Sobota 21. prosince 2024 17:26
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
eightcap trade smarter

Rok 2020 – rekordní rok pro zlato

08.12.2020 12:04  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rok 2020 se zapíše do historie především díky světové pandemii, která ovlivnila život na celém světě. Nejenom pro zlato, ale i pro ostatní drahé kovy, to byl dramatický rok. Cena zlata se v srpnu podívala na historické maximum a odborníci očekávají, že budou zdolány další rekordy. Jaké klíčové události byly hybatelem poptávky po zlatě a jeho ceny v průběhu celého roku 2020?

Nejvyšší cenové hladiny dosáhl žlutý kov v srpnu 2020, když se jeho cena dostala na úroveň 2 075 USD za trojskou unci. „Funkce zlata jakožto bezpečného přístavu se opět projevila, což jsme zaznamenali v růstu jeho ceny, byl pokořen dokonce rekord z roku 2011, kdy se jeho cena dostala na 1 922 USD za trojskou unci. Jelikož hlavní funkce uchovatele hodnoty se projevuje v delším časovém horizontu, očekáváme, že jeho cena bude ještě růst,“ komentuje cenu zlata Lukáš Jankovský, předseda představenstva společnosti Zlaťáky. 

Ohlédnutí za končícím rokem a události, které ovlivnily cenu zlata

Leden

Rok 2020 začal útokem na iránského generála Solejmáního a eskalací napětí na Blízkém Východě. Cena zlata na základě této události vzrostla na 1 573 USD za unci a byla nejvýše za téměř 7 let. Na konci roku 2019 se přitom pohybovala okolo 1 514 USD za trojskou unci.

Únor

Únorová data ukázala, že velkým tahounem poptávky po žlutém kovu byly v roce 2019 centrální banky. Za dva rekordní roky (2018 a 2019) dosáhly centrální banky nákupu přes 1 300 tun zlata, což je více než třetina roční celosvětové těžby. Podle odhadů budou letošní nákupy centrálních bank podstatně nižší, jelikož jsou zasaženy koronavirovou krizí. Nicméně i přes tento propad budou banky stále pokračovat v trendu a zůstanou čistými nákupčími žlutého kovu.

V této době se druhá největší ekonomika světa, Čína, potýkala se šířícím se koronavirem a cena zlata atakovala 1 600 USD za trojskou unci.

Březen

Březnový nástup koronaviru znamenal nejistotu, vážnou a životy ohrožující situaci. Od začátku roku cena zlata stále rostla. Koncem února se však propadla, ale jak ukázal čas, jednalo se jen o krátkodobou záležitost. Mnoho obchodníků začalo na konci února zlato prodávat, když po 24. únoru dosáhlo zlato maxima (1 688 USD) a dynamika růstu ceny se začala zpomalovat. Obchodníci se začali zlata rychle zbavovat, a to mělo vliv na jeho další pokles. Cena zlata klesla 19. března k úrovni cca 1 474 USD za trojskou unci.

Od tohoto březnového propadu cena zlata postupně rostla. „Rovněž i naše slabší česká koruna vyhnala žlutý kov na rekordní hodnoty a v dubnu 2020 jsme viděli prolomení historické hranice 45 tisíc za trojskou unci,“ říká Lukáš Jankovský ze Zlaťáků.

Další měsíce se nesly ve znamení postupného růstu ceny zlata a pokořování dalších a dalších rekordů.

Červenec a srpen

V týdnu od 27. července zlato přepsalo historický rekord z roku 2011 a stalo se nejdražším v historii. Zlato se na počátku daného týdne pohybovalo na úrovni cca 1 934 USD za unci, v roce 2011 byl rekord kolem 1 922 USD. Toto pokoření bylo důležitým mezníkem pro další růst a na dohled byla magická hodnota 2 000 USD. Uběhl sotva týden a žlutý kov v úterý 4. srpna tuto hranici opět překonal.


V tabulce je zobrazen průměrný roční vývoj ceny zlata:

Rok

Roční průměrná cena zlata v USD/Oz

Meziroční změna v %

2016

1 250,74

-

2017

1 257,12

0,51

2018

1 268,49

0,90

2019

1 392,6

9,78

Zdroj: World Gold Council

 

„Dá se říci, že nový rostoucí trend, který postupně započal v roce 2016, se naplno rozjíždí a čekají nás období, kdy se dostaneme na mnohem vyšší úrovně. Samozřejmě se pravděpodobně dočkáme určitých korekcí, které jsou přijatelné a žádoucí pro další růst. Nic neroste jen lineárně nahoru. Jakákoliv korekce přináší také příležitost k doplnění portfolia, nicméně investování by mělo být záležitostí pravidelnou. Drahé kovy nejsou vhodné ke spekulativním investicím,“ dodává Jankovský.

Podzim

Podzimní měsíce se nesly ve znamení příprav a očekávání nejdůležitější události roku, a to, jak dopadnou americké prezidentské volby. Tyto volby se zařadily k těm nejsledovanějším a nejnapínavějším v historii USA. Začátkem listopadu američtí voliči rozhodli a zvolili si změnu. Do čela největší ekonomiky a mocnosti světa zasedne demokrat Joe Biden. Donald Trump zatím však zcela neuznal výsledky voleb a stále se snaží tento výsledek zvrátit. Daná situace přinesla v tomto ohledu nejistou budoucnost.

Jak na tuto situaci reagoval žlutý kov?

V den voleb se cena zlata pohybovala na úrovni 1 890 USD za unci, postupně rostla a oscilovala kolem 1 900 USD. Nedošlo tedy k zásadní změně, kvůli vyjádření Donalda Trumpa se ve společnosti udržovala určitá nervozita, zda dojde k uznání volebních výsledků.

V průběhu 9. 11. 2020 přišla důležitá zpráva o nové vakcíně proti COVIDU-19 a na to reagovaly růstem akcie a propadem žlutý kov, který se dostal k úrovni cca 1 867 USD za unci, tedy propad o cca 5 %.

Dá se říci, že zlato je v tomto měsíci pod určitým tlakem, a to z důvodu přílivu do jisté míry pozitivních zpráv, ale dochází také k výprodejům, kdy investoři přelévají své bohatství do rizikovějších oblastí,“ uvádí Lukáš Jankovský.

Na konci listopadu se také zdá, že postoje prezidenta Trumpa se mění směrem k uznání porážky a postupnému předání moci. Finanční trhy rovněž radostně reagovaly na ohlášení nového prezidenta J. Bidena, že post ministryně financí v jeho nové vládě zaujme bývalá šéfka FEDu Janet Yellenová.

Tyto události následně poslaly zlato pod klíčovou hranici podpory 1 850 USD za trojskou unci a následně až k úrovni cca 1 800 USD. Propad žlutého kovu se rovněž projevil při přepočtu na české koruny, jelikož koruna je poměrně silná. Ještě začátkem listopadu stála unce zlata cca 43 700 Kč, nyní se pohybuje něco málo pod 39 000 Kč.

Na konci roku dojde také k bilancování globálního dluhu. Jeho nárůst se odhaduje oproti roku 2019 o cca 7,78 % (277 bilionů USD). Na tomto dluhovém balíku 15 bilionů USD se podílely vyspělé země téměř 50 %. Dluhy a schodky státních rozpočtů budou bobtnat napříč celým světem a levné peníze zaplavovat svět a zadělávat na budoucí problémy. Naopak to bude výrazný a dlouhodobý hnací motor pro růst ceny žlutého kovu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rok 2012 rokem korporátních dluhopisů. Firmy získaly nejvíce za nejméně v historii
    Společnosti různých sídel i zaměření po celém světě si letos prodejem korporátních dluhopisů přišly na rekordních 3,89...
  • Rok 2015 byl pro českou ekonomiku výborný
    Česká ekonomika zažila výborný rok, a to zcela nečekaně. Růst za uplynulých dvanáct měsíců bude činit více než čtyři procenta...
  • Rok 2017: Hybatelem trhů bude ekonomika
    Rok 2016 patřil investičně mezi roky úspěšné, jak pro dluhopisové tak pro akciové investory. Hlavní akciové trhy s největší pravděpodobností skončí rok 2016 výše, než kde končily rok přechozí, a také vládní dluhopisové trhy navzdory výprodejům v posledních týdnech letošek zakončí v lehce černých číslech. Z pohledu na grafy a celkem nízkou letošní volatilitu to vypadá, jak kdyby letošek byl nejnudnějším rokem za posledních alespoň pět, a že se toho opravdu moc nestalo.
  • Rok 2017: jedna dobrá a dvě špatné zprávy pro světovou ekonomiku
    Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži „V životě existují dva druhy ...
  • Rok 2018 s korunou
    Česká koruna má za sebou turbulentní rok 2018, který jí přinesl řadu výzev. Jak se očekávalo, na začátku letošního roku sice pokračovala v posilování, ale poté, co si Spojené státy v březnu začaly hrát s myšlenkou obchodních válek, začalo oslabovat euro a s ním v ruku v ruce i regionální měny.
  • Rok 2018: Ve znamení dolaru
    Minulý týden zveřejněná inflace v Eurozóně měla být studenou sprchou pro všechny eurodolarové býky. Dle předběžných dat totiž v předvečer snížení tempa kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou a navzdory očekáváním analytiků zůstala jádrová inflace na samém konci minulého roku (a potřetí v řadě) pod procentem, a inflace jádrová se znovu vrátila na úroveň října (1,4 %).
  • Rok 2019 ještě nemusí být krizový
    Světová ekonomika dosáhla letos špičkového růstu a zůstává dostatečně silná na to, aby unikla recesi v příštím roce. Předpokládá se sice zpomalení globálního hospodářského růstu v roce 2019, ale neočekáváme ještě obrat, či recesi.
  • Rok 2019 pro americké firmy nakonec nemusí být vůbec špatný
    Zatímco ještě loni panovalo na trzích přesvědčení, že letošní rok přinese u řady firem výrazné zhoršené hospodářských výsledků, poslední analytické odhady jsou o poznání optimističtější. Výsledkem je aktuální analytický konsenzus, podle kterého by zisky za rok 2019 měly růst o pět procent a tržby pak o necelých pět procent.
  • Rok 2019 přinesl útlum na hypotečním trhu
    „Celkový objem hypotečních úvěrů se v loňském roce propadl o 37 miliard korun. Meziročně byl vykázán pokles počtu hypotečních úvěrů o 22 tisíc,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Rok 2019 ve znamení velkého růstu, pro rok 2020 je třeba optimismus tlumit
    Rok 2019 je pro globální finanční trhy velice úspěšný. Přestože dynamika světové ekonomiky pokračuje v mírném zpomalování a je přítomno mnoho rizikových faktorů v čele s obchodní válkou mezi USA a Čínou, Brexitem, a nepokoji v Hong Kongu a Latinské Americe, akciové i dluhopisové investice připisují vysoce nadprůměrné zisky.
  • Rok 2021 - jasnější příležitosti, nebo spousta rizik
    Rok 2020 byl pro finanční trhy rokem extrémů. Navzdory tomu lze však tvrdit, že většina aktiv se vypořádala s pandemií poměrně dobře a investoři nejsou začátkem roku ani příliš nervózní. Obecně se očekává, že se svět bude postupně vracet k normálu, což by mohlo pomoci sektorům nebo měnám, které byly pod tlakem.
  • Rok 2021 je zatím rokem komodit
    Rok 2021 je zatím rokem komodit. Globální komoditní index S&P GSCI totiž zatím připisuje zisk 18 %, přičemž barel severomořského Brentu je dokonce o 29 % dražší. Drahým kovům se nicméně vůbec nedaří. Zlato je slabší o 8 % a stříbro o 3 %.
  • Rok 2021 na akciových trzích: Pražská burza podala výstavní výkon a jasně překonala konkurenční parkety v Evropě i za mořem
    Pražská burza měřená indexem PX předvedla letos výkon, který tu nebyl 16 let. Od začátku roku se její cena katapultovala o vysokých +38,8 %. To je ale jen kapitálový zisk. Spolu s dividendami, tzv. celkový výnos (kapitálový + dividendový) je to dokonce +45,3 %.
  • Rok 2021 začne nebezpečnou jízdou dolaru a pobrexitovou Británií na křižovatce
    Trh se převážně shoduje na tom, že nás v roce 2021 čeká reflační odraz ode dna a oslabený americký dolar. My s tímto pohledem vcelku souhlasíme, ale pořád se toho může spousta pokazit. Bezprostředním nebezpečím je hlavně spekulativní zápal, který může vést dříve či později ke korekci – a asi spíš dříve. Brexitová dohoda byla pro libru velkým zklamáním.
  • Rok 2021 zakončila inflace na úrovni 6,6 %
    Podle dnes zveřejněných údajů statistického úřadu se česká meziroční inflace v závěru roku vyšplhala na 6,6 % a byla tak o jeden procentní bod vyšší, než předpokládala ČNB ve své listopadové prognóze. Průměrná roční inflace dosáhla nejvyšší hodnoty od roku 2008 – konkrétně 3,8 % - avšak už v letošním roce tento střednědobý rekord hravě překoná.
  • Rok 2022 aneb Ztracené iluze o investičních trzích
    Aniž bych chtěl nějak fušovat do řemesla panu spisovateli Balzacovi, titul jeho knihy Ztracené iluze mi připadá pro dění na akciových a dluhopisových trzích v uplynulém roce velice příhodným. Na počátku roku byly totiž trhy v zajetí hned několika různých iluzí. Co si z toho odnést do roku letošního?
  • Rok 2022 bude pro Solanu výzva
    Solana v minulém roce zaujala obchodníky především díky své výkonnosti a vidinou úspěchu na krypto trhu. Za minulý rok vzrostla o 11 000 %. Dnes patří mezi největší kryptoměny s tržní hodnotou přes 28 miliard dolarů.
  • Rok 2022 jako investiční anomálie za 150 let. Co si z toho odnést?
    Co mají společného roky 1941, 1969 a 2022? Za více jak 150 let pouze v těchto třech letech došlo k tomu, že v rámci světově největšího amerického trhu byly záporné výnosy jak akciových, tak dluhopisových portfolií. Rok 2022 pak tomuto žebříčku propadů jednoznačně kraluje. Jak se poučit nejen do roku letošního?
  • Rok 2022: Jak to bude dál?
    Myslím, že je třeba zmínit, že vytváříme rámec, nikoli konkrétní pohled. Pomocí rámce můžeme poskytnout makro scénář, který považujeme za nejpravděpodobnější – to, čemu říkáme náš "základní scénář" -, ale také nabídnout dva další alternativní scénáře spolu s důsledky pro aktiva v případě, že se některý z těchto scénářů naplní.
  • Rok 2022 ve znamení nejsilnější poptávky po zlatě za více než 10 let
    Loňský rok, který se nesl ve znamení vysoké inflace, geopolitické krize, nejistoty a mnoha dalších událostí, zapříčinil vysoký příliv investic do zlata. Podle nejnovější zprávy Světové rady pro zlato WGC, byla loňská poptávka po žlutém kovu nejsilnější od roku 2011, tedy za více než 10 let. Za tímto nárůstem stojí hlavně maloobchodní poptávka a enormní nákupy centrálních bank. Globální poptávka po zlatě vzrostla v roce 2022 o 18 % na 4 741 tun, což bylo na podobné úrovni, jako v roce 2011. Překážkou nebyly ani určité odlivy ze strany ETF.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding