Úterý 21. ledna 2025 00:16
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Koupit, nebo vyčkávat? Co napovídá druhá polovina realitního jara a její trendy očima Bezrealitky

23.05.2023 10:11  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Koupit, nebo vyčkávat? Odpověď za milión dostává konkrétnější obrysy. Na trh se po měsících nejistoty vrátil optimismus a s ním poptávka. Skvělá investiční příležitost se tak s nadcházejícím létem pomalu uzavírá. Zásadní trendy, které budou na konci prvního pololetí formovat realitní trh, přináší digitální realitní služba Bezrealitky.

„Realitní trh v Česku nyní v rámci jednotlivých krajů i měst opatrně oťukává, jak dlouho ještě budou ceny klesat, než jim dodá druhý dech rostoucí poptávka. A zdá se, že ve většině případů už se ceny postupně odráží ode dna. To hlavní poselství tedy zní – kdo nechce riskovat a ví, že chce kupovat nemovitost v horizontu jednoho roku, ten má posledních pár týdnů na to využít unikátní konstelace. Komu riskování nevadí, ten může počkat do podzimu a vidět, jak si realitní trh s novými skutečnostmi poradí,“ uvádí Hendrik Meyer, šéf realitní skupiny European Housing Services a realitní digitální služby Bezrealitky.

Hypoteční blackjack a investiční okno

Mezi jednotlivými kraji a typy nemovitostí jsou pochopitelně rozdíly, obecně vzato však průměrné ceny domů a bytů stále klesají. Jak dlouho ještě? Odpověď je dvojí. Zaprvé – dokud se nevrátí nejen desítky procent zájemců financujících nemovitosti prostřednictvím hypotéky. Následující měsíce budou vlastně takovou partií realitního blackjacku – tahat karty, vyčkávat, ale nepřetáhnout.

„Jsme teď ve fázi, kdy se trh smiřuje s tím, že úrokové sazby již neklesnou. A první vlna zájemců, kteří se s tím smířili, je již na trhu několik týdnů aktivní. A dělají z mého pohledu dobře – právě nyní se tedy otevírá časově omezené okno, kdy je možné vybírat, smlouvat a ve výsledku dostat výrazně lepší deal než při nižších úrokových sazbách, ale výrazně dražších nemovitostech,“ uvažuje Hendrik Meyer. „A jakmile se uvolní například parametr DSTI, ceny nemovitostí se pravděpodobně obrátí po celém Česku k růstu a soudě podle dosavadních zkušeností s realitním trhem se nemusí zastavit dříve než za dalších 10 let.“

Návrat institucionálních investorů, kteří začnou konkurovat domácnostem

V mnoha krajích však může dojít k obratu již výrazně dříve. Způsobí ho institucionální investoři, kteří po měsících nejistoty získávají opět pevnou půdu pod nohama a začínají být v řadě segmentů hybnou sílou trhu. Jejich tlak na cenu se projeví především v segmentu prémiových nemovitostí, jejichž ceny jsou nyní na několikaletém minimu, ale pravděpodobně také u běžných bytů reprezentovaných „panelem krajského města“.

„Měsíce nejistoty skončily a optimismus je na realitním trhu cítit v podstatě všude. Naprostá většina investorů, kteří z trhu přes zimu zmizeli, mají nadále k dispozici hotovost. A už nyní dokáží některé segmenty opanovat,“ zmiňuje Hendrik Meyer. „Atraktivní pro ně budou v první fázi krajská města – hlavně ta, která prošla výrazným propadem v cenách, jako například Brno nebo Plzeň. V Praze se pak jedná o vyzobávání těch nejatraktivnějších nemovitostí.“

Chalupu ještě na léto a za bezkonkurenční cenu a rodící se „chalupářská městečka“

Dalším typicky letním trendem je výrazný propad cen chat a chalup. A to i v lokalitách, které dlouhodobě považujeme za ty nejzajímavější. Ceny rekreačních nemovitosti totiž svírá mix trendů, které nahrávají kupujícím – nižší poptávka a nadprůměrné množství majitelů, kteří chtějí prodat. Jinými slovy, kdo čekal na chalupu, teď se dočkal – a do své nové chalupy může vyrazit pravděpodobně už na letní prázdniny. Pochopitelně za předpokladu, že nechá posoudit její stavebně technický stav odborníkem a ten potvrdí, že chalupa je obyvatelná – zvláště u starších chalup by to mělo být samozřejmostí.

„Zatím co v letech 2019–2022 se největší množství prodejů realizovalo od března do dubna, letos se hlavní vlna zájemců přelila již v lednu a prodávající teď marně vyhlíží kupce. A vzhledem k tomu, že mají posledních pár měsíců na prodej, jsou ochotni udělat zásadní ústupky,“ uvádí Hendrik Meyer. Za zajímavé ceny je možné nakupovat i v lokalitách, kde se ještě loni prodávalo s přirážkou. Například chalupy na Kokořínsku, které není považováno za mainstreamovou turistikou lokalitu, zaznamenaly cenový propad v řádech desítek procent. Podobně ‚výprodej‘ zasáhl například Slapy nebo podhůří Orlických hory a Krkonoš.“

Meyer upozorňuje, že zajímavé jsou nyní také příležitosti na nákup městských nemovitostí v chalupářských městečkách. Typickým příkladem může být například Mšeno, Úštěk na Kokořínsku nebo třeba Křivoklát.

„Tato města jsou přesně tím typem lokalit, které s dojezdovým časem jen něco málo přes hodinu z Prahy mohou přilákat víkendové rekreanty a nabídnout městské domy s celoročním využitím, které je možné využít k rekreaci, pronájmu nebo rekonstruovat do podoby druhého domova,“ zmiňuje Meyer.

Nákup domů za skvělou cenu, ale se zatajenými vadami

Honba za cenou s sebou v létě přinese jedno zásadní riziko pro zájemce – překotný nákup nemovitostí s celou řadou vad. Na trhu se totiž za výhodnou cenu objevují i domy a byty s řadou skrytých hendikepů, které nepostihne ani katastr. Jednat se může například o rizika plynoucí z územního plánu, výměru pozemku, přívod pitné vody nebo přístup k pozemní komunikaci, aby bylo na pozemek možné přijet autem. Řadu rizik lze zjistit například jen z mapových aplikací, soukromých evidencí nebo třeba z výstupů provozovatelů inženýrských sítí – takových dílčích zdrojů jsou ovšem desítky. A jak vyplývá z průzkumů, 90 % zájemců o těchto rizicích vůbec netuší. Budou-li ovšem letošním trendem nákupy bez důkladného prověření, mohlo by být trendem příštího roku řešení nejen právních problémů s nemovitostmi, ale dokonce jejich nucený prodej pod cenou.

Každá čtvrtá nemovitost v Česku je v území s vyšším či nižším stupněm povodňového rizika. To může znamenat problémy s pojištěním, poskytnutím hypotéky, ale také reálné riziko výskytu povodně. Dílčích rizik, která je třeba prověřit, je samozřejmě mnohem víc, některá omezují možnosti využívání nemovitosti či třeba znemožňují další výstavbu na pozemku,“ vysvětluje Jan Záhora ze společnosti NEMO Report. Ta se zabývá komplexním prověřováním a analýzou rizik u nemovitostí od základních údajů v katastru až po územní plánování nebo inženýrské sítě. „Běžně se lze setkat například s věcnými břemeny, zástavami a předkupními právy, která omezují nakládání s nemovitostí. Často ale nacházíme také různé nelegální stavby na pozemku – přístavby, garáže a pergoly, které pak kupujícího stojí čas v řádech měsíců a k tomu ještě desítky tisíc korun.“  

Příprava na další nájemní vlnu, nejlepší zisky slibují pronájmy pro singles

Zájem o nájemní bydlení neochladl a dlouhodobě mírným tempem stoupá. Trh zatím dokáže odpovídajícím způsobem saturovat rodinné bydlení pro střední třídu, co naopak dlouhodobě chybí, jsou podpronájmy – a to nejen pro vysokoškoláky, jejichž další vlnu lze očekávat tradičně již za tři měsíce, ale i pro jednočlenné domácnosti. Právě nabídky jednotlivých pokojů paradoxně nabízí nejlepší zhodnocení.

„V loňském létě dosahoval počet zájemců o jeden konkrétní nájemní byt i nižších stovek. Nyní jsme ve velkých městech na průměru okolo čtyřiceti zájemců, v létě bychom však mohli být opět na dvoj až trojnásobku. Kdo přemýšlí o pronájmu nemovitosti, ten by měl vzít v potaz i velice silnou poptávku ze strany singles. Pronajímat 2+1 jedné rodině může být ve výsledku méně výhodné než nabídnout tento byt dvěma jednotlivcům,“ říká Hendrik Meyer. „Zdaleka totiž nehledají již jen vysokoškolští studenti. Skoro na čtyřnásobek totiž narostl počet jednotlivců, pro které je samostatný byt mimo finanční limity a hledají ekonomičtější variantu právě v podobě jednotlivých pokojů.“

Rekonstrukce v dalších problémech

Pro letní měsíce bude zároveň typický další trend – problematické rekonstrukce. Nedostatek pracovní síly nadále trvá a v letních měsících výrazně roste poptávka po práci stavebních firem. Kdo kupuje starší byt před celkovou rekonstrukcí, musí počítat s tím, že se jeho plány na přestavbu pravděpodobně nejen prodlouží, ale i zásadně prodraží. Přitom poptávka po nájemním bydlení je sázkou na jistotu – podle průzkumu Bezrealitky by se do konce desetiletí měl zvýšit počet pražských domácností žijících v nájmu z aktuálních 35 % na 45 %. Praha by tak dokázala využít až 1000 rekonstruovaných bytů nabídnutých k pronájmu měsíčně. Stále více se tedy prosazuje trend takzvaných „bleskových rekonstrukcí“. Individuální vkus vymění za přesný termín dodání i fixní cenu.

„Zájem o službu Bleskové rekonstrukce stoupl letos asi o pětinu. Právě rekonstrukce nyní bývá tou největší neznámou při plánování návratnosti investičního bytu, ale také překážkou, proč se majitelé vyhýbají nákupu starších bytů, které nejsou připravené na okamžité bydlení. Přitom trend nájemního bydlení a poptávka po něm stále poroste – Praha tuto poptávku nemůže pokrýt výstavbou nových bytů, reaktivací těch starých ale ano,“ komentuje Hendrik Meyer. „My proto cílíme na ty, kteří v současnosti koupí byt před rekonstrukcí za skvělou cenu – připravíme ho na klíč k bydlení nebo pronájmu. Pokud budou klienti v bytě bydlet, získají nemovitost s příjemným zhodnocením. A pokud jej pronajmou, kromě zdroje příjmů také pomohou svému městu a lidem v něm tím, že rozšíří nabídku nájemního trhu.“

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kosmeticky vylepšený výhled DocuSign zjevně nestačí
    Včerejší výsledky DocuSign nám dokreslují obrázek o aktuální valuaci SaaS/cloudových společností. Cena jejich akcií očividně stojí jen a jen na akcelerujícím růstu tržeb, na zlepšující se profitabilitu očividně nikdo nehledí. Ve chvíli, kdy se ale představy o tržbách rostoucích do nekonečna začnou bortit, akcie nezachrání ani to, že se začínají mít konečně o co opřít. Investoři (v kombinaci s autonomními algoritmy) se navíc snaží zachránit ze svých krásných letošních zisků, co se dá a akcie masivně opouštějí. Na první pohled uspokojivá čísla DocuSign proto končí propadem akcií o tragických 30 %.
  • Košické ocelárny, někdejší VSŽ, po skoro čtvrtstoletí mění majitele. Od Američanů je kupují Japonci
    Jeden z největších zaměstnavatelů na Slovensku, ocelárny US Steel Košice, mění majitele. Japonský kolos Nippon Steel, čtvrtý největší výrobce oceli na světě, totiž podle japonského listu Nikkei kupuje americký podnik US Steel, a to v přepočtu celkově, včetně dluhu, za necelých 340 miliard korun. Cena tak zahrnuje čtyřicetiprocentní přirážku k páteční burzovní uzavírací ceně akcií US Steel. Akcie US Steel v reakci na zveřejnění zprávy poskočily v americkém obchodování před otevřením tamních burz o více než pět procent, vzápětí ale většinu tohoto svého zisku zase odevzdaly.
  • Košík hub nasbíraných v Česku je nejdražší v historii, kilogram vyjde na 212 korun. Je možné, že ani Česku se nevyhne zpoplatnění či přísná regulace sběru hub, jako řadě jiných zemí EU
    První polovina letošního srpna přála růstu hub v českých lesích. Na většině území Česka byla tou dobou pravděpodobnost růstu hub vysoká. Dnes je situace horší. Vysoká pravděpodobnost růstu hub je z celé ČR pouze v části Šumavy, na Prachaticku, jak plyne z příslušné mapy Českého hydrometeorologického ústavu.
  • Kotace BTC začaly nečekaně růst
    Podle webu CoinMarketCap, který sleduje ceny virtuálních aktiv, dosáhla jeho nejvyšší cena během posledních 24 hodin úrovně 19 548 USD a nejnižší cena úrovně 18 813 USD.
  • Kotace páru EUR/USD klesly na tříměsíční minima
    Na trh se vrátil strach. Po zveřejnění lednových údajů o inflaci v USA se investoři neměli kam schovat, kromě amerického dolaru. Akciové indexy zaznamenaly v den zveřejnění údajů o vývoji spotřebitelských cen nejvýraznější výprodeje od září 2022. Dluhopisy byly inflací oslabeny a jejich výnosy prudce vzrostly. To umožnilo "medvědům" na měnovém páru EUR/USD poprvé od poloviny listopadu stlačit tento pár pod 1,07. Naopak index strachu VIX vyskočil na nejvyšší úroveň za poslední tři měsíce. Blíží se konec tržní chamtivosti?
  • Kotace XAU/USD se zhroutily: co bude dál?
    V úterý po zveřejnění údajů o inflaci ve Spojených státech americký dolar prudce posílil: index spotřebitelských cen (CPI) v lednu vzrostl o +0,3 % a jádrový index spotřebitelských cen o +0,4 %, čímž překonaly prognózy o +0,2 % a +0,3 %.
  • Kotace zlata klesly na více než týdenní minimum
    Prezident saintlouiského Federálního rezervního systému James Bullard nevidí důvod, aby Fed zvyšoval úrokové sazby o více než 50 bazických bodů. Centrální banka je ale předtím zvýšila výrazněji, a tak Bullard nevylučuje případné zvýšení o 75 bazických bodů.
  • Koukej, padá sazba. Hypotéky zlevnily a budou zlevňovat dál. Proč není nejlepší řešení sledovat jen čísla?
    Loni jsem porušil svoje pravidlo o tom, že si nebudu hrát na věštírnu v Delfách, a odhadl letošní pokles hypotečních sazeb někde mezi 5 % a 4 % a základní úrokovou sazbu na konci letošního roku někde okolo 3,5 %. A nyní dokonce k ještě nižšímu odhadu sazeb dospěl i Jakub Seidler z ČBA. Zároveň podle prognózy ČNB by letos průměrná inflace za celý rok měla dosáhnout 2,6 % oproti loňským 10,7 %. Samozřejmě je potřeba brát prognózy s rezervou, stále si ale myslím, že pokles ke třem procentům je zcela reálný, i vzhledem k vysoké srovnávací základně z loňského roku. V kombinaci s předpokládaným růstem ekonomiky o 1,2 % a v řadě případů i zvyšováním mezd lze myslím očekávat, že kupní síla obyvatel Česka poroste, alespoň oproti loňsku.
  • Koupí Elon Musk Twitter? Pohled do zákulisí obchodu...
    V pátek ovlivnila finanční trhy zpráva o opuštění myšlenky plánovaného nákupu společnosti Twitter (TWTR.US) ze strany Elona Muska. Otázka, zda-li se jedná o úplné zrušení nebo jen přerušení ve vyjednávání o nákupu, prozatím nebyla zodpovězena. Pokusíme se tedy nyní odhalit zákulisí tohoto obchodu.
  • Koupit jeden bitcoin denně – je to dobrý nápad?
    Od té doby je věrným zastáncem bitcoinu, a to i navzdory nepříznivým událostem, které přispěly k propadu BTC. Pozoruhodné je, že Bukele dnes na svém profilu na Twitteru oznámil, že od 18. listopadu 2022 bude El Salvador nakupovat jeden bitcoin denně.
  • Kouzlo dolaru během dne vyprchává, ropa drží zisky
    Ostře sledované ceny ropy se během dne stabilizovaly, přičemž Brent se nachází u 77 dolarů. Trh nadále vstřebává možné důsledky vypovězení íránské jaderné dohody ze strany USA. Intuitivně sice sankce a omezení nabídky znamenají růstový impuls pro cenu, ale na druhou stranu není jasné, jak velké omezení nakonec přijde, nakolik je započteno v současných cenách, jaká je pravděpodobnost nové dohody, jestli bude výpadek kompenzovat Saúdská Arábie atp. Trh tak zůstává ve značné nejistotě a ropa svůj růst přerušila.
  • Kovbojka v Kongrese (opäť) začína
    Kým v Nemecku sa týždeň po voľbách postupne schyľuje k predbežným koaličným dohodám (hoci ešte nie je isté, či skutočne vznikne veľká koalícia) a voľby v Rakúsku si sotva kto všimol, v ďalších dvoch krajinách G7 zúri parlamentná kovbojka, ktorá nachvíľu dáva zabudnúť na slabé ekonomické dáta.
  • KPMG Canada nakoupila bitcoin a ethereum
    KPMG Canada je rozsáhlá mezinárodní síť společností poskytujících auditorské, poradenské a daňové služby, jejíž název sestává ze jmen zakladatelů této organizace: Klynveld, Peat, Marwick a Goerdeler.
  • K poklesu pražské burzy přispěly hlavně akcie Erste
    Index pražské burzy dnes přišel o část svého úterního zisku. Klesl o 0,22 procenta na 1177,67 bodu. Dolů ho táhlo hlavně oslabení akcií bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Dařilo se naopak české měně, která dnes mírně zpevnila vůči euru i dolaru.
  • K posílení dnes pražské burze pomohly hlavně Avast a ČEZ
    Pražská burza dnes smazala část svých středečních ztrát. Index PX posílil o 0,11 procenta na 1104,10 bodu. Vzhůru ho táhly především akcie Avastu a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • K potvrzení vzestupného trendu je nutné, aby zlato prolomilo hladinu 1735 USD
    Shrnutí: Poté, co předseda Fedu Powell minulý týden na schůzce FOMC uštědřil tržnímu sentimentu ránu, si zlato, stříbro i měď vedly víc než dobře. Všechny tři kovy se rychle vzpamatovaly a nyní se blíží k hladinám, které mohou vyvolat změnu zavedené mentality „prodeje při posilování“. V tomto článku se podíváme blíž na zlato a na to, co je nutné k tomu, aby k uvedené změně opravdu došlo.
  • K programu Pirátů a STAN: Bez realistického plánu rozpočtových škrtů přijde euro a daň z nemovitostí, v režii Pirátů a STAN
    Minulý týden zveřejněná jarní prognóza Evropské komise je pro Česko varovná z hlediska udržitelnosti veřejných financí. Bohužel, ani koalice SPOLU není s to toto varování reflektovat. Nelze tak vyloučit, že Česko pod taktovkou Pirátů a STAN nastoupí cestu k euru či k citelnému navýšení daně z nemovitostí, nakonec nejen těch komerčních.
  • K půlprocentnímu růstu dnes burze pomohly hlavně akcie VIG
    Po úterním poklesu se dnes pražská burza vrátila k růstu. Index PX posílil o 0,45 procenta na 893,42 bodu. Vzhůru ho táhly především akcie pojišťovny VIG a energetické společnosti ČEZ. Opačným směrem na index působily hlavně akcie Moneta Money Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
  • Krádeže kryptoměn financovaly severokorejský jaderný a raketový program
    Zpráva OSN uvádí, že krádeže kryptoměn zůstaly loni důležitým zdrojem příjmů severokorejského jaderného a balistického programu. Krádeže kryptoměn byly prováděny prostřednictvím kybernetických útoků na kyptoměnové burzy po celém světě. Severokorejští hackeři odcizili kryptoměny v hodnotě milionů dolarů.
  • Krach bitcoinu je příznivý pro klima
    Vzhledem k ceně BTC globální počítačové sítě, která ji podporuje, poprvé po letech spotřebovává méně energie.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex