Spojené státy jsou oproti ostatním vyspělým zemím v rámci růstu ekonomiky napřed, a to jak načasováním, tak razancí. Pro srovnání, v letošním prvním čtvrtletí ztrácel HDP USA na předpandemické maximum reálně pouze 0,8 %, zatímco eurozóna je stále v mínusu 5,5 %. A to ještě Ameriku zpomalily únorové mrazy v Texasu.
Meziroční jádrová inflace se v USA vyšplhala již na 3,0 % oproti 0,8 % v eurozóně. Částečně za tato čísla může nízká srovnávací základna z loňska. I tak by ale dávalo smysl, aby se Fed začal bavit o zpřísnění měnové politiky. Zvlášť když americký dolar oslabuje meziročně oproti euru o 11 %, čímž podporuje jak inflaci skrz dovozní ceny, tak oživení průmyslu díky vyšší globální konkurenceschopnosti.
Meziroční vývoj jádrové inflace v USA:
Prozatím se ale jestřábí hlasy na eurodolaru nijak neprojevily. Euro se stále pohodlně drží nad hranicí 1,20 amerického dolaru, čemuž samozřejmě pomáhá i uvolňování ekonomiky eurozóny, která by si pro svůj „ztracený produkt“ během druhého a třetího čtvrtletí měla také přijít.
Ani výnosy amerických vládních dluhopisů se nijak nezalekly vyšší inflace, příprav na omezení QE a následně i vyšší úrokové sazby. Desetiletý výnos stagnuje v blízkosti 1,65 % p.a. To je signál pro členy Fedu, že utažení měnových kohoutů by nemuselo znamenat paniku na trzích. Akcie si již na mírně vyšší výnosy dluhopisů zvykly a ekonomika je plná optimismu.
Vývoj výnosu 10letého vládního dluhopisu v USA:
Pokud si tedy jestřábi ve Fedu prosadí svou a do USA se začně vracet cyklus utahování měnové politiky, měl by americký dolar své ztráty zastavit. Bude ale záležet na měnovém páru. Zmíněné euro má totiž také z fundamentálního pohledu impulsy k posílení. Pokud by měl dolar sbírat nějaké zisky, tak dle mého to bude spíše proti některým přepáleným měnám (britská libra, česká koruna) nebo proti měnám emerging markets, jejichž centrální banka není příliš obezřetná při zvyšování úrokových sazeb (mexické peso).
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Bloomberg, Eurostat