Sobota 21. prosince 2024 19:05
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
Fintokei StartTrader

Ranní okénko - Inflace a trh práce v USA.co nás ještě čeká tento týden?

06.03.2023 10:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


23,51

0,14%

-4,5%

 

 

 

S&P 500

4045,6

1,61%

1,7%




USD/CZK

22,07

-0,03%

-11,2%

 

 


NASDAQ

11689,0

1,97%

-0,9%




EUR/USD

 

1,065

0,15%

7,6%

 

 

 

DAX

15578,4

1,64%

20,6%

 

 

 

USD/PLN

4,420

-0,11%

-7,4%




PX

1420,45

0,50%

23,2%




Ropa Brent

USD/barel

85,17

-0,95%

-8,4%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

1856

0,07%

8,5%











Aktualizováno

8:31

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekonomický kalendář pro tento týden plní především data z české ekonomiky počínaje průměrnou mzdou v 4Q22, kterou dnes ráno zveřejní ČSÚ. Následuje podíl nezaměstnaných (středa), bilance zahraničního obchodu (čtvrtek) a průmysl spolu s inflací (pátek). Právě inflace bude investory nejvíce sledovaný údaj. Po značném meziměsíčním nárůstu spotřebitelských cen v lednu (+5,8 %), odhadujeme pro únor citelné zpomalení (+0,5 %), což je shodou okolností i medián analytického odhadu. V eurozóně bude víceméně klid – nejdůležitější čísla vychází dnes (maloobchod a sentix index). V německé ekonomice je pak více rušno. Optikou české ekonomiky nás bude zajímat především výsledek tamní průmyslové výroby a údaj o vývoji továrních objednávek. V USA je stěžejní měsíční report z trhu práce. Razantní růst pracovních míst o zhruba půl milionu by se ale v únoru již opakovat neměl, alespoň tak jsou nastavena očekávání trhu.

Průměrná česká mzda v 4Q22 podle našeho propočtu vzrostla meziročně o 6,8 %. Jelikož ale inflace ve stejném období přesáhla v průměru 15 %, zůstanou reálné mzdy již popáté v řadě meziročně v poklesu, konkrétně o 7,7 % proti -9,8 % v 3Q22. Dynamika nominálních mezd by měla letos sílit, kdy na pozadí utaženého trhu práce bude docházet ke kompenzaci dosavadního vysokého cenového růstu. Nad meziroční tempo inflace by se měla dostat ve druhé polovině roku.

Zítřejší data z Německa by měla být smíšená. Negativní zpráva se čeká od továrních objednávek (v lednu -0,9 % m/m), naopak průmyslová produkce má meziměsíčně vzrůst o 1,4 %. Dobře mohl dopadnout zatím neznámý výsledek za únor – podsložka objemu výroby v rámci PMI vzrostla z 48,4 na 50,2 bodů, což je pásmo expanze.

Středeční zveřejnění české míry nezaměstnanosti by neměl přinést změnu. Očekáváme setrvání na 3,9 % i během února s šancí na 3,8 % vzhledem k stále silnému trhu práce. Ve čtvrtek vyjde statistika zahraničního obchodu. Podle nás je pravděpodobné, že v lednu došlo k návratu bilance zpět do černých čísel (poblíž 16 mld. Kč), po předchozí deficitní bilanci 11 měsíců v řadě. 

Koncem týdne se zvyšuje riziko zvýšené volatility na trhu, což se týká jak akcií a dluhopisů, tak i FX. Domácí dění může rozdmýchat únorová inflace. Jelikož byly ceny energií během ledna víceméně již dorovnány k cenovým stropům, je prostor pro proinflační překvapení podstatně nižší. I přesto ale může případný silnější růst například u cen potravin poslat inflaci výš, než trh čeká (16,6 % r/r). Z globálního pohledu získá hlavní roli report z amerického trhu práce. Investorům půjde hlavně o to, zda lednový nečekaný přírůstek pracovních míst o zhruba půl milionu byl jen anomálií v datech. Pro únorovou statistiku jsou očekávání nastavena na +215 tisíc nových míst s mírou nezaměstnanosti beze změny na 3,4 %. Rizikem vyššího přírůstku pracovních míst bylo teplejší počasí, což hraje do karet aktivitě především ve stavebnictví. I se snížením změny z 500 na 215 tisíc se trh práce nachází nad průměrem 2010-2019 (183 tis.).

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V minulém týdnu pokračoval tlak na výnosy vládních dluhopisů, především na kratším konci výnosové křivky. V USA je vývoj způsoben přehodnocením výhledu na úrokové sazby. Zatímco nedávno trh předpokládal, že Fed otočí dříve, než říká, aktuálně počítá s variantou, že Fed sazby nakonec dostane výš, než původně zamýšlel. Fed funds futures ukazují na vrchol sazeb mezi 5,4-5,5 %, což je více než medián posledního dotplotu na 5,0 %. 

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Prmůměrná reálná mzda (4Q22, % r/r)

-7,7

-7,8

-9,8

 

 

 

 

10:30

EUR

Sentix index (březen, v b.)

-

-6,3

-8,0

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PO: ČR mzdy, EUR sentix index
ÚT: ČR devizové rezervy ČNB, SRN tovární objednávky
ST: ČR míra nezaměstnanosti, SRN maloobchod a průmysl, EUR struktura HDP 4Q22, USA ADP a JOLTS report
ČT: ČR zahraniční obchod, USA týdenní data z trhu práce
PÁ: ČR inflace a průmysl, USA měsíční statistika z trhu práce

Autor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Lenka Kalivodová, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Ifo index na dvouletém maximu
    Dnešní ekonomický kalendář je prázdný. Zajímavé bude pokračování vývoje dolaru, akciových trhů a amerických státních dluhopisů. Výnos 10letého dluhopisu během včerejšího dne klesl na 1,57 % (v březnu dosahoval až na 1,80 %), dolar oproti euru oslaboval, zatímco akciové indexy si připsaly zisky. Za vývojem lze hledat sázky investorů, že Fed nebude reagovat na riziko inflačních tlaků a ponechá jak nastavení úrokových sazeb, tak i nákup aktiv, ještě nějakou dobu beze změny. To ukazuje, že trh sdílí pohled americké centrální banky, že aktuální inflační tlaky budou pouze přechodné.
  • Ranní okénko - IFO index nastíní, jak si německá ekonomika vede v 3Q21
    Jak si během třetího čtvrtletí vede německá ekonomika dnes nastíní srpnový Ifo index. Z USA dorazí údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby za červenec. Koruna včera přechodně posílila pod 25,50 za euro, rychle se ale navrátila k úrovni 25,54, kde se pohybuje i dnes ráno. Na včerejší konjunkturální průzkum typicky nereagovala.
  • Ranní okénko - Ifo index patrně naváže na únorový růst
    Dnes pokračuje EU summit, na kterém lídři členských zemí budou debatovat především strategii k potlačení pandemie. Z pohledu ekonomických dat bude hlavní událostí dne zveřejnění německého Ifo indexu. Ten je dobrým ukazatelem stavu tamní ekonomiky, a bude tak bedlivě sledován. Společně s konsensem tržního odhadu očekáváme, že březnové vydání indexu přinese zlepšení ve všech jeho složkách. Znamenalo by to růst druhý měsíc v řadě.
  • Ranní okénko - Ifo index pozitivně překvapil, zůstává ale stále velmi nízko
    Dnes důležitější ekonomická data dorazí jen z USA, tam se ale hlavní pozornosti dočkává spíše výsledková sezóna, kdy tento týden reportuje výkon za první čtvrtletí většina nejvýznamnějších amerických firem. Včerejší německý Ifo index překvapil pozitivně na všech frontách, z dlouhodobějšího pohledu je ale stále velmi nízko.
  • Ranní okénko - Ifo index ukáže propad očekávání, embargo na ruské energie se dohodnout nepovedlo
    Závěr týdne by měl být klidný, a to alespoň z pohledu zveřejňovaných čísel. Největší pozornost přiláká německý Ifo index, který by měl ukázat pokles ekonomické důvěry, a to především v oblasti budoucích očekávání. U nás propad zaznamenal již včera indikátor důvěry, který v rámci konjukturálních průzkumů sestavuje ČSÚ. Naopak PMI indikátory v Evropě dopadly lépe, než se čekalo.
  • Ranní okénko - Index ekonomické aktivity v USA nečekaně poklesl
    Jediným dnešním významnějším makroekonomickým ukazatelem bude v odpoledních hodinách zveřejněný březnový průzkum mezi americkými zpracovateli od Fed z Richmondu. Po únorové stagnaci na úrovni 14 bodů si od něj trh tentokrát slibuje nárůst a dosažení hodnoty 16 bodů. Vzhledem k dosavadnímu trendu oživení speciálně v americkém zpracovatelském sektoru by návrat na růstovou trajektorii skutečně nemusel být problémem. Patrně nesledovanější složkou indexu tentokráte bude statistika zaměstnanosti, který zůstává největší překážkou americkému oživení. Spíše než nezájem o nové pracovníky, ji podle předchozích výsledků průzkumu přitom brzdí naopak nedostatek dostupné pracovní síly s odpovídající kvalifikací.
  • Ranní okénko - Indikátory Ifo nastíní stav ekonomické aktivity v Německu
    Dnes máme v ekonomickém kalendáři především data z USA. Dorazí finální odhad HPD za Q1, který by měl potvrdit mezikvartální růst o 1,6 %. V Q2 dle konsensu trhu HDP vzrostlo o 2,5 % a svižný růst by se měl udržet i po zbytek roku. Za celý letošní rok by výkon americké ekonomiky měl dosáhnout 6,6 %. Pro srovnání: v eurozóně počítáme s růstem o 4,3 %. Nutno ale podotknout, že americká ekonomika je s rozvolňováním restrikcí napřed, a navíc popoháněná masivním fiskálním stimulem. Dále budou zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které v poslední době hlásily sílící poptávku po elektronice a komponentách k jejich výrobě, a také po plechu reflektující oživující poptávku po automobilech. Na závěr dorazí týdenní statistika o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která posledně přerušila zlepšující se trend.
  • Ranní okénko - Indikátory sentimentu korigují k nižším hodnotám
    Dnes je na řadě tuzemský konjunkturální průzkum. Maďarská centrální banka dnes pravděpodobně navýší úrokovou sazbu. Německý statistický úřad vydal zpřesněný odhad HDP ve druhém čtvrtletí, současně s jeho strukturou.
  • Ranní okénko - Indikátory sentimentu poodhalí sílu dopadu druhé vlny pandemie
    Následující týden bude z pohledu tuzemských dat klidný. Naše pozornost tak bude zaměřena především na indikátory sentimentu, které poodhalí rizika pro ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí. Na výsledky si ale budeme muset počkat na konec týdne.
  • Ranní okénko - Indikátory sentimentu rostou díky zmírňování restriktivních nařízení
    V dnešním ekonomickém kalendáři jsou pouze dva údaje. V Německu byla před necelou hodinou zveřejněna spotřebitelská důvěra od GfK. Navázala na pozitivní vlnu ostatních „měkkých“ indikátorů, které v posledních dnech dorazily. V USA pak odpoledne zveřejní statistiku osobních příjmů a výdajů. Prezident Biden včera uzavřel dohodu o fiskálním balíčku v USA.
  • Ranní okénko - Inflace dále vyvíjí tlak na Fed
    Dnes ráno vyjde údaj o vývoji běžného účtu platební bilance v ČR za srpen. Medián trhu očekává deficit poblíž 32 mld. Kč po předchozím deficitu na 24 mld. Kč. Saldo se s výjimkou ledna letos drží v mínusu především v důsledku deficitu zahraničního obchodu se zbožím. Roli hraje také záporné saldo bilance prvotních důchodů, kde se projevuje úroková bilance – vyšší úroky placené do zahraničí.
  • Ranní okénko - Inflace díky statistickému efektu opět vzroste
    Dnešní den přinese nejzajímavější událost tohoto týdne, kdy za pár minut Český statistický úřad zveřejní výsledek říjnové inflace. V tomto roce inflace setrvale klesala, ale dezinflační proces se v říjnu zastaví. Tato skutečnost je ale čistě statistického charakteru, jelikož v posledním čtvrtletí minulého roku platil tzv. úsporný tarif, kterým vláda kompenzovala domácnostem zvýšené náklady na energie. K tomuto opatření ale vláda v tomto roce již nepřistoupila, a proto srovnávací základna je nižší. Na druhé straně budou inflaci táhnout dolů ceny potravin, kde se zdá, že se začínají projevovat nižší ceny zemědělských výrobců a v určité míře také společenský tlak na obchodníky.
  • Ranní okénko - Inflace dnes opět zrychlí, nálada dále klesá
    I dnes budou proudit z českého trhu ekonomická data, v čele s inflací za duben. Ta podle našeho odhadu opět zrychlí, dynamika by ale měla být snesitelnější než v předchozích měsících. Kromě inflace dorazí i čísla z tuzemského maloobchodu, který by při nezahrnutí aut měl skončit v plusu. Z nejbližšího okolí pak bude zajímavý německý ZEW index. Ten u západních sousedů ukáže nejspíš další pokles sentimentu. Včera pozitivně překvapil český průmysl, když se těsně udržel v plusu. U zahraničního obchodu se deficit opět zvýšil a nezaměstnanost si připsala další mírný pokles.
  • Ranní okénko - Inflace drží Fed v šachu, dnes zasedá ECB
    Dnes zasedá Evropská centrální banka a její rozhodnutí je předem téměř jisté, jelikož v rámci agentury Bloomberg mezi analytiky panuje stoprocentní shoda na tom, že sazby zůstanou i tentokrát nezměněny.
  • Ranní okénko - Inflace konečně pod 10 %? Pokud ano, jak moc?
    Nový týden bude plný zajímavých dat a bezesporu těmi nejzajímavějšími budou nejnovější údaje o inflaci. Nejprve bude zveřejněna červnová inflace v Německu, kde se očekává zastavení dezinflačního trendu v meziměsíčním i meziročním srovnání. O den později budou vydány nejaktuálnější informace o inflaci v USA. Zde by v meziměsíčním srovnání sice mělo dojít k mírnému nárůstu, ale meziročně by měla i nadále inflace klesat, a to až k hranici 3 %. I jádrová inflace bude pravděpodobně nižší, ale snižuje se pomalejším tempem a zároveň zůstává vyšší než celková inflace.
  • Ranní okénko - Inflace míří pod 9 %
    Dnes Český statistický úřad zveřejní, jak se během července vyvíjely spotřebitelské ceny. Inflace setrvale klesá od začátku roku, v červnu zamířila konečně do jednociferného řádu a nyní trh predikuje, že se dostane pod 9 % (medián trhu 8,8 %). Naše prognóza očekává ještě mírně vyšší pokles inflace, a to na hodnotu 8,6 %.
  • Ranní okénko - Inflace, navzdory snížení, nedá ECB možnost pauzy
    Dnešní ekonomická data dorazí z Česka, Německa, Eurozóny i USA. V tuzemsku se bude jednat pouze o finální odhad výkonu ekonomiky v 4Q22. Podle dostupných měsíčních dat nepočítáme s revizí a očekáváme, že bude potvrzen pokles HDP o 0,4 % mezikvartálně. V Německu byl před několika minutami zveřejněn údaj o únorových maloobchodních tržbách. Dostavil se pro finanční trh nečekaný pokles meziměsíčně reálně o 1,3 %, přičemž medián odhadu byl nastaven na +0,4 %. Pokles se dostavil také nominálně, o 0,5 %. Jedná se informaci, že slabá poptávka, která brzdila ekonomiku již v závěru roku, pokračovala i během letošního prvního kvartálu.
  • Ranní okénko - Inflace, průmysl a trh práce v USA
    Český statistický úřad dnes zveřejňuje inflaci a výsledek průmyslové produkce. Po silném proinflačním impulzu v lednu (+6,0 % m/m) by únorový výsledek spotřebitelských cen měl přinést úlevu a oproti lednu vzrůst o 0,5 %. To by v meziročním vyjádření odpovídalo snížení z 17,5 % na 16,6 %. Tržní odhad je nastaven stejně. Hlavním důvodem za očekáváným umírněnějším vývojem jsou energie. Se skončením úsporného tarifu ceny elektřiny v lednu skokově vzrostly a dostaly se velmi blízko k cenovému stropu.
  • Ranní okénko - Inflace v Česku i USA na konci roku pravděpodobně opět navýšila tempo
    V tomto týdnu nás čekají důležitá data z domácí ekonomiky v čele s inflací. Ta vyjde také v USA a pokud překoná očekávání, dostane Fed pod tlak stejně jako prosincový report z trhu práce. Z eurozóny dorazí výsledek listopadové průmyslové výroby.
  • Ranní okénko - Inflace v Česku je třetí největší v rámci EU
    Dnešek je z pohledu významnějších ekonomických dat prázdný. Eurostat nezměnil údaj ohledně dubnové inflace v eurozóně, ale doplnil čísla i o státy EU. Inflace v ČR byla podle jeho metodiky v dubnu třetí nejvyšší (+13,2 %). Rychleji ceny rostly jen v Litvě (+16,6 %) a Estonsku (+19,1 %). Celkově v eurozóně dosáhla inflace potvrzených 7,4 %, v celé EU pak 8,1 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy