Neděle 22. prosince 2024 05:07
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap zlato
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Ropa v reakci na včerejší mezinárodní dohodu o omezení těžby zlevňuje, převis nabídky je stále silný. Pohonné hmoty v ČR budou zlevňovat i nadále

13.04.2020 11:07  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Obchodníci s ropou a další investoři nevěří, že včera dojednaná mezinárodní dohoda o masivní redukci těžby cenu ropy stabilizuje. Světový trh tak signalizuje, že by nadále měly klesat ceny pohonných hmot v České republice, byť mírnějším tempem než v uplynulých týdnech. Cenová válka Saúdské Arábie a Ruska sice díky dohodě končí, omezení těžby však zřejmě nebude stačit na to, aby se trh při stávající cenové úrovni dostal do rovnováhy.

Trh na včerejší dohodu o omezení těžby dnes totiž zareagoval tak, že se rozšířilo cenové rozpětí mezi termínovým kontraktem na ropu Brent s prosincovým datem dodání a ropou Brent s červnovým datem dodání. Toto rozpětí dnes dosáhlo úrovně až 7,21 dolaru na barel, což je jeho nejvyšší úroveň od 1. dubna 2020. Zesílila tedy situace, označovaná jako „contango“, kdy termínový kontrakt na budoucí dodání svojí cenou předčí kontrakt na dodání dřívější či okamžité. Contango je typickým příznakem tržní situace poznamenané převisem nabídky nad poptávkou. Trh zkrátka míní, že snížení těžby ropy o takřka 10 milionů barelů ropy denně, které představuje jednu z největších redukcí historie, nebude stačit. Pokles poptávky, způsobený koronavirem, totiž odpovídá minimálně přibližně dvojnásobku, tedy zhruba dvaceti milionům barelů denně.

Ropa Brent se aktuálně prodává za 31,50 dolaru za barel, což představuje zlevnění za poslední tři obchodní dny o zhruba jedno procento. Během dnešního obchodování pak ropa Brent zlevňuje o zhruba 0,7 procenta. Je tedy evidentní, že spekulace o dohodě o omezení těžby, ani její samotné včerejší uzavření cenu ropy příliš nepodporuje. Dohoda je přesto vskutku historická. A to nejen kvůli samotnému objemu snížení těžby. Také tím, že se do mezinárodního jednání vložil americký prezident, který pomohl zprostředkovat smír mezi Rijádem a Moskvou. Donald Trump se tak stal vůbec prvním americkým prezidentem dějin, který se aktivně zasadil o vyšší cenu ropy. Dosud američtí prezidenti levnější ropu vesměs vítali a podporovali. Trump však čelí nepříjemné situaci, kdy příliš levná ropa může zničit mnoho pracovních míst v energetickém sektoru USA, zejména v sektoru těžby ropy z břidlic.

Klíčoví světoví těžaři se včera dohodli na historicky rekordním snížení objemu těžby ropy. Státy kartelu OPEC a další tradiční těžaři v čele s Ruskem se zavazují snížit svoji ropnou produkci dohromady o 9,7 milionu barelů denně. Další producenti – USA, Brazílie a Kanada – přispějí ke snížení těžby o dalších 3,7 milionu barelů denně. K redukci, v objemu převyšujícím jeden milion barelů, se přidají i další země skupiny G20, tedy země z dvacítky těch světově ekonomicky nejvýznamnějších. Byť v případě zemí mimo kartel OPEC a jeho spojence typu Ruska nepůjde o záměrné snižování těžby, ale spíše o přirozenou reakci na tržní vývoj, poznamenaný citelným poklesem poptávky. Dohoda začíná platit od 1. května 2020 a bude platit po dva roky. Objem redukce těžby se však bude postupně snižovat. Nejvýraznější snížení, tedy v objemu zmíněných takřka deset milionů barelů denně, platí pouze pro první dva měsíce, tedy do konce letošního června.  

Včerejší dohodou – uzavřenou v rámci druhého mimořádného jednání během čtyř dní – tak končí nejen cenová válka Saúdské Arábie a Ruska, ale i týdenní maraton mezinárodních bilaterálních jednání a videokonferenčních hovorů.

Cenová válka v předminulém týdnu způsobila pokles cen ropy na minimum od roku 2002, v českých korunách pak dokonce od roku 1999. Zásadně také přispěla k tomu, že ceny pohonných hmot v ČR v březnu klesaly nejvýrazněji za posledních více než deset let. Cenová válka dvou největších světových exportérů ropy totiž způsobila zaplavení světa touto surovinu, a to navíc v čase historicky klesající poptávky, ochromené v důsledku koronaviru.

Cena benzínu se od poloviny ledna, kdy v ČR dosáhla svého letošního maxima, propadla o více než pět korun na litr a je nyní nejnižší od března 2016, když jeden litr stojí 27,08 koruny. Nafta od svého letošního maxima z první poloviny ledna zlevnila o takřka pět korun na litr a byla o víkendu nejlevnější od května 2016, když se jeden její litr prodával průměrně za 27,27 koruny.

Ani po uzavření historické dohody o omezení těžby ovšem tedy zaručené, že se cena pohonných hmot v ČR stabilizuje. Jisté je ovšem alespoň to, že tempo propadu cen paliv v ČR zmírní. Vzhledem k tomu, že vývoj cen paliv probíhá v ČR se zhruba dvoutýdenním zpožděním za vývojem cen ropy, tak i při její případné cenové stabilizaci v důsledku dnes uzavřené dohody se ceny pohonných hmot v ČR plně stabilizují na přelomu dubna a května. Benzín by se tak mohl stabilizovat na cenové úrovni kolem 26,50 koruny za litr, nafta zase na cenové úrovni kolem 26,70 koruny za litr.  

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropa už stihla letos odepsat 20 procent ze své hodnoty, analýza AUD/USD
    Čínské akciové trhy, které klesly minulý týden o 10 procent a o dalších 5 procent v pondělí, zůstávají volatilní a akcioví investoři jsou...
  • Ropa v eurách
    V pondelok spúšťa burza CME nový projekt - obchodovanie ropných derivátov v eurách. Chicago Mercantile Exchange (CME) začne ponúkať ropu Brent denominovanú v eurách, čo môže priniesť precedens na trhu so svetovými komoditami, pokiaľ bude projekt úspešný. Priložený graf ukazuje rastúci objem dolárov potrebný na svetový obchod s ropou, čo automaticky zvyšuje dopyt a následne atraktivitu amerického dolára. Pokiaľ by euro dokázalo konkurovať americkému doláru, môže to znamenať postupný zlom v hegemóni zelenej bankovky.
  • ​Ropa ve volném pádu – tržní analýza 21.11. 2018
    Oba druhy ropy klesají. Na ropě převažuje strana nabídky, produkce ropy je ve světě vysoká a zásob je dostatek. Na druhou stranu očekáváme, že OPEC omezí produkci ropy, jak již naznačil. Důležitý meeting proběhne 6.12, kdy se dozvíme více informací o snížení produkce na příští rok. Dalším fundamentem pro pokles ropy je například zpomalování globálního růstu. Ropa Brent se dostala pod 64,05 USD/barel a významný support je na hladině 61,96 USD/barel. Ropa WTI se nyní odráží od supportu 53,34 USD/barel.
  • Ropa visí na pilíři 42,0 – 44,6
    Dubnový futures kontrakt ropy WTI klesá 1,4% d/d na 43,1. Trh dnes zabsorbuje ve 13.30 SEČ informaci Zahájení/Povol...
  • Ropa v krátkodobém býčím trendu
    Technický pohled:  Prosincový futures kontrakt ropy WTI dnes roste 0,6 % d/d na 46,4. Trh po odrazu od spodní hladiny ...
  • Ropa v oblasti průlomových rezistencí 33,0 – 35,0
    Aktuální vývoj:  Dubnový futures kontrakt ropy WTI dnes klesá 1,6 % d/d vůči závěru úterního obchodování na 32,8 USD/b...
  • Ropa v očekávání poklesu zásob posílila na čtyřtýdenní maximum
    V reakci na očekávání poklesu zásob ve Spojených státech a zprávy o uzavření ropného pole Buzzard v Severním moři nejaktivnější futures kontrakt na ropu na burze Nymex uzavřel včerejší obchodní seanci růstem o 79 centů na 51,03 dolarů za barel, nejvyšší od 7. března. Energy Information Agency odhaduje, že zásoby ropy v minulém týdnu ve Spojených státech klesly o 530 tisíc barelů.
  • Ropa v očekávání velkých událostí
    Trh s ropou v tomto týdnu upírá zrak k dvěma hlavním událostem. Tou první je pohyb zásob ropy v US...
  • Ropa v pátek zastavila dvoudenní prudký růst
    Ropa v průběhu poslední obchodní seance tohoto týdne zastavila předešlý prudký dva dny trvající prudký nárůst ceny, jež byl reakcí na výsledek pravidelné statistiky amerického ministerstva pro energie. Ta ukázala, že v týdnu končícím 2. září komerční zásoby ropy v USA propadly o 14,5 miliónů barelů. Jednalo se o největší mezitýdenní pokles zásob od ledna roku 1999. Na zmíněné ropa reagovala nárůstem o 1,50 USD na uzavírací cenu 47,62 dolarů za barel, nejvyšší od 26. srpna. V průběhu dnešní obchodní seance v 11:50h našeho času nejaktivnější kontrakt na ropu na burze Nymex oslabuje o 0,54 USD na 47,08 dolarů za barel. Stávající pokles je reakcí na zprávy, dle kterých byl propad zásob ropy ve státech v minulém týdnu spíše než nárůstem poptávky zapříčiněn tropickou bouří a výpadkem produkce a dodávek v oblasti Mexického zálivu. Dle údajů americké EIA objem komerčních zásob ropy v USA v týdnu k 2. září sice klesl o 14,5 miliónů na 511,4 miliónů, stále však dosahují nejvyššího sezónního maxima minimálně od roku 1982.
  • Ropa v pondělí ztratila více než 4 %
    Ropa v pondělí ztratila více než 4 % a znovu se dostal na spodní hranici svého rozpětí za poslední tři měsíce a Brent se obchodoval pod 72 USD. V úterý si ropa připisovala zisky, odrazila se od spodní hranice rozpětí a od začátku dne si připsala více než 4 %. Zůstává však velký otazník nad tím, zda současný růst dokáže nabrat na síle.
  • Ropa v roli černé ovce
    Zatímco americké akciové trhy, vedené technologiemi, zdravotní péčí a médii, i nadále vysílají signál, že je vše v pořádku, stačí jen nahlédnout pod povrch, abyste zjistili, že tomu tak není. Obrovské stimuly si sice našly cestu na akciový trh, ale nikoliv k lidem.
  • Ropa vs. dolar: ekonomické hry ve stínu Rudého moře
    Předchozího dne ceny Brentu mírně vzrostly a ceny WTI klesly, a to pod vlivem oslabování vnitřních faktorů v USA a obav z konfliktů v Rudém moři, které mohou přinést změnu tras tankerů a zvýšit tím ceny a dodací lhůty.
  • Ropa vstává z popela
    Geopolitika, očekávaný začátek cyklu snižování úrokových sazeb Federálního rezervního systému, dobré zprávy z USA a Číny a rizika přerušení produkce v Libyi na úrovni 1,17 milionů barelů denně oživily ceny ropy. Ceny Brentu vzrostly během tří obchodních dnů o více než 7 %, býčí spready pro severomořskou ropu na trhu s futures vzrostly z 62 centů na více než 100 dolarů, a Exxon Mobil varoval, že poptávka neklesne až do roku 2025. Pokud producenti nezvýší investice do výroby, ceny by mohly kvůli nižší nabídce stoupnout na čtyřnásobek.
  • Ropa vstupuje do etapy nižších cen
    Listopadový futures kontrakt ropy WTI klesá 0,1 % d/d na 84,8. Trh koncem září, v momentu přelomu kvartálu a tvorby ...
  • Ropa vstupuje do silné rezistenční oblasti
    Aktuální vývoj: Červnový futures kontrakt ropy WTI dnes kotuje jen s malými změnami vůči závěru pondělního obchodování na 47,9 USD/barel s podporou výpadků produkce Nigérie, Kanady a jiných zemí. Trh ale již zasahuje do zóny rezistencí kolem 50.
  • Ropa v technickém obchodování slábne
    Trh v minulých týdnech ustál další prodejní vlnu a potvrdil platnost hlavní podpory 42,7 – 44,9. Trh pro dlouhodobější stabilizaci ceny a obnovení...
  • Ropa v uplynulých týdnech zlevnila o skoro 35 procent
    Zlevňování pohonných hmot v ČR v minulém týdnu dále nabralo obrátkách. Dodavatelé a prodejci se totiž zbavili zásob pořízených za vyšší cenu a také je konkurenční boj mezi benzínovými pumpami přiměl snížit své marže tak, aby více odrážely aktuální propad cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent se po dosažení svého mnohaletého maxima počátkem října propadla o takřka pětatřicet procent. Přitom benzín Natural 95 zlevnil u českých čerpacích stanic oproti svému říjnovému mnohaletému maximu pouze o pět procent (z 33,83 koruny za litr na 32,14), kdežto cena nafty se oproti svému listopadovému mnohaletému maximu zatím snížila jen o 3,3 procenta (z 33,78 koruny za litr na 32,66). Nutno však říci, že cena ropy je pouze jednou ze složek konečné ceny pohonných hmot. Dalšími složkami jsou DPH a spotřební daň či výše zmíněné marže. I pokud by ropa zlevnila na cenu nula korun, litr benzínu by čistě kvůli daním stál přibližně šestnáct korun a litr nafty zase třináct.
  • Ropa v uplynulých týdnech zlevnila o 30 procent, ale pohonné hmoty v ČR zlevnily jen o dvě až tři procenta. Jejich zlevňování bude pokračovat
    Zlevňování pohonných hmot v ČR konečně nabralo pořádné obrátky. Dodavatelé a prodejci se zbavili zásob pořízených za vyšší cenu a také je konkurenční boj mezi benzínovými pumpami přiměl snížit své marže tak, aby více odrážely aktuální propad cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent se za uplynulé zhruba dva měsíce, od svého mnohaletého maxima počátkem října, propadla o bezmála třicet procent. Přitom benzín Natural 95 zlevnil u českých čerpacích stanic oproti svému říjnovému mnohaletému maximu pouze o 3,4 procenta (z 33,83 koruny za litr na 32,80), kdežto cena nafty se oproti svému listopadovému mnohaletému maximu zatím snížila jen o 1,7 procenta (z 33,78 koruny za litr na 33,22).
  • Ropa v uplynulých týdnech zlevnila o 30 procent, ale pohonné hmoty v ČR zlevnily jen o tři procenta. Jejich zlevňování bude pokračovat
    Zlevňování pohonných hmot v ČR v minulém týdnu pokračovalo ve vysokých obrátkách. Dodavatelé a prodejci se totiž zbavili zásob pořízených za vyšší cenu a také je konkurenční boj mezi benzínovými pumpami přiměl snížit své marže tak, aby více odrážely aktuální propad cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent se po dosažení svého mnohaletého maxima počátkem října propadla o zhruba třicet procent. Přitom benzín Natural 95 zlevnil u českých čerpacích stanic oproti svému říjnovému mnohaletému maximu pouze o čtyři procenta (z 33,83 koruny za litr na 32,49), kdežto cena nafty se oproti svému listopadovému mnohaletému maximu zatím snížila jen o 2,4 procenta (z 33,78 koruny za litr na 32,97). Nutno však říci, že cena ropy je pouze jednou ze složek konečné ceny pohonných hmot. Dalšími složkami jsou DPH a spotřební daň či výše zmíněné marže. I pokud by ropa zlevnila na cenu nula korun, litr benzínu by čistě kvůli daním stál přibližně šestnáct korun a litr nafty zase třináct.
  • Ropa vykázala rekordní jednodenní růst v naději na nižší dodávky
    Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex