Sobota 21. prosince 2024 15:45
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Partner
reklama
InstaForex rijen 2024

Nejdůležitější rok pro akcie od 2008

07.02.2018 08:55  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Akcie jsou na rekordních maximech a téměř všude jsou přeexponované. To však nutně neznamená bublinu. Znamená to ale, že pravděpodobně dojde ke korekci. Podle Saxo Bank by investoři měli sledovat pohyb cen a hledat známky super-exponenciálního růstu. Stejně tak by si měli dát pozor na politiku centrální banky a samozřejmě na inflaci.

Letošní rok začal v nejoptimističtějším duchu od roku 2006, tedy doby předtím, než se poprvé projevila slabost amerického trhu s byty. Ukazatelé ekonomického překvapení jsou ve většině hlavních ekonomik na nejvyšší úrovni od doby, kdy se začaly v roce 2000 používat. Odhady růstu EBITDA pro firmy v indexu S&P 500 jsou výše, než byl jakýkoli roční růst EBITDA pro tento index od roku 1991. Index MSCI WORLD AC roste už 15 měsíců za sebou, což se od jeho vytvoření v roce 1988 nikdy nestalo.

Objevují se náznaky, že v akciích existuje cenová bublina, ale není to nic takového jako před krachem roku 1987 nebo před krachem dot-com společností. Akcie nejsou ve srovnání s jinými aktivy dražší, ale v absolutních číslech už to tak dobře nevypadá. Obrovská vitalita se projevuje u kryptoměn. Skutečné ceny nemovitostí jsou v mnoha zemích také neuvěřitelně vysoké. Medvědi kapitulují před silným akciovým trhem a jen několik málo z nich ještě vysílá varovné signály.

Správný výhled u brazilských akcií

V našem výhledu pro čtvrté čtvrtletí jsme zdůraznili přeexponovanost brazilských akcií podpořenou slabým dolarem a tím, že trhy se snaží využít situace v Číně. Uvedli jsme, že investoři by měli brazilským akciím dát nižší váhu, protože jsou hodnocené podobně jako americké akcie, avšak politická situace je stále nejistá. Ukázalo se, že brazilské akcie měly v dolarovém vyčíslení o 7,5 procentních bodů slabší výkon, než uváděl index MSCI World, a o 8,5 % než index MSCI rozvíjejících se trhů.

Dále jsme zopakovali náš negativní pohled na energetický sektor. To je dáno tím, jak vnímáme potenciál růstu cen ropy a slabých rozvah. Ropa Brent vzrostla o 18 % s omezením nabídky a posílením ekonomik. Hodnocení energetického sektoru už naštěstí nebralo v úvahu významný růst surové ropy, takže index MSCI WORLD Energy ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 6,8 % oproti růstu indexu MSCI World o 5,8 %, šlo tedy o mírně lepší výkon.

Investoři se honí za vidinou

V prvním čtvrtletí si uvědomujeme silnou energii cen a očekávání růstu společně se zřejmě výraznými výnosy odrážejícími minulé období. Proto věříme, že akcie mohou ve velmi krátkém období výrazně narůst, ale ve druhé polovině prvního čtvrtletí budou makroekonomické údaje oproti očekávání zklamáním a dojde ke korekci akcií nad 7 %, což jsme od brexitu nezažili. Poslední velká korekce akcií proběhla v roce 2015 a protáhla se do začátku roku 2016, kdy došlo ke zvýšení obav, že Čína způsobí ztrátu globálních akcií ve výši téměř 20 % jejich hodnoty.

Investoři v letošním roce očekávají růst EBITDA pro index S&P 500 ve výši téměř 20 %, tedy takový růst, jaký tu nebyl od roku 1991. Vzhledem k výsledkům na konci roku 2017 jsou očekávání přirozeně vysoko, ale nízká implikovaná volatilita by neměla investory ukolébat – právě naopak. Stále může dojít k chybným politickým krokům v Číně nebo USA a také inflace bude v roce 2018 nejvýznamnějším spouštěčem pro globální trhy, ať už bude příliš vysoká nebo příliš nízká.

Co říká chování cen o akciové bublině?

Pokud se na denní ceny indexu MSCI World podíváme na logaritmické stupnici, vidíme, že v poslední části časového rozložení došlo ke zrychlení, které naznačuje super-exponenciální růst, což je matematická definice bubliny. To by mělo v krátkém období vyvolat značné obavy, protože je to potenciální hlavní faktor, který by mohl vyvolat korekci nad 7 %.

Index MSCI World AC od svého založení v roce 1988 nikdy nerostl soustavně po 15 měsíců. Předchozí rekord je 11 měsíců, které skončily v únoru 2004. Dokonce ani během šílené dot-com bubliny nezažily akciové trhy takto vysokou pozitivní autokorelaci. To jasně podporuje názor, že bublina dot-com byla silně koncentrovaná na několik sektorů a nijak se nešířila. Chování cen v těchto posledních měsících je naprosto bezprecedentní a zahrnuje jak rozvinuté, tak i rozvíjející se trhy.

Ačkoli denní ceny uváděné v indexu MSCI World naznačují v posledních měsících super-exponenciální růst, tento závěr se dramaticky změní, pokud snížíme frekvenci na měsíční sledování a prodloužíme období až k začátku v roce 1970. V tomto prostoru nepředstavuje poslední zvyšování cen globálních akcií super-exponenciální růst. Je tu však jasná struktura objevující se v třech letech před obrovským krachem v roce 1987. Super-exponenciální růst můžeme také vysledovat i v poslední fázi bubliny dot-com.

Technologický sektor zažívá od finanční krize největší výkony překračující očekávání, ale ani zde chování cen od roku 2009 nenaznačuje vznik bubliny. V kompozitním indexu NASDAQ za období 1980-2000 vidíme řadu období s exponenciálním růstem, ale období 2009-2018 tvoří na logaritmické stupnici jasnou přímku, ovšem poněkud strmější, což naznačuje vyšší, ale konstantní míru růstu. To není, přísně vzato, definice bubliny.

Akcie začínají být drahé

Na základě širokého košíku typů měření vykazuje index MSCI World standardní odchylku 0,5 nad průměrem údajů za posledních 22 let. Na maximech v období dot-com bubliny bylo těchto devět ukazatelů na standardní odchylce 1,5 nad průměrem. Při minimech v září 2011 byla průměrná hodnota standardní odchylky -1. Globální akcie jsou stále dražší, ale nikoli nebezpečně dražší. Nebezpečím výrazné korekce akcií zůstává recese, nikoli nacenění.

Při předpovídání budoucnosti musíte brát v úvahu řadu faktorů, které takovou předpověď ovlivňují. Jde například o současné hodnoty, horizont předpovědí, ekonomické vyhlídky a politickou reakci. Pokud začneme s dlouhodobou předpovědí na příštích pět let, budou výnosy z akcií vyšší než u jiných tříd aktiv, zejména než dluhopisy, a nejlepším segmentem budou akcie rozvíjejících se trhů.

Proč si tím jsme tak jisti?

Nemovitosti jsou v reálných cenách příliš napjaté a drží je pouze historicky nejnižší úrokové sazby a pokračující urbanizace (i v rozvinutém světě), avšak nižší růst příjmů sníží výnosy z nemovitostí díky nižším mark-to-market výnosům. Dluhopisy nabízejí jen nízké výnosy – desetileté dluhopisy na dvaceti největších trzích s vládními dluhopisy nabízejí jen 1,2 %. Výnos může vzrůst na 3,2 % pro globální dluhopisy s vysokým výnosem, ale to je asi nejlepší výsledek, jakého lze dosáhnout, protože investoři pravděpodobně v tomto segmentu další kompresi výnosů nečekají. Jinak řečeno, laťka pro akciové investory je nastavená velmi nízko. Jediný dlouhodobý scénář, podle kterého akcie nepřinesou nejlepší výnosy, je, pokud se svět zřítí do deflace způsobené zemětřesením obrovského světového dluhu.

Podíváme-li se dopředu o rok, obrázek je nejasný, protože vyvstává otázka, zda ekonomika vstoupí do recese nebo ne. Současné makroekonomické údaje naznačují jen malou pravděpodobnost recese, takže rok 2018 by pro akcie nemusel být příliš zlý, pokud tedy nedojde k dramatické změně podmínek. Proč se tedy k akciím v prvním čtvrtletí stavíme tak opatrně, až negativně? Nálada je tak napjatá, že investoři se mohou dočkat pouze zklamání. Řada ukazatelů je nadhodnocená, často až neuvěřitelně, což zvyšuje pravděpodobnost, že s příchodem horších makroekonomických údajů dojde k poklesu. A takové údaje přijdou, protože makroekonomika se vždy vrací ke středu proti očekáváním.

První čtvrtletí by mohlo nabídnout skutečně zajímavý začátek roku 2018 a letošní rok bude pravděpodobně nejdůležitější od finanční krize. Buď bude všechno pokračovat směrem vzhůru s inflací a dobře zvládnutým procesem normalizace sazeb, nebo centrální banky udělají chybné rozhodnutí a dluh, který nyní živí světovou ekonomiku, nám to vrátí i s úroky.

O autorovi:

Peter Garnry začal pracovat v Saxo Bank v roce 2010 jako vedoucí kapitálové strategie. V roce 2016 se stal vedoucím týmu kvantitativních strategií, který se zaměřuje na aplikaci počítačových strategií na finanční trhy. Vytváří obchodní strategie a analýzy akciových trhl i jednotlivých firemních akcií pomocí pokročilých statistik a modelů.

Peter Garnry vytvořil pro Saxo Bank měsíční publikaci Alpha Picks, která vybírá nejatraktivnější akcie na amerických, evropských a asijských trzích. Kromě toho přispívá do čtvrtletních předpovědí Saxo Bank a ročních Šokujících předpovědí a je pravidelným komentátorem na televizních stanicích včetně CNN a Bloomberg TV.

Finanční odvětví stále více používá počítačové programy pro zvládání obrovského množství informací a pro tvorbu lepších předpovědí. Garnry a jeho kolegové z týmu kvantitativních strategií vytvářejí automatické počítačové modely s tvorbou signálů a předpovědí pro širokou řadu finančních instrumentů. Obchodní přístup podporovaný kvantitativními modely je velmi dynamický a flexibilní i v proměnlivém tržním prostředí. Kromě kvantitativních strategií také vede volné akciové portfolio, na kterém ukazuje jak vytvářet pozice na akciovém trhu a reagovat na průběh událostí.

Peter Garnry absolvoval Copenhagen Business School a je držitelem charty CFA®.

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností.

Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii.

Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Klíčová slova: Obchodní strategie | Čína | Inflace | Deflace | Nasdaq | USA | Ropa Brent | Americké akcie | Recese | Akciové trhy | Sazby | Akcie | Bloomberg | Centrální banky | Ekonomika | Finanční trhy | Investice | Korekce | Mark-to-Market | Portfolio | Pozice | Ropa | S&P 500 | Volatilita | Výnos | Úrokové sazby | Banky | Dluhopisy | Obchodování | Index MSCI | Finanční krize | Saxo Bank | Investoři | Business | Pravděpodobnost | Zkušenosti | Obchodovat | Rozvíjející se trhy | Index | Analýzy | Banka | Brent | Index S&P 500 | Market | Nemovitosti | Ropy | Signály | Předpověď | EBITDA | ROCE | CNN | MSCI | Ceny nemovitostí | Globální trhy | Multi-Asset obchodování | Bloomberg TV | Implikovaná volatilita | Firmy | S&P | Výhled | Krize | Makroekonomika | Výnosy | Kapitálové strategie | Očekávání | Cenová bublina | Situace v Číně | Makroekonomické údaje | Odvětví | Dot-com | Globální akcie | DOT | Velká korekce | Technologický sektor | Skupina Saxo Bank | Situace | | Společnosti | Trhy | Obchodní přístup | Úroky | Politická situace | Saxo | Peter Garnry | Byty | Vyhlídky | MSCI World | Předpovědi | Historicky nejnižší | Ekonomické vyhlídky | Chování | Odhady růstu | Potenciál | Předpovědi Saxo Bank | Struktura | Varovné signály | Medvědi | Surové ropy | Roční růst | Rekord | JDE | CFA | Obchodování a investice | TIM | Růst | Vice | Výkon | Desetileté dluhopisy | Zvyšování cen | Ceny | Pohyb cen | Průměrná hodnota | Index MSCI World | Multi-asset | Nálada | MSCI World Energy | Energetický sektor | Údaje | Ukazatele | Standardní odchylky | Pravděpodobnost recese | Akciové portfolio | Výnosy z nemovitostí | Dluhopisy s vysokým výnosem | Platformy | Nižší růst | Růst EBITDA |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nejdřív březen, teď červen
    Pozvolna a v klidu se blížíme k týdnu, kdy se uskuteční zasedání centrálních bank Spojeného království a Spojených států. Zasedání Evropské centrální banky, pokud nezklamalo, přinejmenším nepřineslo nové informace, které by trhy potěšily. Trhy reagovaly rychle a nevýrazně. Celkově jsme se dozvěděli jen to, že ECB možná v létě sníží sazby, ale slovo "možná" se dá vykládat různě. Může to tak být, ale nemusí. Z hlediska konkrétních informací se trh příliš nedozvěděl.
  • Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway
    "Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabídne investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky", říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Nejdůležitější ekonomické události týdne od 26. 12. 2022 do 1. 1. 2023
    Už je to tu, nový rok 2023 je za dveřmi! Tento týden nás mnoho makrodat nečeká. Objemy obchodování budou výrazně nižší a od soboty 31. prosince do neděle 1. ledna bude svět slavit Nový rok. Investoři ale mohou v prvních lednových dnech obnovit aktivitu. Připomínáme, že v prvních dnech nového roku se často objeví nové a dlouhodobé trendy.
  • Nejdůležitější ekonomické události týdne 02.01.2023 - 08.01.2023
    Poslední obchodní týden roku 2022 skončil. V neděli 1. ledna začal nový rok 2023. Investoři se stále snaží být optimističtí i přes stávající epidemiologickou situaci v různých regionech světa (kvůli koronaviru), turbulentní geopolitickou situaci a válku na Ukrajině, nejistotu a nerovnováhu na energetickém trhu, vysokou inflaci. Přestože investoři zakončili minulý rok 2022 negativně: světové akciové indexy byly na konci roku většinou nižší. Vítězem se stal dolar. Index DXY ke konci roku vzrostl o zhruba 15 %. Mohlo to být více, kdyby po listopadovém zasedání Federálního rezervního systému nezačal klesat. Tehdy se začaly objevovat pochybnosti, že by americká centrální banka mohla udržet stejně vysoké sazby zpřísňování měnové politiky, když úroková sazba (v červnu, červenci, září, listopadu) vzrostla o 0,75 %.
  • Nejdůležitější ekonomické události týdne 30.05.2022 – 05.06.2022
    Minulý pátek skončil poslední úplný obchodní týden v květnu. Příští obchodní týden (30. května až 3. června) bude přechodným týdnem mezi těmito dvěma měsíci. Jeho hlavní událostí snad bude páteční zveřejnění měsíční zprávy amerického ministerstva práce s údaji o stavu trhu práce v USA. Tato zpráva je jako obvykle zveřejňována první pátek v měsíci a je velmi zajímavá pro účastníky trhu z hlediska hodnocení vyhlídek měnové politiky Fedu, která má naopak obrovský dopad na dynamiku dolaru, americké akciové indexy a celý globální finanční trh jako celek.
  • Nejdůležitější ekonomické události v týdnu 24.10.2022 – 30.10.2022
    Makrodata zveřejněná minulý týden ukázala, že inflace ve světě, včetně jeho ekonomicky nejrozvinutějších regionů, nadále roste. Podle předložených údajů tak roční spotřebitelská inflace ve Spojeném království dosáhla nového víceletého maxima 10,1 %, v eurozóně - 9,9 %, v Kanadě - 6,9 %. Index spotřebitelských cen CPI pro Spojené státy, zveřejněný o týden dříve, rovněž naznačoval vysokou míru inflace ve výši 8,2 % (v ročním vyjádření).
  • Nejdůležitější odpovědi guvernéra Fedu Powella na dotazy v Senátu
    Powell dal obchodníkům vše, co chtěli slyšet. Vypadá to, že se ve výhledu Fedu nic nezměnilo. Guvernér pokračuje v jasně holubičím poselství, které přeje růstu cen rizikových aktiv včetně akcií.
  • Nejdůležitější poznatky z projevu Jerome Powella
    Nejdůležitější výroky Jerome Powella týkající se současného stavu ekonomiky a výhledu hospodářské politiky:
  • Nejdůležitější reporty firemních zisků tento týden (19.08.2024)
    Minulý týden byl ve znamení zveřejňování výsledků spotřebitelských společností. Zprávy od společností jako Walmart Alibaba a Home Depot však nedokázaly naznačit jednotný obraz spotřebitele, což je zvláště důležité nyní při pohledu na možnost recese v ekonomice.
  • Nejdůležitější rezervní měna začíná oslabovat
    Minulý týden se index amerického dolaru zažil korekci po několikaměsíčních maximech. Díky dobrému sentimentu na trhu a akciovým trhům, které zaznamenávaly nová historická maxima, se investoři rozhodli pro riskantnější měny a k tendenci prodávat americký dolar.
  • 🛑 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ TÝDEN PRO TRHY 😰 KOLAPS, NEBO RALLY? 🎁 E-shop TradeCZ a jak investovat do půdy 🌳
    Týdenní videokomentář: Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny.
  • Nejdůležitější týden roku je tady 🔥 (Co porazí akcie a SPX?)
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Nejdůležitější události 18. července: fundamentální analýza pro začátečníky
    Na úterý 18. července nejsou v EU ani ve Spojeném království naplánovány žádné významné makroekonomické zprávy. Spojené státy pouze zveřejní zprávy o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě. Ve skutečnosti se nejedná o příliš významné údaje, které by vyvolaly silnou reakci trhu. Pokud budou reálné a prognózované hodnoty výrazně odlišné, je reakce trhu možná, ale jaká reakce se dá očekávat? Pokud údaje překonají prognózu, měli bychom očekávat posílení americké měny? V posledních týdnech jsme dostali mnoho zpráv, které měly potenciál podpořit kurz dolaru, a přesto žádný zásadní vliv neměly. Na druhou stranu, pokud budou údaje slabší, dolar nejspíš znovu klesne. Vzhledem k permanentnímu oslabování dolaru i bez těchto zpráv ale může být daný význam sporný.
  • Nejdůležitější změny v reformě penzí, které schválila vláda
    Vláda pod vedením Petra Fialy přišla s „reformou“ penzí. „Je to jedna z mála vlád od vzniku České republiky, která měla odvahu sáhnout do důchodového systému, tedy velmi třaskavého tématu, na kterém si ostatní buď vylámali zuby, nebo se mu přes veškeré sliby raději obloukem vyhnuli. „Toto téma je velmi důležité a dotkne se většiny z nás. Reforma je postavená na šesti základních bodech: postupném zvyšování důchodového věku po roce 2030, jistém minimálním důchodu, snížení výpočtu nových důchodů, výchově dětí a péči o blízké, sdílení vyměřovacích základů manželů a vdovských a vdoveckých důchodech,“ komentuje Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.
  • Nejdůležitější zprávy o společnostech na sledování pro tento týden (06.05.2024)
    Zprávy o zisku za 1. čtvrtletí 2024 od největších amerických společností již byly zveřejněny, ale to neznamená, že sezóna vykazování skončila. Kalendář výdělků zůstává plný a zatímco největší společnosti již informovaly, stále zbývá několik velkých společností, které mají zveřejnit své příjmy tento týden. Mezi vrcholy tohoto týdne lze najít:
  • Nejednota Fedu je patrná z každého proslovu
    Včerejší den se nesl v duchu očekávání dvou proslovů představitelů amerického Fedu. Dennise P. Lockharta z Atlanty a Lael Brainardové, členky Rady guvernérů Fedu ve Washingtonu. V rámci svého proslovu Brainardová uvedla, že nevidí žádný důvod pro spěch v otázce zda zvýšit či nezvýšit sazby ještě v průběhu letošního roku. Dle Brainardové riziko, že by zvýšení sazeb mohlo negativně ovlivnit křehký růst americké ekonomiky převažuje nad možností, že by vyšší sazby mohly podnítit růst inflace. Je nutné připomenout, že Brainardová je považována za blízkého spojence Janet Yellenové a klíčovou postavu Fedu. Jakožto členky Rady guvernérů Fedu má její slovo mnohem větší váhu, než prezidentů jednotlivých poboček Fedu. Navíc je pravdou, že od roku 2005 nebyl v rámci hlasování Fedu žádný guvernér na straně "poražených" a je tedy nanejvýš pravděpodobné, že Fed na svém zasedání v příštím týdnu úrokové sazby nezvýší. Dle údajů CME Group šance zvýšení sazeb na zářijovém zasedání klesly z 24% v minulém týdnu na 15%. Zmíněné by mohlo být vodou na mlýn růstu ceny drahých kovů a akcií. Na první pohled také pro ropu, nicméně ta je z velké části ovlivňována přetrvávajícími fundamenty globálního přebytku.
  • Nejen Evropa a USA. Výnosy u korporátního dolarového dluhu v Asii dramaticky rostou
    Panický režim v posledních dnech nepanuje pouze na trzích v Evropě a v USA. Útěk k bezpečným přístavům se velmi dotýká také Asie. Krásně to jde vidět hlavně na dramatických změnách u tamních korporátních dluhopisů, kde cena zajištění před bankrotem (CDS) vzrostla na nejvyšší úrovně od roku 2016. Ještě více závažný je však růst spreadů na korporátním dolarovém dluhu, který nespadá do investičního stupně – junk bonds. Tady spready doslova explodovaly na 1 000 bazických bodů a jsou tak nyní 10 % nad „bezrizikovou sazbou“. V kombinaci s rostoucím dolarem a kolapsem poptávky ze zahraničí se jedná o smrtící koktejl.
  • Nejen Fed, ale i data, sankce a hrozící bankrot. Negativní nálada se drží
    Americký Fed dnes večer zveřejní zápis z posledního zasedání. Jak jsme už upozorňovali, na něm ještě nebyla centrální banka tak přísná, takže informace by nemusely být pro trhy zátěží. Jenže mezitím se zpřísnila rétorika jednotlivých bankéřů, přičemž na trhu stále rezonuje včerejší jestřábí vystoupení Lael Brainardové.
  • Nejen plyn, ale i rizikové prémie zdražují elektřinu
    Zatímco se evropské vlády snaží odmrazit obchodování na derivátových trzích s elektřinou a z tohoto důvodu v řadě zemí (netýká se to jen Česka) schvalují mimořádné úvěry pro producenty či obchodníky, tak trh nepřestává v extrémní době vysílat zajímavé signály. Detailnější pohled na věc například ukazuje, že nebývale velkou část z forwardové ceny na letošní zimu v současnosti tvoří něco, co lze nazvat rizikovou přirážkou. Pokud totiž předpokládáme běžnou plynovou elektrárnu (cca 50% účinnost) a od ceny elektřiny (ceny výstupu) odečteme cenu plynu (cenu vstupu), tak dostaneme tzv. spark spread, tedy orientační marži plynové elektrárny.
  • Nejen pražská burza pod tíhou nervozity z finančního sektoru
    Nervozitu na akciové trhy tentokrát přinesly zprávy ze zámořského finančního trhu. Problémy několika bank uvrhly nejen sektor financí do hlubokého mínusu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024