Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Strach a chamtivost: Váš tajný obchodní tým
Co když nejsou strach a chamtivost vašimi nepřáteli, ale spíše partnery, kteří vám ukazují cestu? Pojďme se podívat na to, jak tyto dvě zdánlivě negativní emoce využít jako cenné nástroje pro lepší trading.

Příležitostí traderů není jen přístup k většímu kapitálu: Prop firmy přepisují pravidla hry
Tradeři, doufám, že se dnes máte naprosto skvěle! Já jsem Jan Šrajer, aktivní prop trader a fin-tech podnikatel. Co bylo dříve pro retailové tradery téměř nedosažitelné, je dnes díky prop firmám reálnou možností. Z toho důvodu chci s vámi v tomto článku sdílet můj odborný pohled na prop trading, konkrétně jakým způsobem může tato inovace obchodování otevřít dveře nejen k většímu kapitálu, ale také podpořit vaše snahy o systematický trading s vlastním kapitálem.

Čaká eurodolar korekcia? + iné obchodné príležitosti
V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Teraz sa chcem pozrieť na EUR/USD, ktorý má za sebou slušný rast a teraz tvorí obratovú príležitosť. Okrem EUR/USD sa chcem cez daily timeframe pozrieť tiež na CAD/CHF a CAD/JPY.

„Strašidelný“ začiatok – strata mínus 3,9 %
V predchádzajúcich článkoch o testovaní „stratégie“ na demo verziách som uviedol, že v prípade úspešnosti, budem obchodovať na reálnom účte o veľkosti 40 000 EUR. Plán zhodnotenia kapitálu je nastavený na min. o 2,5 % mesačne. Pilotný deň reálneho obchodovania nastal včera, t. j. 01. februára 2021. Následne som musel konštatovať, že začiatok nebol vôbec úspešný. Keď píšem o ziskových seansách, tak je skutočne na mieste písať aj o stratových so všetkými negatívnymi činiteľmi pre skutočnú objektivitu.

Pokles ropy není u konce
Ani přes silný 25procentní pokles v druhé půli letošního roku nejsou z fundamentálního hlediska podmínky pro návrat růstu cen ropy příznivé. 80 amerických dolarů za barel totiž není z historického hlediska v žádném případě levná ropa, a to ani v případě, že pohyby cen očistíme o inflaci.

Ropa mění kurz
Cena americké ropy WTI v pátek uzavřela na ceně 44,20 USD za barel. Byť to není žádná drahota, jeden faktor určující makroekonomické trendy poslední doby končí. Po více než dvou letech totiž ceny ropy meziročně rostou (viz graf) a negativní dopad do celkové inflace s několikaměsíčním zpožděním přestane působit. Meziroční růst cen se tak dostane na úrovně, kde by se pohyboval, nebýt onoho rozhodnutí OPEC z podzimu 2014, které zaplavilo svět levnou ropou.

Ropa zatím OPEC ignoruje
Z meetingu OPEC+ na začátku prosince vzešla velká prohlášení. Pro první čtvrtletí příštího roku dojde ke škrtům v produkci ropy u členských států o 2,2 milionu barelů denně (mbd). Škrty svým objemem větší než těžba Norska měly vystrašit trh a kvůli předpokládanému nedostatku ropy vyhnat cenu výše, nejlépe jeden barel Brentu znovu nad 90 USD. Hlavní dva hráči, Saúdská Arábie i Rusko totiž kvůli zvýšeným rozpočtovým výdajům, ať už na stavební megaprojekty nebo válku, potřebují naplnit státní pokladnu.

Burzovní grafy: Akcie se vydaly na jih a stojí před důležitými supporty. Katastrofa ale vypadá jinak
Americké akciové trhy mají za sebou druhý ztrátový týden v řadě. Nic hrozného se zatím neděje, index S&P 500 odepsal 0,96 % a zastavil se nad důležitými hladinami podpory, útok na nová maxima se ale zatím odkládá.

Powell si vzal slovo a medvědi zabrali, americké akcie prudce oslabily
V týdnu, kdy trh čekal (a nakonec se dočkal) proslovu Jeromea Powella v Jackson Hole, americký akciový trh kolísal, aby v pátek rázně potvrdil převažující sestupnou tendenci. Index S&P 500 celkově odepsal 4,04 %, a zapsal tak druhou týdenní červenou svíčku v řadě.

Stagflace v Evropě?
Dnešní předběžná data o HDP a inflaci v eurozóně píšou pro země platící eurem pozitivní příběh. HDP vzrostl mezičtvrtletně o 2,2 %, k čemuž přispěla především Francie, která se vysokým růstem vrátila na své předpandemické úrovně. Spotřebitelské ceny za říjen rostly meziročně o 4,1 %, jádrové pak o 2,1 %, mírně nad odhady. Ekonomika eurozóny tak svižně oživuje, a to při relativně nízké inflaci (především jádrové), když vezmeme v potaz všechny proinflační faktory, které nyní celosvětově posílají ceny vzhůru.

Americký dolar. Dokdy bude růst?
Americký dolar dostal předchozí pátek další pozitivní impulz z domácího trhu práce, díky čemuž se vůči euru nyní obchoduje na 12letých maximech a vůči JPY na 8letých maximech.

Multitimeframe analýza: 22.3.2022 GBP/USD
V rámci Multitimeframe analýzy se sleduje vždy více časových rámců. Pro swingové obchodování jsou ideální kombinací rámce: D1 pro určení trendu, H4 pro identifikaci korekce, H1 pro detailnější pohled a načasování případných vstupů do obchodů.

Elliottova vlnová teorie pro akcii Apple, stříbro a měnový pár USD/CAD
V dnešním blogu se podíváme na technickou analýzu podle Elliottovy vlnové teorie pro akcii Apple, stříbro a měnový pár USD/CAD. Tyto trhy nám svým vývojem poodhalily další možný scénář jejich vývoje.

Investování do fyzických drahých kovů 2.
V první části seriálu o investování do fyzických drahých kovů jsme si řekli o vhodnosti diverzifikace obchodního kapitálu i do jiných investičních aktiv než pouze do produktů finančních trhů. Vhodnou a historicky osvědčenou investiční třídou jsou drahé kovy ve fyzickém provedení (mince, sady, slitky).

Technická analýza: Index S&P 500 a měnový pár EUR/USD
Ani po dalším týdnu jsme se na americkém akciovém indexu S&P 500 nikam neposunuli. Opět jsme viděli lepší než očekávané 3Q výsledky amerických společností, po bankách to byly další těžké váhy jako Microsoft, Alphabet či Facebook. Zveřejněné makrozprávy v týdnu také dobré, dnešní americké 3Q HDP dokonce výrazně překvapilo. Hodnota více než dvojnásobná oproti 2Q je ale opravdu podezřelá, tak dobré důležité fundamenty ve 3Q nepřicházely, aby ospravedlňovaly reálnost tohoto čísla. Zřejmě jde o administrativní předpřípravu na zvýšení úroků v listopadu či prosinci, 3Q HDP bude zřejmě následně revidováno. Cena ropy zatím klesá jen neochotně, takže nemá tendenci indexy stahovat dolů.

Obchodný výhľad na Bitcoin, Ethereum a Shiba Inu
Kryptomeny sú jedni z najvolatilnejších trhov a to platí hlavne na začiatku roka. Po tom ako prišiel najväčší pokles od mája 2021 sa trhy trochu zotavili a dokázali narásť o desiatky percent behom krátkej doby. Je toto ale naozaj koniec downtrendu a odráža sa trh ďalej nahor alebo je to len korekcia?

Měnící se fundament na EUR/USD a jeho stálá cena
Na nejobchodovanějším měnovém páru se toho od začátku roku příliš nezměnilo. Především se příliš nezměnila cena, ale celkový náhled na měnový pár se od prvního kvartálu možná trochu ano. Americký dolar z pohledu úrokového diferenciálu zůstává ve výhodě, i když by se fundament mohl v následujících měsících mírně změnit. Ekonomiky obou měn v druhém kvartálu vykazují známky výraznějšího ochlazení, a proto tak bude záležet na investorském sentimentu a také na tom jak ovlivní následnou poptávku po měnách.

Americký dolar vrací úder
Americký dolar v září zastavil ztráty, které nabíral takřka celý letošní rok. A to navzdory problémům, kterým musela ekonomika Spojených států čelit v rámci velmi silné hurikánové sezóny, která na určitou dobu zastavila produkci v Houstonu a v Miami.

Technická analýza indexu S&P 500 a hlavních měnových párů
V dnešním blogu technické analýzy představím z mého pohledu nejzajímavější Price Action pro nadcházející období. Americký index S&P 500 má za sebou po dlouhé době volatilní růst. Cena měnového páru EUR/USD překonala Klíčový level na denním grafu a na USD/JPY se dokončuje pattern Dvojitý vrchol.

Forex: USD, EUR a GBP opět září
Není tomu tak dávno, co se dolaru prorokoval prudký propad v návaznosti na neudržitelný růst amerického vládního dluhu. Euro zase každý prodával kvůli riziku bankrotu slabých evropských zemí a rozpadu eurozóny. Británie spolu s librou byly investory zatracovány s poukazem na ekonomickou stagnaci.