Úterý 21. ledna 2025 03:16
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap trade smarter

Kovbojka v Kongrese (opäť) začína

30.09.2013 13:21  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kým v Nemecku sa týždeň po voľbách postupne schyľuje k predbežným koaličným dohodám (hoci ešte nie je isté, či skutočne vznikne veľká koalícia) a voľby v Rakúsku si sotva kto všimol, v ďalších dvoch krajinách G7 zúri parlamentná kovbojka, ktorá nachvíľu dáva zabudnúť na slabé ekonomické dáta.

Pokoj na amerických trhoch pred schvaľovaním rozpočtu dlho nevydržal. Už v piatok Demokratický Senát schválil rozpočet, kde by nedošlo k zásadnému obmedzeniu výdavkov vlády a ostal by zachovaný zákon o dostupnosti zdravotnej starostlivosti (Affordable Care Act alebo proste Obamacare). Toto je doslova Svätý grál pre Demokratov a možnosť zapísať sa do histórie pre Obamu, ktorý by priniesol dostupnejšiu starostlivosť pre širšie vrstvy obyvateľstva. Republikáni oponujú, že to nie je možné financovať vládou a nie je isté, či to sú schopní financovať poistníci resp. ich zamestnávatelia. Hoci už pred piatokom bolo jasné, že Republikáni Obamacare do platnosti nepustia (mal by sa začať implementovať už koncom tohto roka), Demokrati si ho začlenili do rozpočtu a schválili. A tento zákon by teraz mal ísť do Snemovne, kde ale majú väčšinu Republikáni. Tí okrem už doteraz spomenutých výhrad argumentujú tým, že ako môže Prezident rozkázať, že teraz bude poistenie povinné a samozrejme ho treba aj hradiť. Je to proti slobode a možno aj proti Ústave. Takže Snemovňa odmietla nové dane a odvody, ktoré mali financovať Obamacare a schválili rozpočet, ktorý posúva zavedenie Obamacare o rok. Obe komory Kongresu si tak schválil svoju predstavu rozpočtu a je málo pravdepodobné, že by sa dnes na poslednú chvíľu dohodli. Ak sa však dnes nedohodnú, od zajtra začína tzv. Government Shutdown, čo vlastne značí núdzový režim a úhradu len kľúčových položiek. Časť štátnych zamestnancov pôjde domov a bude sa čakať. Štátne výdavky poklesnú a HDP na 4Q2013 sa oseká o pár desatín percentuálneho bodu (hovorí sa o raste menšom o 0.3%). Núdzový vládny režim sme tu nemali od roku 1996 a väčšinou netrvá dlhšie ako 2-3 týždne. Potom sa už Kongres pod tlakom dohodne. 

To čo je však väčším problémom nie je samotný rozpočet (tam sa už musí dohodnúť nejaký kompromis), ale dlhový strop. Pretože kým počas Government Shutdown funguje vláda na núdzový režim, v prípade nezdvihnutia dlhového stropu vláda nefunguje vôbec, to je bankrot. Naposledy sme tu mali tento problém v auguste 2011 a napriek dohode na poslednú chvíľu bolo na trhu poriadne rušno. Na grafe nižšie vidíme posledné štyri horúcejšie obdobia za posledné dva roky (vrátanie aktuálneho schvaľovanie rozpočtu), vždy išlo o fiškálnu politiku USA. Vidíme vývoj akcií (SP500) 30 dní pred deadlinom a 30 dní po ňom (graf od Goldman Sachs).

Fiškálny útes z konca minulého roka ani sequester (automatické škrty a vyššie dane) z marca tohto roku neboli pre akcie veľkým problémom a keď skončili obavy, akcie išli v priebehu mesiaca hore o 6 – 9%. Avšak pred deadlinom, keď ešte neexistovala dohoda, akcie klesali a väčšinou vymazali zisky za predchádzajú mesiac. Teraz sú ešte stále v zisku 3%. Výnimkou z vývoja bol práve boj o dlhový strop v auguste 2011. Akcie sa výrazne zosypali a ani mesiac po dohode sa nespamätali. Tam samozrejme hral rolu aj Fed (nepriniesol QE) a tiež zníženie ratingu USA zo strany Moody?s. Podľa ministra financií Lewa má vláda peniaze na dva týždne, vďaka dividendám zo štátnych podnikov (Fannie a Freddie Mac) možno na tri, ale to je maximum. A to bude väčší problém, hlavne keď si pozrieme požiadavky Republikánov, ktoré chcú splniť výmenou za podporu zvýšenia dlhového stropu. Naposledy sa znižoval deficit, teraz sú to skôr pro-business požiadavky: odloženie Obamacare o rok, rozpočet podľa požiadaviek senátora Ryana (zníženie najvyššej sadzby dane, zníženie korporátnej dane, rušenie daňových výnimiek a bonusov (boj proti daňovej optimalizácii), zníženie regulácie finančného sektora (Dodd-Frank regulácia), dostavanie ropovodu Keystone XL, viac ťažby ropy v mori, zrušenie regulácie emisií atď. Je to pomerne dosť požiadaviek aj keď si uvedomíme, že kompromis bude splnenie len niektorých. Ide o zásadné veci, na ktoré majú Demokrati opačný názor (viac štátu, viac daní, viac výdavkov, viac výnimiek, boj proti klimatickým zmenám...). Čo ponúkajú Demokrati? Nič. Sú ticho, ale kolty určite držia „proklatě nízko“. Vyzerá to teda ako kovbojka na prérii, kde proti sebe stoja odhodlaní pištoľníci a ani jeden nechce ustúpiť.

Takže skutočný problém nezačína zajtra, ale v druhej polovici októbra. Komentátori dávajú 40% šancu aspoň technického bankrotu (čo by značilo uhrádzanie len niektorých záväzkov vlády, podľa priority). A to by určite nebola dobrá správa.

Celá debata o rozpočte a dlhovom strope však pripomína karikatúru (fragural-cafe.com), kedy sa lokomotíva vládnych výdavkov rúti na koniec trate a jeden konduktor (nápadne pripomína Obamu) hovorí druhému: „Už nemusíš trúbiť, ideme ďalej.“

Stále je to totiž o tom, že vláda vyrába dlh (a ten len stúpa, neklesá) a my sa len bavíme, že aký by mal byť veľký. Pri pohľade na graf akcií vidíme, že je priestor na pokles o približne 2% na hladinu 1650 bez narušenia dlhodobého rastového  trendu. Ak by sa však narušila dôvera a hrozilo by zastavenie vládnych výdavkov (ďalšie spomalenie ekonomiky), rastový trend sa môže rýchlo skončiť. Očakávame, že suporty by sa mali otestovať a ďalší vývoj bude závisieť od rozhodnutia Kongresu. Čakanie do poslednej chvíle by sa nemuselo oplatiť, Fed totiž zasadá až na konci októbra.

