Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:06
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
CapXmaster
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Nastroje

Rok 2018 s korunou

02.01.2019 07:44  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká koruna má za sebou turbulentní rok 2018, který jí přinesl řadu výzev. Jak se očekávalo, na začátku letošního roku sice pokračovala v posilování, ale poté, co si Spojené státy v březnu začaly hrát s myšlenkou obchodních válek, začalo oslabovat euro a s ním v ruku v ruce i regionální měny.

Koruna tak mezi dubnem a červencem ztratila 3,4 %, když se dostala 13 haléřů nad 26 CZK/EUR. Nepomohly jí ani nejistoty v eurozóně, v čele té okolo italského rozpočtu a brexitu, které vyústily ve výprodej rizikovějších – tedy i regionálních - měn. Česká měna se za tu dobu téměř oprostila od domácích fundamentů a překvapivě jí nepodpořilo ani postupné zvyšování sazeb Českou národní bankou, které mělo spíše krátkodobý dopad. V druhé polovině roku jsme tak sledovali oscilování české měny okolo 25,70 CZK/EUR.  Kromě zahraničního dění přispěl ke slabší koruně i efekt konce roku v důsledku plateb bank do Rezolučního fondu, kdy se investoři a finanční instituce snažili převést českou měnu do eur a vyhnout se tak nákladnému držení korunových depozit přes konec roku.

Tento efekt byl letos v porovnání s loňským rokem slabší, začal však již dříve, a tak než v samotném závěru roku kurz koruny ovlivnil v průběhu celého posledního čtvrtletí. Nakonec nejslabší hodnoty během čtvrtého kvartálu dosáhla koruna v polovině listopadu, kdy se opět přehoupla přes magických 26 CZK/EUR. Od té doby posilovala, a to i přes slabou listopadovou inflaci, kterou prognóza ČNB nadhodnotila o půl procentního bodu. Poslední vlna efektu konce roku tak přišla ještě kolem vánoc, koruně ale už k hodnotě 26 CZK/EUR nepomohla.  Jelikož k vypořádání transakcí dochází s dvoudenním zpožděním, koruna v závěru roku posílila a poslední den zakončuje na 25,72 CZK/EUR, nejsilnější od září.

Zatímco v roce 2017 patřila česká měna k nejúspěšnějším i v celosvětové perspektivě, rok 2018 už pro ni tak přínosný nebyl. I přes počáteční odhady zakončuje letošní rok o 20 haléřů, resp. 0,7 % slabší, než kde ho začala. K největším propadlíkům má však daleko. Téměř polovinu své hodnoty vůči euru ztratilo argentinské peso, ostře sledovaná turecká lira pak oslabila během roku téměř o čtvrtinu. Hůře než koruna dopadly také její regionální protějšky. Zlotý ztratil 2,5 %, forint přes 3 %.

V novém roce opět očekáváme, že koruna bude posilovat. Nebude to ale tak intenzivní cesta směrem na jih, jak předpokládá ČNB. K hodnotě 25 CZK/EUR se přiblíží až ke konci roku 2019. Korunu nadále podpoří ekonomické fundamenty, kladná bilance běžného účtu i solidní výnosy vládních dluhopisů. Navíc ČNB bude pokračovat ve zvyšování sazeb, ke kterému dojde hned v únoru a následně ještě dvakrát. Posilování však bude brzdit nejistota s blížícím se zpomalením globálního hospodářského cyklu.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rokovania UK a EU o Brexite sa zasekli, libra však zostáva silná
    Šéf Európskej únie pre vyjednávanie o Brexite Michel Barnier vo štvrtok vyhlásil, že to môže byť až niekoľko mesiacov, kým sa rokovania o Brexite posunú do fáze rozhovorov o obchodných dohodách. To tak výrazne narušilo optimistický plán Theresy May, ktorá dúfala, že to stihne ešte do konca roka.
  • Rok po invazi prognózuje MMF Rusku zhruba stejný ekonomický růst jako Česku. Kdy se protiruské sankce projeví opravdu viditelně?
    Česká ekonomika letos může dopadnout hůř než ta ruská. Ne, nejde o kremelskou propagandu. Je to závěr prognóz západních institucí a bank v čele s Mezinárodním měnovým fondem.
  • Rok posilování koruny přinesl znatelný růst životní úrovně
    V dubnu letošního roku se zatím drží česká měna s průměrnou hodnotou 25,3188 korun za euro (k 19.4.18) na nejnižší měsíční úrovni od konce měnových intervencí ČNB z 6. 4. 2017.
  • Rok poté: Jak proof-of-stake změnil Ethereum
    Loni v září nahradilo Ethereum svůj konsenzuální mechanismus založený na proof-of-work blockchainu konceptem proof-of-stake. Tento dychtivě očekávaný upgrade je označovaný jako Sloučení (The Merge). V uplynulém roce pak došlo ke snížení počtu etherů v oběhu o téměř 300 000 a spotřeba elektřiny klesla o 99,95 %. Mezitím se však síť přiblížila možnému kritickému bodu, který ohrožuje její decentralizaci v nadcházejících letech a odkud není návratu.
  • Roky nepřiznaných ztrát, nafukované zisky. Řeknou si Španělé o příliš málo a na prahu dluhové spirály i Francie?
    Španělské banky po dlouhé roky podceňují a zakrývají skutečné ztráty a naopak nafukují zisková očekávání pro další kvartály recesí zužované ekonomiky. Ve výsledku mohou přivést samotné Španělsko do tísně a po příliš mělké ruce, natažené po finanční pomoci bankám, vyvolat potřebu záchrany jedné z největších ekonomik EU, naznačily mimo jiné zátěžové testy španělských bank.
  • Rok za námi a co na burze přinese rok 2018?
    Rok 2017 ve znamení mnoha rekordů je za námi, na co se těšit v roce příštím? Jelikož je období mezi svátky obvykle obdobím klidu s nízkými objemy obchodů, přinášíme Vám shrnutí celého minulého roku a několik bodů, na které bude upřena pozornost v roce 2018.
  • Rok 2012 rokem korporátních dluhopisů. Firmy získaly nejvíce za nejméně v historii
    Společnosti různých sídel i zaměření po celém světě si letos prodejem korporátních dluhopisů přišly na rekordních 3,89...
  • Rok 2015 byl pro českou ekonomiku výborný
    Česká ekonomika zažila výborný rok, a to zcela nečekaně. Růst za uplynulých dvanáct měsíců bude činit více než čtyři procenta...
  • Rok 2017: Hybatelem trhů bude ekonomika
    Rok 2016 patřil investičně mezi roky úspěšné, jak pro dluhopisové tak pro akciové investory. Hlavní akciové trhy s největší pravděpodobností skončí rok 2016 výše, než kde končily rok přechozí, a také vládní dluhopisové trhy navzdory výprodejům v posledních týdnech letošek zakončí v lehce černých číslech. Z pohledu na grafy a celkem nízkou letošní volatilitu to vypadá, jak kdyby letošek byl nejnudnějším rokem za posledních alespoň pět, a že se toho opravdu moc nestalo.
  • Rok 2017: jedna dobrá a dvě špatné zprávy pro světovou ekonomiku
    Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži „V životě existují dva druhy ...
  • Rok 2018: Ve znamení dolaru
    Minulý týden zveřejněná inflace v Eurozóně měla být studenou sprchou pro všechny eurodolarové býky. Dle předběžných dat totiž v předvečer snížení tempa kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou a navzdory očekáváním analytiků zůstala jádrová inflace na samém konci minulého roku (a potřetí v řadě) pod procentem, a inflace jádrová se znovu vrátila na úroveň října (1,4 %).
  • Rok 2019 ještě nemusí být krizový
    Světová ekonomika dosáhla letos špičkového růstu a zůstává dostatečně silná na to, aby unikla recesi v příštím roce. Předpokládá se sice zpomalení globálního hospodářského růstu v roce 2019, ale neočekáváme ještě obrat, či recesi.
  • Rok 2019 pro americké firmy nakonec nemusí být vůbec špatný
    Zatímco ještě loni panovalo na trzích přesvědčení, že letošní rok přinese u řady firem výrazné zhoršené hospodářských výsledků, poslední analytické odhady jsou o poznání optimističtější. Výsledkem je aktuální analytický konsenzus, podle kterého by zisky za rok 2019 měly růst o pět procent a tržby pak o necelých pět procent.
  • Rok 2019 přinesl útlum na hypotečním trhu
    „Celkový objem hypotečních úvěrů se v loňském roce propadl o 37 miliard korun. Meziročně byl vykázán pokles počtu hypotečních úvěrů o 22 tisíc,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Rok 2019 ve znamení velkého růstu, pro rok 2020 je třeba optimismus tlumit
    Rok 2019 je pro globální finanční trhy velice úspěšný. Přestože dynamika světové ekonomiky pokračuje v mírném zpomalování a je přítomno mnoho rizikových faktorů v čele s obchodní válkou mezi USA a Čínou, Brexitem, a nepokoji v Hong Kongu a Latinské Americe, akciové i dluhopisové investice připisují vysoce nadprůměrné zisky.
  • Rok 2020 – rekordní rok pro zlato
    Rok 2020 se zapíše do historie především díky světové pandemii, která ovlivnila život na celém světě. Nejenom pro zlato, ale i pro ostatní drahé kovy, to byl dramatický rok. Cena zlata se v srpnu podívala na historické maximum a odborníci očekávají, že budou zdolány další rekordy. Jaké klíčové události byly hybatelem poptávky po zlatě a jeho ceny v průběhu celého roku 2020?
  • Rok 2021 - jasnější příležitosti, nebo spousta rizik
    Rok 2020 byl pro finanční trhy rokem extrémů. Navzdory tomu lze však tvrdit, že většina aktiv se vypořádala s pandemií poměrně dobře a investoři nejsou začátkem roku ani příliš nervózní. Obecně se očekává, že se svět bude postupně vracet k normálu, což by mohlo pomoci sektorům nebo měnám, které byly pod tlakem.
  • Rok 2021 je zatím rokem komodit
    Rok 2021 je zatím rokem komodit. Globální komoditní index S&P GSCI totiž zatím připisuje zisk 18 %, přičemž barel severomořského Brentu je dokonce o 29 % dražší. Drahým kovům se nicméně vůbec nedaří. Zlato je slabší o 8 % a stříbro o 3 %.
  • Rok 2021 na akciových trzích: Pražská burza podala výstavní výkon a jasně překonala konkurenční parkety v Evropě i za mořem
    Pražská burza měřená indexem PX předvedla letos výkon, který tu nebyl 16 let. Od začátku roku se její cena katapultovala o vysokých +38,8 %. To je ale jen kapitálový zisk. Spolu s dividendami, tzv. celkový výnos (kapitálový + dividendový) je to dokonce +45,3 %.
  • Rok 2021 začne nebezpečnou jízdou dolaru a pobrexitovou Británií na křižovatce
    Trh se převážně shoduje na tom, že nás v roce 2021 čeká reflační odraz ode dna a oslabený americký dolar. My s tímto pohledem vcelku souhlasíme, ale pořád se toho může spousta pokazit. Bezprostředním nebezpečím je hlavně spekulativní zápal, který může vést dříve či později ke korekci – a asi spíš dříve. Brexitová dohoda byla pro libru velkým zklamáním.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance