Sobota 23. listopadu 2024 09:01
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
CapXmaster

ČNB a FED: v plánu je zvýšení úrokových sazeb - tržní analýza 26.9.2018

26.09.2018 13:10  Autor: Admiral Markets  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Při pohledu na měnové páry s americkým dolarem můžeme pozorovat, že je volatilita za posledních 24 hodin nízká. Jako kdyby trhy vyčkávaly na FED a zvýšení úrokových sazeb v USA. Pojďme se podívat na nejdůležitější události dnešního dne a vývoj na finančních trzích.

FED – rozhodnutí o úrokových sazbách

Dnes ve 20:00 rozhodne americká centrální banka (FED) o úrokových sazbách. Díky vývoji ekonomiky ve Spojených Státech se očekává zvýšení úrokové sazby ze současných 2 % na 2,25 %. HDP v USA roste, za 2. čtvrtletí o 4,2 %. Inflace mírně poklesla z 2,9 % na 2,7 %.

Vývoj HDP v USA:

HDP USA

ČNB zvýší úrokové sazby

Dnes ve 13:00 se očekává, že dle předchozích komentářů rada ČNB zvýší úrokové sazby o 0,25 % bodu na 1,5 %. České ekonomice se daří, rosteme a inflace je nad dvěma procenty. Zajímavá bude také tisková konference, která startuje ve 14:15, kde se dozvíme více ohledně možných budoucích kroků ČNB v rámci monetární politiky. Přenos můžete sledovat na stránkách ČNB. Koruna dlouhodobě posiluje jak vůči dolaru, tak euru, kde jsme mohli vidět na měnovém páru EURCZK minulý týden mírnou korekci z 25,4 na 25,6.

Míra inflace v ČR:

Analýza zlata

Zlato je dlouhodobě v downtrendu. Před měsícem sice prorazilo trendovou čáru na denním grafu, ale od té doby jde do strany a osciluje kolem hladiny 1200 USD/oz. Z technického pohledu nejsou vidět žádné náznaky, že by chtělo jít výše. Příležitost se tak otevírá dlouhodobým investorům, kteří zlato ještě nemají ve svém portfoliu a chtějí nakupovat. Aktuální cena jak zlata tak stříbra je pro dlouhodobé držení příznivá.

Akcie BMW se propadly o 6 %

Především díky výhledu na letošní fiskální rok, a to kvůli zpřísnění pravidel pro testování emisí a silné cenové konkurenci v rámci celosvětových obchodních sporů. Vyšší náklady jsou spojeny s novým opatřením WLTP (world harmonized light vehicles test procedure), které je platné od září.

Analytický team Admiral Markets

Upozornění na rizika: Obchodování s finančními instrumenty, které Admiral Markets nabízí, s sebou nese vysokou míru rizika a díky své složité povaze není vhodné pro všechny investory. Před jakýmkoliv investičním rozhodnutím byste měli vyhledat radu nezávislého finančního poradce, abyste se ujistili, že chápete všechna rizika. Tento materiál neobsahuje investiční doporučení, investiční pobídku, nabídku nebo žádost o transakce s finančními nástroji a neměl by být tak vykládán. Vezměte prosím na vědomí, že v případě, kdy analýza odkazuje na minulou výkonnost, se tato výkonnost může v čase změnit. Nezaručujeme přesnost a úplnost informací a jakákoliv osoba, která jedná dle těchto informací, tak činí zcela na vlastní riziko. Více si přečtěte na admiralmarkets.cz

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Členové ECB jsou dál v rozporu
    Euro zakončilo týden poblíž minim z poloviny listopadu. Nemohu říct, že jsme svědky výrazného poklesu eura, ale můžeme si všimnout několika důležitých bodů. Za prvé, obchodníco nedokázali prorazit úroveň 1,0786, která odpovídá Fibonacciho hladině 76,4 %. Za druhé, tvorba sestupné vlny 3 neboli C pokračuje. Za třetí, zpravodajské pozadí hrálo jak "pro" dolar, tak "proti" němu. Navzdory vcelku všímavé reakci trhu na ekonomické zprávy z tohoto týdne se trh stále soustředí na téma úrokových sazeb. Mnoho členů Rady guvernérů Evropské centrální banky navíc zastává na toto téma opačné názory.
  • Členové Evropské unie nacházejí navzdory zásadním rozdílům shodu
    Další kolo ochranných celních tarifů a ničivé rétoriky způsobilo, že se svět nepříjemně přiblížil obchodní válce. Přes mezní riziko současná eskalace a nedostatek vstřícnosti naznačují, že pravděpodobnost obchodního konfliktu mezi Čínou a USA se významně zvýšila. Minulý týden se Trump zaměřil především na čínské investice do amerických technologií a vývozu. Vyjádření Bílého domu z tohoto týdne pravděpodobně nebude jednoduché. Přes mnohostranné neshody mezi svými členy EU potvrzuje svou jednotu, pokud jde o důležitá rozhodnutí. Nedávné zasedání v Bruselu týkající se řešení migrace je dobrým příkladem. Nedělní volby v Mexiku Mexické zůstávají i nadále klíčovým tématem víkendu.
  • Členové Fedu očekávají další zvýšení úrokových sazeb
    Představitelé Fedu souhlasně prohlašují, že úrokové sazby by se měly dál zvyšovat. Podle nástroje CME FedWatch je 85,7% šance, že centrální banka zvýší v květnu sazby o čtvrt procentního bodu, a 25,4% šance, že je v červnu zvýší znovu. Ve výsledku to znamená finální sazbu 5,0–5,25 %.
  • Členové FOMC jsou nejednotní ohledně dalšího směřování úrokových sazeb. Brexit bez dohody je čím dal více pravděpodobnější
    V pondělí německý ministr financí Olaf Scholze oznámil, že v případě potřeby je odhodlaný vynaložit stimulační balíček o velikosti 50 miliard EUR. Bundesbanka informovala, že má obavy o německou ekonomiku, aby nespadla do recese. Podle banky ekonomika roste ve třetím čtvrtletí utlumeným tempem. Prezident bostonského Fedu Eric Rosengren chce být opatrný při snižování sazeb, aby nedošlo k jejich přílišnému snížení, když se současná ekonomika nepotýká s jasnými problémy.
  • Členové OPEC zvažují vyjmout Rusko z dohody o produkci
    Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v úterý setkal se saúdským protějškem princem Faisalem bin Farhanem Al Saudem. Oba muži si pochvalovali "úroveň spolupráce ve formátu OPEC+", uvedlo ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.
  • Členové Rady guvernérů ECB jsou nadále jestřábí
    Pondělí začalo zveřejněním PMI v Evropě, Americe a Británii. PMI ve zpracovatelském sektoru vykázaly negativní dynamiku, což zklamalo jak kupující, tak prodávající obou nástrojů. Kromě těchto zpráv zazněl další projev člena Rady guvernérů Evropské centrální banky. Šéf německé centrální banky Joachim Nagel uvedl, že signály z měnové politiky ukazují na její další zpřísňování. Zmínil také, že ECB má před sebou dlouhou cestu k dosažení cenové stability.
  • Členovia Fedu sa snažia nehýbať trhmi
    Na dnešný deň neboli naplánované žiadne väčšie zverejnenia ekonomických údajov. Boli však dnes zverejnené rozhovory s 3 členmi Fedu a vzhľadom na to, ako nedávne poznámky Bullarda ovplyvnili trhy, boli tieto prejavy pozorne sledované. Členovia Federálneho rezervného systému boli napriek tomu vo svojich vyjadreniach oveľa opatrnejší.
  • Člen rady Dědek zdůraznil potřebu zpomalení normalizace
    Absence důležitých makroekonomických dat a událostí na regionálních i světových trzích stojí za dnešním malým zájmem o místní měny. Na trhu s českou měnou byla aktivita velmi malá a koruna se v druhé polovině dne obchoduje na 25,86 CZK/EUR, tedy o 3 haléře slabší, než ráno začala. Koruně nepomohl ani včera zveřejněný rozhovor s členem bankovní rady Oldřichem Dědkem, který zdůraznil, že ČNB by s normalizací měnové politiky neměla tak spěchat. ČNB by měla vzít v potaz globální rizika, která nemá plně zohledněna ve své prognóze. Dědek byl ale jediným členem rady, který na posledním zasedání v září nehlasoval pro zvyšování sazeb. Je ale velice pravděpodobné, a počítá s tím i trh, že další zvýšení úrokových sazeb se uskuteční už na dalším zasedání v listopadu.
  • Človek z eurozóny by už nemal stáť na čele MMF
    Ako je známe, Grécko sa rozhodlo zabaliť všetky splátky úveru MMF splatné v júni do jednej splátky koncom mesiaca. Aj ...
  • ČNB
    ČNB ponechal úrokovú sadzbu na úrovni 0,75% bez zmeny podľa trhových predpokladov......
  • ČNB a koruna: proč podle Fraita není třeba vyšších sazeb
    Viceguvernér Jan Frait včera v článku pro hospodářské noviny s Jakubem Matějů vysvětloval, proč už další zvyšování úrokových sazeb při boji s inflací podle jeho názoru příliš nepomůže. Hlavní argumentační linií je analýza transmisních kanálů měnové politiky - podle viceguvernéra ve zkratce úrokový a úvěrový kanál již fungují (a další zpřísnění není třeba) a dopady dalšího zvyšování sazeb na měnový kurz je nejisté.
  • ČNB a nemovitosti: sebenaplňující se proroctví
    ČNB minulý týden projednala novou Zprávu o rizicích pro finanční stabilitu, v níž hodnotí zdraví českého finančního sektoru. A zdá se, že si ČNB připravuje půdu k dalšímu zpřísnění podmínek poskytování hypotečních úvěrů. Z čeho tak soudím?
  • ČNB: Ať je koruna klidně slabší
    ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, co dvě zasedání po sobě sazby nebyly stejné. To vše se už ví dobré dva týdny. Co se však ví jen od minulého pátku, kdy ČNB zveřejnila zápis ze srpnového zasedání, je to, že se Bankovní rada nehodlá jen tak zastavit. A že jí slabá kačka moc nevadí. Ale popořádku.
  • ČNB avizuje, že opět sníží sazby
    Bankovní rada České národní banky bude mít ve čtvrtek další jednání, na kterém zřejmě podle analytiků zase sníží úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Mnoho ekonomů se domnívá, že to už nebude příliš účinné v rámci boje s ekonomickými dopady šíření koronaviru a povede to k dalšímu oslabení koruny.
  • ČNB bez překvapení, sazby se nemění
    Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky šok nepřineslo, když rada rozhodla o zachování všech tří úrokových sazeb na stávající úrovni. Repo sazba tak zůstává na hodnotě 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 a lombardní sazba na 1 %. Více informací o tom, co bankovní radu k aktuálnímu rozhodnutí vedlo, se dozvíme na tiskové konferenci za účasti guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, jejíž začátek je plánován na 15:45.
  • ČNB, BoE a RBA nepřekvapily trhy a ponechaly sazby beze změny. Michael Bloomberg nejspíše bude kandidovat na prezidenta
    Novozélandská vláda v pondělí informovala, že souhlasí s aktualizací obchodní dohody s Čínou, prostřednictvím které by měl být vývoz novozélandských výrobků do Číny levnější a snadnější. Podle prezidenta dallaského Fedu Roberta Kaplana je spotřeba ve Spojených státech silná a monetární politika Fedu se nachází tam, kde by měla být. Íránský ministr ropného průmyslu očekává, že se OPEC v blízké době dohodne na výraznějším snížení těžby černého zlata.
  • ČNB bojuje s dopady růstu cen stavebnin, ojetin či jídel v restauracích - letos podruhé zvyšuje základní sazbu. Bojí se více inflace než delta mutace covidu
    Česká národní banka dnes podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu, a to z 0,5 na 0,75 procenta. Jedná se o druhé letošní zvýšení sazby a také druhé, jež lze považovat za součást post-pandemického návratu měnové politiky do normálu.
  • ČNB bojuje s inflací, ECB by měla také. Přestane Rusko dodávat plyn?
    Na hlavních trzích dnes převažuje negativní vývoj při velké nejistotě o cenách energií i rizicích pro růst. Hůř je na tom Evropa, kam většina rizik míří. Zdejší akciové indexy výrazně padají na rozdíl od mírně klesajících amerických.
  • ČNB bude dál zvyšovat sazby a koruně tím pomáhá k novým ziskům
    Guvernér Rusnok pomohl upevnit očekávání dalšího zvyšování domácích sazeb. Z jeho komentáře vyplývá, že utažení politiky na konci září podporuje a do konce roku vidí prostor pro ještě jedno zvýšení sazeb. Krom toho šéf ČNB zopakoval, že předpokládá odeznění tlaku na oslabování koruny. Obě věci hrají domácí měně do karet během dnešního obchodování - ráno sledujeme její posílení na 25,55 za euro. Krom toho je zde příznivý sentiment na hlavních trzích, který ale nehraje příliš velkou roli, jak naznačují prakticky stagnující zlotý s forintem.
  • ČNB bude i nadále pokračovat ve zvyšování sazeb. Čína zavádí regulace i na vzdělávání.
    Čínské úřady o víkendu oznámily, že vzdělávací společnosti budou muset být pouze neziskové. Po nedávném zpřísňování regulací u čínských technologických firem to přirozeně vyvolalo obavu u investorů, kteří se houfně začali zbavovat akcií ze “země draka“. Tamní akciový index CSI 300 v tomto týdnu klesl až na osmiměsíční dno. Řada firem odepsala i přes 50 % své hodnoty. Investorům tak bylo rázným způsobem připomenuto, že při investicích v Číně musejí kromě standardních rizik počítat i s nevyzpytatelností komunistické strany a regulacemi. To může vést k tomu, že zahraniční investoři budou u těchto aktiv požadovat výraznější diskont, nebo sníží expozici.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024