Aj v talianskom parlamente je veselo, viac sme o tom písali v našom spravodajstve. Dnes sa nečakajú nijaké zásadné dáta, v noci sa však bude debatovať o americkom rozpočte. Zajtra budú dáta z výrobného sektora eurozóny a USA a v stredu už tvorba pracovných miest v USA a zasadanie ECB. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Košík hub nasbíraných v Česku je nejdražší v historii, kilogram vyjde na 212 korun. Je možné, že ani Česku se nevyhne zpoplatnění či přísná regulace sběru hub, jako řadě jiných zemí EU
    První polovina letošního srpna přála růstu hub v českých lesích. Na většině území Česka byla tou dobou pravděpodobnost růstu hub vysoká. Dnes je situace horší. Vysoká pravděpodobnost růstu hub je z celé ČR pouze v části Šumavy, na Prachaticku, jak plyne z příslušné mapy Českého hydrometeorologického ústavu.
  • Kotace BTC začaly nečekaně růst
    Podle webu CoinMarketCap, který sleduje ceny virtuálních aktiv, dosáhla jeho nejvyšší cena během posledních 24 hodin úrovně 19 548 USD a nejnižší cena úrovně 18 813 USD.
  • Kotace páru EUR/USD klesly na tříměsíční minima
    Na trh se vrátil strach. Po zveřejnění lednových údajů o inflaci v USA se investoři neměli kam schovat, kromě amerického dolaru. Akciové indexy zaznamenaly v den zveřejnění údajů o vývoji spotřebitelských cen nejvýraznější výprodeje od září 2022. Dluhopisy byly inflací oslabeny a jejich výnosy prudce vzrostly. To umožnilo "medvědům" na měnovém páru EUR/USD poprvé od poloviny listopadu stlačit tento pár pod 1,07. Naopak index strachu VIX vyskočil na nejvyšší úroveň za poslední tři měsíce. Blíží se konec tržní chamtivosti?
  • Kotace XAU/USD se zhroutily: co bude dál?
    V úterý po zveřejnění údajů o inflaci ve Spojených státech americký dolar prudce posílil: index spotřebitelských cen (CPI) v lednu vzrostl o +0,3 % a jádrový index spotřebitelských cen o +0,4 %, čímž překonaly prognózy o +0,2 % a +0,3 %.
  • Kotace zlata klesly na více než týdenní minimum
    Prezident saintlouiského Federálního rezervního systému James Bullard nevidí důvod, aby Fed zvyšoval úrokové sazby o více než 50 bazických bodů. Centrální banka je ale předtím zvýšila výrazněji, a tak Bullard nevylučuje případné zvýšení o 75 bazických bodů.
  • Koukej, padá sazba. Hypotéky zlevnily a budou zlevňovat dál. Proč není nejlepší řešení sledovat jen čísla?
    Loni jsem porušil svoje pravidlo o tom, že si nebudu hrát na věštírnu v Delfách, a odhadl letošní pokles hypotečních sazeb někde mezi 5 % a 4 % a základní úrokovou sazbu na konci letošního roku někde okolo 3,5 %. A nyní dokonce k ještě nižšímu odhadu sazeb dospěl i Jakub Seidler z ČBA. Zároveň podle prognózy ČNB by letos průměrná inflace za celý rok měla dosáhnout 2,6 % oproti loňským 10,7 %. Samozřejmě je potřeba brát prognózy s rezervou, stále si ale myslím, že pokles ke třem procentům je zcela reálný, i vzhledem k vysoké srovnávací základně z loňského roku. V kombinaci s předpokládaným růstem ekonomiky o 1,2 % a v řadě případů i zvyšováním mezd lze myslím očekávat, že kupní síla obyvatel Česka poroste, alespoň oproti loňsku.
  • Koupí Elon Musk Twitter? Pohled do zákulisí obchodu...
    V pátek ovlivnila finanční trhy zpráva o opuštění myšlenky plánovaného nákupu společnosti Twitter (TWTR.US) ze strany Elona Muska. Otázka, zda-li se jedná o úplné zrušení nebo jen přerušení ve vyjednávání o nákupu, prozatím nebyla zodpovězena. Pokusíme se tedy nyní odhalit zákulisí tohoto obchodu.
  • Koupit jeden bitcoin denně – je to dobrý nápad?
    Od té doby je věrným zastáncem bitcoinu, a to i navzdory nepříznivým událostem, které přispěly k propadu BTC. Pozoruhodné je, že Bukele dnes na svém profilu na Twitteru oznámil, že od 18. listopadu 2022 bude El Salvador nakupovat jeden bitcoin denně.
  • Koupit, nebo vyčkávat? Co napovídá druhá polovina realitního jara a její trendy očima Bezrealitky
    Koupit, nebo vyčkávat? Odpověď za milión dostává konkrétnější obrysy. Na trh se po měsících nejistoty vrátil optimismus a s ním poptávka. Skvělá investiční příležitost se tak s nadcházejícím létem pomalu uzavírá. Zásadní trendy, které budou na konci prvního pololetí formovat realitní trh, přináší digitální realitní služba Bezrealitky.
  • Kouzlo dolaru během dne vyprchává, ropa drží zisky
    Ostře sledované ceny ropy se během dne stabilizovaly, přičemž Brent se nachází u 77 dolarů. Trh nadále vstřebává možné důsledky vypovězení íránské jaderné dohody ze strany USA. Intuitivně sice sankce a omezení nabídky znamenají růstový impuls pro cenu, ale na druhou stranu není jasné, jak velké omezení nakonec přijde, nakolik je započteno v současných cenách, jaká je pravděpodobnost nové dohody, jestli bude výpadek kompenzovat Saúdská Arábie atp. Trh tak zůstává ve značné nejistotě a ropa svůj růst přerušila.
  • KPMG Canada nakoupila bitcoin a ethereum
    KPMG Canada je rozsáhlá mezinárodní síť společností poskytujících auditorské, poradenské a daňové služby, jejíž název sestává ze jmen zakladatelů této organizace: Klynveld, Peat, Marwick a Goerdeler.
  • K poklesu pražské burzy přispěly hlavně akcie Erste
    Index pražské burzy dnes přišel o část svého úterního zisku. Klesl o 0,22 procenta na 1177,67 bodu. Dolů ho táhlo hlavně oslabení akcií bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Dařilo se naopak české měně, která dnes mírně zpevnila vůči euru i dolaru.
  • K posílení dnes pražské burze pomohly hlavně Avast a ČEZ
    Pražská burza dnes smazala část svých středečních ztrát. Index PX posílil o 0,11 procenta na 1104,10 bodu. Vzhůru ho táhly především akcie Avastu a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • K potvrzení vzestupného trendu je nutné, aby zlato prolomilo hladinu 1735 USD
    Shrnutí: Poté, co předseda Fedu Powell minulý týden na schůzce FOMC uštědřil tržnímu sentimentu ránu, si zlato, stříbro i měď vedly víc než dobře. Všechny tři kovy se rychle vzpamatovaly a nyní se blíží k hladinám, které mohou vyvolat změnu zavedené mentality „prodeje při posilování“. V tomto článku se podíváme blíž na zlato a na to, co je nutné k tomu, aby k uvedené změně opravdu došlo.
  • K programu Pirátů a STAN: Bez realistického plánu rozpočtových škrtů přijde euro a daň z nemovitostí, v režii Pirátů a STAN
    Minulý týden zveřejněná jarní prognóza Evropské komise je pro Česko varovná z hlediska udržitelnosti veřejných financí. Bohužel, ani koalice SPOLU není s to toto varování reflektovat. Nelze tak vyloučit, že Česko pod taktovkou Pirátů a STAN nastoupí cestu k euru či k citelnému navýšení daně z nemovitostí, nakonec nejen těch komerčních.
  • K půlprocentnímu růstu dnes burze pomohly hlavně akcie VIG
    Po úterním poklesu se dnes pražská burza vrátila k růstu. Index PX posílil o 0,45 procenta na 893,42 bodu. Vzhůru ho táhly především akcie pojišťovny VIG a energetické společnosti ČEZ. Opačným směrem na index působily hlavně akcie Moneta Money Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
  • Krádeže kryptoměn financovaly severokorejský jaderný a raketový program
    Zpráva OSN uvádí, že krádeže kryptoměn zůstaly loni důležitým zdrojem příjmů severokorejského jaderného a balistického programu. Krádeže kryptoměn byly prováděny prostřednictvím kybernetických útoků na kyptoměnové burzy po celém světě. Severokorejští hackeři odcizili kryptoměny v hodnotě milionů dolarů.
  • Krach bitcoinu je příznivý pro klima
    Vzhledem k ceně BTC globální počítačové sítě, která ji podporuje, poprvé po letech spotřebovává méně energie.
  • Krach čínského obra se může přelít do celého světa
    Nervozita z Číny spojená s možným bankrotem místního developera China Evergrande Group zasáhla i zámořské trhy. Výprodeje se týkaly bez výjimky všech sektorů a hlavní indexy zakončily obchodní den dokonce téměř 2 % pod pátečními závěry. Nejvýrazněji byl zasažen energetický sektor s poklesem 3 % a finanční sektor, který propadl o 2,2 %. Část letošních zisků odevzdávají technologičtí giganti jako Apple (-2,1 %) nebo Amazon (-3,1 %). Propady se nevyhnuly ani automobilkám (Ford -5,2 %) nebo platebním institucím (Visa -0,8 %). Index S&P sedm měsíců v řadě dokázal poslední den měsíce uzavírat výše, než první den otevíral. Od začátku září ale poklesl o 3,7 % a je velmi nepravděpodobné, že by tuto ztrátu dokázal za necelé dva týdny smazat. Naopak Delta Airlines přidala sice jenom 1,7 %, American Airlines pak dokonce 3 %, oboje je ale možné považovat za skvělý výsledek.
  • Krach FTX drtí celý kryptoměnový trh
    Kryptoměna FTX je dnes ve volném pádu. Obchoduje se až o 17 % níže a táhne dolů další kryptoměny. Bitcoin se obchoduje o 3,5 % níže a klesá pod hranici 20 000 USD. Ethereum si prochází ještě větším poklesem - ztrácí 5 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna