Vývoj akciového indexu S&P500 (týdenní graf – W1):
1. Japonský jen posílí
První bod je v krizích jistota. Japonská měna zůstává tou nejbezpečnější měnou. Při intradenním propadu akciových trhů o 4-5 % si JPY připisoval přes procento ke všem ostatním hlavním měnám. Při větších výprodejích už by totiž následovala reakce ze strany centrálních bank ve směru uvolnění měnové politiky, Japonsko ale nemá při záporných sazbách kam uvolňovat, takže JPY by logicky posílil. Historicky nízká hodnota jenu i vysoký obchodní přebytek Japonska také nahrávají posílení japonského jenu (propadu měnového páru USD/JPY).
2. Eurodolar je velký otazník
Měnový pár EUR/USD v posledních dnech nejdříve nevěděl, jakým směrem se při zvýšené volatilitě na trzích vydat. Nakonec převládl americký dolar a EUR/USD se poroučel níže. Z mého pohledu šlo ale špíše o technickou korekci a vybírání zisků po dlouhé rally eura. V obdobné situaci při kurzu okolo 1,1500 už nebude situace vůbec jasná. Americká centrální banka (Fed) by byla tou první, která by mohla rychle poslat úrokové sazby zpět k nule a bez podpory Fedu by dolar neměl moc důvodů přibližovat se k paritě s eurem.
Oproti rokům 2008-09 je velký rozdíl v tom, že tehdy byly úroky v eurozóně oproti USA vyšší a eurodolar padal z pásma 1,50-1,60. Podobnému armageddonu navíc nyní nic nenasvědčuje. Do situace, kdy poslední možnou investicí jsou americké vládní dluhopisy se (doufejme) nedostaneme a americký dolar nebude hodně vyhledávaným bezpečným úložištěm.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
3. Mexické peso a ruský rubl ztratí
Měny emerging markets se dočkají výprodejů a ani vysoké úročení měn jim v tom nezabrání. Mexické peso by bylo první na ráně v případě amerických krizových protekcionistických opatření. Většina ostatních rozvíjejících se trhů jsou závislých na vývozu komodit, které se tradičně při výprodejích přidávají k akciím, takže i ruský rubl by se propadu svého kurzu nevyvaroval. Černým koněm by po větším záchvěvu paniky měl být jihoafrický rand (ZAR). Jihoafrická republika jako přední vývozce vzácných kovů by z předpokládaného růstu ceny zlata profitovala. U emerging markets je ale třeba trpělivě vyčkat na opravdu výprodejové kurzy měn. Toto téma tedy přijde na pořad dne až jako jedno z posledních. Do té doby je lepší mít prostředky zaparkované v Japonsku.
4. Intradenní obchodníci budou mít více příležitostí
Vysoká volatilita láká k rychlému otevírání a zavírání obchodů. Do popředí se dostává technická analýza, fundament je v tomto období spíše v ústraní, protože trhy neberou racionálně v potaz ekonomické statistiky a zvýšený strach ženě ceny aktiv i kurzy měn do nemyslitelných končin. Je vidět, že náhlý propad trhů investory hodně vystrašil, index VIX několikanásobně vyskočil a volatilita se obchodovala nejvýše za posledního 2,5 roku.
Situace se již uklidňuje a prozatím není třeba nijak měnit ekonomický výhled na tento rok. Taková menší vsuvka výprodejů nám ale dala dobrou nápovědu k tomu, jaké pozice si držet, až půjde opravdu do tuhého.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, MT4, Bloomberg