Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů


Oplatí sa ešte obchodovať ropu?
Aj keď ceny ropy zďaleka nedosahujú historické maximá, zatiaľ ani tie minuloročné ale pre intraday tradera zostáva ropa veľmi zaujímavým inštrumentom, lebo volatilita na trhu s ropou je stále vysoká. Každý deň sú medializované správy, ktoré môžu ovplyvniť cenu ropy na svetových trhoch a tak skoro sa to asi nezmení…

Dopady selektivní pozornosti na výkonnost v tradingu
Selektivní pozornost dokáže v tradingu potrápit jak začínající obchodníky, tak i ty pokročilé. Jak se projevuje a o co se vlastně jedná, se dočtete v tomto článku.

Americký dolar vrací úder
Americký dolar v září zastavil ztráty, které nabíral takřka celý letošní rok. A to navzdory problémům, kterým musela ekonomika Spojených států čelit v rámci velmi silné hurikánové sezóny, která na určitou dobu zastavila produkci v Houstonu a v Miami.

EURUSD - retro
Včera jsem provedl obchod, o němž jsem už psal ihned v jeho počátku - při prodeji. Velmi často si píši ke svým obchodům podrobnější poznámky. Rád nad provedenými situacemi dále přemýšlím, rozkresluji si situaci a navrhuji, jak se příště vyvarovat "chybám".

Dokáže Trumpova inaugurace znovu posílit dolar?
Dolarový index (DXY) posílil od prezidentských voleb v USA do konce roku o 3,8 %. Dolar podával během tohoto období nejlepší výkon. Byl to výsledek ocenění trhů s vírou, že Trumpova potenciální politika zvýší inflaci a povede k dalším navýšením sazeb. Dolarový index se po 4. lednu po vydání oficiální zprávy FOMC vrátil zpět ze svého 14letého maxima 103,81.


Česká koruna v době Trumpově
Vítězství v amerických prezidentských volbách dává Donaldu Trumpovi silný mandát, protože republikáni ovládli i Senát a s vysokou pravděpodobností budou mít většinu i ve Sněmovně Reprezentantů.

Objektívna a subjektívna analýza finančných trhov: Porozumenie ich rozdielu a významu
Hodnotenie finančných trhov a identifikácia investičných príležitostí patria medzi zložité úlohy, ktoré vyžadujú zručnosti a vhodné prístupy. Podľa mnohých obchodníkov a investorov existuje objektívna a subjektívna analýza finančných trhov. Každá z týchto analýz prináša svoj jedinečný pohľad na trhové podmienky a investičné rozhodnutia. Je však dôležité si uvedomiť, že žiadna z týchto metód nie je absolútne dokonalá a správna.

Podle čeho se rozhoduje Fed?
Inflační data ze Spojených států tento týden přilila optimismu do aktuální euforie na trzích. Meziroční růst cen poklesl na 3,1 %. Byť toto číslo navazuje na rekordní srovnávací základnu ve výši 8,9 % z loňska a jádrová inflace zůstává vysoko na 4,9 %, začaly ihned klesat sázky na zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou.

Co dělat, když strategie negeneruje obchodní signály?
Příliš mnoho, nebo příliš málo obchodních příležitostí. S těmito dvěma stranami jedné mince může tržní volatilita zahýbat. Co dělat, když strategie vybočí ze svého standardu, se dočtete v tomto článku.

Akciový index krvácí. Je toto konec AI bubliny?
Za poslední zhruba rok a půl jsme si zvykli, že akciové trhy jsou relativně klidné a jen zřídkakdy dochází k výraznějším prudkým pohybům, zejména směrem dolů. Nejznámější index S&P 500 od začátku letošního roku přidal zhruba 15 % a od začátku roku 2023 dokonce zhruba 40 %. O to překvapivější byl pro mnohé investory propad z minulého týdne, kdy S&P 500 ztratilo za jediný den přibližně 2,3 % své hodnoty a technologický Nasdaq dokonce 3,6 %, což jsou největší jednodenní propady za více než rok a půl. Jedná se o začátek konce rostoucího trendu, nebo byla celá věc pouhé zaškobrtnutí na cestě k novým maximům?

3cAnalysis: Štvrťročný výhľad pre EUR/USD, GBP/USD a DAX
Technické analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch.

Kdo bude mít nakonec pravdu: Fed nebo trhy?
Málokdo očekává jiný výsledek dnešního zasedání Fedu než to, že úrokové sazby na amerického dolaru zůstanou po třetí za sebou bez změny. V tomto ohledu to bude další nudné zasedání Fedu, které nějak zásadně nezmění situaci na trhu. O vzruch mezi investory se však může postarat zveřejnění tzv. dotplotu. Ale i zde je třeba připomenout, že dotplot není závazný program pro americký Fed. Tento dokument jen ukazuje sentiment amerických centrálních bankéřů pro následující roky. Co je na celé situaci zajímavé je názorová opozice mezi Fedem a finančními trhy.

Příležitost na australském dolaru
Vyjádření guvernéra australské centrální banky Glenna Stevense poslední dobou opět rozvířila diskuze o možném oslabení australského dolaru. Pondělní prohlášení se sice nemělo explicitně týkat samotné Austrálie, v Q&A části ovšem Stevens uvedl, že z hlediska monetární politiky je RBA „?v okamžiku potřeby ochotna udělat ještě víc“.

Britská libra krvácí
Z pohledu na makroekonomické statistiky je na britských ostrovech všechno v pořádku. Ekonomice se daří – nezaměstnanost se drží na 40letém minimu v blízkosti 4 % a růst HDP už nijak nezaostává za eurozónou. Analytik bez povědomí o politické situaci v Londýně by tak nevěřil svým očím, proč libra letos ztrácí oproti americkému dolaru až 13 %.

Technická analýza měnového páru EUR/USD pro stávající situaci
Eurodolar má splněno. Ten kdo četl můj blog o tomto měnovém páru z pohledu vyšších časových rámců tuší, že jde o vyplnění dlouhé svíce z měsíčního time frame. Dnes se v analýze zaměřím na aktuální situaci a možnosti dalšího vývoje ceny.

Stírací los
Včera se to zase stalo! Dívám se na televizi a vidím, jak běží jedna reklama za druhou. Řasenka, elektrická energie, aviváž, automobil nižší střední třídy a… stírací los. Sedím a koukám na to jako blázen a říkám si „jak je tohle vůbec možné“?

Krátké obchodní analýzy – Index S&P 500, ropa a stříbro
V náhledu na další vývoj nejdůležitějšího amerického akciového indexu S&P 500 se nic nezměnilo. Index ve středu posílil nová historická maxima a nadále může v dalších týdnech pokračovat nahoru. Technickým cílem pro nejbližší dny je pásmo 2.140 – 2.150 bodů (swing nákupní signál z minulého týdne).

Čína si vybírá mezi inflací a zombie
Čína svůj ekonomický model v prvních dvou desetiletích tohoto století stavěla na investicích na dluh. Dokud generovaly investice dostatečný výnos, raketově rostoucí HDP dluh opticky snižoval, protože míra zadlužení k výkonu ekonomiky výrazně nerostla.