Papírové peníze
Co je Bitcoin a jak funguje?
05.12.2024 Bitcoin, jehož zkratka je BTC, je nejznámější a nejvíce využívaná virtuální internetová měna. Jejím hlavním znakem je, že nemá žádnou centrální autoritu, která by řídila například množství peněz v oběhu. Bitcoin je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.
The global CBDC race heats up: 94% of central banks explore digital currencies
18.06.2024 V roce 2024 na sebe CBDC – digitální měny centrálních bank – strhly velkou pozornost. Američtí politici a zákonodárci intenzivně diskutovali o výhodách digitálních peněz a týmy pro i proti nim se pevně držely svých stanovisek. A přestože někteří podnikají kroky k zákazu vytvoření CBDC ve Spojených státech, včetně přijetí zákona Sněmovnou reprezentantů o boji proti dohledu nad CBDC, celosvětové hnutí za zavedení digitálních verzí nahrazujících papírové peníze stále nabírá na síle. Podle posledního průzkumu mezi centrálními bankami, který provedla BIS – Banka pro mezinárodní platby – zkoumá možnost vytvoření CBDC 94 % dotázaných centrálních bank. Tento průzkum byl proveden v roce 2023 a odpovědi obdrželo 86 centrálních bank, které se podělily o informace o své účasti na CBDC a také o své motivy a záměry týkající se jeho případné zavedení. Zpráva uvádí, že již v roce 2022 byla účast centrálních bank na CBDC vysoká. Většina centrálních bank pracuje na maloobchodních a velkoobchodních CBDC. Přibližně 30 % centrálních bank se zaměřuje na maloobchodní CBDC. Zároveň se 2 % centrálních bank zabývá pouze velkoobchodními CBDC. Více než polovina, což je 54 %, experimentuje s ověřením konceptu a každá třetí, celkem 31 %, zahajuje pilotní projekt. Zpráva rovněž uvádí, že pravděpodobnost vydání velkoobchodních CBDC v příštích šesti letech je nyní vyšší než pravděpodobnost vydání maloobchodních CBDC. Šestiletý časový horizont poukazuje na to, že mnoho funkcí CBDC ještě nebylo definováno. Přesto jsou na prvním místě v seznamu velkoobchodních wCBDC funkce kompatibility a programování, které pomohou zajistit hladký přechod a přispějí k širšímu přijetí. Maloobchodní se označují jako jako rCBDC. Podle BIS více než polovina centrálních bank zvažuje v případě maloobchodních CBDC limity pro ukládání, interoperabilitu, offline možnosti a nulovou odměnu. Pokud jde o stablecoiny a potenciální problémy, které představují pro implementaci CBDC, podle výzkumu BIS se stablecoiny zřídka používají k platbám mimo krypto ekosystém. Dvě ze tří jurisdikcí, které reagovaly v průzkumu, navíc už mají nebo pracují na regulačním systému pro stablecoiny a další krypto aktiva. kromě toho BIS zaznamenala rostoucí úsilí vlád o stanovení jasných pravidel týkajících se krypto aktiv. Více než 60 % jurisdikcí reagujících v průzkumu již má nebo vyvíjí regulační rámec pro stablecoiny a další krypto aktiva. A 48 % těchto jurisdikcí zvolilo nebo vyvíjí individuální právní regulaci, protože příležitosti, rizika a vlastnosti krypto aktiv nezapadají do stávajícího regulačního rámce. Závěr zprávy byl následující: Vzhledem k tomu, že rozhodnutí o CBDC a regulaci plateb jsou svrchovaná, je nutné, aby jurisdikce spolupracovaly a koordinovaly své kroky, aby uživatelům nabídly bezpečné a efektivní platby v tuzemsku i v zahraničí.
Bitcoin neklesne pod 50 000 dolarů
15.03.2024 Šéf Galaxy Digital Michael Novogratz objasnil v nedávném rozhovoru pro CNBC důvody nedávného růstu ceny bitcoinu a jeho význam pro celý kryptoměnový trh. Zdůraznil, že pokud nedojde k neočekávaným dramatickým událostem, bitcoin nejspíš zůstane stabilně nad hranicí 50 000 USD.
Více než polovinu švýcarské hotovosti tvoří bankovky v hodnotě 1000 CHF
17.05.2023 Více než polovinu švýcarské hotovosti v oběhu, tedy téměř 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu Kč), tvoří bankovky o hodnotě 1000 franků. Značná část těchto bankovek je však zřejmě v jiných zemích. Řekl to v rozhovoru s časopisem Die Volkswirtschaft viceprezident švýcarské centrální banky (SNB) Martin Schlegel. Bankovka o hodnotě 1000 franků (24.300 Kč) patří mezi bankovky s nejvyšší nominální hodnotou na světě.
Ben Bernanke: Bitcoin je čistě spekulativní aktivum
17.05.2022 Mezitím index strachu a chamtivosti kryptoměn dosáhl dalšího minima a stále naznačuje paniku mezi investory, což zpochybňuje další oživení bitcoinu a dalších altcoinů. Bývalý předseda Federálního rezervního systému Ben Bernanke v rozhovoru řekl, že se bitcoin hlavně používá ve stínové ekonomice a často na nezákonné akce a operace. Bernanke také nevěří, že se bitcoin stane alternativní formou peněz.
Finanční půjčky: Jaká je historie dluhů?
05.01.2020 Zmínky o prvních půjčkách najdeme již ve starověku. K dnešním online půjčkám vedla dlouhá doba, během které se měnili lidé, jejich potřeby i fungování bankovnictví. Jak tomu bylo kdysi a zůstaly některé funkce z dávných období zachovány i v dnešním toku peněz?
Historie Forexu: Od zlatého standardu až po současnost
29.11.2019 Peníze, jakožto platidlo, procházely v historii určitým vývojem, který v průběhu staletí zcela transformoval základy, na kterých byly postaveny. Zatímco dříve fungovala platidla na takzvaném „Zlatém standardu“, tak dnes již naopak fungují na zcela odlišném principu. A právě například „Zlatý standard“, měnové transformace a ještě mnohem více, tak to bude naším dnešním hlavním tématem.
Experti: Některé mince se za 10 let zhodnotily až trojnásobně
11.09.2019 Zlaté nebo stříbrné mince získaly v posledních letech výrazně na ceně. Některé série zhodnotily za poslední desetiletí až trojnásobně, shodli se experti oslovení ČTK. Může za to podle nich především rostoucí cena zlata a stříbra. Lidé si také uvědomují, že jim papírové peníze nepřinášejí zhodnocení, takže ukládají úspory do alternativních investic.
Další články k tématu Papírové peníze
Švédi zvažují, zda do dvou let nezavedou jako první na světě digitální měnu
16.11.2016 Švédská centrální banka zvažuje, zda jako první významná instituce svého druhu na světě začne vydávat digitální měnu. Chce tak odpovědět na vzrůstající odklon od hotovosti v této skandinávské zemi. Riksbank, jak se švédská centrální banka oficiálně jmenuje, je nejstarší centrální bankou na světě a také jako první na světě začala tisknout papírové peníze. Riksbank nyní spouští projekt, který má zjistit, jak by vypadala digitální měna podporová centrální bankou a jakým případným problémům by byla vystavena. Banka doufá, že rozhodnutí o vydávání digitální měny, které říká ekrona, přijme do dvou let.
Bitcoin je podle Elona Muska lepší pro peněžní transakce než papírové peníze
20.02.2019 Tento týden byl pro krypto zatím docela úspěšný. Hlavní kryptoměny v pondělí silně rostly, když ta největší - BTC - vystoupala o 250 dolarů. Některé kryptoměny, včetně Bitcoinu, Etherea a dalších, pak dosáhly na své měsíční maxima. Úterní seance již tak silná nebyla, ale i tak přinesla mírné zisky. Co se středeční seance týká, ta se zatím nese také ve spíše poklidném duchu. Podle CoinMarketCap se tržní kapitalizace kryptoměn pohybuje lehce nad 134 mld. USD, zatímco podíl BTC na celé kapitalizaci dosahuje 51,9 %.
Úskalí přechodu z demo účtu na reálný
05.05.2014 Jako nováčkům v tradingu vám často radili, abyste se co nejvíce naučili na demo účtu (s fiktivními penězi) ještě před tím, než se dáte do obchodování na reálném účtu (se skutečnými penězi). Dostali jste třeba virtuálních 50.000 USD a začali jste obchodovat. Naučili jste se dobře ovládat svou obchodní platformu, vyzkoušeli si nějaký obchodní systém a také jste se domnívali, že jste si ochutnali i ty pravé pocity při obchodování, tedy že jste zvládli i psychologii tradingu.
Ruský rubl slaví výročí 700 let
17.07.2016 Roku 1316 tverský kníže Michail Jurjevič vyhrál bitvu s Novgorodem a jako kontribuci dostal 5000 rublů. Zápis z tverské kroniky je první doloženou zmínkou o ruských penězích. Je zřejmé, že zúčtování vyžadovalo, aby ruble už nějaký čas existovaly. Je to podobně jako s Moskvou: roku 1147 nevzniklo město, ale první svědectví o něm. Korektní je proto konstatování, že historie ruského rublu čítá nejméně sedm století.
Švédsko uvažuje o digitální měně
16.11.2016 Švédská centrální banka zvažuje, zda jako první významná instituce svého druhu na světě začne vydávat...
Proč věřím v obrovský potenciál k růstu ve 21. století
15.05.2013 Ekonomiku ve 21. století nastartuje k růstu celá řada nejnovějších technologií. Finanční krize a následné ekonomické problémy pak budou v historickém měřítku vypadat jenom jako drobné klopýtnutí.
Čína chce svůj „Bitcoin". Může jí otevřít dveře do nejvyšší ligy ekonomik
24.11.2017 Ruch kolem tzv. kryptoměn nyní neustává. Stojaté vody sice rozčeřil v posledních týdnech Bitcon, ale čínská centrální banka nyní uvedla, že vyvíjí svou vlastní digitální měnu. Ta totiž podle několika zdrojů (např. Seeking Alpha, nebo rakouský magazín Der Standard) chce spustit kryptoměnu co nejdříve. A důvod? Tím hlavním je, že nad množinou již existujících virtuálních měn nemají čínské orgány patřičnou kontrolu, ale mezi důvody patří i to, že by nová kryptoměna mohla otevřít dveře stávající měně jüan do skupiny globálních rezervních měn.
Šéf Bundesbanky se vyjádřil proti plánu ECB
18.09.2012 Šéf německé Bundesbanky Jens Weidmann dnes bránil své právo na vyjádření názorů...
Invesco: Digitální měny centrálních bank – Budoucnost peněz?
22.02.2024 Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, a dokonce i Čína postupně pokračuje v rozšiřování svého pilotního projektu "digitálního jüanu". O co tedy jde?
Evoluce placení – kde se vzaly peníze?
10.10.2019 Dnešní život se točí jen kolem nich. I když se čím dál tím více stávají virtuálními, stále je nosíme v peněžence, sledujeme kurzovní lístky a ovlivňují nás po všech stránkách našeho bytí. Jak se vyvíjela historie peněz? Čtěte více o evoluci placení v našem článku.
Související klíčová slova:
FOREX | Bitcoin | Čína | Finance | Peníze | Stříbro | Expert | Nasdaq | USA | BIS | Programování | Forexový trh | ETF | Poptávka | Daně | Rizika | Cenné papíry | Kapitál | Sazby | Akcie | Aktiva | Zhodnocení | Transakce | Ben Bernanke | Bloomberg | CFD | Centrální banka | Centrální banky | Konsolidace | Demo účet | Investice | Kurz | LIBOR | Likvidita | Měna | Měny | Nabídka | Nástroj | Poplatek | Pozice | Prodejní cena | Rally | Riziko | SNB | Směnný kurz | Spotový trh | Trading | Trend | Tržní kapitalizace | Zlato | Úrokové sazby | Banky | EUR | USD | CHF | Obchodování | Morgan Stanley | Cena zlata | Americký prezident | Investoři | Fond | EU | Vývoj ceny | Ekonom | Myšlení | Pravděpodobnost | Zisk | Komise pro cenné papíry a burzy | Zkušenosti | Bohatství | Golden Gate | Obchodovat | Regulace | Financování | Investiční společnosti | Investovat | Index strachu | Satoši Nakamoto | BTC | Internetová měna | Donald Trump | Burzy | Aktivum | Index | Průlom | Přenos | Analýzy | Banka | Cena | Cena zlata a stříbra | Co je bitcoin | Dolary | Exchange | Fondy | Forexu | Frank | Graf | Hodnota akcií | Instrument | Investiční | Investiční poradenství | Investing | Kurz měn | Kurzy | Libra | Markets | Numismatika | Praní špinavých peněz | Reuters | Směnárny | Směnné kurzy | Švýcarská centrální banka | Trh | Unce zlata | Zpráva | Zprávy | CNBC | Komise pro cenné papíry | ROCE | Spojené státy | Úvěr | Komise | Burze | Currencies | Investment | Zlatý standard | Investing.com | Podnikatel | Energie | BlackRock | Hodnota bitcoinu | Bankovnictví | Golden Gate CZ | Firmy | Agentura Bloomberg | Biliony dolarů | Finančnictví | Propad | Kryptoměny | Ztráty | Obchodování na devizovém trhu | CySEC | Digitální měny | Blockchain | Ethereum | Kapitalizace | Průzkum | ČTK | Očekávání | Purple Trading | Coinmarketcap | ETH | Mineři | Svatováclavský desetidukát | Crypto | Tether | Krypto aktiva | Craig Wright | Tvůrce bitcoinu | Digitální peněženky | Vzácné kovy | Cena bitcoinu | Krypto | Bitcoiny | L.F. Investment Limited | Ether | Vývoj ceny bitcoinu | Obchodování se CFD | Systém bitcoinu | Software pro těžbu | Prezident USA | Rekordní růst | Obchodní principy | GBTC | Pokles cen | Digitální aktiva | Stříbrné mince | Macho & Chlapovič | Cena žlutého kovu | Gram zlata | Stříbrná mince | The Perth Mint | Zájem o stříbro | Producenti stříbra | Tisk peněz | Uvolňování měnových politik | Zhodnocování reálných aktiv | Transakce s kryptoměnami | Stablecoiny | Vlastní akcie | iShares | Vyzkoušet si trading | Mnoho ziskových obchodů | Platební společnost | Prezident Donald Trump | Obchod | Myšlenka | Studie | Vysoké riziko | Úrok | Historie Forexu | Zlatý standard a směnné kurzy | Předpovědi | Na burze | CBDC | Digitální měny centrálních bank | Rozvoj | Problémy | Státy EU | Úroky | Měnové politiky | Předseda | Trumpova administrativa | Nabídka a poptávka | Finanční půjčky | Moderní bankovnictví | Nekřesťanský úrok | Historie dluhů | Trump | Prezident | Pokles | Situace | Ceny Bitcoinu | Úsilí | SEC | Prudký propad | Stabilita | Vývoj | Vysoká rizika | Bankovky | Mince | Viceprezident | Spotřebitelé | Další pokles | Algoritmy | Iracionální | Hotovost | Růst | Biliony | Viry | Údaje | Majitel | Regulační rámec | Grayscale | Fondy obchodované na burze | Zveřejněné údaje | JDE | Rostoucí trend | Šance | Ceny | Kolaps | Američtí politici | Vliv politiky | Časový horizont | Kryptoměnový trh | Odborníci | Velké množství obchodů | Politici | Množství peněz | BNB | Nařízení | Dnes cena bitcoinu | Cena bitcoinu dnes | Používání hotovosti | Kryptoburzy | Cenné papíry a burzy | Netěžař | Australský podnikatel | Existence bitcoinu | A Peer-to-Peer Electronic Cash System | P2P | Peer-to-peer | Růst ceny | Klíčové faktory | Růst ceny Bitcoinu | Platby v bitcoinech | FTX | Terra | Fidelity | Platební prostředek | Vysoká cena | Těžaři | Bit.plus | Salvador | Příležitosti | Další kryptoměny | Programátor | Technologie | UST | MiCA | Rekord | Společnosti | Rychlý růst | Laszlo Hanyecz | Solana | Vytvoření měny | Anonymní vývojář | Nakamoto | Etherea | TRUTH social | TRUTH | Pozornost | Společnost | Crypto.com | TIM | 3М | Coinmarketcap.com | Truth Social | Zákonodárci | Vzestupný trend | Přijetí | Administrativa | Kryptoburzy FTX | Ekosystém | Galaxy Digital | Pozitivní trendy | Pravidla regulace | Vice | Pravidla regulace trhů | Regulace trhů | Regulace trhů s kryptoměnami | Pravidla regulace trhů s kryptoměnami | Markets in Crypto Assets | MiCA (Markets in Crypto Assets) | Milník | Měny centrálních bank | Bitcoinového ETF | Bitcoinové ETF | Bitcoinové fondy | Jurisdikce | Banka pro mezinárodní platby | Historické maximum | ProCent | Schválení ETF | Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) | Spotové bitcoinové ETF | ETF (Exchange-Traded Fund) | Bitcoin Trust | Soudce | Nakupovat | Trendy na trhu | Fondy obchodované na burze (ETF) | IBIT | FBTC | Půlení | Hardware | Ekonomické nestability | Bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF) | Bitcoinové fondy obchodované na burze | Rezervy | Vlády | Peněžní toky | Vítězství | Úřady | Regulační prostředí | Jak funguje Bitcoin? | James Mellor | Internetová mince
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | Banka | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot