializace na 1 až 2 obchodní instrumenty (27. díl)
Smart Money: POI, Order Block a Mitigace – kde nakupovat a prodávat (13. díl)
Proč je obchodování z pomsty (Revenge Trading) ztrátové?
Prop Trading od RebelsFunding se slevou 25 % je tady!
VIDEO: Tento indikátor predikuje budoucnost trhu
VIDEO: Čtyři tajemství PRICE ACTION (trading průvodce)
Order Book: Kniha objednávek – proč existuje a jak ji využít? (24. díl)
Nejvýznamnější svíčkové formace – část II.
Žebříček největších forex brokerů světa
Hodnota pipu a vztahy mezi měnami
Smart Money Trading: Výhoda specializace na 1 až 2 obchodní instrumenty (27. díl)
Smart Money: POI, Order Block a Mitigace – kde nakupovat a prodávat (13. díl)
Proč je obchodování z pomsty (Revenge Trading) ztrátové?
Prop Trading od RebelsFunding se slevou 25 % je tady!
VIDEO: Tento indikátor predikuje budoucnost trhu
VIDEO: Čtyři tajemství PRICE ACTION (trading průvodce)
Order Book: Kniha objednávek – proč existuje a jak ji využít? (24. díl)
Nejvýznamnější svíčkové formace – část II.
Žebříček největších forex brokerů světa
Hodnota pipu a vztahy mezi měnami
Tradingové analýzy a zprávy
Dolar klesá, za týden by mohl vykázat nejvyšší ztrátu za 10 let
Německo podle šéfa úřadu práce potřebuje 400.000 přistěhovalců ročně
Forex: Euro po sedmém snížení sazeb v eurozóně oslabuje, dolar zůstává stabilní
Ceny ropy dnes ztrácejí přes pět procent
USD/CHF - Intradenní výhled 22.4.2025
Forex: USD/JPY konsoliduje nad hladinou 80,00
EUR/JPY - Intradenní výhled 17.3.2025
FCA varuje před brokerem Crypto Wealth Investment Company
Index DAX - Intradenní výhled 10.9.2020
Hampl, Havlíček: Klimatickou politiku EU je třeba přehodnotit
Dolar klesá, za týden by mohl vykázat nejvyšší ztrátu za 10 let
Německo podle šéfa úřadu práce potřebuje 400.000 přistěhovalců ročně
Forex: Euro po sedmém snížení sazeb v eurozóně oslabuje, dolar zůstává stabilní
Ceny ropy dnes ztrácejí přes pět procent
USD/CHF - Intradenní výhled 22.4.2025
Forex: USD/JPY konsoliduje nad hladinou 80,00
EUR/JPY - Intradenní výhled 17.3.2025
FCA varuje před brokerem Crypto Wealth Investment Company
Index DAX - Intradenní výhled 10.9.2020
Hampl, Havlíček: Klimatickou politiku EU je třeba přehodnotit
Témata v diskusním fóru
Daňová optimalizace
10 výroků, které musí každý trader znát
Diskuse k blogům
Price Action Trading Jakuba Hodana
RebelsFunding
FOREX trading
Diskuze FOREX začátečníků
Outside bar
EUR/USD
FX trading - ptejte se pokročilých
Daňová optimalizace
10 výroků, které musí každý trader znát
Diskuse k blogům
Price Action Trading Jakuba Hodana
RebelsFunding
FOREX trading
Diskuze FOREX začátečníků
Outside bar
EUR/USD
FX trading - ptejte se pokročilých
Odborné kurzy a semináře
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)