Jak je vidět z prvního grafu, americká ekonomika vytvořila za poslední tři měsíce 1,43 milionu pracovních míst, což je zvýšení o zhruba 0,9 %. Dle odhadů atlantského Fedu by se však HDP v druhém čtvrtletí měl zvýšit o celých 2,5 % mezičtvrtletně. Rozdíl mezi těmito dvěma čísly značí prudce rostoucí produktivitu práce, která snižuje inflaci i potřebu navyšování pracovních sil a která je motorem pro zisky akciových trhů už několik desetiletí.
Vývoj meziměsíčního přírůstku pracovních míst v USA (v tis.):
Tržby společností v indexu S&P 500 by tak v letošním roce měly růst výrazně rychleji než mzdové náklady, což značí, že pro akcionáře a dividendy a odkupy zbyde více. Ani dluhopisový trh není aktuálně strašákem pro vývoj cen akcií, protože po pátečních „payrolls“ klesnul výnos 10letého amerického vládního dluhopisu z 1,63 % na 1,56 % p.a.
Vývoj výnosů amerických vládních dluhopisů dle jednotlivých splatností (v % p.a.):
Americká centrální banka (Fed) může zatím zůstávat v klidu a čekat, jestli se během léta již stabilizují globální dodavatelské řetězce a kolik lidí se v USA se začátkem podzimu po ukončení sociální podpory z Bidenova balíčku vrátí na trh práce. Pokud se nabídková strana ekonomiky stabilizuje jak z pohledu materiálu, tak i pracovní síly, bude moci Fed skutečně prohlásit aktuálně zvýšenou inflaci za dočasnou a akcie si budou moci užívat prodloužení nynější rally.
Za necelých 15 měsíců od ukončení velmi krátkého medvědího pandemického trhu již index S&P 500 připsal téměř 100 % (viz graf).
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Atlanta Fed, tradingeconomics.com, treasury.gov