Ticker Tape by TradingView
Proč věřím v obrovský potenciál k růstu ve 21. století
Peter Garnry, hlavní akciový analytik Saxo Bank.
Ekonomiku ve 21. století nastartuje k růstu celá řada nejnovějších technologií. Finanční krize a následné ekonomické problémy pak budou v historickém měřítku vypadat jenom jako drobné klopýtnutí.
Od chvíle, co na americkém realitním trhu praskla bublina a růst vyspělých ekonomik začal zpomalovat, zaplavily internet medvědí komentáře a negativistické blogy. Stejnou rétoriku pak zaujala i většina předních médií. Současný pesimismus by však nakonec mohly překonat nové technologické objevy. Ve svém článku vám tak chci představit několik oblastí, které budou pro 21. století znamenat zásadní obrat. Zaměřím se však i na krátkodobější témata, která by mohla pomoct světové ekonomice nahoru.
Fotovoltaika (a obecně decentralizované energetické zdroje) a také termonukleární fúze sníží výskyt konfliktů
Náklady na výrobu solární energie se v příštím desetiletí přiblíží nákladům spojeným s uhlím, a z fotovoltaiky se tak stane čistý a také konkurenceschopný zdroj energie. To bude mít hluboký dopad na ekonomiku, případné konflikty i životní prostředí. Solární energetika, včetně decentralizovaných palivových článků, pravděpodobně sníží náklady na přenos energie. Tím pádem by měla klesnout i cena pro domácnosti a firmy, což by mělo podpořit růst ekonomiky a ušetřené peníze by se daly utrácet jinde. V průběhu staletí se kvůli surovinám vedlo mnoho bojů. V moderní historii přitom šlo zejména o energetické zdroje, například ropu. S nástupem fotovoltaiky a dalších decentralizovaných zdrojů energie podobné konflikty pravděpodobně ztratí na síle. Dosud neprobádané území, ale s velkým potenciálem, pak představuje termojaderná fúze. Vědci totiž stále věří v tom, že se jim podaří vyrobit funkční komerční fúzní elektrárnu. Pokud na tomto poli uspějí, bude to znamenat obrovský zvrat pro celý svět. A energetická otázka by se právě fúzí vyřešila jednou provždy. Současně by se pak otevřely dveře také dalším inovacím.
Biotechnologie nám změní život
Biotechnologie 21. století přinesou lidem zásadní změny. Díky biotechnologickému průmyslu, pokroku na poli neurologie, mikrobiologie, kmenových buněk a podobně se lidé dožijí věku, o kterém se jim dříve ani nesnilo. V příštím století zřejmě půjde vyléčit většina forem rakoviny a dalších smrtelných nemocí, včetně těch chronických. Navíc samotné biotechnologie pravděpodobně změní náš názor na medicínu. Průlomy na tomto poli pak pomohou vyrovnat rozdíly v demografii lidské populace.
Syntetická biologie způsobí revoluci v zemědělství
Světová populace stále roste a aby bylo dost jídla pro všechny, musí věda 21. století přijít se svým řešením. Zde se nabízí syntetická biologie, díky které bude zemědělství schopné vyprodukovat výnosnější plodiny, ale i zvířata. Možná se nakonec podaří vyrobit syntetický fosfor (fosfáty) a draslík (potaš). Ovšem podle Jeremyho Granthama, zakladatele investiční firmy GMO, je to nemožné a naopak by to mohlo v budoucnosti přinést více škody než užitku. Jenže ani v roce 1930 nikdo z nás nepomyslel na to, že 39 let na to se bude po měsíčním povrchu procházet astronaut vyslaný Spojenými státy. Také syntetická biologie možná bude jednou schopná vypěstovat svítící rostlinky, které pak půjdou použít jako zdroje světla. Stávající energetické zdroje by se tak využívaly méně.
Roboti jako klíč k vyšší produktivitě
Růst příjmů přímo souvisí s růstem produktivity, a tudíž jde o jeden z hlavních pilířů vývoje ekonomiky. Roboti s umělou inteligencí (artificial intelligence – AI) ve 21. století proniknou do všech oblastí našich životů, které nakonec změní tak, že si to dnes vůbec nedokážeme představit. Roboti nám budou uklízet naše domovy, budovat stavby, vyrábět zboží za ještě nižší náklady než nyní, ujmou se zdravotní péče a nebo povedou vojenské operace. Zaujmou tak postupně role po naší neustále stárnoucí populaci. A zároveň vyspělému světu pomohou udržet některé výrobní podniky na domácí půdě.
Všechny formy peněz se rychlým tempem mění
Poslední knížka Aarona Browna s názvem Red-Blooded Risk je trefným úvodníkem do historie Wall Street a obecně světa peněz. Dozvíme se v ní, jaké na sebe mohou peníze brát nejrůznější podoby – například fyzickou (zlato), papírovou, podobu derivátů apod. – ale také jaké mají jednotlivé formy peněz místo v ekonomice. Když jsem si tuto knížku přečetl a ohlédl se zpátky na předpovědi a komentáře kolem měnových politik od chvíle, co Fed zahájil svou kontroverzní politiku “levných peněz?, zjistil jsem, že jen hrstka lidí skutečně chápe komplikovanost peněz a jejich ekonomickou roli. V budoucnu budou nabírat na síle deriváty, které se následně rozšíří do všech rizikových koutů na Wall Street i tzv. Main Street, tedy do každé průměrné firmy nebo domácnosti (vysvětlení najdete právě v Brownově knize). Tržní ekonomika nakonec bude z tohoto trendu těžit. Hlavní funkcí peněz už není ani tak uchování nějaké hodnoty jako v minulosti (ideálně kryté zlatem), protože nastoupila digitální éra. Naopak, výhodou je to, že papírové peníze jsou jednodušší k běžnému užití. Jednoho dne se však hotovost z ekonomiky vytratí.
Mezinárodní obchod nikdy nebyl větší a ještě dále poroste
Lidé mezi sebou nikdy předtím neobchodovali tolik, co dnes. Mezinárodní obchod tak každým rokem roste. Revoluce v dopravě, a to od počátku průmyslové revoluce, spolu s rozmachem informačních technologií přinesly transparentnější a hlavně celosvětově propojenou ekonomiku. Velké země už mezi sebou ani nemají potřebu tolik válčit. Náklady na války jsou moc vysoké a navíc brzdí obchod. A ve 21. století bude mezinárodní obchod růst ještě razantněji. Stále více kontinentů (především pak Jižní Amerika a Afrika) se totiž touží zapojit do světové obchodní sítě.
S výplatami to není zas až tak špatné
Před pár týdny jsem psal o tom, jak mzdy ve Spojených státech podle jistého grafu v poměru k HDP rapidně klesají. Závěr plynoucí z tohoto grafu je ovšem vyvozen mylně. Když totiž do statistik zahrneme i státem vyplácené dávky (například na zdravotní péči), nelze statisticky doložit, že mzdy jsou skutečně kráceny. Přečtěte si moji předchozí analýzu a dozvíte se více.
Společná měna euro přežije
Ekonomika eurozóny přežila svou krizi a nyní dochází k zavádění mnoha reforem, které stabilizují a upevní pozici eura i celého evropského prostoru. Výsledkem je zlepšení mnoha ekonomických ukazatelů, které začínají signalizovat oživení. Vývozní statistiky Španělska a Itálie jsou na svých historických maximech a náklady na pracovní sílu padají ve všech problémových zemích, což pomůže zvýšit konkurenceschopnost. Lidská paměť je krátká a Evropané už zapomněli na velkou volatilitu národních měn jednotlivých států ještě z dob před zavedením měny společné. To pak vedlo k mnoha devalvacím (měnovým válkám) a bránilo zavádění strukturálních reforem. Pokud k něčemu, tak euro tlačí jižní státy k reformám, ze kterých budou dlouhodobě profitovat. Podle mne tedy euro přežije a počet zemí, které jím začnou platit, se během následujících deseti let nejspíše zvýší.
Nízké úrokové sazby neženou banky k záhubě
Nízké úrokové sazby jsou v této bezprecedentní době často používány jako důvod, proč se současné banky řítí do záhuby. A ony přitom neumírají. Čisté úrokové marže evropských bank jako jsou Deutsche Bank nebo Danske Bank dosahují 0,84 procenta, respektive 1,14 procenta. Tedy jsou na stejných úrovních, jako před deseti či dvanácti lety. Ve skutečnosti dosáhla úroková marže svých minim už v roce 2007. K tomu ji ale nedohnaly nízké úrokové sazby, nýbrž velká konkurence v bankovním sektoru a vrcholící poptávka po úvěrech. Pokud by nulové či dokonce záporné úroky byly pro banky problém, tak proč všechny banky u nás v Dánsku, včetně té naší, ještě nejsou zavřené? Jen připomínám, že Dánská centrální banka má úrokové sazby záporné.
Nikdy nepodceňujte sílu pokroku
Mnoho pesimistů, kteří nevěří v ekonomiku a budoucnost, podceňují sílu pokroku. Americká ekonomika mezi lety 1970 a 1982 prožila čtyři recese. Pokud byste tehdy někomu řekli, že do třiceti let bude ve svých rukou mít na stisknutí jednoho tlačítka všechny informace o celém světě, zřejmě by se vám vysmál. Dnes je to ale díky internetu, Googlu a chytrým telefonům možné. Pokrok je jako lavina. Jen stěží ji poznáte na samém počátku, s vyšší rychlostí jsou ale její dopady obrovské. Všechny další vědecké objevy přetvoří naši ekonomiku a zvýší naše životní standardy tak, že si to teď jen těžko můžeme představit. Díky informačním technologiím to budou změny vskutku obrovské. Ať už vše dojde do bodu technologické singularity nebo ne. (Poznámka: Technologická singularita je označení zlomového bodu technologického výzkumu; je spojována s neustále se zrychlujícím tempem rozvoje moderních technologií, a konkrétně v kybernetice a informatice s exponenciálním nárůstem dostupného výpočetního výkonu, který je definován tzv. Moorovým zákonem.)
Inženýry akciové trhy nezajímají, a to je dobře
Jak je možné, že ačkoliv se v ekonomice děje tolik “zla? a politici jsou tak úzkoprsí, zatím nejsme všichni ztraceni? Protože ty opravdové vědce a inženýry nezajímají finanční trhy, natož politika centrálních bank. Pro ty z nás, kteří pracujeme na finančních trzích, platí podobné tendence ke zkreslování pravdy a ke zveličování špatných zpráv. Sedíme přece v centru dění na všech světových trzích, které jsou propojeny, a všichni ostatní přece dostávají ty stejné informace. Žádný z inženýrů se tak o globální ekonomiku nezajímá. Jeho drží jen myšlenka, že už zítra vymyslí další zlepšení, jak třeba optimalizovat spotřebu leteckých motorů, jak posunout dál koncept automobilů, které nemusí člověk řídit, a které by pomohly vyřešit problém zacpaných silnic a dopravních tahů. A naštěstí pro nás pro všechny mám jednu dobrou zprávu: jejich nápady nám pomohou tento svět zachránit.
Klíčová slova: Peníze | HDP | Analytik | Poptávka | Recese | Americká ekonomika | Politika | Akciové trhy | Ekonomika eurozóny | Sazby | Centrální banka | Ekonomika | Euro | Fed | Finanční trhy | Fúze | Risk | Marže | Mezinárodní obchod | Měna | Měny | Wall Street | Zlato | Úrokové sazby | Deriváty | Banky | Finanční krize | Saxo Bank | Akciový analytik | Deutsche Bank | Přenos | Banka | Cena | Eura | Investiční | Měna euro | Roboti | ROCE | Itálie | Danske Bank | Plodiny | Energie | Firmy | Mzdy | Krize | Růst ekonomiky | Investiční firmy |
Čtěte více
-
Proč si lidé vlastně dávají dárky, nejen k Vánocům…? Jde o ryzí altruismus, nebo sledují vlastní zájem a není to náhodou v rozporu s tím, co pohání jednotlivé ekonomiky?
Zdá se to být poněkud paradox. Motorem jakékoli tržní ekonomiky je to, že lidé v jejím rámci – v rámci trhu – sledují svůj vlastní zájem. Myslí na sebe a svůj užitek. Na svůj zisk. Pokud však nebudou poskytovat užitek ostatním, zisku nedosáhnou. Ti ostatní si svůj užitek kupují za peníze a ty tvoří zisk. Zákazníkův „užitek“ v podobě housky, která zažene hlad, představuje pekařův zisk. To ale ještě není ten paradox. Tím ovšem je to, že každoroční vrcholnou sezónu jakékoli západní tržní ekonomiky představují Vánoce. -
Proč tam, kde nejvíce řádili nacisté, dnes vzývají Putina? Odpovídají letošní laureáti Nobelovy ceny za ekonomii
Letošní laureáti Nobelovy ceny se obracejí do historie, aby analyzovali současnost, a například doložili důležitost středních vrstev pro rozvoj společnosti. Zjišťují třeba, že v místech v Rusku, kde řádili nacisté, volí dnes lidé častěji komunisty. -
Proč Tesla zanevírá na bitcoiny? Ráda by čerpala dotace z programu podpory obnovitelným zdrojům, který Bidenova administrativa právě rozšiřuje
Automobilka Tesla se přihlásila do mnohamiliardového dotačního programu podpory obnovitelných zdrojů, uvádějí zdroje agentury Reuters. Administrativa prezidenta Joea Bidena jej totiž nyní hodlá rozšířit nejvýraznějším způsobem od jeho vzniku za vlády administrativy prezidenta George Bushe mladšího. Mohla by tak do něj zahrnout právě i Teslu a další výrobce elektromobilů. -
Proč to bylo Rusko, a ne Ukrajina, které zavřelo Maďarsku a Slovensku ropné kohoutky? A proč Maďarsko a Slovensko mohou i přesto být těmi, kdo se smějí naposled, tedy nejlépe? Aneb o co ve skutečnosti jde v „letní ropné kauze“
Tento týden vyšlo celkem nečekaně najevo, že to podle všeho byla ruská strana, a nikoli Ukrajina, která zavřela Maďarům a Slovákům kohoutky s ropou. Ale buďme přesní. Zavřela pouze kohoutky s ropou, kterou dodává ruská soukromá firma Lukoil. Takže ropa jiných ruských firem, například Kremlem přímo ovládaného podniku Rosněfť, proudí přes Ukrajinu na Slovensko, do Maďarska i do Česka dále. -
Proč trhy svírá zvýšená riziková averze?
Nálada na finančních trzích není v posledních seancích zrovna přívětivá. Evropské akcie dnes klesají už čtvrtou seanci... -
Proč ubývá mladých řidičů, když jich přitom na venkově žije stále více? Mladých lidí ubylo obecně, nechtějí tolik přebírat zodpovědnost za svůj život a prchli na sítě
Čeští řidiči stárnou, mladých lidí do 25 let za volantem ubývá, informuje dnes ČTK na základě dat ministerstva dopravy. Zatímco v roce 2014 vlastnilo řidičský průkaz asi 68 procent všech lidí od 18 do 25 let, nyní je to necelých 61 procent. Průměrný věk držitele řidičského průkazu v ČR je oproti roku 2014 o tři roky vyšší, a to přes 48 let. -
Proč Ukrajina sankcionuje jen jednu ruskou ropnou společnost, soukromý Lukoil, a ne také státní Rosněfť? Přitom Rosněfť vozí do své německé rafinérie ropu údajně z Kazachstánu, která může být ve skutečnosti ruská
Houstnoucí střet mezi Maďarskem a Slovenskem na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé ohledně dovozu ruské ropy přes její území je pozoruhodný i z jednoho spíše přehlíženého důvodu. Ukrajina totiž nesankcionuje ruskou ropu jako takovou. Ukrajina sankcionuje pouze ropu jedné ruské společnosti, a to Lukoilu. To je podstatný rozdíl. Neboť ropa jiné ruské společnosti, Rosněfti, přes Ukrajinu ropovodem Družba v klidu teče dále. I když je to ropa ruská stejně jako ta od Lukoilu. -
Proč uprostřed energetické krize nestoupá cena ropy?
Počet případů covidu-19 v Číně prudce roste a ceny ropy klesají. IEA varuje, že nejhorší energetická krize nás teprve čeká. Ropa WTI klesla o téměř 2 % a obchodovala se okolo 102 USD za barel. Medvědí nálada zjevně pronikla do komodit, protože v Číně vzrostl počet případů koronaviru. Také hrozící americká inflace přiživuje obavy ohledně výhledu poptávky. Pokračující růst dolaru zvýšil tlak, takže ropa byla pro investory méně atraktivní. -
Proč Velké ropné společnosti nevadí přísná regulace
I když sliby Donalda Trumpa o zrušení regulací z období Joe Bidena mohou znít jako dobrá zpráva pro ropný průmysl, největším producentům ropy to nutně neprospívá. Regulace jako poplatek za metan, zavedený v rámci Inflation Reduction Act, ukládají pokuty za nadměrné emise metanu, počínaje částkou 900 USD za tunu v roce 2024 a zvyšující se na 1 500 USD v roce 2026. Zajímavé je, že velké společnosti jako Exxon Mobil a TotalEnergies tyto pravidla podpořily, protože přísnější regulace často zvýhodňují větší firmy, které si mohou dovolit splnit požadavky, což nutí menší společnosti odejít nebo se spojit. -
Proč věnovat pozornost hospodářským výsledkům PDD
PDD Holdings, mateřská společnost rychle rostoucího online tržiště Temu, zveřejní ve středu před otevřením trhu své hospodářské výsledky. Vzhledem k tomu, že už je největší čínskou firmou obchodovatelnou ve Spojených státech, alespoň pokud jde o tržní hodnotu, stojí to rozhodně za zmínku. Očekává se, že růst PDD překoná Alibabu i JD.com, a to hlavně díky dvěma faktorům plynoucím z jejího obchodního modelu: -
Proč v Evropa nemá žádné Googly, Facebooky, ani Alibaby. Protože má problém, jak právě teď, sklidit si i svou vlastní zemědělskou úrodu
V žebříčku nejhodnotnějších značek světa je stále méně firem z Evropy. Proč? Zaspal se tu nástup IT technologií na konci minulého století a ekonomiky dusí přebujelý sociální systém. -
Proč v kontextu špatných NFP z USA akciové trhy rostou, ale dolar oslabuje. Pár USD/JPY by mohl znovu klesat, zlato by mohlo stoupat.
Páteční údaje vlády o americkém trhu práce narušily vítězné tažení robustní zaměstnanosti, které v americké ekonomice pozorujeme od konce loňského roku. Silné NFP byly předtím jednou z příčin, proč Federální rezervní systém fakticky odmítl začít letos snižovat úrokové sazby. -
Proč vláda nyní couvá se svým plánem znárodnit ČEZ a klíčové elektrárny v ČR? I proto, že Češi si málo říkají o přidání, takže se vládě daří „zalepovat“ svůj dluh
Nízké mzdové nároky Čechů a jistá jejich bojácnost při mzdovém vyjednávání se svými zaměstnavateli a šéfy představují klíčový důvod, proč se Fialově vládě daří „zalepovat“ dluh postupnou stabilizací veřejného zadlužení k HDP. Navíc vláda díky této stabilizaci nyní evidentně upouští od svého loňského plánu získat pod svoji kontrolu, znárodnit, klíčové tuzemské elektrárny a výrobu elektřiny jako takovou – a mít tak pod kontrolou cenotvorbu elektřiny. -
Proč vláda se zdůvodněním povodní navýšila možný schodek rozpočtu ve více než čtyřnásobném rozsahu, než by odpovídalo dosud hlášeným povodňovým škodám? Hodlá "spláchnout" své rozpočtové díry za 45 miliard?
Naplánovaný státní rozpočet na příští rok se od toho pravděpodobně reálného liší jako málokdy. Pokouší se vláda údajnými výdaji na povodňové škody zakrýt rozpočtové díry za desítky miliard? -
Proč vláda vzdala hledání úspor v rozpočtu? Sází na to, že dluh za ní splatí občané v podobě vysoké inflace – a není to sázka nerealistická
Po osmi měsících svého vládnutí je stále zřejmější, že Fialův kabinet rezignoval na slibované zásadní osekání rozpočtových výdajů a současně na hledání úspor. Za prvních šest měsíců letošního roku je schodek státního rozpočtu sice meziročně nižší o zhruba 82 miliard korun. Jenže za poklesem schodku je prakticky výhradně vyšší daňový výběr. Na daních totiž má státní rozpočet za první letošní půlrok meziročně hned o přibližně 74 miliard korun více. -
Proč vlastně teď přijímat euro? „Eurové“ Slovensko má vyšší inflaci a má ji mít citelně vyšší nejméně do roku 2025, navíc trpí dramaticky vyšší nezaměstnaností mladých lidí než Česko
V okurkové sezóně se v Česku rozjíždí nekolikátá mediální kampaň za přijetí eura. Část veřejnosti v uplynulých měsících totiž získala pocit, že s eurem by byla inflace znatelně nižší. -
Proč v tuto chvíli nelze přijetí eura Česku doporučit
V tuto chvíli nelze z ekonomického hlediska přijetí eura v ČR doporučit. Celospolečensky náklady takového kroku převyšují benefity, a dokonce se obávám, že s rostoucím náskokem. To ale neznamená, že euro je z hlediska Česka odepsané navždy. Z eurozóny se ale musí stát optimální měnová zóna, což je zcela základní předpoklad její správné a udržitelné funkčnosti, a její členové musí plnit závazky rozpočtové kázně, vtělené do nyní modifikované podoby Paktu růstu a stability. -
Proč výnosová křivka stále předpovídá recesi?
„Výnosová křivka úspěšně předpověděla každou recesi USA od roku 1980 a nyní ukazuje na další,“ říká analytik BHS Timur Barotov. -
Proč za neukotvenost inflačních očekávání může ČNB
ČNB v uplynulém týdnu opět oživila debatu na téma - kdo může za vysokou inflaci? Ta zatím odeznívá relativně pomalu, a to zejména v jádrových složkách v čele se službami jako pohostinství, hoteliérství nebo rekreace (jak by ostatně v tomto týdnu měla potvrdit i nová dubnová čísla). Současně se zdá, že inflační očekávání mezi nefinančními podniky nejsou ukotvená a na vysoký růst nominálních zisků z roku 2022 naváže v tomto roce pravděpodobně o poznání rychlejší růst mezd. -
Proč zase zdražuje bitcoin? Kvůli centrálním bankám, jejich „tisku“ dolarů i eur, ale i kvůli strachu propásnout nafukování další bubliny
Bitcoin dnes opět prolomil hranici 10 tisíc dolarů. Vystoupal až na hodnotu bezmála 10387 dolarů. To je jeho nejvyšší dolarová cena od 13. září loňského roku, vyplývá z dat Bloombergu. V letošním roce tak nejstarší a nejmohutněji kapitalizovaná kryptoměna zhodnotila o zhruba 45 procent a svět se opět táže, zda má před sebou strmý růst, jaký zažila například koncem roku 2017. Tehdy vystoupala na svoji historicky rekordní úroveň, takřka 20 tisíc dolarů. Dějinně rekordní dolarové ceny dosáhla 18. prosince 2017, kdy její cena v jednu chvíli činila i 19 511 dolarů.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Tyto 3 technologické akcie budou zářit i v roce 2025
RebelsFunding - prop trading firma, která válcuje FTMO
Sýrii svírá už 13 let občanská válka. Podívejte se na historii tamní zničené měny
Prop Trading od RebelsFunding se slevou 25 % je tady!
Jaká pravidla prop tradery nejvíce štvou?
Smart Money Trading: Denní cyklus - Rip-off (20. díl)
🔴 Konec bitcoinu? 😱 Nový kvantový čip Googlu vzbuzuje hrůzu 💣
Jak uspět v prop tradingu – přistupujte k riziku jako profi tradeři
Investování do REIT: Druhy REITs (2. díl)
RebelsFunding: Recenze a hodnocení prop trading firmy
Tyto 3 technologické akcie budou zářit i v roce 2025
RebelsFunding - prop trading firma, která válcuje FTMO
Sýrii svírá už 13 let občanská válka. Podívejte se na historii tamní zničené měny
Prop Trading od RebelsFunding se slevou 25 % je tady!
Jaká pravidla prop tradery nejvíce štvou?
Smart Money Trading: Denní cyklus - Rip-off (20. díl)
🔴 Konec bitcoinu? 😱 Nový kvantový čip Googlu vzbuzuje hrůzu 💣
Jak uspět v prop tradingu – přistupujte k riziku jako profi tradeři
Investování do REIT: Druhy REITs (2. díl)
RebelsFunding: Recenze a hodnocení prop trading firmy
Denní kalendář událostí
V eurozóně spotřebitelská důvěra
Na Novém Zélandu obchodní bilance
V USA skladování zemního plynu
V USA průmyslová produkce
Na Novém Zélandu saldo běžného účtu
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA cenový index PCE
V Kanadě maloobchodní tržby
V Británii maloobchodní tržby
V Číně 5letá úroková sazba
V eurozóně spotřebitelská důvěra
Na Novém Zélandu obchodní bilance
V USA skladování zemního plynu
V USA průmyslová produkce
Na Novém Zélandu saldo běžného účtu
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA cenový index PCE
V Kanadě maloobchodní tržby
V Británii maloobchodní tržby
V Číně 5letá úroková sazba
Tradingové analýzy a zprávy
Americké akcie posílily, podpořily je údaje o inflaci v USA
MMF vyplatí Ukrajině dalších zhruba 1,1 miliardy dolarů
Forex: Dolar sestoupil z dvouletého maxima, ale může posílit třetí týden
Švýcarsko a EU našly kompromis ohledně obchodních vztahů
Ruská centrální banka překvapivě ponechala úroky beze změny
Komodity: Ropu tlačí dolů silný dolar a obavy o vývoj poptávky v roce 2025
Pražská burza třetí týden rostla, index PX připsal 0,3 pct na 1754,62 bodu
Pražská burza na závěr týdne klesla, index PX dnes ztratil 0,44 procenta
Severokorejští hackeři mají letos na krádežích kryptoměn podíl 60 procent
Forex: Koruna dnes mírně posílila k oběma hlavním světovým měnám
Americké akcie posílily, podpořily je údaje o inflaci v USA
MMF vyplatí Ukrajině dalších zhruba 1,1 miliardy dolarů
Forex: Dolar sestoupil z dvouletého maxima, ale může posílit třetí týden
Švýcarsko a EU našly kompromis ohledně obchodních vztahů
Ruská centrální banka překvapivě ponechala úroky beze změny
Komodity: Ropu tlačí dolů silný dolar a obavy o vývoj poptávky v roce 2025
Pražská burza třetí týden rostla, index PX připsal 0,3 pct na 1754,62 bodu
Pražská burza na závěr týdne klesla, index PX dnes ztratil 0,44 procenta
Severokorejští hackeři mají letos na krádežích kryptoměn podíl 60 procent
Forex: Koruna dnes mírně posílila k oběma hlavním světovým měnám
Blogy uživatelů
Hrozba, která srazí bitcoin na NULU?! | Investiční Memento #99
Nově ve Fintokei vyplácíme až 100 % zisků
Praktické okénko – poslední letošní obchod se příliš nepovedl
Bitcoin a Zlato: Aktuální výhled
Trading a komfortní zóna
Moje cesta prop tradingem – sázka na silný dolar a slevy na challenge
XTB se pojí s Tysonem Furym v odvetě historicky největšího boxerského zápasu v těžké váze
Konec roku na trzích: Jak se připravit na výkyvy v prosinci?
Proč vášeň a impulzivnost nepatří do tradingu
Praktická ukázka: Dva obchody na pohodu
Hrozba, která srazí bitcoin na NULU?! | Investiční Memento #99
Nově ve Fintokei vyplácíme až 100 % zisků
Praktické okénko – poslední letošní obchod se příliš nepovedl
Bitcoin a Zlato: Aktuální výhled
Trading a komfortní zóna
Moje cesta prop tradingem – sázka na silný dolar a slevy na challenge
XTB se pojí s Tysonem Furym v odvetě historicky největšího boxerského zápasu v těžké váze
Konec roku na trzích: Jak se připravit na výkyvy v prosinci?
Proč vášeň a impulzivnost nepatří do tradingu
Praktická ukázka: Dva obchody na pohodu
Forexové online zpravodajství
Odboráři a vedení Volkswagenu dospěli k dohodě o úsporách
Rusko a Ukrajina neuzavřely dohodu o vývozu plynu do Evropy, píše Reuters
Musk zasáhl do německé kampaně, jen AfD prý může zemi zachránit
Americké akcie v závěru týdne silně rostou
Denní shrnutí: Americké akcie prudce rostou díky masivnímu post-FED short squeeze 📈
Tři trhy, které sledovat příští týden (20.12.2024)
Trump převedl podíl ve Trump Media do svěřenského fondu, akcie společnosti klesají
DAX zakončil týden ve ztrátě
Carnival Corp. zveřejnil výsledky za 4Q, očištěný zisk na akcii překonal očekávání
US100 posiluje o 1,6 % 📈
Odboráři a vedení Volkswagenu dospěli k dohodě o úsporách
Rusko a Ukrajina neuzavřely dohodu o vývozu plynu do Evropy, píše Reuters
Musk zasáhl do německé kampaně, jen AfD prý může zemi zachránit
Americké akcie v závěru týdne silně rostou
Denní shrnutí: Americké akcie prudce rostou díky masivnímu post-FED short squeeze 📈
Tři trhy, které sledovat příští týden (20.12.2024)
Trump převedl podíl ve Trump Media do svěřenského fondu, akcie společnosti klesají
DAX zakončil týden ve ztrátě
Carnival Corp. zveřejnil výsledky za 4Q, očištěný zisk na akcii překonal očekávání
US100 posiluje o 1,6 % 📈
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Forex: Koruna vyčkává na průmysl a inflaci
BREAKING: Kanadské maloobchodní tržby nižší, než se očekávalo
CZG - Česká zbrojovka Group SE získala ve veřejné nabídce akcií 812 mil. Kč
Forex: Dolaru proti euru na tříměsíčním minimu
Akcie Activision Blizzard vyskočily po výsledcích o 10 %
Akcie
Forex: Koruně se líbí slabší dolar
Technická analýza páru ETH/USD na 13. dubna 2022
ČR: ČNB ponechala dle očekávání sazby na stávající úrovni
FX sumarizácia Európy
Forex: Koruna vyčkává na průmysl a inflaci
BREAKING: Kanadské maloobchodní tržby nižší, než se očekávalo
CZG - Česká zbrojovka Group SE získala ve veřejné nabídce akcií 812 mil. Kč
Forex: Dolaru proti euru na tříměsíčním minimu
Akcie Activision Blizzard vyskočily po výsledcích o 10 %
Akcie
Forex: Koruně se líbí slabší dolar
Technická analýza páru ETH/USD na 13. dubna 2022
ČR: ČNB ponechala dle očekávání sazby na stávající úrovni
FX sumarizácia Európy
Blogy uživatelů
Začátek konce QE?
Kryptoměny: Budoucnost financí nebo riziková hra?
Lze udržitelným investováním změnit svět?
Krátkodobý tržní sentiment – jak na něm vydělat?
Začnite obchodovať index Nasdaq
Trpělivost jako klíčový faktor v tradingu
Hrozba, která srazí bitcoin na NULU?! | Investiční Memento #99
Finanční páka - naučte se ji bezpečně používat
Zvyšování sazeb nemusí být u konce
Trumpovy stamiliardy hýbou trhy
Začátek konce QE?
Kryptoměny: Budoucnost financí nebo riziková hra?
Lze udržitelným investováním změnit svět?
Krátkodobý tržní sentiment – jak na něm vydělat?
Začnite obchodovať index Nasdaq
Trpělivost jako klíčový faktor v tradingu
Hrozba, která srazí bitcoin na NULU?! | Investiční Memento #99
Finanční páka - naučte se ji bezpečně používat
Zvyšování sazeb nemusí být u konce
Trumpovy stamiliardy hýbou trhy
Vzdělávací články
Testování obchodních strategií: Jak na backtesting I
Představujeme vám Interbank VIP indikátor!
Podrobnější pohled na obchodní platformu xStation (1. díl)
Podrobnější pohled na obchodní platformu xStation (2. díl)
Jak obchodovat „Price Action“ (10. díl)
Prop Trading nebo obchodování na vlastní účet u brokera?
5 klíčových svíčkových formací ke správnému pochopení Price Action
Intradenní obchodníci IX. (taktiky při zadávání pokynů 1.)
Historie forexového obchodování
RebelsFunding - prop trading firma, která válcuje FTMO
Testování obchodních strategií: Jak na backtesting I
Představujeme vám Interbank VIP indikátor!
Podrobnější pohled na obchodní platformu xStation (1. díl)
Podrobnější pohled na obchodní platformu xStation (2. díl)
Jak obchodovat „Price Action“ (10. díl)
Prop Trading nebo obchodování na vlastní účet u brokera?
5 klíčových svíčkových formací ke správnému pochopení Price Action
Intradenní obchodníci IX. (taktiky při zadávání pokynů 1.)
Historie forexového obchodování
RebelsFunding - prop trading firma, která válcuje FTMO
Tradingové analýzy a zprávy
Upozornění na Eaconomy – je to podvod?
Prezident Kypru kritizoval podmínky pomoci eurozóny
Sněmovna v USA zamítla návrh balíku výdajů, který měl odvrátit federální uzavírku
Aktuálně otevřené forex pozice 15.10.2024
Index spekulativního sentimentu 5.5.2014
EUR/GBP - Intradenní výhled 30.12.2016
Reuters: Ukrajinská krize může mít dalekosáhlé dopady na evropskou ekonomiku
Brokeři dostali zpět své licence
Retail trading pozice forex obchodníků
Evropské akcie kvůli obavám z nového viru výrazně klesly
Upozornění na Eaconomy – je to podvod?
Prezident Kypru kritizoval podmínky pomoci eurozóny
Sněmovna v USA zamítla návrh balíku výdajů, který měl odvrátit federální uzavírku
Aktuálně otevřené forex pozice 15.10.2024
Index spekulativního sentimentu 5.5.2014
EUR/GBP - Intradenní výhled 30.12.2016
Reuters: Ukrajinská krize může mít dalekosáhlé dopady na evropskou ekonomiku
Brokeři dostali zpět své licence
Retail trading pozice forex obchodníků
Evropské akcie kvůli obavám z nového viru výrazně klesly
Témata v diskusním fóru
Volatilita pokračuje, akcioví býci měli díky pátečnímu vývoji navrch
Vitajte na novom maxime – S&P 500
Vliv inflace na obchodování měnových párů
EUR/USD
Burzovní grafy: Historická maxima byla na dohled, býci to ale v pátek vzdali
CMC Markets
Smart Money: EPA a IPA - Efficiency a Inefficiency Price Action (15. díl)
Medvědi si připsali největší vítězství za řadu měsíců, americké akcie prudce oslabily
Plus500
Nastavte si v tradingu funkční cíle
Volatilita pokračuje, akcioví býci měli díky pátečnímu vývoji navrch
Vitajte na novom maxime – S&P 500
Vliv inflace na obchodování měnových párů
EUR/USD
Burzovní grafy: Historická maxima byla na dohled, býci to ale v pátek vzdali
CMC Markets
Smart Money: EPA a IPA - Efficiency a Inefficiency Price Action (15. díl)
Medvědi si připsali největší vítězství za řadu měsíců, americké akcie prudce oslabily
Plus500
Nastavte si v tradingu funkční cíle
Odborná literatura
Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!
Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!
Forex brokeři