Neděle 03. listopadu 2024 12:37
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
CapXmaster
reklama
eightcap trade smarter

Ropa v roli černé ovce

28.04.2020 12:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Zatímco americké akciové trhy, vedené technologiemi, zdravotní péčí a médii, i nadále vysílají signál, že je vše v pořádku, stačí jen nahlédnout pod povrch, abyste zjistili, že tomu tak není. Obrovské stimuly si sice našly cestu na akciový trh, ale nikoliv k lidem.

Nezaměstnanost roste a spotřebitelská důvěra klesá. To přináší značné tlaky na vládní a zdravotní orgány, aby uvolnily karanténu. V některých případech mohou mít úspěch, ale mnohé na to dosud nejsou připravené a dopady na růst a poptávku se budou dále zhoršovat. Tento vývoj je nejlépe patrný na klíčových komoditách, které reagují na poptávku více než většina ostatních sektorů. Níže uvedená tabulka ukazuje dopady na klíčové komodity od chvíle, kdy se pandemie viru covid-19 začala projevovat i mimo Čínu. Komodity závislé na růstu a poptávce se prudce propadly a lépe jsou na tom jen některé klíčové zemědělské trhy a v neposlední řadě také zlato.

Komodity zastínila ropa

Ropa se v minulém týdnu zapsala do historie, neboť se propadla na dosud nezmapované území, zatímco zemní plyn stoupal v očekávání omezené nabídky kvůli zavírání ropných vrtů. Zlato se vyšplhalo na téměř sedmileté maximum, jak se investoři snažili dál diverzifikovat své investice i mimo akcie a peněžní prostředky. Stoupaly čínské nákupy potravinových komodit, zatímco průmyslové kovy si držely svou hladinu, protože komplikace na straně nabídky způsobené virem do jisté míry vyvážily riziko nižší poptávky spojené s počátky ekonomické recese.


Většinu ostatních komodit ovšem v minulém týdnu zastínila ropa. Pondělní historický propad končícího květnového kontraktu WTI do záporných čísel všem jasně ukázal, jaké napětí v současnosti panuje na globálním trhu s ropou. Propad celosvětové poptávky kvůli pandemii, který IEA (International Energy Agency) odhaduje v tomto měsíci na 29 milionů barelů denně, znamenal přesun milionů barelů do skladových zásob. 

Jakmile je ropa jednou vytěžena, musí být zpracována v rafinériích, nebo uskladněna v nádržích, potrubích nebo na moři v supertankerech (VLCC). V případě, že se naplní maximální kapacita skladovacích zařízení, nemohou producenti ropy vyrábět více, než dokážou prodat. A právě toto riziko představuje v současnosti největší výzvu, které odvětví čelí. Něco takového by mohlo způsobit omezení těžby o další miliony barelů denně a v konečném důsledku vést k bankrotům a k dluhové krizi.  Producenti ropy byli zaskočeni a měli problém reagovat odpovídajícím omezením produkce.

Není kde skladovat

Špatně načasované rozhodnutí Saúdské Arábie dále posílit produkci bylo během několika týdnů zvráceno, když se skupina OPEC+ během velikonočních prázdnin dohodla snížit od května produkci o 9,7 milionů barelů za den. Po celém světě se karanténní opatření pomalu uvolňují, ale návrat na předcházející úroveň poptávky může trvat ještě dlouhé měsíce.  Skladovací zařízení po celém světě však nebudou mít kam další produkci ukládat už za pouhé týdny. Jedním z míst, kde už je veškerá kapacita plně využita, jsou skladiště v Cushingu v Oklahomě a v jeho okolí. Tato lokalita má kapacitu 76 milionů barelů a jedná se o jedno z významných center obchodu s ropou a centrum dodávek a určování cen futures na ropu WTI obchodovaných v New Yorku.


Současná hladina zásob zde sice dosáhla teprve 60 milionů barelů, ale z pohybu cen končícího květnového kontraktu je víc než jasné, že ani zbývajících 16 milionů již není k dispozici, protože byly pronajaty pro účely květnových dodávek. Obchodníci náhle neměli kde uskladnit ropu, která by byla výsledkem držení dlouhé květnové pozice až do jejího vypršení, takže se museli vyvázat ze svých pozic na stále méně likvidním trhu. 


Investoři, zbystřete!

K těmto tlakům na ropu se ještě přidal zvýšený příliv prostředků drobných investorů do ropných ETF. Plně chápu, proč někdo vnímá aktuálně levnou ropu jako velkou investiční příležitost. Zde je ovšem předpokladem, že dopady pandemie na poptávku budou dočasné, a že nakonec přijde zotavení podpořené omezením produkce na straně OPEC+ a výrazným snížením investic do těžby ropy v budoucnosti. 

Myšlenka samotná sice smysl dává, ale její realizace ho nedávala. Ropné ETF mají tendenci investovat na přední, tedy v současnosti nejlevnější části křivky ropy. Zprostředkovatel ETF drží v daných futures dlouhou pozici a dokud bude trh trpět převisem nabídky, utrží každý měsíc ztrátu, až bude prodávat končící kontrakt, aby mohl nakoupit další, ovšem za vyšší cenu. Tento jev se nazývá contango a pro investory představuje významný problém. V okamžiku, kdy vzniká tento článek, je spread mezi červnovým a zářijovým kontraktem (rozdíl 3 měsíců) 60 %, a právě o tolik se tedy musí ropa za pouhé tři měsíce zotavit, aby daný ETF neprodělal.  Fond United States Oil (USO:arcx) se náhle stal obrovským slonem v porcelánu, protože držel neúměrně vysoké procento celého trhu. S propadem trhu se zvyšovalo riziko bankrotu. Právě proto se červnový futures kontrakt, který vyprší až 19. května, v úterý 21. dubna náhle propadl pod 10 USD/barel a stáhl s sebou i ropu Brent, která dosáhla minima 16 USD/barel. 

Od té doby se však již trh zvládl trochu zotavit. Z následujících čtyř příčin však může mít dlouhodobější pozitivní efekt na cenu jen jeden:

•       Burza CME, která pracuje s futures kontrakty na WTI, zvýšila marži držení kontraktu (1000 barelů) na 10 000 USD.

•       Několik bank a brokerů zavedlo omezení obchodování s červnovými kontrakty, což znamená, že stávající pozice mohou být uzavřeny, ale nemohou být otevřeny žádné nové.

•       Tváří tvář riziku naprostého kolapsu snížil ETF USO po rolování futures kontraktů do července, srpna a dokonce do září svou červnovou expozici z 80 % na pouhých 20 %. 

•       Prezident Trump pohrozil zničením íránských ozbrojených lodí, pokud by nadále obtěžovaly lodě amerického námořnictva v Perském zálivu.

Zatímco poslední zmíněný bod s sebou nese riziko ohrožení bezpečné přepravy dodávek ropy Hormuzským průlivem, ostatní jsou převážně technického charakteru. Z toho důvodu budeme i nadále svědky omezeného vzestupu ropy, dokud nebudou uvolněna karanténní opatření a znovu se nezvýší globální poptávka, nebo dokud, což je bohužel pravděpodobnější, nebude mnoho výrobců s vysokými náklady donuceno omezit produkci, ať už dobrovolně či nedobrovolně. 

O autorovi:

Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.

Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph. Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů.

Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě. Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropa v eurách
    V pondelok spúšťa burza CME nový projekt - obchodovanie ropných derivátov v eurách. Chicago Mercantile Exchange (CME) začne ponúkať ropu Brent denominovanú v eurách, čo môže priniesť precedens na trhu so svetovými komoditami, pokiaľ bude projekt úspešný. Priložený graf ukazuje rastúci objem dolárov potrebný na svetový obchod s ropou, čo automaticky zvyšuje dopyt a následne atraktivitu amerického dolára. Pokiaľ by euro dokázalo konkurovať americkému doláru, môže to znamenať postupný zlom v hegemóni zelenej bankovky.
  • ​Ropa ve volném pádu – tržní analýza 21.11. 2018
    Oba druhy ropy klesají. Na ropě převažuje strana nabídky, produkce ropy je ve světě vysoká a zásob je dostatek. Na druhou stranu očekáváme, že OPEC omezí produkci ropy, jak již naznačil. Důležitý meeting proběhne 6.12, kdy se dozvíme více informací o snížení produkce na příští rok. Dalším fundamentem pro pokles ropy je například zpomalování globálního růstu. Ropa Brent se dostala pod 64,05 USD/barel a významný support je na hladině 61,96 USD/barel. Ropa WTI se nyní odráží od supportu 53,34 USD/barel.
  • Ropa visí na pilíři 42,0 – 44,6
    Dubnový futures kontrakt ropy WTI klesá 1,4% d/d na 43,1. Trh dnes zabsorbuje ve 13.30 SEČ informaci Zahájení/Povol...
  • Ropa v krátkodobém býčím trendu
    Technický pohled:  Prosincový futures kontrakt ropy WTI dnes roste 0,6 % d/d na 46,4. Trh po odrazu od spodní hladiny ...
  • Ropa v oblasti průlomových rezistencí 33,0 – 35,0
    Aktuální vývoj:  Dubnový futures kontrakt ropy WTI dnes klesá 1,6 % d/d vůči závěru úterního obchodování na 32,8 USD/b...
  • Ropa v očekávání poklesu zásob posílila na čtyřtýdenní maximum
    V reakci na očekávání poklesu zásob ve Spojených státech a zprávy o uzavření ropného pole Buzzard v Severním moři nejaktivnější futures kontrakt na ropu na burze Nymex uzavřel včerejší obchodní seanci růstem o 79 centů na 51,03 dolarů za barel, nejvyšší od 7. března. Energy Information Agency odhaduje, že zásoby ropy v minulém týdnu ve Spojených státech klesly o 530 tisíc barelů.
  • Ropa v očekávání velkých událostí
    Trh s ropou v tomto týdnu upírá zrak k dvěma hlavním událostem. Tou první je pohyb zásob ropy v US...
  • Ropa v pátek zastavila dvoudenní prudký růst
    Ropa v průběhu poslední obchodní seance tohoto týdne zastavila předešlý prudký dva dny trvající prudký nárůst ceny, jež byl reakcí na výsledek pravidelné statistiky amerického ministerstva pro energie. Ta ukázala, že v týdnu končícím 2. září komerční zásoby ropy v USA propadly o 14,5 miliónů barelů. Jednalo se o největší mezitýdenní pokles zásob od ledna roku 1999. Na zmíněné ropa reagovala nárůstem o 1,50 USD na uzavírací cenu 47,62 dolarů za barel, nejvyšší od 26. srpna. V průběhu dnešní obchodní seance v 11:50h našeho času nejaktivnější kontrakt na ropu na burze Nymex oslabuje o 0,54 USD na 47,08 dolarů za barel. Stávající pokles je reakcí na zprávy, dle kterých byl propad zásob ropy ve státech v minulém týdnu spíše než nárůstem poptávky zapříčiněn tropickou bouří a výpadkem produkce a dodávek v oblasti Mexického zálivu. Dle údajů americké EIA objem komerčních zásob ropy v USA v týdnu k 2. září sice klesl o 14,5 miliónů na 511,4 miliónů, stále však dosahují nejvyššího sezónního maxima minimálně od roku 1982.
  • Ropa v pondělí ztratila více než 4 %
    Ropa v pondělí ztratila více než 4 % a znovu se dostal na spodní hranici svého rozpětí za poslední tři měsíce a Brent se obchodoval pod 72 USD. V úterý si ropa připisovala zisky, odrazila se od spodní hranice rozpětí a od začátku dne si připsala více než 4 %. Zůstává však velký otazník nad tím, zda současný růst dokáže nabrat na síle.
  • Ropa v reakci na včerejší mezinárodní dohodu o omezení těžby zlevňuje, převis nabídky je stále silný. Pohonné hmoty v ČR budou zlevňovat i nadále
    Obchodníci s ropou a další investoři nevěří, že včera dojednaná mezinárodní dohoda o masivní redukci těžby cenu ropy stabilizuje. Světový trh tak signalizuje, že by nadále měly klesat ceny pohonných hmot v České republice, byť mírnějším tempem než v uplynulých týdnech. Cenová válka Saúdské Arábie a Ruska sice díky dohodě končí, omezení těžby však zřejmě nebude stačit na to, aby se trh při stávající cenové úrovni dostal do rovnováhy.
  • Ropa vs. dolar: ekonomické hry ve stínu Rudého moře
    Předchozího dne ceny Brentu mírně vzrostly a ceny WTI klesly, a to pod vlivem oslabování vnitřních faktorů v USA a obav z konfliktů v Rudém moři, které mohou přinést změnu tras tankerů a zvýšit tím ceny a dodací lhůty.
  • Ropa vstává z popela
    Geopolitika, očekávaný začátek cyklu snižování úrokových sazeb Federálního rezervního systému, dobré zprávy z USA a Číny a rizika přerušení produkce v Libyi na úrovni 1,17 milionů barelů denně oživily ceny ropy. Ceny Brentu vzrostly během tří obchodních dnů o více než 7 %, býčí spready pro severomořskou ropu na trhu s futures vzrostly z 62 centů na více než 100 dolarů, a Exxon Mobil varoval, že poptávka neklesne až do roku 2025. Pokud producenti nezvýší investice do výroby, ceny by mohly kvůli nižší nabídce stoupnout na čtyřnásobek.
  • Ropa vstupuje do etapy nižších cen
    Listopadový futures kontrakt ropy WTI klesá 0,1 % d/d na 84,8. Trh koncem září, v momentu přelomu kvartálu a tvorby ...
  • Ropa vstupuje do silné rezistenční oblasti
    Aktuální vývoj: Červnový futures kontrakt ropy WTI dnes kotuje jen s malými změnami vůči závěru pondělního obchodování na 47,9 USD/barel s podporou výpadků produkce Nigérie, Kanady a jiných zemí. Trh ale již zasahuje do zóny rezistencí kolem 50.
  • Ropa v technickém obchodování slábne
    Trh v minulých týdnech ustál další prodejní vlnu a potvrdil platnost hlavní podpory 42,7 – 44,9. Trh pro dlouhodobější stabilizaci ceny a obnovení...
  • Ropa v uplynulých týdnech zlevnila o skoro 35 procent
    Zlevňování pohonných hmot v ČR v minulém týdnu dále nabralo obrátkách. Dodavatelé a prodejci se totiž zbavili zásob pořízených za vyšší cenu a také je konkurenční boj mezi benzínovými pumpami přiměl snížit své marže tak, aby více odrážely aktuální propad cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent se po dosažení svého mnohaletého maxima počátkem října propadla o takřka pětatřicet procent. Přitom benzín Natural 95 zlevnil u českých čerpacích stanic oproti svému říjnovému mnohaletému maximu pouze o pět procent (z 33,83 koruny za litr na 32,14), kdežto cena nafty se oproti svému listopadovému mnohaletému maximu zatím snížila jen o 3,3 procenta (z 33,78 koruny za litr na 32,66). Nutno však říci, že cena ropy je pouze jednou ze složek konečné ceny pohonných hmot. Dalšími složkami jsou DPH a spotřební daň či výše zmíněné marže. I pokud by ropa zlevnila na cenu nula korun, litr benzínu by čistě kvůli daním stál přibližně šestnáct korun a litr nafty zase třináct.
  • Ropa v uplynulých týdnech zlevnila o 30 procent, ale pohonné hmoty v ČR zlevnily jen o dvě až tři procenta. Jejich zlevňování bude pokračovat
    Zlevňování pohonných hmot v ČR konečně nabralo pořádné obrátky. Dodavatelé a prodejci se zbavili zásob pořízených za vyšší cenu a také je konkurenční boj mezi benzínovými pumpami přiměl snížit své marže tak, aby více odrážely aktuální propad cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent se za uplynulé zhruba dva měsíce, od svého mnohaletého maxima počátkem října, propadla o bezmála třicet procent. Přitom benzín Natural 95 zlevnil u českých čerpacích stanic oproti svému říjnovému mnohaletému maximu pouze o 3,4 procenta (z 33,83 koruny za litr na 32,80), kdežto cena nafty se oproti svému listopadovému mnohaletému maximu zatím snížila jen o 1,7 procenta (z 33,78 koruny za litr na 33,22).
  • Ropa v uplynulých týdnech zlevnila o 30 procent, ale pohonné hmoty v ČR zlevnily jen o tři procenta. Jejich zlevňování bude pokračovat
    Zlevňování pohonných hmot v ČR v minulém týdnu pokračovalo ve vysokých obrátkách. Dodavatelé a prodejci se totiž zbavili zásob pořízených za vyšší cenu a také je konkurenční boj mezi benzínovými pumpami přiměl snížit své marže tak, aby více odrážely aktuální propad cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent se po dosažení svého mnohaletého maxima počátkem října propadla o zhruba třicet procent. Přitom benzín Natural 95 zlevnil u českých čerpacích stanic oproti svému říjnovému mnohaletému maximu pouze o čtyři procenta (z 33,83 koruny za litr na 32,49), kdežto cena nafty se oproti svému listopadovému mnohaletému maximu zatím snížila jen o 2,4 procenta (z 33,78 koruny za litr na 32,97). Nutno však říci, že cena ropy je pouze jednou ze složek konečné ceny pohonných hmot. Dalšími složkami jsou DPH a spotřební daň či výše zmíněné marže. I pokud by ropa zlevnila na cenu nula korun, litr benzínu by čistě kvůli daním stál přibližně šestnáct korun a litr nafty zase třináct.
  • Ropa vykázala rekordní jednodenní růst v naději na nižší dodávky
    Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.
  • Ropa vymazala skoré zisky
    Ropa vymazala skoré zisky po tom, čo sa OPEC+ rozhodol zachovať svoje súčasné zvýšenie produkcie o 400 000 barelov denne napriek výzvam prezidenta Joea Bidena zvýšiť produkciu až o 800 000 barelov denne. Ruský minister energetiky Alexander Novak uviedol, že kartel a jeho spojenci sú odhodlaní zabezpečiť stabilitu trhu a že skupina má dostatok nástrojov na to, aby reagovala na prudké oživenie dopytu. Dnešné rozhodnutie OPEC+ vyvolalo špekulácie, že USA môžu využiť svoje strategické rezervy. Medzitým Irán oznámil, že 29. novembra plánuje obnoviť rokovania o jadrovej dohode so západnými krajinami v snahe odstrániť sankcie uvalené na USA, ktoré by mohli zvýšiť globálne zásoby ropy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy