Sobota 21. prosince 2024 19:37
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

ČNB bojuje s inflací, ECB by měla také. Přestane Rusko dodávat plyn?

31.03.2022 17:50  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na hlavních trzích dnes převažuje negativní vývoj při velké nejistotě o cenách energií i rizicích pro růst. Hůř je na tom Evropa, kam většina rizik míří. Zdejší akciové indexy výrazně padají na rozdíl od mírně klesajících amerických.

Pozitivní zprávou snižující rizika energetické inflace bylo oznámení uvolnění amerických ropných rezerv. Naproti tomu ovšem OPEC+ znovu ukázal, že je mu bližší ono +, tedy Rusko, než západní odběratelské ekonomiky. Během velice krátké schůzky bylo rozhodnuto o plánovaném navýšení produkce o něco víc než 400 kb/d. Snaha o výraznější krok a narovnání trhu evidentně chybí. 

Potenciálně velké dopady by mohl mít ruský požadavek na rublové platby za plyn. Situace zůstává i po dnešku nejasná, neboť v prohlášeních prezidenta Putina při představování nového mechanismu plateb jsou určité rozpory. Zdá se však, že Rusko přece jen z požadavku couvá. Chce dodržet dlouhodobé smlouvy a dodávat plyn v určených objemech a cenách. To následně potvrdil německý ministr hospodářství. Na trzích nakonec nesledujeme velký dopad. 

Situace se vyvíjí podle jedné z variant, které jsme zvažovali: Rusko hledá způsob, jak splnit Putinovo zadání a zároveň nejít proti platným smlouvám. Tomu odpovídá i nápad s otevřením rublových účtů u Gazprombank, která by eurové platby konvertovala a následně proběhlo placení v rublech. Fakticky by tedy pro odběratele mohlo jít o zachování současného stavu, Rusko si ovšem znovu otestovalo, kolik si může vůči na plynu závislé Evropě dovolit. 

Česká národní banka podle očekávání zvedla úrokové sazby o 50 bazických bodů a nechává si otevřený prostor pro jejich další zvyšování. Její jasnou prioritou zůstává inflace a o vrcholu sazeb asi více napoví až prognóza na příštím zasedání. Mezitím se ČNB hlásí k možnému korigování přílišné volatility na koruně, ale jako nástroj měnové politiky před intervencemi dál preferuje sazby. S dnešním obchodováním na koruně jednání příliš neotřáslo, domácí měna dnes lehce posílila na 24,42 za euro. 

ECB se k něčemu podobnému jako ČNB rozhodně nechystá a většinou pouze opatrně naznačuje, že by letos mohlo dojít ke zvýšení sazeb. Najdou se však i výjimky, jako šéf rakouské centrální banky, který vyzývá rovnou ke dvěma zvýšením. Vysoká inflační čísla za březen, která zítra shrne údaj za celou eurozónu, opravdu vybízejí k urychlení akce. Volba je to však nelehká, když hospodářské vyhlídky dál chřadnou ve stínu války, energetického šoku i sankcí.

 

Přehled kurzů nejdůležitějších měn dnes v 17:49 SEČ:
Střední Evropakurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
CZK/EUR24.4322-0.056324.478924.3602
CZK/USD22.01400.493022.052521.8315
HUF/EUR368.05960.1814370.9200366.8400
PLN/EUR4.6410-0.00864.67294.6331
Asiekurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
CNY/EUR7.0364-0.66737.10327.0192
JPY/EUR134.7960-0.8514136.8395134.7032
JPY/USD121.4735-0.3016122.1970121.2920
USA, Evropakurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
GBP/EUR0.8438-0.67210.85140.8432
CHF/EUR1.0225-0.69931.03281.0215
NOK/EUR9.72811.80269.74079.5600
SEK/EUR10.37600.451610.383510.3282
USD/EUR1.1096-0.56461.11851.1072
Ostatníkurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
AUD/USD1.33370.17341.33871.3301
CAD/USD1.24860.02641.25331.2488
* vůči závěru evropského obchodování z předchozího dne

Pozn. Aktuální kurzy měn najdete v sekci Měny&Sazby - Online - Měny



 

