Přelom měsíců přináší řadu důležitých čísel již tradičně, nyní se ale ke statistickým úřadům přidávají i centrální banky se svými měnovými zasedáními. V úterý nad ránem přijde na řadu japonská centrální banka, která poslední dobou flirtuje s možností navýšit stimul ekonomiky a podpořit inflaci. Stejně tak budou na řadě velmi důležité první odhady inflace a HDP v eurozóně.
Ve středu pak americký Fed bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Zvýšení z aktuálního pásma 1,75-2,00 % se nečeká, klíčová ale bude komunikace ohledně tempa dalšího zvyšování. Finanční trhy totiž nyní očekávají další „hike“ na následujícím zářijovém zasedání s 92% pravděpodobností. V případě mírně holubičího vyjádření centrálních bankéřů se tato pravděpodobnost rázem sníží a dostane se níže na 50-60 %, což je také odhad finančního komentátora Mohameda El-Eriana. Menší jistota vyšších úroků by zajisté srazila americký dolar, který je aktuálně i z technického hlediska zralý na menší korekci.
Vývoj amerického dolarového indexu:
Z USA je třeba čekat také středeční ISM report z průmyslu a především pak páteční zprávu z trhu práce, která také napoví, jak rychle se ve Spojených státech bude utahovat měnová politika, což bude mít jasné důsledky nejenom pro dolar, ale také pro dluhopisové a akciové trhy.
Čtvrtek bude ve znamení Bank of England, od které se čeká zvýšení sazeb z 0,50 na 0,75 %, tj. maximum za posledních 9 let. Nic ale není jistého – poslední inflační čísla ukázala zpomalování růstu cen v Británii a stejně tak růst HDP se drží ve srovnání s ostatními vyspělými zeměmi až proklatě nízko pod 1,5 % meziročně (viz graf). Ani finanční trhy proto Bank of England v jejím jestřábím tónu příliš nevěří a nechávají libru obchodovat jen lehce nad 1,3000. Ve světle blížícího se brexitu, kolem kterého se zatím s EU vedou pouze debaty, by totiž mohla londýnská centrální banka rychle otočit a zase úrokové sazby snižovat.
Vývoj mezičtvrtletního růstu HDP ve Velké Británii a jeho projekce pro Q2:
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Celý týden se budou zveřejňovat také PMI indexy pro různé země a různá odvětví. Ty jsou silným předstihovým indikátorem a také jednou ze statistik, které dokážou v tomto týdnu zahýbat s českou korunou. Pokud se ve středu ráno index udrží nad 56bodovou hranicí a zároveň ČNB ve čtvrtek zvýší domácí úrokovou sazbu na 1,25 %, bude mít koruna otevřené dveře pro velmi slušné zisky.
Vývoj českého indexu PMI v průmyslu:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Bloomberg, MT4, FRED, CME Group, tradingeconomics.com