Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Co udělá klesající inflace s eurem?
Za posledních 12 měsíců se situace v eurozóně obrátila vzhůru nohama. Růžové projekce expanze měnové unie vzaly po zahájení obchodních válek, nových automobilových emisních limitech i nekonečném brexitu za své. Německo i Itálie víceméně stagnují, Francie se plíží velmi pomalu vpřed a jedinou větší rostoucí ekonomikou je Španělsko.

Hrdě na snídani, aneb - jak se ráno vyhrabat z postele.
Rád bych vám poskytnul rozptýlení od všeho toho studia a forexového čtení. Proto vkládám jeden můj krátký článek a doufám, že se vám bude dobře číst a budete z něj mít užitek.

A jsme tam, kde jsme byli před 10 lety
Shoda u představitelů americké centrální banky (Fed) na rychlejším zvyšování úrokových sazeb trhy překvapila, protože poslední roky Fed hrál spíše holubičí kartu a odsouval utahování měnové politiky dál do budoucna. Poslední data z amerického trhu práce sice Fed zase trochu zbrzdila, jeho optimismus ukazující na rychlejší americkou ekonomiku, která si vyšší sazby zaslouží, však můžeme potvrdit.

Je inflace v USA neporazitelná?! | Investiční Memento #72
Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 72. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Japonský jen ve vynikajícím trendu
Japonský jen patří mezi měny s nejlepším skóre v letošním roce. Oproti dolaru si připsal už přes 15 procent. Navíc se zde stále velké množství faktorů, které nám indikují, že by tento medvědí sešup na měnovém páru USD/JPY mohl pokračovat i nadále.

Praktická ukázka: Rozdíl nebyl tak velký
Pořád jsem ještě neudělal backtest, který by mi ukázal, jestli by dávalo smysl změnit parametr pro výpočet velikosti obchodovaného pásma. Jak jsem řekl minule, ještě budu chvilku sledovat výsledky a přetestovávat každý týden s tím, že uvidím, k čemu dojdu.

Proč i nadále věřit dolaru?
Americký dolar si v červnu vybral svou slabší chvilku. Na měnové frontě ztratil jak vůči svým evropským protějškům (EUR, GBP, CHF), tak i vůči komoditním měnám (CAD, AUD, NZD). Důvodů k tomuto oslabení však příliš mnoho nebylo, ze střednědobého hlediska by proto měl USD získat ztracené pozice zpět. Podívejme se na tři skutečnosti, které z fundamentálního hlediska podporují americký dolar.

Nejhorší týden za deset let posunul index S&P 500 blíže k medvědí hraně
Americký akciový index S&P 500 v předvánočním týdnu odepsal 7,05 %. Pro většinu investorů to v předvánočním týdnu znamenalo novou zkušenost.


Mírný týdenní pokles cen nepokazil netypicky klidné září a výjimečný kvartál pro americké akcie
Americké akcie v uplynulém týdnu mírně oslabily, i tak ale index S&P 500 uzavřel nejlepší kvartál od roku 2013 a udržel krátkodobou hladinu podpory.

Kryptoměna EOS oslabuje, klíčové budou nové zprávy
Růst EOS se ve středu a čtvrtek ve světle firemních událostí zcela zastavil. Ve čtvrtek (7. června) byla na hodnotě EOS 13,70 $ a konec poklesu byl v nedohlednu.

Předvánoční politické kotrmelce investory nevyděsily, index S&P 500 zapsal červenou nulu
Podpora ekonomiky v USA je stále předmětem politických tahanic, na druhou stranu se ve vánočním týdnu upekla dohoda o obchodních vztazích Evropské unie a Spojeného království. Americké akciové indexy uzavřely zkrácený týden okolo nuly, S&P 500 na rozdíl od Dow a Nasdaqu Composite mírně ztratil (-0,17 %).

Poptávka po americkém dolaru může ještě růst
Americký dolar opět využívá své nálepky bezpečného přístavu a rostoucí poptávka v prostředí geopolitických rizik mu jen prospívá. Dolar by tedy mohl zopakovat scénář z minulého roku, kdy byl na devizových trzích suverénně nejsilnější měnou. Za nejaktuálnějším růstem poptávky stojí zveřejněná data z Číny, která poukazují na zpomalení růstu druhé největší ekonomiky spolu s dalším zhoršením výhledu Mezinárodního měnového fondu pro růst globální ekonomiky. Za dolarem však nebude v letošním roce pravděpodobně stát FED, který ustoupil ze svého původního záměru dále zvyšovat úrokové sazby.

Warren Buffett prodává Apple!
Velké americké fondy, které spravují více než 100 milionů dolarů, musí čtyřikrát ročně do 45 dnů po skončení čtvrtletí nahlásit regulačním orgánům změny ve svých portfoliích. V tomto čtvrtletí vyšlo toto datum na 14. 2., takže jsme se také například dozvěděli, jaké změny provedl ve svém portfoliu Warren Buffett.


Výprodej akcií ASML: Příležitost pro vstup do pozice?
Jednou z hlavních událostí byl propad akcií nizozemského výrobce strojů na výrobu čipů ASML. Úterý 15. října byl nejhorší den pro tuto evropskou technologickou hvězdu od jejího vstupu na burzu před 25 lety. Akcie ASML se propadly během jediného dne o více než 15 %. Tak velký propad tato společnost ještě nezažila. U tak kvalitních firem, jako je ASML, se podobné výprodeje nedějí každý den, a tak si můžeme položit otázku, zda nenastal čas vstoupit do pořádného longu.

NZD ujíždí na mléku
Zdá se to až neuvěřitelné, ale i takový zanedbatelný ukazatel, jako je cena mléka, dokáže obrátit vzhůru nohama celou ekonomiku. Tou ekonomikou je Nový Zéland, který na mléku doslova ujíždí - přes 30 % exportů této ostrovní země tvoří mléčné výrobky.

Největší překážka eurové rally
Býčí trh na eurodolaru se po takřka 20procentním zisku zastavil na dnes už silné rezistenci lehce nad 1,2500. Nedá se říct, že by tento měnový pár rovnou začali ovládat medvědi, ale je poznat, že trhu se nechce rozšiřovat dlouhé pozice, když ubývá argumentů pro další růst.

Stagflace v Evropě?
Dnešní předběžná data o HDP a inflaci v eurozóně píšou pro země platící eurem pozitivní příběh. HDP vzrostl mezičtvrtletně o 2,2 %, k čemuž přispěla především Francie, která se vysokým růstem vrátila na své předpandemické úrovně. Spotřebitelské ceny za říjen rostly meziročně o 4,1 %, jádrové pak o 2,1 %, mírně nad odhady. Ekonomika eurozóny tak svižně oživuje, a to při relativně nízké inflaci (především jádrové), když vezmeme v potaz všechny proinflační faktory, které nyní celosvětově posílají ceny vzhůru.

IPO společnosti Dynasty Financial Partners - Platforma SaaS pro brokery
Trend digitalizace podnikání je jasně vidět v mnoha oblastech, včetně finančního poradenství. A fakt, že se objevil outsourcing digitálních platforem tento proces významně podporuje.