Čtvrtek 23. ledna 2025 15:34
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap trade smarter

Spotřeba domácností naznačuje lepší zítřky

29.08.2023 11:26  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu mezikvartálně rostla o 0,1 %, což je v souladu s očekáváním trhu a prvotním odhadem. Revidován byl mírně meziroční výsledek, kdy místo snížení o 0,5 % české HDP pokleslo o 0,4 %. Ve druhé polovině roku očekáváme mírné oživení ekonomiky především ve spojitosti s vyšší spotřebou domácností.

HDP v předcházejících čtvrtletích táhla dolů především nízká spotřeba domácností, ve druhém pololetí tohoto roku dlouhodobě očekáváme obrat v důsledku klesající inflace a tím pádem po delší době rostoucích reálných mezd. Ale už i v tomto čtvrtletí se výdaje na konečnou spotřebu domácností podílely kladně na HDP, když rostly poprvé po šesti čtvrtletích. Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 0,3 % a z toho výdaje na konečnou spotřebu domácností byly vyšší o 0,2 %. Domácnosti ve větším nakupovaly předměty krátkodobé spotřeby a služeb. Pozitivní vliv měly i fixní investice, přestože klesaly investice do obydlí a ostatních budov a staveb, kdy tento sektor je zadusen vysokými úrokovými sazbami. Naopak stouply investice do dopravních prostředků, ICT a ostatních strojů a zařízení. Rovněž zahraniční poptávka se kladně podílela na růstu HDP, kdy sice vývoz mezikvartálně poklesl o 0,5 %, ale dovoz až o 1,2 % a zároveň pokračovalo zlepšení v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Naopak dle našich očekávání měla významně negativní vliv změna stavu zásob, která se ztenčila o 51,4 mld. Kč na +57,4 mld. Kč, což je téměř o polovinu nižší hodnota. V době nízké poptávky a nižšího množství nových zakázek není racionální dále akumulovat zásoby, které tak podniky rozpouští, což má sice negativní efekt na výkon naší ekonomiky, na druhou stranu se snižují inflační tlaky na nabídkové straně. V případě celkové zaměstnanosti došlo oproti předchozímu čtvrtletí k nárůstu o 1,0 %, což potvrzuje, že české firmy nepropouštějí, připravují se na lepší ekonomické časy a naopak hledají ještě další pracovní sílu.

Růst HDP (v %č/č)

 

 

 

 

 

 

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

ČNB

MF

První odhad

0,1

0,0

0,2

0,1

0,4

0,5

Druhý odhad

0,1





 

Třetí odhad

29.9.

 

 

 

 

 

Zdroj: Raiffeisenbank, ČSÚ, Bloomberg, MF

 

 

 

 

 


Hlavním důvodem stagnující ekonomiky je stále nízká spotřeba
, ale výsledky HDP za 2Q23 naznačují, že českou ekonomiku čekají lepší zítřky. S klesající inflací by měl růst apetit českých domácností více utrácet, rovněž zahraniční obchod by měl dále přispívat k růstu i vzhledem k oslabení české koruny ve zbytku roku, což by mělo podpořit ve vyšší míře český export. Je ovšem otázkou, jak se bude dařit eurozóně a především Německu, které je naší hlavní oblastí vývozu. Naopak na pozadí nižšího růstu či dokonce poklesu některých cen bude pokračovat rozpouštění zásob, které bude táhnout české HDP dolů.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Spotová volatilita včera zaznamenala procentuálně největší intradenní nárůst v historii
    Pár grafů ke včerejšímu výprodeji v USA. Americké indexy za sebou mají díky 4% výprodeji nejhorší den od roku 2011. Intradenní korekce byla ještě o něco větší než v roce 2016 a 2015 a více než 4% výprodejem si S&P500 naposledy prošel v dobách nejhlubší dluhové krize v roce 2011. Zatímco tehdy bylo důvodem výprodejů jasné a velmi vysoké systémové riziko, včera šlo o čistokrevný technický výprodej způsobený primárně vysokou překoupeností indexů.
  • Spotové ceny zlata na vzestupu: Co byste měli vědět
    Kolikrát jste už četli nebo slyšeli, že zlato je bezpečným přístavem pro investory a obchodníky? Pravděpodobně mnohokrát. Zdá se, že vysoké hodnoty inflace zaznamenané ve většině velkých ekonomik zvýšily spotové ceny zlata, protože se zvýšila poptávka.
  • Spotové ETF na Ethereu jsou o krok blíže k tomu, aby byly dostupné v USA
    Ethereum bylo minulý týden jedním z nejvýkonnějších kryptoaktiv a upoutalo pozornost poté, co Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) schválila systém 19b-4, který umožňuje americkým burzám (místům provozovaným společnostmi Cboe, Nasdaq a NYSE New York Stock Exchange) kótovat ethereum spot ETF.
  • Spotreba britských domácností naďalej spomaľuje, aktuálne je najslabšia od roku 2014
    Dnes boli zverejnené detaily britského HDP za druhý kvartál, ktoré ukazujú podrobnejší obraz toho, ako sa britská ekonomika vyvíja pred BrExitom. Medzikvartálny rast HDP na úrovni 0,3% bol v druhom kvartáli o niečo vyšší ako 0,2% v prvom, stále je to však v porovnaní s predošlými rokmi nízka úroveň. Tento rast bol rovnomerne rozložený na výdavky domácností, výdavky vlády a investície, ktoré k nemu prispeli zhodne po 0,1 percentuálnom bode. Príspevok zahraničného obchodu bol nulový.
  • Spotrebiteľská dôvera v eurozóne klesla na dvojročné minimum
    V eurozóne sa zintenzívňuje pokles spotrebiteľskej dôvery. V decembri klesla z -3,9b. na -6,2b., čo predstavuje najnižšiu úroveň od februára 2017. Medzimesačný pokles o 2,3b. je najvyšší od februára 2016 a jeden z najvyšších v aktuálnej dekáde vôbec.
  • Spotrebiteľská nálada v USA sa zhoršuje
    Dnešný deň bol bohatý na makroekonomické dáta. Z Talianske sme videli infláciu za máj, ktorá zaznamenala nárast o 0,8% (očakával sa rast na úrovni 0,9%), apríl 1,1%. Harmonizovaná inflácia skončila mierne lepšie na úrovni 0,9%.
  • Spotrebiteľský sentiment University of Michigan prekonal očakávania
    Spotrebiteľská nálada University of Michigan v USA sa v apríli zvýšila na 65,70 z marcových 59,4 bodov, čo bolo nad trhovou prognózou vo výške 58,9 bodov. Index očakávaní vzrástol o 18 % na 64,1 bodov. Snáď najprekvapivejšou zmenou bolo, že spotrebitelia očakávali v apríli medziročný nárast cien plynu len o 0,4 centa. Ukazovateľ súčasných podmienok sa tiež zvýšil na 68,1 zo 67,2 bodov. Inflačné očakávania sa medzitým nezmenili ani pre budúci rok (5,4 %), ani pre päťročný výhľad (3 %).
  • Spotrebiteľský sentiment v USA bol revidovaný nižšie. Predaje nových domov klesajú už 4. mesiac
    Spotrebiteľská nálada University of Michigan v USA bola revidovaná v decembri na 80,7 z pôvodných 81,4 bodov, stále však bola nad novembrovou úrovňou 76,9 bodov.
  • Spotrebiteľský sentiment v USA prekonal očakávania
    Spotrebiteľské sentimenty University of Michigan v USA boli v apríli revidované vyššie na 88,3 z predbežných 86,5 bodov, čo prekonalo očakávania trhu vo výške 87,4 bodov. Inflačné očakávania pre nasledujúci rok sa zvýšili na 3,4% z 3,1% v predchádzajúcom mesiaci, zatiaľ čo päťročný výhľad sa mierne znížil na 2,7%.
  • Spotřeba domácností a investice jsou tahounem ekonomiky
    Podle zpřesněného odhadu vzrostla česká ekonomika v druhém čtvrtletí mezičtvrtletně o 1,0 % po předchozím poklesu o 0,3 %. Předběžný odhad ukazoval růst pouze o 0,6 %. V meziročním srovnání HDP rostlo tempem 8,2 %, zatímco předběžný odhad ukazoval 7,8 %.
  • Spotřeba piva stále klesá
    Výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová se vyjádřila, že je i přes pokles pití výběr piva stále pestřejší. Pivo má nízkou kalorickou hodnotu a obsahuje velké množství vitaminů, minerálů a přírodních antioxidantů. V přiměřeném množství je vhodné i po sportu a po fyzické práci.
  • Spotřeba táhne ekonomiku. Brzdou jsou nedostatečné investice
    „Naše ekonomika těží z vysoké domácí poptávky, která je stimulována situací na trhu práce. Nedostatek pracovních sil tlačí na růst mezd v soukromém sektoru. Rostoucí mzdy slouží jako argument k růstu důchodů a platů ve veřejném sektoru. Výsledkem jsou vyšší příjmy českého obyvatelstva, které navyšují spotřebu a vedou k růstu celé ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Spotřebitelé doháněli odloženou spotřebu
    Lepší, než očekávaný předběžný odhad HDP v závěrečném čtvrtletí minulého roku poukazoval na vychýlení maloobchodních tržeb k lepšímu výsledku, což se také stalo. V prosinci maloobchodní tržby včetně prodeje automobilů meziročně vzrostly o 2,6 % a vyjma aut o 3,7 %. Trh přitom v obou případech počítal s poklesem přesahujícím jedno procento. Současně byl zmírněn listopadový propad. Po revizi se maloobchod včetně automobilového segmentu snížil meziročně o 8,3 % (původní odhad 9,2 %) a vyjma aut o 6,2 % (původní odhad 7,0 %). Za celý rok 2020 se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel očištěné o kalendářní vlivy snížily reálně meziročně o 0,9 %, bez očištění o 0,6 %. V motoristickém segmentu se tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně snížily o 15,4 %, bez očištění o 15,3 %.
  • Spotřebitelé jsou znepokojeni situací na trhu práce
    Euro a britská libra vůči americkému dolaru rychle vzrostly poté, co se objevila zpráva, že spotřebitelská důvěra v USA v únoru letošního roku poprvé za poslední čtyři měsíce klesla. Stalo se tak na pozadí zhoršujících se názorů Američanů na výhled ekonomiky, trhu práce a finančních podmínek. Kupující si však nedokázali udržet iniciativu a nedosáhli nových týdenních maxim. Na technický obrázek se však zaměříme později.
  • Spotřebitelé podpoří růst slovenské ekonomiky a udrží inflační tlaky silné
    Slovenská ekonomika letos zůstane odolná a její růst podle nás mírně zrychlí na 1,6 % oproti růstu o 1,1 % zaznamenaném za rok 2023. K tomu přispěje spotřeba domácností podpořená rostoucími reálnými příjmy a také fixní investice tažené prostředky z fondů EU. Čistý vývoz by měl naopak po velmi silném roce 2023 přispět záporně.
  • Spotřebitelé prozatím nepociťují plný přínos nižších cen ropy
    „Protože se zhoršily vyhlídky poptávky v souvislosti s rostoucími obavami z recese a větší nabídkou na trhu ze strany OPEC a prodeje ropných rezerv v USA ceny ropy Brent klesly z nedávných maximálních hodnot 120 USD. To přispívá ke zmírnění obav z inflace, nicméně překážky v rafinaci brání tomu, aby se tato výhoda plně přenesla na spotřebitele, což tlumí její dopad.
  • Spotřebitelé se oklepávají z energetické krize
    Únorový konjunkturální průzkum ukázal, že nálada mezi spotřebiteli se v únoru již podruhé v řadě výrazně zlepšila. Stále sice zůstává pod svým dlouhodobým průměrem, zároveň je ale nejvyšší od loňského února. Domácnosti se již méně obávají zhoršení své finanční situace, menší vrásky jim dělá i další vývoj ekonomické situace. Zároveň došlo k dalšímu mírnému poklesu podílu spotřebitelů, kteří se domnívají, že pořizovat velké nákupy nyní není vhodné. Průzkum tak potvrdil naše očekávání, že nálada domácností by se měla pomalu zlepšovat s čímž by měla růst i jejich ochota utrácet. Přispívat by k tomu měl i letošní růst mezd.
  • Spotřebitelé se z koronakrize „otřepávají“ rychleji než firmy, zejména ty v průmyslu. Nálada v průmyslu je nejníže od roku 2009, nálada ve službách se ale zlepšuje nejvýrazněji od roku 2003
    Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v červnu „odrazila ode dna“, avšak jen nesměle. Zůstává hluboko pod úrovní dlouhodobého průměru let 2003 až 2019. Tento průměr je ve statistice ČSÚ přepočten na úroveň jednoho sta bodů, přičemž červnová důvěra v ekonomiku odpovídá 77,2 bodu. Oproti květnu, a zejména dubnu se však jedná o zlepšení. Důvod k oslavě to ale stále pochopitelně není.
  • Spotřebitelé v Česku jsou nečekaně silně při chuti utrácet. Mohutně navyšují své útraty třeba i za kosmetiku, konsolidační balíček ani drahé energie je neodrazují
    Spotřebitelé v Česku jsou nečekaně silně při chuti utrácet. Letos v březnu tržby maloobchodu reálně stouply o 6,1 %. Čekal se přitom růst ani ne poloviční.
  • Spotřebitelé v Česku jsou nyní nejspokojenější za celou dobu od posledních sněmovních voleb. Jejich náladu se zlepšuje i před dopady konsolidačního balíčku, zejména díky pokles inflace
    Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku letos v únoru stoupla na nejvyšší úroveň od října 2021, tedy shodou okolností od měsíce, kdy proběhly poslední sněmovní volby. Z nich vzešla současná Fialova vláda, pro niž jsou dnešní čísla ke spotřebitelské důvěře pozitivní.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new