Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:16
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Krach bitcoinu je příznivý pro klima

21.06.2022 13:35  Autor: Virarosi  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Vzhledem k ceně BTC globální počítačové sítě, která ji podporuje, poprvé po letech spotřebovává méně energie.

Obecně platí, že cena bitcoinu a energie spotřebovaná počítači, které jej těží, se pohybují v tandemu – čím vyšší je cena, tím více těžařů pracuje na těžbě bitcoinu. Tato korelace je však nedokonalá kvůli nesrovnalostem v energetické účinnosti těžebních počítačů v různých částech světa a kvůli místním nesrovnalostem v ceně energie.

Když cena primární kryptoměny od roku 2020 prudce vzrostla, spotřeba energie vzrostla a poté stagnovala, jelikož mnoho těžařů zjistilo, že cena je dostatečně vysoká, aby ospravedlnila těžbu, ale ne dostatečně vysoká, aby ospravedlnila nové investice do těžebního hardwaru. Poslední krach, kdy cena od 1. května klesla o polovinu na zhruba 20 800 dolarů se zdá, že překročila kritickou hranici. Podle odhadu Alexe de Vriese, nizozemského ekonoma, spotřeba energie poprvé od začátku pandemie klesá.

To je dobrá zpráva pro emise skleníkových plynů, protože většina elektřiny v Kazachstánu pochází z uhlí. Celkově jsou průměrné roční emise z těžby bitcoinů přibližně stejné jako celkové emise z Řecka.

Prahová cena BTC, pod kterou klesá spotřeba energie v Kazachstánu, se je cca 25 000 dolarů. Celková spotřeba energie by mohla klesnout ještě strměji, pokud by cena klesla na přibližně 10 000 dolarů, což de Vries odhaduje jako minimální životaschopnou cenu pro americké těžaře, kteří používají nejnovější, energeticky nejúčinnější zařízení.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Koupit, nebo vyčkávat? Co napovídá druhá polovina realitního jara a její trendy očima Bezrealitky
    Koupit, nebo vyčkávat? Odpověď za milión dostává konkrétnější obrysy. Na trh se po měsících nejistoty vrátil optimismus a s ním poptávka. Skvělá investiční příležitost se tak s nadcházejícím létem pomalu uzavírá. Zásadní trendy, které budou na konci prvního pololetí formovat realitní trh, přináší digitální realitní služba Bezrealitky.
  • Kouzlo dolaru během dne vyprchává, ropa drží zisky
    Ostře sledované ceny ropy se během dne stabilizovaly, přičemž Brent se nachází u 77 dolarů. Trh nadále vstřebává možné důsledky vypovězení íránské jaderné dohody ze strany USA. Intuitivně sice sankce a omezení nabídky znamenají růstový impuls pro cenu, ale na druhou stranu není jasné, jak velké omezení nakonec přijde, nakolik je započteno v současných cenách, jaká je pravděpodobnost nové dohody, jestli bude výpadek kompenzovat Saúdská Arábie atp. Trh tak zůstává ve značné nejistotě a ropa svůj růst přerušila.
  • Kovbojka v Kongrese (opäť) začína
    Kým v Nemecku sa týždeň po voľbách postupne schyľuje k predbežným koaličným dohodám (hoci ešte nie je isté, či skutočne vznikne veľká koalícia) a voľby v Rakúsku si sotva kto všimol, v ďalších dvoch krajinách G7 zúri parlamentná kovbojka, ktorá nachvíľu dáva zabudnúť na slabé ekonomické dáta.
  • KPMG Canada nakoupila bitcoin a ethereum
    KPMG Canada je rozsáhlá mezinárodní síť společností poskytujících auditorské, poradenské a daňové služby, jejíž název sestává ze jmen zakladatelů této organizace: Klynveld, Peat, Marwick a Goerdeler.
  • K poklesu pražské burzy přispěly hlavně akcie Erste
    Index pražské burzy dnes přišel o část svého úterního zisku. Klesl o 0,22 procenta na 1177,67 bodu. Dolů ho táhlo hlavně oslabení akcií bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Dařilo se naopak české měně, která dnes mírně zpevnila vůči euru i dolaru.
  • K posílení dnes pražské burze pomohly hlavně Avast a ČEZ
    Pražská burza dnes smazala část svých středečních ztrát. Index PX posílil o 0,11 procenta na 1104,10 bodu. Vzhůru ho táhly především akcie Avastu a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • K potvrzení vzestupného trendu je nutné, aby zlato prolomilo hladinu 1735 USD
    Shrnutí: Poté, co předseda Fedu Powell minulý týden na schůzce FOMC uštědřil tržnímu sentimentu ránu, si zlato, stříbro i měď vedly víc než dobře. Všechny tři kovy se rychle vzpamatovaly a nyní se blíží k hladinám, které mohou vyvolat změnu zavedené mentality „prodeje při posilování“. V tomto článku se podíváme blíž na zlato a na to, co je nutné k tomu, aby k uvedené změně opravdu došlo.
  • K programu Pirátů a STAN: Bez realistického plánu rozpočtových škrtů přijde euro a daň z nemovitostí, v režii Pirátů a STAN
    Minulý týden zveřejněná jarní prognóza Evropské komise je pro Česko varovná z hlediska udržitelnosti veřejných financí. Bohužel, ani koalice SPOLU není s to toto varování reflektovat. Nelze tak vyloučit, že Česko pod taktovkou Pirátů a STAN nastoupí cestu k euru či k citelnému navýšení daně z nemovitostí, nakonec nejen těch komerčních.
  • K půlprocentnímu růstu dnes burze pomohly hlavně akcie VIG
    Po úterním poklesu se dnes pražská burza vrátila k růstu. Index PX posílil o 0,45 procenta na 893,42 bodu. Vzhůru ho táhly především akcie pojišťovny VIG a energetické společnosti ČEZ. Opačným směrem na index působily hlavně akcie Moneta Money Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
  • Krádeže kryptoměn financovaly severokorejský jaderný a raketový program
    Zpráva OSN uvádí, že krádeže kryptoměn zůstaly loni důležitým zdrojem příjmů severokorejského jaderného a balistického programu. Krádeže kryptoměn byly prováděny prostřednictvím kybernetických útoků na kyptoměnové burzy po celém světě. Severokorejští hackeři odcizili kryptoměny v hodnotě milionů dolarů.
  • Krach čínského obra se může přelít do celého světa
    Nervozita z Číny spojená s možným bankrotem místního developera China Evergrande Group zasáhla i zámořské trhy. Výprodeje se týkaly bez výjimky všech sektorů a hlavní indexy zakončily obchodní den dokonce téměř 2 % pod pátečními závěry. Nejvýrazněji byl zasažen energetický sektor s poklesem 3 % a finanční sektor, který propadl o 2,2 %. Část letošních zisků odevzdávají technologičtí giganti jako Apple (-2,1 %) nebo Amazon (-3,1 %). Propady se nevyhnuly ani automobilkám (Ford -5,2 %) nebo platebním institucím (Visa -0,8 %). Index S&P sedm měsíců v řadě dokázal poslední den měsíce uzavírat výše, než první den otevíral. Od začátku září ale poklesl o 3,7 % a je velmi nepravděpodobné, že by tuto ztrátu dokázal za necelé dva týdny smazat. Naopak Delta Airlines přidala sice jenom 1,7 %, American Airlines pak dokonce 3 %, oboje je ale možné považovat za skvělý výsledek.
  • Krach FTX drtí celý kryptoměnový trh
    Kryptoměna FTX je dnes ve volném pádu. Obchoduje se až o 17 % níže a táhne dolů další kryptoměny. Bitcoin se obchoduje o 3,5 % níže a klesá pod hranici 20 000 USD. Ethereum si prochází ještě větším poklesem - ztrácí 5 %.
  • Krach kryptoburzy FTX není krachem bitcoinu. Ukazuje na problematičnost jeho napodobenin, „shitcoinů“, nikoli originálu samotného
    Tahle doba nepřeje rizikovému investování. Máloco to dokládá tolik jako pohled na vývoj ceny kryptoměn. A minulý týden se zařadí mezi ty nejčernější v jejich dosavadní nedlouhé historii. Celou kryptoscénu již řadu měsíců drtí utahování monetárních šroubů v podání americké centrální banky. Vyšší úroky totiž znamenají zhoršenou dostupnost financování spekulativních rejdů a rizikových obchodů, jako jsou ty s kryptem. V minulém týdnu se však přidal další ponurý příběh. Ten na rozdíl od razantně se zpřísňující měnové politiky, zasahující ekonomiku jako celek, ničí bezprostředně vyhlídky pouze kryptoscény samotné. V bankrotovém stavu se ocitla klíčová světová kryptoburza, FTX.
  • Krach kryptoměn - blíží se konec kryptoměn?
    Cena Bitcoinu (BTC) klesla o 11% za 12 hodin, přičemž se propadla na hlavní support hladinu $6,000 a cena se snížila až na roční low $5,300. Market cap na kryptoměnách se propadl na $100 miliard poprvé od října 2017. To je skoro 75% propad od prosince 2017, kdy jsme mohli vidět nejvyšší cenu $20,000.
  • Krach kryptoměn - blíží se konec kryptoměn? Tržní kapitalizace prudce klesla na $152 miliard
    Ceny kryptoměn padají a trh prudce poklesla již dvakrát tento týden. Minulý týden klesla tržní kapitalizace kryptoměn o $26 miliard za pouhých 24 hodin.
  • Krach na Wall Street: inflace vs. snížení sazeb
    Americké akciové trhy zaznamenaly ve středu pokles – na pozadí zveřejněných údajů o inflaci, které překonaly očekávání odborníků, se dostaly na minimální zavírací úrovně. Hodnoty zchladily optimistickou víru investorů v to, že by americký Federální rezervní systém mohl před létem začít snižovat úrokové sazby.
  • Krachuje bitcoin? Cena jednoho bitcoinu se dnes propadla pod psychologickou hranici 20 tisíc dolarů, poprvé od prosince 2020. V české měně za poslední půlrok odepsal přes milion korun, jako nikdy v historii
    Cena bitcoinu se dnes propadla pod psychologickou úroveň 20 tisíc dolarů, tedy na svoji nejnižší úroveň od 16. prosince 2020, vyplývá z dat agentury Bloomberg. Přitom loni v listopadu se bitcoin, který představuje nejstarší a nejrozšířenější kryptoměnu světa, prodával za takřka 69 tisíc dolarů. Jedná se tak v absolutním vyjádření o bezprecedentní pokles jeho ceny. Vždyť bitcoin od to doby ztratil přes 70 procent své tehdejší hodnoty. V přepočtu do korun ztratil oproti loňskému listopadu více než milion korun své hodnoty. Zatímco loni v listopadu se prodával až za bezmála 1,5 milionu korun, dnes klesl v přepočtu až na 450 tisíc korun.
  • Krach Wirecardu, jeden z největších německých dějin, je selháním regulace. Jindy nenávidění spekulanti naopak faleš správně tušili o mnoho let dříve než regulátor či auditor
    Německo zažívá jeden z největších finančních skandálů svých dějin. A jeden z největších krachů. Společnost Wirecard dnes vyhlásila insolvenci a požádá o zahájení konkursního řízení. Důvod už je celkem známý z minulého týdne: firmě chybí v přepočtu přes 50 miliard korun, které přitom vykazovala ve svém účetnictví.
  • Krach Wirecardu zablokoval karty 40.000 klientů českého Twista
    Krach německého karetního poskytovatele Wirecard má za následek desetitisíce zablokovaných karet českých uživatelů. Blokované karty má například 40.000 klientů tuzemské společnosti Twisto. Společnost přešla k jinému poskytovateli a od pondělí začne rozesílat klientům nové karty. ČTK to řekl mluvčí firmy Jan Husták. Problém má kvůli Wirecardu i další tuzemská firma Fidoo nebo EET systém eKasa od O2. V celé Evropě jde o miliony blokovaných karet.
  • Kraje a obce hospodařily loni s velkým přebytkem, metropole Praha s druhým největším v historii. Ale i proto, že Praha málo investuje, na což upozorňují i ratingové agentury
    Kraje a obce České republiky loni hospodařily s třetím největším přebytkem v historii, a to 32,8 miliardy korun. Takřka polovinu z tohoto přebytku má však na svědomí metropole Praha, která za rok 2022 skončila „v plusu“ 15,5 miliardy korun. Údaje ministerstva financí včera zveřejnila Česká televize.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Dukascopy
FX Global
FXDD
reklama
SAB Finance