 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Človek z eurozóny by už nemal stáť na čele MMF
    Ako je známe, Grécko sa rozhodlo zabaliť všetky splátky úveru MMF splatné v júni do jednej splátky koncom mesiaca. Aj ...
  • ČNB
    ČNB ponechal úrokovú sadzbu na úrovni 0,75% bez zmeny podľa trhových predpokladov......
  • ČNB a FED: v plánu je zvýšení úrokových sazeb - tržní analýza 26.9.2018
    Při pohledu na měnové páry s americkým dolarem můžeme pozorovat, že je volatilita za posledních 24 hodin nízká. Jako kdyby trhy vyčkávaly na FED a zvýšení úrokových sazeb v USA. Pojďme se podívat na nejdůležitější události dnešního dne a vývoj na finančních trzích.
  • ČNB a koruna: proč podle Fraita není třeba vyšších sazeb
    Viceguvernér Jan Frait včera v článku pro hospodářské noviny s Jakubem Matějů vysvětloval, proč už další zvyšování úrokových sazeb při boji s inflací podle jeho názoru příliš nepomůže. Hlavní argumentační linií je analýza transmisních kanálů měnové politiky - podle viceguvernéra ve zkratce úrokový a úvěrový kanál již fungují (a další zpřísnění není třeba) a dopady dalšího zvyšování sazeb na měnový kurz je nejisté.
  • ČNB a nemovitosti: sebenaplňující se proroctví
    ČNB minulý týden projednala novou Zprávu o rizicích pro finanční stabilitu, v níž hodnotí zdraví českého finančního sektoru. A zdá se, že si ČNB připravuje půdu k dalšímu zpřísnění podmínek poskytování hypotečních úvěrů. Z čeho tak soudím?
  • ČNB: Ať je koruna klidně slabší
    ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, co dvě zasedání po sobě sazby nebyly stejné. To vše se už ví dobré dva týdny. Co se však ví jen od minulého pátku, kdy ČNB zveřejnila zápis ze srpnového zasedání, je to, že se Bankovní rada nehodlá jen tak zastavit. A že jí slabá kačka moc nevadí. Ale popořádku.
  • ČNB avizuje, že opět sníží sazby
    Bankovní rada České národní banky bude mít ve čtvrtek další jednání, na kterém zřejmě podle analytiků zase sníží úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Mnoho ekonomů se domnívá, že to už nebude příliš účinné v rámci boje s ekonomickými dopady šíření koronaviru a povede to k dalšímu oslabení koruny.
  • ČNB bez překvapení, sazby se nemění
    Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky šok nepřineslo, když rada rozhodla o zachování všech tří úrokových sazeb na stávající úrovni. Repo sazba tak zůstává na hodnotě 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 a lombardní sazba na 1 %. Více informací o tom, co bankovní radu k aktuálnímu rozhodnutí vedlo, se dozvíme na tiskové konferenci za účasti guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, jejíž začátek je plánován na 15:45.
  • ČNB, BoE a RBA nepřekvapily trhy a ponechaly sazby beze změny. Michael Bloomberg nejspíše bude kandidovat na prezidenta
    Novozélandská vláda v pondělí informovala, že souhlasí s aktualizací obchodní dohody s Čínou, prostřednictvím které by měl být vývoz novozélandských výrobků do Číny levnější a snadnější. Podle prezidenta dallaského Fedu Roberta Kaplana je spotřeba ve Spojených státech silná a monetární politika Fedu se nachází tam, kde by měla být. Íránský ministr ropného průmyslu očekává, že se OPEC v blízké době dohodne na výraznějším snížení těžby černého zlata.
  • ČNB bojuje s dopady růstu cen stavebnin, ojetin či jídel v restauracích - letos podruhé zvyšuje základní sazbu. Bojí se více inflace než delta mutace covidu
    Česká národní banka dnes podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu, a to z 0,5 na 0,75 procenta. Jedná se o druhé letošní zvýšení sazby a také druhé, jež lze považovat za součást post-pandemického návratu měnové politiky do normálu.
  • ČNB bude dál zvyšovat sazby a koruně tím pomáhá k novým ziskům
    Guvernér Rusnok pomohl upevnit očekávání dalšího zvyšování domácích sazeb. Z jeho komentáře vyplývá, že utažení politiky na konci září podporuje a do konce roku vidí prostor pro ještě jedno zvýšení sazeb. Krom toho šéf ČNB zopakoval, že předpokládá odeznění tlaku na oslabování koruny. Obě věci hrají domácí měně do karet během dnešního obchodování - ráno sledujeme její posílení na 25,55 za euro. Krom toho je zde příznivý sentiment na hlavních trzích, který ale nehraje příliš velkou roli, jak naznačují prakticky stagnující zlotý s forintem.
  • ČNB bude i nadále pokračovat ve zvyšování sazeb. Čína zavádí regulace i na vzdělávání.
    Čínské úřady o víkendu oznámily, že vzdělávací společnosti budou muset být pouze neziskové. Po nedávném zpřísňování regulací u čínských technologických firem to přirozeně vyvolalo obavu u investorů, kteří se houfně začali zbavovat akcií ze “země draka“. Tamní akciový index CSI 300 v tomto týdnu klesl až na osmiměsíční dno. Řada firem odepsala i přes 50 % své hodnoty. Investorům tak bylo rázným způsobem připomenuto, že při investicích v Číně musejí kromě standardních rizik počítat i s nevyzpytatelností komunistické strany a regulacemi. To může vést k tomu, že zahraniční investoři budou u těchto aktiv požadovat výraznější diskont, nebo sníží expozici.
  • ČNB bude intervenovat korunu dál, rezerv má dost
    Česká národní banka podle očekávání začala intervenovat českou korunu. Ta poslední dny výrazně oslabila proti hlavním světovým měnám, především vůči americkému dolaru a euru. Hlavní důvod je válečný konflikt na Ukrajině, kdy zahraniční investoři prodávají menší měny v oblasti Emerging markets regionu, kam patří i Česká republika. Nakupují hlavní světové rezervní měny, především právě dolary a eura.
  • ČNB bude letos naposledy rozhodovat o zvýšení sazeb
    Celý uplynulý rok byl pro korunu z mnoha pohledů náročný. První polovinu roku se koruně dařilo držet pod hranicí EUR/CZK 25,6, i přesto neposílila na trhem prognózované hodnoty. Jejím hlavním nepřítelem se staly geopolitické rozbroje z mnoha stran. Nejistota ohledně Brexitu, spor Itálie s EU o italský návrh státního rozpočtu či obchodní války mezi USA a Čínou, to vše mělo negativní dopad na vývoj koruny a to i navzdory kvapnému zvyšování sazeb Českou národní bankou, kterého jsme se v letošním roce dočkali prozatím šestkrát.
  • ČNB bude muset zvedat sazby dál, budeme žít s dvoucifernou inflací
    ČNB zvedla sazby půl procentního bodu. Reaguje na další růst inflace, který je vyvolán zejména válkou na Ukrajině. Růst sazeb bude mít dopad jak na úvěry, tak na spořicí produkty. Průměrná sazba hypotečních úvěrů se dá očekávat v krátkém horizontu okolo pěti procent. Úročení spořících účtu a depozit bude atakovat čtyři procenta.
  • ČNB bude v květnu opatrnější
    Po sérii posledních komentářů z ČNB měníme náš výhled na další pohyb úrokových sazeb v Česku. Očekáváme mírnější růst úrokových sazeb v květnu, a to o 50bps s tím, že si ČNB ponechá ještě prostor pro jemné doladění měnové politiky v červnu (maximálně +25bps). Hlavním důvodem je změna nálady v jestřábím táboře v posledních dvou týdnech.
  • ČNB by dnes mohla zvýšit sazby. Na koruně se bude rozhodovat o hranici 26 korun za euro
    Pro samou Británii a Bank of England bych dnes málem zapomněl na naši domovinu. Dnes nás čeká také zasedání České národní banky a obchodníci na koruně by si na něj rozhodně měli dát velký pozor. Česká inflace už se delší dobu drží nad dvěma procenty, nezaměstnanost je rekordně nízká, platy začínají konečně růst, ekonomice se daří a minimálně v Praze se v poslední době až nebezpečně rychle zvyšují ceny nemovitostí. Růst sazeb je tedy na spadnutí a možná se jej dočkáme už na dnešním zasedání. Trh si ale jejich zvýšením zatím jistý není a šance na jejich růst jsou téměř 50:50. V průzkumu analytiků agentury bloomberg se 12 z 22 analytiků vyslovilo pro zvýšení sazeb a zbylých 10 počítá s jejich ponecháním beze změny.
  • ČNB by mohla příští týden snížit úrokové sazby
    Dle agentury Reuters 15 z 21 dotázaných analytiků předpokládá, že Česká národní banka...
  • ČNB by zatím o snižování úrokových sazeb uvažovat neměla
    V úterý byla zveřejněna česká inflace za září. Dezinflační trend klesající míry inflace z posledního období v září pokračoval, když meziroční míra inflace poklesla ze srpnových 8,5 % na 6,9 % v září. Zářijové číslo přitom bylo oproti konsenzu trhu výrazně příznivější, když analytici v průměru očekávali zářijovou inflaci na 7,5 %. Česká národní banka a většina trhu v tuto chvíli očekává, že česká inflace v průběhu prvního pololetí příštího roku poklesne až poblíž dvouprocentního cíle ČNB. Já však tak pozitivní nejsem a domnívám se, že spotřebitelské ceny v prvním pololetí 2024 ještě porostou nadprůměrným meziročním tempem kolem 4 %.
  • ČNB cíleně oslabuje českou korunu
    Vývoj měnového kurzu české koruny je v posledních dnech silně ovlivněn zásahy ČNB. Poté co CZK začát...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding