Sobota 21. prosince 2024 17:37
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Týden na měnách: Dolar bude po zklamání doufat v lepší data

27.06.2014 18:04  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Koruna během končícího týdne svou pozici opět nemění při nevýrazných intradenních výkyvech. Mírné zisky si připisuje zlotý při zmírnění vlivu politiky. Ztráty v regionu zaznamenal naopak forint kvůli výhledu sazeb. Dolar oslaboval proti euru i jenu s přispěním horších domácích čísel. Vůči libře nakonec dolar pouze stagnuje.

Hlavní domácí událostí bylo jednání ČNB. Národní banka podle očekávání ponechala nastavení měnové politiky beze změny. Zopakovala také, že opuštění současného kurzového režimu koruny je třeba čekat spíše později. ČNB dokonce přidala i konkrétnější údaj, tedy že neopustí současný režim dříve než ve druhém čtvrtletí 2015 a může ukončení dál odložit. Poskytnutí konkrétnějšího termínu by mělo znamenat, že si je bankovní rada pozdější změnou režimu celkem jistá. Tržní očekávání se však spolu s nízkou inflací a předchozími vyjádřeními centrálních bankéřů už posunula dál do roku 2015 a nešlo tedy o překvapení.

Jednání měla v plánu také maďarská centrální banka a ani ona nepřekvapila. Sazby klesly v souladu s odhady a MNB naznačila, že pokud nedojde k nečekanému růstu inflace nebo zhoršení situace na finančních trzích, tak ještě klesnou. Přestože ale samotný výsledek jednání nepřekvapil, výhled ještě nižších sazeb mohl o něco zvýšit zranitelnost forintu negativním vývojem na hlavních trzích. Maďarská měna za tento týden vykazovala v regionu nejhorší výkonnost.

Úrokové sazby jsou důležitým tématem rovněž v Polsku. Podle guvernéra NBP Belky současný kurz politiky zůstane zachován a nedá se čekat více jestřábí přístup. Jednání, které měnový výbor čeká příští týden, se podle Belky neodchýlí od toho, co banka říkala dříve. Možnost snížení úrokových sazeb je sice třeba zvážit, ale šéf NBP říká, že je stále spíše nepravděpodobné. Na druhou stranu se ale zmínky o možnosti snížení sazeb dál opakují a tento týden jsme se dočkali horších čísel o maloobchodu. Pro zlotý tak zůstane možnost volnější měnové politiky, a její akcentování na jednání, důležitým rizikem.

Druhým polským tématem je aféra s nahrávkami. Ta se utěšeně rozrůstá. Polská vláda ale tento týden požádala o vyslovení důvěry a hlasování v parlamentu vyhrála. Kleslo tím riziko předčasných voleb a vláda zlepšuje svou pozici pro vyřešení skandálu s nahrávkami.

Data, která tento týden přišla z eurozóny, příliš nepotěšila. Francouzský index nákupních manažerů zklamal, německý za odhady zaostal jen mírně. Následně se ale nečekaně hodně zhoršil index podnikatelského klimatu německého institutu Ifo. Euro tyto informace přešlo pouze s přechodným zaváháním.

Příští týden jedná ECB a před jednáním jako vždy vyjde jedno z důležitých čísel - předběžná inflace. Německá data dnes naznačila, že by inflace v eurozóně měla zrychlit více oproti současnému konsensu. Od ECB se tentokrát žádná akce nečeká a jednání představuje menší riziko ve srovnání s předchozími měsíci. Banka potřebuje čas na zhodnocení dosavadních kroků, prověření bank, a především na hledání shody na dalším postupu. Jako další nástroj na řadě tu je QE, ale jeho prosazení nebude lehké, což dokládá nedávný komentář Jense Weidmanna, který se proti nákupům aktiv znovu postavil. Od ECB tedy můžeme čekat vyčkávání nejen příští týden, ale i v příštích měsících. To neznamená, že jednání nebude zajímavé. Průběžné informace o tom, jak je ECB blízko kvantitativnímu uvolňování, zůstávají pro euro velmi důležité. Změny v rétorice i reakci eura ale čekáme spíše nevýrazné.

Pohyb eurodolaru mírně vzhůru tento týden byl hlavně o slabosti dolaru. Ten ztrácel rovněž na páru s jenem, především v závěru týdne. V prvních dnech přicházela ze zámoří příznivá data. Především šlo o nečekaně silný nárůst aktivity na realitním trhu, ale příjemně překvapila i vyšší spotřebitelská důvěra. Negativní zprávy ale následně převážily.

Druhá revize ukázala, že americká ekonomika v prvním čtvrtletí propadla o 2,9 procenta, tedy nečekaně hluboko. Navíc se na zhoršení čísel nejvíce podílela citlivá složka soukromé spotřeby a vedle toho exporty. Za poklesem HDP zřejmě nestálo pouze počasí. Propad ekonomiky v prvním čtvrtletí snižuje odhad pro celý rok. Změna odhadu se děje hlavně kvůli revizi minulosti a klíčovou otázkou je, zda se negativní vliv přenese také do budoucna. V tomto ohledu jsme dostali negativní indikace v podobě poklesu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a nižšího růstu spotřebitelských výdajů v květnu.

Klíčové statistiky nás ale čekají až příští týden. Na programu jsou data z trhu práce, která doplní indexy ISM. Pracovních míst by mělo v červnu podle odhadů přibývat podobným tempem jako v květnu. Za celý kvartál by šlo o nejsilnější přírůstek od 1Q 2012, takže z tohoto pohledu by čísla spíše přispívala k tlumení obav. Otázkou samozřejmě je skutečný výsledek, indikaci před měsíčními čísly zatím poskytují pouze týdenní žádosti a jejich vyznění je neutrální. Co se týče průmyslového ISM, trh je nastaven na nepatrný růst. Z celkově lepších regionálních indikátorů aktivity, které doposud vyšly, nelze dělat velké závěry. Větší váhu bude mít až pondělní chicagský index.

V komentářích zástupců Fedu se zatím nečekaně prudký propad HDP neodrazil. Například James Bullard řekl, že Fed je blíž dosažení svých cílů a inflace může dosáhnout dvou procent už koncem roku. Sazby by se podle něj mohly začít zvyšovat už v prvním čtvrtletí. Tento názor je v měnovém výboru relativně jestřábí a nezastupuje většinu, naznačuje ale, že by revize nemusely nějak podstatně měnit výhled měnové politiky. Nadále počítáme s prvním zvýšením sazeb kolem poloviny příštího roku a s tím, že se Fed, stejně jako finanční trhy, plně zaměří na aktuální vývoj. V nejbližších dnech jde hlavně o data z trhu práce.

Kromě událostí zmíněných výše v textu se příští týden čekají finální PMI z Číny a eurozóny, maloobchod z eurozóny a z USA zprávy ADP a ISM z nevýrobního sektoru. V zámoří se v pátek slaví Den nezávislosti a obchodní týden tak bude kratší. Korunu by domácí data ani tentokrát neměla vyvést z klidu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Týden na akciových trzích: Ztráty začátku týdne korigoval slušný konec
    Komentáře z Fedu i ECB varují trh před přehnanými očekáváními, pokud jde o budoucí uvolňování měnové politiky. Rozvolnění podle nich nebude ani tak rychlé, ani tak razantní. Komentáře to byly veskrze jestřábí. To bylo navíc podpořeno lepšími daty z USA (maloobchod, trh práce a sentiment University of Michigan). Na akciové trhy to mělo podstatný vliv.
  • Týden na akciových trzích: Žádná sláva, akcie na obou stranách Atlantiku klesaly
    Hlavní událostí týdne bylo zasedání ECB. Měnové nastavení se podle očekávání neměnilo. Nicméně ECB řekla, že začne pomalu, aby nevyděsila trhy, snižovat tempo nákupů aktiv. Bez dalších detailů, včetně načasování. Průmyslová výroba pozitivně překvapila jak u sousedů v Německu, tak i u nás doma. Tuzemská inflace naopak předvedla vyšší než očekávaný růst.
  • Týden na akciových trzích: Žádné rekordy se nekonaly, naopak konec týdne srazila nová mutace koronaviru
    V pátek doslova torpédovala akciové trhy zpráva o nové „horší“ mutaci koronoviru. V tomto světle jsou zveřejněná makrodata nepodstatná. Většina indexů zažily v pátek největší pokles za poslední dobu.
  • Týden na akciových trzích: 3. lednový týden mnoho radosti nepřinesl, indexy klesly v Evropě i USA
    Kalendář zveřejňování makrodat byl tento týden docela chudý. Za zmínku snad stojí jen ceny průmyslových výrobců v Německu, které dopadly doslova katastrofálně, nebo německý ZEW index, který naopak očekávání předčil. Za mořem to bylo podobné. Výhled podnikatelů v oblasti Philadelphie dopadl docela dobře, zatímco v New Yorku zklamal. Celkově byla tento týden makrodata smíšená.
  • Týden na akciových trzích: 4 růstové týdny v řadě pro USA a Evropu, Praha 3 týdenní poklesy v řadě
    Makrodata (HDP) oznámená tento týden byla v Evropě spíše lepší a naopak v USA mírně slabší. Zasedání ECB žádné překvapení nepřineslo (podle očekávání). A sentiment na trhu se tak řídil lepší než očekávanou výsledkovou sezónou. V indexu S&P 500 již reportovalo 280 společností a překonaly odhady tržeb o cca +2 % a čistého zisku o +10 %. V meziročním srovnání jde pak o růst o +18 % a +40 % respektive.
  • Týden na akciových trzích: 4:0 a S&P500 poprvé nad 5 500 b.
    Index S&P500 překonal hranici 5 500 bodů a opět přepisuje záznamy historických maxim.
  • Týden nabitý událostmi začíná opatrně. Eurodolar stagnuje, akcie lehce klesají
    Nový týden začíná na hlavních trzích poměrně klidně. Financování americké vlády bylo na čas obnoveno, na čemž ovšem trhy stihly už vyrůst s předstihem v pátek. Dnes sledujeme lehký pokles evropských akcií i mírné ztráty na cenách dluhopisů. Eurodolar zůstává v klidu u 1,1400 a libra s jenem vůči dolaru lehce ztrácejí.
  • Týden na finančních trzích - Akciím i dluhopisům se dařilo
    Přestože nová makroekonomická data byla v průběhu minulého týdne vesměs velmi slabá, např. indexy PMI v eurozóně a USA, a indikující, že se do eurozóny a USA blíží minimálně mírná recese, finančním trhům se minulý týden dařilo. Akcie solidně rostly, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 3,2 %. Jediným sledovaným trhem, který zaznamenal nepatrný pokles, byly čínské akcie (CSI 300 -0,2 %), pravděpodobně kvůli tamější splaskávající realitní bublině.
  • Týden na finančních trzích: Pozitivní nálada pokračovala
    V uplynulém týdne dominovaly titulky v médiích opět zprávy o epidemii koronaviru, jejím očekáváném dopadu na světovou ekonomiku a v neposlední řadě jsme byli svědky poměrně slabých makroekonomických dat z eurozóny a především Německa, jehož ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala a jenom o chlup se vyhnula recesi. Přesto trhy rizikových aktiv prokázaly velkou odolnost. Globální akciové trhy posílily o 1,1 %, komoditní index posílil o 2,0 %. Naproti tomu dluhopisy mírně ztrácely, když jejich globální index odepsal 0,1 %. Po překvapivém zvýšení úrokových sazeb Českou národní banku v předchozím týdnu pokračovala koruna vůči euru v posilování. Za týden byla silnější o 0,8 % a týden zakončila na úrovni 24,83 CZK/EUR.
