Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:39
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
SAB Finance
reklama
eightcap zlato
reklama
Investingfox Partner

Týden na měnách: Silný trh práce - silný dolar

04.07.2014 17:25  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Koruna zůstala u žádných či minimálních reakcí na nové zprávy a týden končí opět beze změny. Dolar podpořila čísla z trhu práce, která zároveň pomohla forintu a zlotému vůči euru. Na rozdíl od zlotého ale forint končí lehce slabší. Libru podporují vyhlídky růstu sazeb a tento týden jí pomohl PMI. Podařilo se jí posílit proti euru i dolaru.

Český hrubý domácí produkt za první čtvrtletí byl revizí upraven směrem vzhůru a čísla jsou nad původními odhady. Téměř tříprocentní meziroční růst ale koruně zisky nepřinesl. Následoval index nákupních manažerů za červen, který naopak nepotěšil svým propadem. Index stále zůstává bezpečně v pásmu ukazujícím expanzi průmyslu, ale naznačuje zpomalení z dosavadního vysokého tempa. Korunu i tento údaj nechal v klidu. Mírně negativní reakce přišla v závěru týdne s horšími maloobchodními tržbami. Ve výsledku se ale stejně kurz české měny za tento týden nemění.

Stabilita koruny by v druhé polovině roku podle nás měla přecházet v její pomalé posilování blíž k cíli ČNB. Dlouhodobější výhled pro kurz se posouvá vzhůru spolu s tím, jak se vzdaluje předpokládaný termín opuštění intervenčního režimu. K návratu na dlouhodobou apreciační dráhu kvůli tomu dojde později.

Průzkumy PMI nedopadly dobře ani ve zbytku střední Evropy a to se podepsalo na zlotém a forintu. Tyto měny jsou na data citlivější než koruna kvůli nejistotě o výhledu měnové politiky. Tento týden zasedala polská centrální banka, která podle očekávání nechala sazby beze změny, a informace z tiskové konference nepřekvapily. Mírně holubičí tón zůstává, výhled stability sazeb banka úplně vynechala. Zlotý nové informace nezasáhly, před jednáním jeho kurz posiloval. Obě měny pak podpořil pozitivní vývoj na hlavních trzích po amerických číslech z trhu práce.

V eurozóně vyšla řada nových čísel, která ovšem na trhy měla okrajový vliv. Týkalo se to také inflace, která nebyla sledována tak pozorně vzhledem k tomu, že politika ECB krátkodobě nepředstavuje takovou nejistotu jako dříve. Data o inflaci navíc vážnější překvapení nepřinesla. Ceny se v červnu zvyšovaly pomalu navzdory rychlejší inflaci v Německu, jádrový index zrychlil více.

Ani jednání ECB nepřekvapilo, ale udržování holubičí rétoriky mohlo euro mírně negativně ovlivnit. Banka nijak neměnila nastavení měnové politiky a následný komentář drží ve hře její další uvolnění. Prezident Draghi potvrdil, že v případě nepříznivého vývoje inflace by se ke slovu dostala forma QE v podobě nákupů ABS. Prozatím banka tento program stále připravuje, přičemž uvedla, že přípravné práce zintenzivnila. Komentář k euru tentokrát zahrnuje frázi, že ECB jeho kurz velmi pozorně sleduje. Naznačuje tím, že by ho přece jen ráda viděla níž. Vyčkávání ECB lze zřejmě čekat i v dalších pár měsících. Banka bude dál připravovat nákupy ABS a zároveň pozorně sledovat (především) inflaci a její výhled, který ukáže, jak moc je spuštění další akce nutné.

Co se týče amerických dat, oba reporty ISM - z výrobního i nevýrobního sektoru - u hlavních čísel lehce zaostaly za konsensem. Struktura však u obou vypadá slušně a zároveň oba naznačují pokračující expanzi aktivity. Z odpovědí firem to nevypadá, že by ekonomiku dostával pod tlak nějaký nový negativní faktor. Předpoklad odrazu vzhůru ve 2Q tak zůstal beze změny.

Klíčový vliv nejen na dolarové měnové páry měla tento týden červnová zpráva z amerického trhu práce. Hodnotíme ji vysoce pozitivně, těžko se v ní hledá nějaká negativní informace. Pracovních míst přibývalo vysokým tempem a minulé měsíce se dočkaly revize vzhůru, což pohled na druhý kvartál dál vylepšilo. Míra nezaměstnanosti klesla při zachování míry participace. Mzdy rostly podle očekávání.

Čísla ukazují, že slabší přelom roku, respektive první kvartál, je na trhu práce kompenzován v kvartále druhém. Odhady růstu amerického HDP pro 2Q se budou mírně zvedat. V našem očekávaném rozmezí 3,5-4,0 procenta se dostáváme blíž vyšší hranici. Trochu k tomu přispívají i lepší čísla o zahraničním obchodu. Díky lepšímu pohledu na ekonomiku se nebude odsouvat očekávaný termín prvního zvýšení sazeb Fedu. Na druhou stranu se ale nedomníváme, že by Fed zvyšování sazeb urychlil. K tomu se ve FOMC zřejmě nenajde dostatečná podpora, jak naznačil i poslední komentář předsedkyně Yellenové. Základním předpokladem tedy zůstává termín prvního zvýšení úrokových sazeb v polovině příštího roku.

Data z trhu práce poslala eurodolar pod 1,3600 a dolar-jen nad 102,25. Ještě před vládním reportem dolar podpořila zpráva ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru, která silný výsledek hodně naznačila.

Eurodolar zatím nesmazal růst z průběhu druhé půlky června. Fundamentálně vidíme prostor pro další zisky dolaru založené především na výhledu měnových politik. Na straně Fedu se potvrzuje, že směr k vyšším sazbám nebude ohrožen krátkodobým propadem HDP. U ECB pak budou nabíhat nově oznámené nástroje na uvolnění politiky a roste i riziko spuštění QE.

Příští týden na rozdíl od toho končícího neslibuje příliš důležité statistiky. Ze zámoří se bude nejvíce sledovat záznam z jednání Fedu, případně další vystoupení jeho zástupců. V Evropě jsou na programu německá průmyslová data, jejichž vliv by měl být malý. Do hry mohou vstoupit údaje z Číny. Víceméně neutrální vliv čekáme znovu od českých čísel.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Týden na akciových trzích: 3. lednový týden mnoho radosti nepřinesl, indexy klesly v Evropě i USA
    Kalendář zveřejňování makrodat byl tento týden docela chudý. Za zmínku snad stojí jen ceny průmyslových výrobců v Německu, které dopadly doslova katastrofálně, nebo německý ZEW index, který naopak očekávání předčil. Za mořem to bylo podobné. Výhled podnikatelů v oblasti Philadelphie dopadl docela dobře, zatímco v New Yorku zklamal. Celkově byla tento týden makrodata smíšená.
  • Týden na akciových trzích: 4 růstové týdny v řadě pro USA a Evropu, Praha 3 týdenní poklesy v řadě
    Makrodata (HDP) oznámená tento týden byla v Evropě spíše lepší a naopak v USA mírně slabší. Zasedání ECB žádné překvapení nepřineslo (podle očekávání). A sentiment na trhu se tak řídil lepší než očekávanou výsledkovou sezónou. V indexu S&P 500 již reportovalo 280 společností a překonaly odhady tržeb o cca +2 % a čistého zisku o +10 %. V meziročním srovnání jde pak o růst o +18 % a +40 % respektive.
  • Týden na akciových trzích: 4:0 a S&P500 poprvé nad 5 500 b.
    Index S&P500 překonal hranici 5 500 bodů a opět přepisuje záznamy historických maxim.
  • Týden nabitý událostmi začíná opatrně. Eurodolar stagnuje, akcie lehce klesají
    Nový týden začíná na hlavních trzích poměrně klidně. Financování americké vlády bylo na čas obnoveno, na čemž ovšem trhy stihly už vyrůst s předstihem v pátek. Dnes sledujeme lehký pokles evropských akcií i mírné ztráty na cenách dluhopisů. Eurodolar zůstává v klidu u 1,1400 a libra s jenem vůči dolaru lehce ztrácejí.
  • Týden na finančních trzích - Akciím i dluhopisům se dařilo
    Přestože nová makroekonomická data byla v průběhu minulého týdne vesměs velmi slabá, např. indexy PMI v eurozóně a USA, a indikující, že se do eurozóny a USA blíží minimálně mírná recese, finančním trhům se minulý týden dařilo. Akcie solidně rostly, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 3,2 %. Jediným sledovaným trhem, který zaznamenal nepatrný pokles, byly čínské akcie (CSI 300 -0,2 %), pravděpodobně kvůli tamější splaskávající realitní bublině.
  • Týden na finančních trzích: Pozitivní nálada pokračovala
    V uplynulém týdne dominovaly titulky v médiích opět zprávy o epidemii koronaviru, jejím očekáváném dopadu na světovou ekonomiku a v neposlední řadě jsme byli svědky poměrně slabých makroekonomických dat z eurozóny a především Německa, jehož ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala a jenom o chlup se vyhnula recesi. Přesto trhy rizikových aktiv prokázaly velkou odolnost. Globální akciové trhy posílily o 1,1 %, komoditní index posílil o 2,0 %. Naproti tomu dluhopisy mírně ztrácely, když jejich globální index odepsal 0,1 %. Po překvapivém zvýšení úrokových sazeb Českou národní banku v předchozím týdnu pokračovala koruna vůči euru v posilování. Za týden byla silnější o 0,8 % a týden zakončila na úrovni 24,83 CZK/EUR.
  • Týden na měnách - Bezpečnostní rizika zpět na scéně
    S korunou ani tento týden nehýbala domácí data, vývoj světových trhů ani nové zprávy. Eurodolar klesl především díky makroekonomickým číslům...
  • Týden na měnách: Dolar bude po zklamání doufat v lepší data
    Koruna během končícího týdne svou pozici opět nemění při nevýrazných intradenních výkyvech. Mírné zisky si připisuje zlotý při zmírnění...
  • Týden na měnách: ECB zasahuje na více frontách
    S eurodolarem hýbaly hlavní události, ale k velké změně kurzu nakonec nevedly. Ztráty po ECB kurz dokázal nahradit a a...
  • Týden na měnách: Euro obral o zisky strach z bank
    Na koruně proti euru stále nic podstatného. Kurz zůstává prakticky bez pohybu a za tento týden registruje nepodstatnou...
  • Týden na pražské burze: Banky se rozhodly propouštět, hypoteční trh se začíná zlepšovat
    Uplynulý týden mnoho makroekonomických událostí nepřinesl. Zajímavou informací pro investory však může být rozsah propuštění v některých tuzemských bankách.
  • Týden na pražské burze: Colt čeká do tří let tržby ve výši jedné miliardy EUR
    Uplynulý týden přinesl v Evropě pokles akciových indexů. Podobně si vedl i index pražské burzy PX (CZKCASH). Nejzajímavější událostí v tuzemské ekonomice bylo zveřejnění průměrné mzdy. Kromě toho CEO Coltu Jan Drahota očekává do roku 2025 tržby ve výši 1 miliardy EUR.
  • Týden na pražské burze: Coltu rapidně rostou tržby a Kofole náklady
    V uplynulém týdnu skončila výsledková sezóna za 3. čtvrtletí. Colt přinesl poměrně solidní růst tržeb i zisků, zatímco Kofola vykázala enormní nárůst nákladů. Kromě toho nám byly doručeny údaje o konjunkturálních průzkumech.
  • Týden na pražské burze: ČEZ počítá s odvodem státu přes 100 miliard, ČNB opět holubičí
    V uplynulém týdnu bylo zveřejněno HDP za 4. čtvrtletí 2022, které potvrdilo pád tuzemské ekonomiky do recese. Kromě toho zasedala ČNB, jež na rozdíl od amerického FEDu, britské BoE nebo Evropské centrální banky ponechala sazby na stávající úrovni. Premiér Petr Fiala se mimo jiné vyjádřil k aktuálnímu vývoji v otázce zestátnění ČEZ. Na pražské burze začala výsledková sezóna, přičemž ji již tradičně zahájila Moneta. Její dobré výsledky se mohou stát lakmusovým papírkem na očekávání od Komerční banky, která své výsledky představí ve středu 8. února.
  • Týden na pražské burze: ČR může získat půjčku na zestátnění ČEZ
    Uplynulý týden jsme zaznamenali několik makroekonomických událostí, které výrazně české akcie neovlivnily. Premiér Petr Fiala nastínil cestu k energetické soběstačnosti. Mimo jiné jeho vláda přichází s návrhem, který může podpořit Českou zbrojovku.
  • Týden na pražské burze: Divoká jízda ČEZu a nová akvizice ERSTE
    Akcie ČEZ v minulém týdnu zažily několik turbulentních seancí. Důvodem zvýšené volatility byly informace vládních představitelů o zavedení daně z mimořádných zisků již za letošní rok. Zprávy z Twitteru ministr financí dementoval, čímž byla spuštěna další vzestupná korekce. V tomto týdnu nás čeká zveřejnění indexů spotřebitelské důvěry a především výsledky hospodaření Monety.
  • Týden na pražské burze: HDP, prognózy ČNB a skvělé výsledky bank
    Tuzemská ekonomika vykázala mezikvartální pokles, který způsobila slabá poptávka tuzemských spotřebitelů. Česká národní banka opět nezvýšila úrokové sazby a vydala nové prognózy. Mezitím své výsledky hospodaření za 3. čtvrtletí zveřejnily banky zalistované na pražské burze. Informace z týdne plného dat můžete sledovat již nyní.
  • Týden na pražské burze: Investoři začali počítat se znárodněním ČEZ, ČNB může způsobit průšvih
    Zatímco ČNB zveřejní své rozhodnutí o sazbách v předvánočním týdnu, zahraniční centrální banky tak učinili v týden uplynulém a stálo to za to. Investoři navíc zařali počítat se znárodněním ČEZ, což se propsalo do akcií.
  • Týden na pražské burze: Kofola zveřejňuje dobré předběžné výsledky, akcie ČEZ oscilují kolem 1000 Kč
    Uplynulý týden mnoho makroekonomických dat v tuzemské ekonomice nepřinesl. Ve středu 15.2. zveřejnila své předběžné výsledky Kofola, přičemž za 4. kvartál loňského roku překonaly odhady. Akcie ČEZ v minulém týdnu vystoupaly nad 1000korunovou hranici, na které se však neudržely.
  • Týden na pražské burze: Manažer Monety nakupuje akcie, inflace opět roste
    V uplynulém týdnu se investoři zaměřili na výsledky Komerční banky, které dopadly poměrně dobře. Co již tak dobré nebylo byla inflace. Tuzemský index spotřebitelských cen vzrostl meziročně o 17,5 % a opět ukrojil část z úspor střadatelů. Zajímavou událostí v minulém týdnu byl i nákup akcií manažera Monety.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje