Pondělí 30. prosince 2024 19:13
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox 16 let
reklama
RebelsFunding

Pokles inflace pokračuje, avšak pozvolnějším tempem

11.09.2023 14:20  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká inflace v meziročním vyjádření klesla v srpnu na 8,5 % z červencových 8,8 %. To bylo v souladu s tržním konsensem i prognózou ČNB, zatímco naše prognóza očekávala výraznější snížení na 8,2 %. Ve srovnání s předchozími měsíci byl pokles inflace pomalejší, když postupně odeznívá efekt vyšší srovnávací základny loňského roku.

Oproti červenci se zvýšily hlavně ceny pohonných hmot, zatímco potraviny nadále mírně zlevňovaly. Pohonné hmoty meziměsíčně zdražily o 7,7 %. Vliv na to měl nárůst ceny surové ropy, oslabení eura i koruny, stejně tak ale i opětovné zvýšení spotřební daně z nafty. Meziměsíčně vyšší byly i regulované ceny, a to o 0,3 %. Ceny energií přitom v průměru vzrostly o 0,4 % m/m. Pokles cen potravin se nepatrně zrychlil, z červencových 0,8 % na 0,9 % m/m. Ceny alkoholu a tabáku ale naproti tomu o 0,9 % vzrostly. Jádrová inflace ve výsledku pravděpodobně zůstala utlumená a v meziměsíčním anualizovaném vyjádření se nadále nacházela poblíž dvouprocentního cíle centrální banky. V meziročním vyjádření by to znamenalo její pokles z červencových 6,8 % do blízkosti 6 %. K útlumu poptávkových tlaků v ekonomice přispívá stále nízká spotřeba domácností. Imputované nájemné se meziměsíčně zvýšilo o 0,3 % a to skutečně placené o 0,5 %.

Za odchylkou od naší prognózy stojí především vyšší dynamika cen potravin a regulovaných cen. V případě potravin jsme očekávali silnější průsak předchozího poklesu cen na straně zemědělských a potravinářských výrobců. Srpnové snížení spotřebitelských cen potravin bylo podle našeho odhadu z velké části dáno pouze sezonností. Stejně tak i u regulovaných cen jsme odhadovali, že výrazně nižší velkoobchodní ceny energií budou již více viditelné ve spotřebitelských cenách.