  • Týden na měnách - Bezpečnostní rizika zpět na scéně
    S korunou ani tento týden nehýbala domácí data, vývoj světových trhů ani nové zprávy. Eurodolar klesl především díky makroekonomickým číslům...
  • Týden na měnách: ECB zasahuje na více frontách
    S eurodolarem hýbaly hlavní události, ale k velké změně kurzu nakonec nevedly. Ztráty po ECB kurz dokázal nahradit a a...
  • Týden na měnách: Euro obral o zisky strach z bank
    Na koruně proti euru stále nic podstatného. Kurz zůstává prakticky bez pohybu a za tento týden registruje nepodstatnou...
  • Týden na měnách: Silný trh práce - silný dolar
    Koruna zůstala u žádných či minimálních reakcí na nové zprávy a týden končí opět beze změny. Dolar podpořila čísla z trhu práce, která zároveň pomohla forintu a zlotému vůči euru. Na rozdíl od zlotého ale forint končí lehce slabší. Libru podporují vyhlídky růstu sazeb a tento týden jí pomohl PMI. Podařilo se jí posílit proti euru i dolaru.
  • Týden na pražské burze: Banky se rozhodly propouštět, hypoteční trh se začíná zlepšovat
    Uplynulý týden mnoho makroekonomických událostí nepřinesl. Zajímavou informací pro investory však může být rozsah propuštění v některých tuzemských bankách.
  • Týden na pražské burze: Colt čeká do tří let tržby ve výši jedné miliardy EUR
    Uplynulý týden přinesl v Evropě pokles akciových indexů. Podobně si vedl i index pražské burzy PX (CZKCASH). Nejzajímavější událostí v tuzemské ekonomice bylo zveřejnění průměrné mzdy. Kromě toho CEO Coltu Jan Drahota očekává do roku 2025 tržby ve výši 1 miliardy EUR.
  • Týden na pražské burze: Coltu rapidně rostou tržby a Kofole náklady
    V uplynulém týdnu skončila výsledková sezóna za 3. čtvrtletí. Colt přinesl poměrně solidní růst tržeb i zisků, zatímco Kofola vykázala enormní nárůst nákladů. Kromě toho nám byly doručeny údaje o konjunkturálních průzkumech.
  • Týden na pražské burze: ČEZ počítá s odvodem státu přes 100 miliard, ČNB opět holubičí
    V uplynulém týdnu bylo zveřejněno HDP za 4. čtvrtletí 2022, které potvrdilo pád tuzemské ekonomiky do recese. Kromě toho zasedala ČNB, jež na rozdíl od amerického FEDu, britské BoE nebo Evropské centrální banky ponechala sazby na stávající úrovni. Premiér Petr Fiala se mimo jiné vyjádřil k aktuálnímu vývoji v otázce zestátnění ČEZ. Na pražské burze začala výsledková sezóna, přičemž ji již tradičně zahájila Moneta. Její dobré výsledky se mohou stát lakmusovým papírkem na očekávání od Komerční banky, která své výsledky představí ve středu 8. února.
  • Týden na pražské burze: ČR může získat půjčku na zestátnění ČEZ
    Uplynulý týden jsme zaznamenali několik makroekonomických událostí, které výrazně české akcie neovlivnily. Premiér Petr Fiala nastínil cestu k energetické soběstačnosti. Mimo jiné jeho vláda přichází s návrhem, který může podpořit Českou zbrojovku.
  • Týden na pražské burze: Divoká jízda ČEZu a nová akvizice ERSTE
    Akcie ČEZ v minulém týdnu zažily několik turbulentních seancí. Důvodem zvýšené volatility byly informace vládních představitelů o zavedení daně z mimořádných zisků již za letošní rok. Zprávy z Twitteru ministr financí dementoval, čímž byla spuštěna další vzestupná korekce. V tomto týdnu nás čeká zveřejnění indexů spotřebitelské důvěry a především výsledky hospodaření Monety.
  • Týden na pražské burze: HDP, prognózy ČNB a skvělé výsledky bank
    Tuzemská ekonomika vykázala mezikvartální pokles, který způsobila slabá poptávka tuzemských spotřebitelů. Česká národní banka opět nezvýšila úrokové sazby a vydala nové prognózy. Mezitím své výsledky hospodaření za 3. čtvrtletí zveřejnily banky zalistované na pražské burze. Informace z týdne plného dat můžete sledovat již nyní.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani