Přes interní poštu jsem dostal dotaz týkající se dvou příspěvků ve vláknu „News pro FX“. Přesně se jedná o tyto příspěvky:
https://www.fxstreet.cz/diskusni-forum+news-pro-fx.html?active_page=2#p_36227
https://www.fxstreet.cz/diskusni-forum+news-pro-fx.html?active_page=2#p_36229
Začnu odpovědí na druhou otázku, protože je kratší:
Jde o to, že v průběhu čtvrtečního obchodování někdo prodal 100 000 kontraktů eurodollaru v hodnotě přibližně 100 miliard USD. Aby nedošlo k nedorozumění – zde se nejedná o měnový obchod na páru EUR/USD. Nejedná se tedy o spekulaci, že euro klesne proti dolaru (i když se často měnovému páru eur/usd říká eurodolar, tento popis je zavádějící). Eurodollar je futures kontrakt na pohyb úrokové sazby. Eurodollary jsou vklady v USD mimo území USA a tudíž mimo kontrolu FEDu. Tento kontrakt se používá jako hedge pro budoucí půjčky/nabídky peněz nebo jako spekulace pro vývoj úroků. V tomto případě tedy někdo vsadil na to, že úrokové sazby (eurodollar je založený na 3 mešíční USD LIBOR sazbě) se zvýší (krátká pozice na eurodollaru je spekulací na nižší budoucí cenu, tudíž vyšší budoucí sazbu).
Sazby by se mohly zvýšit ze dvou zásadních důvodů:
1. Optimismus na trhu vytvoří očekávání růstu a tedy vyšších úrokových sazeb.
2. Naprostý pesimismus a zvýšená averze k riziku způsobí, že si banky přestanou půjčovat, respektive, že začnou vyžadovat vyšší úrok za půjčky.
Která se dvou variant je pravděpodobnější nechám na vás, nicméně pakliže nějaký velký hráč začíná sázet na to, že jiný hráč je v nesnázích a riziko bankrotu jednotlivé banky/organizace se zvyšuje, varianta 2 se zdá být pravděpodobnější.
Nyní k první otázce:
Jde o to, že ve středu „Marginal lending facility - MLF” zaznamenal velmi výrazný nárůst žádostí o likviditu. MLF je program ECB skrz který si můžou instituce, které to potřebují vypůjčit krátkodobé prostředky od centrální banky (dalším programem ECB je „Deposit facility”, což je pro změnu program díky kterému si můžou instituce, které mají přebytečnou likviditu, uložit prostředky za úrok u ECB na jeden den, respektive přes noc). Skrz MLF si instituce za poslední půlrok půjčovaly přibližně 2-4 miliardy eur denně. Ve středu najednou žádané finance vystřelily na 15 miliard, což je nejvíc od roku 2009.
Nejprve se spekulovalo, že se jednalo o „fat finger error“, tedy situaci, kdy se lidskou chybou posune desetiná čárka o jedno místo. Namísto požadovaných 1,5 miliardy eur se do správné kolonky napsalo 15 miliard eur. Tato myšlenka však vzala za své hned další den, kdy se množství požadovaných peněz ještě zvýšilo o celou miliardu na 16 miliard eur.
Začaly se tedy šířit fámy o tom, že nejaká velká organizace je na pokraji bankrotu a zoufale si půjčuje od ECB prostředky na pokrytí výdajů.
Nyní drobná odbočka: o tom, že v současné době je možné opravdu všechno svědčí případ čtyř irských bank, které vypsaly nové bondy v hodnotě 17 miliard eur, které si potom vzájemně od sebe odkoupily. Tyto nově upsané a odkoupené dluhopisy potom použily jako zástavu pro půjčky od ECB za nižší úrok. Krásný příklad toho, čemu se říká „Kocourkov“. Takovéhle operace rozhodně klidu a důvěry v současné době nepřidají...
Zpět k MLF: pro odhad situace na trhu se, co se týče averze k riziku, používá nějaký typ úrokové sazby, popřípadě rozdíl mezi dvěma různými sazbami. Dokument v příspěvku poukazuje na to, že použití sazby „Euribor“, tedy průměrná sazba, za kterou si banky půjčují jedna od druhé na euro trhu, není vhodné, protože si banky v současnosti nepůjčují v nesnázích jedna od druhé, ale přímo od ECB. Dokument tedy poukazuje na vývoj na „European Commercial Paper v USD” což je nekrytý typ krátkodobého korporátního dluhopisu. Vyšší sazba značí vyšší poptávku a tudíž známku neklidu. Vyšší míra této sazby, spolu s vyšší poptávkou po krátkodobé likviditě od ECB značí neklid a nejistotu.
Pokud se ukáže, že poptávka po USD se skutečně zvyšuje, USDX by měl velmi brzy zaznamenat růst.
Hezky zbytek vikendu
P.