Ke zlevnění energií by ale mohlo dojít dříve, než jsme původně čekali. V naší prognóze jsme očekávali, že meziroční inflace se bude na konci letošního roku pohybovat poblíž 8 %, když v říjnu začne působit technický vliv loňského zavedení úsporného energetického tarifu. Pro září a říjen však již většina velkých dodavatelů energií ohlásila výrazné snížení cen elektřiny a plynu, které jsme původně očekávali, že přijde až na začátku příštího roku. Pro letošní rok jsme předpovídali inflaci v průměrné výši 11 % a pro příští rok její výrazné snížení na 1,3 %. Dřívější pokles cen energií by ale vedl k mírně nižší inflaci v letošním roce a vlivem statistického efektu naopak k vyšší v roce příštím. Podobně jako v loňském roce je však velkou nejistotou, kdy a jakým způsobem budou významné změny cen energií zahrnuty ve statistikách ČSÚ.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pokles ekonomiky v 1. čtvrtletí odpovídal odhadům ČNB
    Pokles ekonomiky v prvním čtvrtletí byl zcela v souladu s odhady České národní banky v její aktuální prognóze. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové centrální banky Petr Král. Meziroční pokles české ekonomiky v 1. čtvrtletí podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu činil dvě procenta. V mezičtvrtletním vyjádření ekonomická aktivita klesla o 3,3 procenta.
  • Pokles eura se zastavil, koruna dnes zaostává za okolními měnami
    Díky růstu hlavních akciových trhů, který se dnes přenáší i do Evropy, dostávají středoevropské měny šanci si dopoledne ...
  • Pokles eura snižuje pravděpodobnost zásahu ECB
    Kolotoč spekulací okolo utahování měnové politiky Fedu a případném dalším uvolňování ze strany ECB jako by neměl konce...
  • Pokles EURAUD sa opäť zastavil na úrovni 1,45 (TA,D1)
    Na páre EURAUD funguje už vyše roka support okolo úrovne 1,45, ktorý ukončil už tri klesajúce trendy a nateraz zastavil štvrtý. Pokiaľ by sa tento support udržal, tak existuje priestor pre vytvorenie trojuholníkovej formácie, keďže horná trendová čiara je klesajúca:
  • Pokles eura urychlila Junckerova slova, koruna dál zůstává na úrovni ze začátku týdne
    Koruna se ráno obchoduje na 25,57 za euro a kurz se tak ani dnes příliš neodchyluje z úrovně ze začátku týdne. Nejso...
  • Pokles eura v Asii konsolidoval, je to ale skutečně všechno?
    Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital MarketsEuro se včera během asijského obchodo...
  • Pokles EUR/USD zesiluje
    Hrozící default v USA udržuje trhy na hraně. Nejvíce pozornosti však vzbudí dnešní zveřejnění údajů o spotřebitelské inflaci v eurozóně, která podle prognóz klesne na 0,7 % meziměsíčně a vzroste o 7,0 % meziročně.
  • Pokles evropské ekonomiky byl o něco mírnější
    V eurozóně dnes byly zveřejněny finální odhady vývoje HDP a zaměstnanosti v prvním čtvrtletí letošního roku. Evropská ekonomika poklesla mezičtvrtletně o 3,6 % a meziročně o 3,1 %. To bylo tedy nakonec o něco méně než ukazovaly předběžné odhady, které hovořily o -3,8 %, resp. -3,2 %. Mírná revize dat však nemění nic na tom, že evropská ekonomika byla v prvním čtvrtletí silně postižena zavedenými opatřeními proti šíření koronaviru. Spolu s finálními čísly byla zveřejněna i struktura vývoje HDP. Podle té za poklesem evropské ekonomiky stála z jedné třetiny nižší spotřeba domácností, následovaná fixními investicemi. Fixní investice a spotřeba domácností byly hlavní příčinou nižší ekonomické aktivity také v České republice. Negativně na vývoj evropské ekonomiky však působil i výsledek zahraničního obchodu a trochu překvapivě vykázala mírně záporný příspěvek i spotřeba vlády. Jednotlivé vlády tak toho pro záchranu evropské ekonomiky v prvním čtvrtletí moc udělat nestihly. Je však faktem, že většina evropských zemí začala zavádět protiepidemická opatření až koncem března. Nejvýraznější mezičtvrtletní pokles HDP vykázala Francie, Itálie, Španělsko a Slovenko, a to ve všech případech o více než 5 %. Finální čísla vývoje evropské zaměstnanosti v prvním čtvrtletí byla zhruba v souladu s předběžnými odhady. Zaměstnanost v eurozóně tak poklesla mezičtvrtletně o 0,2 %, meziročně však ještě rostla o 0,4 %. V důsledku vyšší míry strnulosti lze očekávat, že se aktuální situace na evropském trhu práce projeví až se zpožděním a v druhém čtvrtletním tak pravděpodobně uvidíme pokles zaměstnanosti i v meziročním vyjádření.
  • Pokles evropského akciového trhu a zklamání investorů z výsledků čtvrtečních dlouho očekávaných zpráv
    V návaznosti na výsledky včerejšího obchodování hlavní burzovní indexy po velkolepém vzestupu z předchozího dne poklesly. Hlavními důvody sebevědomého medvědího obchodování byly výsledky zasedání Evropské centrální banky (ECB) a jednání mezi ministry zahraničí Ruska a Ukrajiny.
  • Pokles inflace brzdí
    „V srpnu inflace dále klesala. Spotřebitelské ceny jsou tak na sestupu již sedmý měsíc v řadě. V srpnu se inflace dostala na hodnotu 8,5 % z červencových 8,8 %. Tempo poklesu inflace však v porovnání s předchozími měsíci značně brzdí, meziměsíčně spotřebitelské ceny dokonce vzrostly o 0,2 %. K faktorům, které působily proti poklesu inflace, patřilo v srpnu skokové zdražení pohonných hmot, kdy se bohužel sešlo vrácení spotřební daně z nafty na původní úroveň s růstem cen na světových trzích s ropu,“ uvedl partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička.
  • Pokles inflace se zastavuje...ale dnes na tom tak nezáleží
    INFLACE: Inflace v USA byla na trzích nejdůležitějším číslem, které určovalo "závislost" Fedu na datech, prognózy zvyšování sazeb, rizika recese a očekávání zisků. Index S&P 500 zaznamenal v "den inflace" v průměru 2% pohyb. Nyní ji předstihly obavy o finanční systém, což vede ke zpřísnění podmínek. Boj proti nim byl důvodem založení Fedu v roce 1913.
  • Pokles inflace v USA umožní jenu zahájit medvědí obrat na páru USD/JPY
    Index spotřebitelských cen v USA se v květnu meziročně snížil na 3,3 % z dubnových 3,4 %, zatímco jádrový index klesl ještě výrazněji z 3,6 % na 3,4 %. Zpomalení inflace zcela vykompenzovalo vliv silného trhu práce. Trh dluhopisů reagoval prudkým poklesem výnosů a pravděpodobnost prvního snížení sazeb Federálního rezervního systému v září výrazně vzrostla.
  • Pokles inflačních očekávání v eurozóně
    Euro v reakci na průzkum Evropské centrální banky vzrostlo. Ve zprávě se uvádí, že inflační očekávání v eurozóně v dubnu letošního roku poklesla, což regulátorovi umožnilo přejít k plánům na snížení úrokových sazeb na zasedání plánovaném na příští týden.
  • Pokles italského napětí vrací eurodolar nad 1,1800
    Itálie se už dnes možná dočká jmenování nového premiéra. Napětí na trhu kolem italské politiky mezitím kleslo a dnes ráno sledujeme mírný růst tamních akcií i korekci posledního nárůstu dluhopisových výnosů. Investoři se spíše zbavují bezpečných dluhopisů a částečně se vracejí na periferii, kterou včera Itálie stáhla s sebou dolů. Zájem o akcie při evropském obchodování ale příliš nestoupá a hlavní indexy si připisují pouze drobné zisky.
  • Pokles jenu dostal od G-20 zelenú
    Lepšie makrodáta US akciám nepomohliPredchádzajúci týždeň prial na akciovom trhu opäť býkom. Celkovo sa trhom d...
  • Pokles maloobchodních tržeb pokračuje
    Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v srpnu nadále meziměsíčně klesaly. Oproti červenci byly nižší o 0,7 % a trend jejich snižování tak pokračoval již pátý měsíc v řadě. Meziročně byly tržby po očištění o rozdílný počet pracovních dnů nižší o 8,8 %, což byl výrazně hlubší pokles, než s jakým analytici počítali (-6,5 %). Viditelný tak nebyl ani námi očekávaný pozitivní vliv výplaty mimořádné finanční pomoci vlády některým rodinám s dětmi, které na každé dítě do 18 let dostaly příspěvek 5 000 Kč. Vše nejspíše přebil pokračující negativní efekt horšího spotřebitelského sentimentu, který souvisí se zvýšenou ekonomickou nejistotou, rizikem vzniku recese a vysokou inflací. Ochotu utrácet u domácností rovněž snižuje hluboký pokles reálných mezd. V září se nedařilo ani prodejům aut. Ty přes obnovenou výrobu a vyšší počty registrací poklesly meziměsíčně o 1,8 %. Datová nejistota je však aktuálně vyšší, což dokazují častější revize.
  • Pokles maloobchodních tržeb USA, dnes jednání řeckého parlamentu, analýza GBP/USD, EUR/GBP, AUD/NZD
    Spojené státy americké včera odpoledne zveřejnily informace o maloobchodních tržbách, které nečekaně v červnu meziměsíčně klesly...
  • Pokles na trzích se může přesunout do reálné ekonomiky
    „Měli bychom se začít připravovat na černý scénář, ve kterém šíření koronaviru poškodí evropskou ekonomiku. Je proto namístě začít diskutovat o stimulačních opatřeních v měnové a rozpočtové oblasti, tak abychom v případě zhoršování situace zabránili propadu států s nízkým hospodářským růstem do recese,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Pokles nervozity z obchodní války dovolil eurodolaru korekci ztrát
    Na hlavních finančních trzích se dnešek nese v negativním duchu po zásahu amerického prezidenta. Donald Trump nechal úřad obchodního zmocněnce vypracovat plán cel na čínské zboží za dalších 200 miliard dolarů. Reakce na čínskou odvetu tak byla rychlá a výrazná. Zejména asijské trhy se dostaly pod tlak, ale ušetřeny nejsou ani trhy západní.
  • Pokles nezaměstnanosti v eurozóně pravděpodobně ECB neodradí od akce, analýza EUR/USD
    Míra nezaměstnanosti klesla v eurozóně v lednu už třetíměsíc v řadě a dosáhla nejnižší úrovně od srpna 2011, když se snížila na 10,3 procenta...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy