Pokud budeme brát v úvahu cenu ropy v dnešních dolarech, tak za celá 90. léta nepřekročila 40 USD za barel. Dokonce i v roce 2004, kdy světová ekonomika jela naplno, dolar slábl a břidlicová revoluce byla v nedohlednu, se ropa prodávala za 50 USD v dnešních cenách (viz graf). Prostor pro pokles ropa tedy stále má.
Vývoj cen americké ropy WTI – nominálně (červeně) a očištěný o inflaci (modře):
Příliš mnoho ropy na trhu
Důvodem nedávného poklesu ceny ropy je postupný převis nabídky nad poptávkou. O nabídkové straně a břidličném boomu v USA již bylo napsáno hodně, svou roli však hraje také stagnující poptávka. 5 let s drahou ropou je totiž dostatečně dlouhá doba na to, aby domácnosti změnily svůj životní styl a přestávaly drahou komoditu tolik spotřebovávat. Firmy zase začínají využívat alternativní paliva jako plyn, na jehož pohon teď jezdí stále více autobusů, vlaků a kamionů. Kdyby se ceny držely nad 100 USD za barel ještě několik let, přišla by nezadržitelně silná vlna elektromobilů, která by znovu poptávku po ropě snížila.
U ropy stejně jako u ostatních komodit proto platí, že „lékem na vysoké ceny jsou právě vysoké ceny“. Po několika letech se tedy cena vrátí ke svému dlouhodobému průměru (očištěnému o inflaci).
Jak odpoví OPEC?
Aktuálním rizikem pro tento dlouhodobý slábnoucí trend je zasedání ropného kartelu OPEC, které je naplánované na 27. listopadu. OPEC totiž ukázal, že umí držet při sobě, když v roce 2009 drastickým snížením produkce vrátil cenu ropy zpět na 80 USD. Při nynější převyšující nabídce ropy nad poptávkou by se zdálo částečné uzavření kohoutů jako logický krok ze strany členů OPEC. Nejvlivnější člen kartelu, Saúdská Arábie, se však podle posledních kroků rozhodla čelit vzrůstající americké břidlicové konkurenci cenovou válkou, když nesnižuje produkci a pro dodávky do USA nabízí oproti benchmarkové ceně slevu.
V tomto případě by Saúdské Arábii nevadil pokles cen ropy ani k 50 USD za barel, pokud de facto zastaví rozvoj a investice do alternativních forem těžby a jako třešničku na dortu nechá zkrachovat některé firmy v odvětví elektromobilismu. Ostatní členové OPEC sice mohou mít k takovému postupu výhrady, sami ale cenou pohnout nedokážou a podřezávat pod sebou větev si nebudou.
Z hlediska měnového trhu se tedy i nadále měny zemí vyvážející ropu jako CAD, NOK a RUB zřejmě podpory nedočkají.
Vývoj ceny americké ropy WTI (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, FRED, Bloomberg