Pondělí 20. ledna 2025 20:02
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook česká koruna

Rok 2021 na akciových trzích: Pražská burza podala výstavní výkon a jasně překonala konkurenční parkety v Evropě i za mořem

31.12.2021 16:15  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pražská burza měřená indexem PX předvedla letos výkon, který tu nebyl 16 let. Od začátku roku se její cena katapultovala o vysokých +38,8 %. To je ale jen kapitálový zisk. Spolu s dividendami, tzv. celkový výnos (kapitálový + dividendový) je to dokonce +45,3 %.

Samozřejmě, index je složen z jednotlivých emisí. Jak si vedly jednotlivé tituly? Jedním slovem výborně. Všechny společnosti, které se obchodují na hlavním trhu letos vzrostly, bez výjimky.


KOMERČNÍ BANKA

AVAST

ČEZ

VIG

KOFOLA

ČESKÁ ZBROJOVKA

ERSTE GROUP

PMČR

MONETA

O2 CR

STOCK

PEGAS

2021

42,3%

16,3%

60,6%

15,9%

31,4%

72,8%

55,4%

7,6%

37,9%

6,4%

42,3%

7,5%

Zdroj: Bloomberg

V tomto roce došlo k několika významným korporátním událostem, které měly na obchodování významný vliv. Jednou z nich je nedávno schválené spojení Monety se skupinou Air Bank. Na třetí pokus a s upravenými podmínkami vyrovnání to klaplo. Moneta potěšila své akcionáře růstem ze celý rok o +37,9 %, spolu s dividendou je to +42,3 %. Dařilo se i ostatním společnostem z finančního sektoru. Erste vzrostla o +55,4 % (s dividendou +61,7 %), Komerční banka +42,3 % (s dividendou +45,9 %). Podle mého banky v prostředí dramaticky rostoucích úrokových sazeb zdaleka neřekly poslední slovo. Velmi slušně se vedlo akciím nápojářského kolosu Kofoly. Letos vyskočily o +31,4 % (s dividendou +36,9 %). A v řádném popřípadě nesmíme opomenout těžkou váhu na BCPP ČEZ. Letošní růst o +60,6 % je na pražské burze druhý nejvyšší. S dividendou, která byla letos podpořena prodejem aktiv je celkový výnos dokonce +74,6 %. Důvodem růstu je velmi vysoká cena elektřiny podpořená růstem cen ostatních energetických komodit v tomto případě zejména plynu. A to nejlepší nakonec. Asi se to nestává často, ale česká firma koupila americkou, navíc legendární, společnost. České zbrojovce se podařilo koupit ikonický Colt. Výsledkem, umocněným zdá se nekonečnou masivní poptávkou po jejích produktech zejména v USA, je růst ceny akcie zbrojovky o +72,8 % (s dividendou +75,9 %). V tomto roce výkon nad výkony.

Bohužel se staly i události, které burzu ochudí. Již se neobchoduje s akciemi PF Nonwovens (bývalý Pegas, v tomto roce +7,5 %). Staženy byly také akcie Stock Spirits. Likérka dodala letos svým akcionářům +42,3 %, s dividendou dokonce 52 %. K podobným událostem dojde bohužel i v roce 2022. Avast, který se zhodnotil o +16,3 % (s dividendou +19,1 %), se spojí s konkurenční společností Norton a dojde ke stažení jeho akcií z burzy. Stejný osud potká i operátora O2 CR, kdy majoritní akcionář skupina PPF vytěsní minority. To je samozřejmě velká škoda. Letos cena jeho akcií přidala +6,4 % (s dividendou +14,9 %). Například u O2, společnost podniká na regulovaném trhu, je predikovatelná, má stabilní hospodaření bez výkyvů ať už na jednu nebo druhou stranu se silnou bilancí. Navíc nabízející pravidelně vysokou dividendu. A právě stabilitu umocněnou dividendou mají investoři rádi.

Ale optimisticky doufejme, že výborné výsledky přilákají další firmy, a že se příští rok (2022) podaří také rozeznít burzovní IPO zvon a počet emisí se rozroste.

Dovolím si ještě rychlé srovnání s ostatními evropskými akciemi, reprezentovanými indexem STOXX Europe 600 a asi nejsledovanějším světovým indikátorem americkým S&P500. Pohled na tabulku je jasný. Pražská burza vyhrála.

Evropský index přidal +22,4 %(s dividendami +26 %) a americký +27,2 % (s dividendami +29 %). Také je nutné zdůraznit že oba indexy končí tento rok na rekordních hodnotách. Maximální ceny dosáhly v minulých dnech a ty současné jsou jen nepatrně nižší a považuju je za rekordní. Na obou trzích se dnes (31. 12. 2021) ještě obchoduje, zatímco v Praze je tradičně na Silvestra zavřeno. Může se tak stát, že konečné roční zhodnocení se bude mírně lišit.


PX

S&P500

STOXX Europe 600

2021

38,8%

27,2%

22,4%

 Zdroj: Bloomberg

 

Jak to bude v roce 2022?

To je otázka na bambilon  dolarů, na kterou bohužel nikdo nezná odpověď.

Ale je tu několik událostí, které mohou akciové trhy ovlivnit. Jako to bude dál s koronavirem? Podaří se tento problém vyřešit, nebo bude ovlivňovat dění ve světě dále? Jsou tu také geopolitické otázky, a to hned na několika frontách.

Ale stále je velmi příznivé makroprostředí. Zejména v Evropě. Politika ECB a Fedu se začne rozcházet. Fed začne asi v prvním pololetí utahovat měnovou politiku, ale vždy to je dobře komunikováno, a bývá to nějakým způsobem zaceněno a pro trh to není velké překvapení. Zatímco růst sazeb v Evropě (ECB) je zatím v „nedohlednu“. A taky firmy by měly reportovat rostoucí hospodaření. Vzhledem k možným vlivům zmíněných na začátku tohoto odstavce by tak obchodování mohlo být více volatilní.

Možná, že indexy nedosáhnou na vysoké zhodnocení, které jsme viděli v 2021, ale přesto by se měly prezentovat růstem i v 2022.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rok 2017: jedna dobrá a dvě špatné zprávy pro světovou ekonomiku
    Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži „V životě existují dva druhy ...
  • Rok 2018 s korunou
    Česká koruna má za sebou turbulentní rok 2018, který jí přinesl řadu výzev. Jak se očekávalo, na začátku letošního roku sice pokračovala v posilování, ale poté, co si Spojené státy v březnu začaly hrát s myšlenkou obchodních válek, začalo oslabovat euro a s ním v ruku v ruce i regionální měny.
  • Rok 2018: Ve znamení dolaru
    Minulý týden zveřejněná inflace v Eurozóně měla být studenou sprchou pro všechny eurodolarové býky. Dle předběžných dat totiž v předvečer snížení tempa kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou a navzdory očekáváním analytiků zůstala jádrová inflace na samém konci minulého roku (a potřetí v řadě) pod procentem, a inflace jádrová se znovu vrátila na úroveň října (1,4 %).
  • Rok 2019 ještě nemusí být krizový
    Světová ekonomika dosáhla letos špičkového růstu a zůstává dostatečně silná na to, aby unikla recesi v příštím roce. Předpokládá se sice zpomalení globálního hospodářského růstu v roce 2019, ale neočekáváme ještě obrat, či recesi.
  • Rok 2019 pro americké firmy nakonec nemusí být vůbec špatný
    Zatímco ještě loni panovalo na trzích přesvědčení, že letošní rok přinese u řady firem výrazné zhoršené hospodářských výsledků, poslední analytické odhady jsou o poznání optimističtější. Výsledkem je aktuální analytický konsenzus, podle kterého by zisky za rok 2019 měly růst o pět procent a tržby pak o necelých pět procent.
  • Rok 2019 přinesl útlum na hypotečním trhu
    „Celkový objem hypotečních úvěrů se v loňském roce propadl o 37 miliard korun. Meziročně byl vykázán pokles počtu hypotečních úvěrů o 22 tisíc,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Rok 2019 ve znamení velkého růstu, pro rok 2020 je třeba optimismus tlumit
    Rok 2019 je pro globální finanční trhy velice úspěšný. Přestože dynamika světové ekonomiky pokračuje v mírném zpomalování a je přítomno mnoho rizikových faktorů v čele s obchodní válkou mezi USA a Čínou, Brexitem, a nepokoji v Hong Kongu a Latinské Americe, akciové i dluhopisové investice připisují vysoce nadprůměrné zisky.
  • Rok 2020 – rekordní rok pro zlato
    Rok 2020 se zapíše do historie především díky světové pandemii, která ovlivnila život na celém světě. Nejenom pro zlato, ale i pro ostatní drahé kovy, to byl dramatický rok. Cena zlata se v srpnu podívala na historické maximum a odborníci očekávají, že budou zdolány další rekordy. Jaké klíčové události byly hybatelem poptávky po zlatě a jeho ceny v průběhu celého roku 2020?
  • Rok 2021 - jasnější příležitosti, nebo spousta rizik
    Rok 2020 byl pro finanční trhy rokem extrémů. Navzdory tomu lze však tvrdit, že většina aktiv se vypořádala s pandemií poměrně dobře a investoři nejsou začátkem roku ani příliš nervózní. Obecně se očekává, že se svět bude postupně vracet k normálu, což by mohlo pomoci sektorům nebo měnám, které byly pod tlakem.
  • Rok 2021 je zatím rokem komodit
    Rok 2021 je zatím rokem komodit. Globální komoditní index S&P GSCI totiž zatím připisuje zisk 18 %, přičemž barel severomořského Brentu je dokonce o 29 % dražší. Drahým kovům se nicméně vůbec nedaří. Zlato je slabší o 8 % a stříbro o 3 %.
  • Rok 2021 začne nebezpečnou jízdou dolaru a pobrexitovou Británií na křižovatce
    Trh se převážně shoduje na tom, že nás v roce 2021 čeká reflační odraz ode dna a oslabený americký dolar. My s tímto pohledem vcelku souhlasíme, ale pořád se toho může spousta pokazit. Bezprostředním nebezpečím je hlavně spekulativní zápal, který může vést dříve či později ke korekci – a asi spíš dříve. Brexitová dohoda byla pro libru velkým zklamáním.
  • Rok 2021 zakončila inflace na úrovni 6,6 %
    Podle dnes zveřejněných údajů statistického úřadu se česká meziroční inflace v závěru roku vyšplhala na 6,6 % a byla tak o jeden procentní bod vyšší, než předpokládala ČNB ve své listopadové prognóze. Průměrná roční inflace dosáhla nejvyšší hodnoty od roku 2008 – konkrétně 3,8 % - avšak už v letošním roce tento střednědobý rekord hravě překoná.
  • Rok 2022 aneb Ztracené iluze o investičních trzích
    Aniž bych chtěl nějak fušovat do řemesla panu spisovateli Balzacovi, titul jeho knihy Ztracené iluze mi připadá pro dění na akciových a dluhopisových trzích v uplynulém roce velice příhodným. Na počátku roku byly totiž trhy v zajetí hned několika různých iluzí. Co si z toho odnést do roku letošního?
  • Rok 2022 bude pro Solanu výzva
    Solana v minulém roce zaujala obchodníky především díky své výkonnosti a vidinou úspěchu na krypto trhu. Za minulý rok vzrostla o 11 000 %. Dnes patří mezi největší kryptoměny s tržní hodnotou přes 28 miliard dolarů.
  • Rok 2022 jako investiční anomálie za 150 let. Co si z toho odnést?
    Co mají společného roky 1941, 1969 a 2022? Za více jak 150 let pouze v těchto třech letech došlo k tomu, že v rámci světově největšího amerického trhu byly záporné výnosy jak akciových, tak dluhopisových portfolií. Rok 2022 pak tomuto žebříčku propadů jednoznačně kraluje. Jak se poučit nejen do roku letošního?
  • Rok 2022: Jak to bude dál?
    Myslím, že je třeba zmínit, že vytváříme rámec, nikoli konkrétní pohled. Pomocí rámce můžeme poskytnout makro scénář, který považujeme za nejpravděpodobnější – to, čemu říkáme náš "základní scénář" -, ale také nabídnout dva další alternativní scénáře spolu s důsledky pro aktiva v případě, že se některý z těchto scénářů naplní.
  • Rok 2022 ve znamení nejsilnější poptávky po zlatě za více než 10 let
    Loňský rok, který se nesl ve znamení vysoké inflace, geopolitické krize, nejistoty a mnoha dalších událostí, zapříčinil vysoký příliv investic do zlata. Podle nejnovější zprávy Světové rady pro zlato WGC, byla loňská poptávka po žlutém kovu nejsilnější od roku 2011, tedy za více než 10 let. Za tímto nárůstem stojí hlavně maloobchodní poptávka a enormní nákupy centrálních bank. Globální poptávka po zlatě vzrostla v roce 2022 o 18 % na 4 741 tun, což bylo na podobné úrovni, jako v roce 2011. Překážkou nebyly ani určité odlivy ze strany ETF.
  • Rok 2023 bude pro trhy zlomový
    Během středečního zasedání Fedu bylo rozhodnuto o zvýšení sazeb o 0,50 %, takže úrokové sazby jsou podle očekávání na 4,50 %. Byly oznámeny i prognózy HDP, nezaměstnanosti, úrokových sazeb a inflace na příští roky.
  • Rok 2023 byl špatný. Statistici dnes potvrdili recesi. Nicméně rok 2024 bude lepší
    Český statistický úřad dnes zveřejnil data o tom, jak se v roce 2023 dařilo ekonomice. Podle statistiků poklesla ekonomika v roce 2023 o 0,4 %. To bylo o trochu lepší, než se čekalo. Většina ekonomů totiž čekala pokles o 0,5 %. Na výsledku ale nic nemění fakt, že je ekonomika v recesi, což je špatné.
  • Rok 2023 se nesl ve znamení stabilních úroků u hypoték
    Hodnota Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů v prosinci opět zůstala v porovnání s předchozími měsíci téměř nezměněna. Průměrné úrokové sazby hypoték v posledním měsíci roku dosáhly hodnoty 5,71 procenta. Pro rok 2024 očekávají analytici i vzhledem k výsledkům prosincového zasedání České národní banky, na kterém došlo po roce a půl ke snížení dvoutýdenní repo sazby, postupné oživení poptávky na hypotečním trhu i velmi pozvolné snižování úrokových sazeb. Tento fakt je zásadní nejen pro nové žadatele o hypotéku, ale také pro ty, kterým bude letos končit fixace. Aktuálně je výhodné volit spíš kratší dobu fixace.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex