Sobota 21. prosince 2024 19:09
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Ranní okénko - Maloobchod podpoří srovnávací základna z loňska

13.01.2022 10:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


24,29

USD/CZK

21,21

EUR/USD

 

1,146

USD/PLN

3,951

Ropa Brent

USD/barel

84,33

Zlato

USD/unce

1826

Aktualizováno

8:59

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prosincová inflace skončila v ČR i USA v souladu s očekáváními. V Česku zrychlila z 6,0 % na 6,6 %, nadále tlumena odpuštěním daní na energie, a v USA poskočila z 6,8 % na 7,0 %. Dnes nás čeká další údaj z české ekonomiky – maloobchodní tržby a běžný účet platební bilance. Globální ekonomický kalendář nenabízí klíčová data, vyjdou pouze ceny amerických výrobců.

Maloobchodní tržby v listopadu pravděpodobně navýšily meziroční tempo, nicméně to je dáno především nízkou srovnávací základnou, kdy loni v listopadu tržby poklesly o 8,3 % včetně prodejů aut a o 6,4 % vyjma aut. Celkově ale pro listopad očekáváme spíše útlum dynamiky maloobchodu. Důvodem je zhoršující se spotřebitelská důvěra, která odráží rostoucí ceny, a očekávání dalšího zdražování. Zátěží pro domácnosti jsou pak především ceny energií. Dalším faktorem za poklesem důvěry je nejistota ohledně vývoje pandemie. Na druhé straně ukazují registrace osobních aut na zvýšení tržeb. Jednalo by se tak o zlepšení situace v segmentu, jež maloobchod v posledních měsících tlumil. Tržby rovněž podporuje příznivý vývoj na trhu práce a pokračující tlak na růst mezd. Meziměsíčně tak podle nás sezónně očištěné maloobchodní tržby patrně poklesly, nicméně nízká srovnávací základna způsobí, že v meziročním vyjádření navýší své tempo. Včetně aut počítáme s růstem reálně o 4,8 % a vyjma aut o 8,3 %. Trh je optimističtější a očekává růst o 6,4 %, respektive o 11,8 %. Výhledově bude maloobchod popohánět pokračující příznivý vývoj na trhu práce, jako riziko vnímáme zvyšující se ceny energií, které snižují kupní sílu domácností.

Saldo běžného účtu platební bilance se i v listopadu měl dle odhadů držet v záporu okolo 9 mld. Kč. Nicméně přehoupnutí obchodní bilance do kladných hodnot znamená, že by se mohlo dostavit překvapení.

Ceny amerických výrobců měly v prosinci růst již umírněnějším tempem 0,4 % po předchozím 0,8 %. To by v meziročním srovnání znamenalo zvýšení z 9,6 % na 9,8 %. 

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inflace v Česku na konci roku dosáhla na 6,6 %. Nicméně tlumící efektem je odpuštění daní na energie, bez něhož by míra inflace byla přibližně o více než jeden procentní bod vyšší. Dle očekávání byl nárůst cen plošný stejně jako v předchozích statistikách. Jádrová inflace se zvýšila z 7,8 % na 8,6 % a ukazuje na pokračující silnou poptávku navzdory výše zmíněnému vývoji maloobchodu. Pro ČNB se tak jedná o signál, že je potřeba pokračovat v nadstandardním zvyšování sazeb. Na příštím zasedání v únoru tak nelze vyloučit zvýšení o 75bp, a tedy repo sazbu na 4,5%. Inflace zakončila rok výrazně nad tolerančním pásmem ČNB a bohužel její strmě rostoucí trajektorie ještě nedosáhla vrcholu. Razantnější zvýšení se očekává hned v lednu, kdy by inflace podle našeho dosavadního odhadu měla dosáhnout na úroveň poblíž 8,5 %. Důvodem bude zrušení dočasného odpuštění daní na energie, navýšení regulovaných cen a příchod nových ceníků zboží a služeb.

Americká inflace poskočila o 0,2 procentního bodu na 7 %. Za růstem stály ojeté automobily, potraviny či oblečení. Zchlazení poptávky či zlepšení na straně nabídky tak statistika americké inflace neindikuje. Navíc vyšší ceny energií budou vyvíjet tlak na ceny v oddíle bydlení, což bude zase vyvíjet tlak na Fed, aby utahoval měnové podmínky. Finanční trh již částečně sází na první zvýšení úrokové sazby na březnovém zasedání.
Koruna na předpokládaný výsledek inflace nereagovala. K posílení se odhodlala až v pozdějších odpoledních hodinách k úrovni EUR/CZK 24,32. Dolar reagoval na tamní zveřejnění inflace oslabením vůči euru na 1,1400.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Maloobchodní tržby včetně aut (listopad, r/r %)

4,8

6,4

0,3

 

 

 

 

9:00

ČR

Maloobchodní tržby bez aut (listopad, r/r %)

8,3

11,8

5,6

 

 

 

 

10:00

ČR

Běžný účet platební bilance (listopad,mld. Kč.

 

-9,0

-3,7

 

 

 

 

14:30

USA

PPI (prosinec, r/r %)

 

9,8

9,6

 

 

 

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČT: ČR maloobchodní tržby, běžný účet platební bilance, USA ceny výrobců (PPI)
PÁ: SRN zveřejnění výsledku HDP za 2021, EUR zahraniční obchod, USA maloobchodní tržby, průmyslová výroba, University of Michigan index                                                                                                                                                                               

Autor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Lenka Kalivodová, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Konec listopadu přinese odvětvový pohled na růst HDP v ČR a v USA
    V tomto týdnu budeme sledovat, jak se vybarví růst HDP ve třetím kvartále v ČR i v USA pohledem jednotlivých odvětví. Zajímavý bude také zápis z posledního zasedání Fedu či průzkumy důvěry v německou ekonomiku.
  • Ranní okénko - Konec týdne přinese informaci o nezaměstnanosti v Česku
    V závěru týdne dorazí z tuzemské ekonomiky výsledek nezaměstnanosti od MPSV, ve zbytku světa bude pátek již spíše poklidný. Již ráno vyšel v Německu finální výsledek srpnové inflace, který potvrdil první odhad, a tedy růst cenové hladiny meziměsíčně o 0,4 %, meziročně o 6,4 %.
  • Ranní okénko - Konec týdne přinesl smíšený obrázek z USA
    Ekonomický kalendář pro tento týden je protkaný především měkčími daty v podobě předstihových ukazatelů naznačujících budoucí vývoj. Ze sousedního Německa dorazí průzkum od agentury ZEW mezi profesionály na finančním trhu, z eurozóny přijde index spotřebitelské důvěry a z USA například Empire index, sledující průmyslovou aktivitu ve státě New York. Do toho se naplno ve Spojených státech rozjíždí výsledková sezóna, kdy tento týden reportují některé velké firmy jako je Netflix, Tesla nebo AT&T.
  • Ranní okénko - Koruna pokračovala v oslabování, PMI dopadlo lépe
    Dnes dorazí z eurozóny data o cenách výrobců a nezaměstnanosti. V obou případech ale půjde o čísla ještě za březen, kdy výsledky z řady členských států už jsou zveřejněné. Z Německa pak dorazí nezaměstnanost o měsíc aktuálnější, číselně by ale vůči březnu ke změně dojít nemělo. Včera zveřejněný český PMI pro zpracovatelský sektor klesal pomalejším tempem než jsme očekávali, výrobní sektor i tak svírají zvyšující se náklady na výrobu a zhoršující se situace v poptávce. Koruna včera dále oslabovala a v průběhu dne atakovala hranici 24,70 EUR/CZK.
  • Ranní okénko - Koruna pokračuje v oslabování, ruské akcie se nebudou obchodovat ani dnes
    Vzhledem k aktuální situaci se nabízí začít krátkým finančním shrnutím ve vztahu k válce na Ukrajině. Rubl během včerejšího dne a dnešního rána odmazal část ztrát a aktuálně se vrátil k úrovni 92 rublů za dolar. Během pondělka se podíval až ke 117. Ruský akciový trh včera neotevřel vůbec a před pár hodinami centrální banka uvedla, že ani dnes se k tomu nechystá. Indicii, jak to asi bude vypadat, nabízí některé burzovně obchodovatelné fondy zaměřené na ruský trh, které během včerejšího dne odepsaly v rozmezí 25-30 %. Koruna pokračovala v oslabování vůči euru, dnes ráno ale ztrátu koriguje a aktuální kurz se pohybuje okolo 25,05 EUR/CZK.
  • Ranní okénko - Křehké zlepšení situace na finančním trhu
    Výnosy amerických i německých vládních dluhopisů i ve druhé polovině týdne pokračovaly převážně v sestupném trendu na pozadí nadále zvýšené opatrnosti investorů vůči riziku. Největší vlnu nejistoty už ale má finanční trh za sebou, co dokumentuje například obnovení toku kapitálu do rozvíjejících se trhů, kdy například MSCI index (Emerging Markets) od začátku tohoto týdne rostl, i přesto je aktuálně 7 % pod vrcholem z konce ledna. Prospívá mu zklidnění situace ohledně SVB (a spol) a také swap kontrakty ukazující nižší sazby v USA koncem roku navzdory vyjádření šéfa Fedu Powella tuto středu, že centrální banka snižování sazeb neplánuje.
  • Ranní okénko - Lednová inflace v ČR - bude začínat trojkou nebo dokonce dvojkou?
    O dnešní hlavní ekonomické událostí nemůže být sporu. Za pár minut Český statistický úřad ukáže výsledek lednové inflace. Po dvou letech velmi vysoké inflace je zřejmé, že éra skokového zdražování je konečně za námi, nicméně otázkou zůstává, kam až se inflaci podařilo stlačit. Velmi napoví právě lednová inflace, která ovšem skýtá mnohá tajemství, což se odráží i na odhadech analytiků. Medián trhu odhaduje meziroční inflaci ve výši 2,9 %, zatímco nejoptimističtější prognóza predikuje inflaci ve výši 2,1 % a na druhé straně naše predikce je výrazně pesimističtější, kdy očekáváme také pokles ale pouze na 3,8 %.
  • Ranní okénko - Maďarská centrální banka by si tentokrát měla vybrat pauzu
    Nejzajímavější událostí dnešního dne je zasedání Maďarské národní banky (MNB). Ta na svém posledním zasedání v souladu s očekáváními snížila sazby o 25bb. Základní úroková sazba tak aktuálně činí 6,50 % a na této úrovni jsme se domnívali, že i celý letošní rok zakončí. Ale okolnosti se změnily, kdy pro dnešní zasedání očekáváme stabilitu sazeb, do konce roku by však mohlo dojít ještě k jednomu snížení.
  • Ranní okénko - Maďarští centrální bankéři jako první otevírají možnost snižování sazeb
    Dnešek již odstartovalo Německo březnovou statistikou cen ve výrobě. Stejně jako v Česku se dostavil větší než očekávaný pokles, kdy se ceny meziměsíčně snížily o 2,6 %. Meziročně jsou tak vyšší už jen o 7,5 %, což i díky vyšší srovnávací základně představuje výrazný pokles z únorových necelých 16 %. Na německá data naváže v eurozóně spotřebitelská důvěra a zápisky z posledního zasedání ECB.
  • Ranní okénko - Mají američtí spotřebitelé větší důvod k optimismu než ti v Evropě?
    Závěrečný den pracovního týdne otevřela již před pár minutami německá ekonomika, která pohledem zpřesněného odhadu HDP za třetí kvartál prokázala ještě nižší růst (0,1 % k/k), než implikoval původní odhad (0,2 %). Jedná se tak o další výsledek ze série pravidelně se střídajících čtvrtletních poklesů a růstů HDP, které Německo vykazuje již dva roky po sobě. V meziročním vyjádření pak aktuální výsledek po očištění o sezónní vlivy odpovídá dokonce poklesu o 0,3 % (vs původní odhad -0,2 %), což vystihuje slabou kondici sousedního hospodářství.
  • Ranní okénko - Maloobchod v USA roste, ale jak ještě dlouho?
    V USA dnes vyjdou data týkající se maloobchodu a průmyslové výroby. V důsledku slevových nabídek by prodej aut měl maloobchodní tržby táhnout nahoru a ty by tak měly vykázat ve srovnání s květnem nárůst o 0,5 %. Nicméně ve druhé polovině roku se dá očekávat zpomalení v tomto segmentu. To průmyslová výroba by měla už v červnu stagnovat a ani její výhled do budoucna není příliš optimistický. V obou těchto ukazatelích by mělo dojít ke zhoršení, jelikož Fed na svém dalším zasedání po „pauze“ pravděpodobně opět zvýší základní úrokovou sazbu, což by se mělo projevit v nižší spotřebě domácností a v nižším množství firemních objednávek. Mělo by se ovšem jednat o poslední navýšení ze strany Fedu v tomto roce, protože zatím někde daleko za obzorem se začíná objevovat hrozba ekonomické recese, tudíž se nejspíše začne diskutovat o možném začátku postupného snižování základní úrokové míry.
  • Ranní okénko - Maloobchod vyhlíží lepší zítřky
    Dneškem odstartuje vlna nejnovějších informací o inflaci, a to konkrétně v Německu. V tomto případě se očekává, že proces poklesu inflace bude pozastaven. Meziroční inflace v květnu byla ve výši 6,1 %, zatímco červnová inflace je odhadována na 6,4 %. Meziměsíčně jsme byli svědky dokonce deflace (-0,1 %), ale v červnu by mělo dojít k opětovnému nárůstu cenové hladiny, a to o 0,3 % z důvodu ukončení státních regulací cen např. jízdného. Německa se bude také týkat průzkum ZEW hodnotící aktuální ekonomickou situaci a budoucí očekávání. Trh očekává v obou těchto aspektech další zhoršení vnímání ekonomiky Německa. Výsledky průzkumu ZEW ohledně budoucích očekávání budou také uveřejněny za celou eurozónu.
  • Ranní okénko - Měkké přistání Fedu může bolet
    Dnes dorazí z Česka ceny výrobců za květen, z USA pak série dat týkající se nemovitostního trhu. Především se ale dále rozleží dojmy ze včerejšího zasedání Fedu, i narychlo svolané schůzky ECB. Fed zvýšil sazby o 75 bodů, představil zároveň cestu do restriktivního teritoria s finální sazbou těsně pod 4 %. ECB dohnala resty a oznámila to, co se od ní čekalo již před týdnem. V boji s možnou fragmentací na evropských dluhopisových trzích využije reinvestice prostředků plynoucích z pandemického balíčku nákupu aktiv. Zároveň se pokusí vymyslet nový nástroj pro „pomoc“ hluboce zadluženým státům. Průmysl v eurozóně skončil podle očekávání meziměsíčně těsně nad nulou, na americký maloobchod naopak dopadly vysoké ceny a ten si tak připsal nečekaný meziměsíční pokles.
  • Ranní okénko - Měsíční čísla z práce jako nápověda k hiku
    Dnes ráno vychází údaj o českých maloobchodních tržbách, které by se nadále měly nacházet v meziročním poklesu. Ten se ale postupně smrskává, nejen v důsledku srovnávací základny ale i začátku meziměsíčního přírůstku od května. Tento trend by přitom měl pokračovat, kdy se postupně klesající meziroční míra inflace bude dostávat pod úroveň nominálního růstu mezd a životní úroveň českých domácností by v druhé polovině roku po delší pauze měla opět opatrně začít růst.
  • Ranní okénko - Měsíční data zkompletují pohled na předchozí kvartál
    V nastávajícím týdnu budeme vyhlížet reakce vlád evropských zemí na další vlnu koronaviru. Česká vláda prodloužila trvání nouzového stavu do 20. listopadu. K uzavírkám přistoupilo také Německo, Francie a Spojené Království. Sada měsíčních tuzemských dat z průmyslu, maloobchodu a zahraničního obchodu ucelí pohled na předchozí kvartál. ČNB rozhodne o úrokových sazbách a v USA se dozvíme jméno vítěze prezidentských voleb.
  • Ranní okénko - Měsíční data z Německa vytvářejí prostor pro mírný optimismus
    Navzdory pomalejšímu předvánočnímu tempu dnes o ekonomická data úplná nouze není. Před pár minutami již vyšla statistika cen německých výrobců, kde došlo k výraznějšímu meziměsíčnímu poklesu než trh očekával. Ceny v listopadu proti říjnu poklesly o 3,9 % (oček. -1,7 %), meziročně rostly o 28,2 %. Z pohledu spotřebitelské inflace jde o pozitivní signál, kdy by mělo docházet k zvolňovaná nákladové inflace.
  • Ranní okénko - Meziměsíční inflace ukazuje, že boj ještě není u konce
    Během dnešního dne přijdou zajímavější údaje pouze z USA. Nejprve to bude vývoj cen výrobců, kde po červnové stagnaci cen v meziročním i meziměsíčním srovnání dojde k mírnému nárůstu. Meziměsíčně se očekává růst o 0,2 % a meziročně o 0,7 %, což naznačuje další tlumení cenových tlaků na straně nabídky. Co se týká poptávky, tak ta bude vyjádřena pomocí indexu University of Michigan, kterým se měří nálada spotřebitelů a očekává se, že předběžný srpnový výsledek se nebude nijak zásadně lišit od červencového údaje. Nálada by tak měla zůstat optimistická včetně inflačních očekávání v krátkodobém (za 1 rok inflace 3,5 %) i dlouhodobém horizontu (za 5-10 let inflace 3,0 %).
  • Ranní okénko - Meziroční inflace v Německu poklesla
    Dnes ekonomický kalendář otevřel výsledek německé inflace, který byl na dnešní ráno odložen v minulém týdnu kvůli technickým problémům. Měřeno metodikou Eurostatu došlo k snížení meziroční míry z prosincových 9,6 % na 9,2 %, trh naopak očekával zrychlení na rovných 10 %. Reakce na trhu ovšem byla jen relativně mírná a výnos dvouletého dluhopisu zůstal takřka stejný v okolí 2,7 %. To je zhruba o 20bb výše než po týden vzdáleném zasedání ECB, k nárůstu ale došlo již po pátečních výsledcích z amerického trhu práce, kdy růst výnosů se přelil i na evropský trh.
  • Ranní okénko - Meziroční inflaci v eurozóně čeká skokový pokles
    Dnes dorazí data o březnové inflaci z některých států eurozóny a nabídnou tak vodítko k zítřejšímu celkovému výsledku. Patrně nejsledovanější bude v odpoledních hodinách výsledek z Německa, již před několika málo minutami ale dorazil i pro většinou rozhodující výsledek ze Španělska. Meziroční míra inflace zde poklesla z únorových 6,0 % na 3,3 % (trh očekával 3,9 %). Meziměsíčně tempo kleslo z 0,9 % na 0,4 % (oček. 0,7 %). To tak dává naději na nižší výsledky i ve zbytku eurozóny, což trh již reflektoval mj. v poklesu výnosu na dvouletém německém bondu o více jak 10bb.
  • Ranní okénko - Míra nezaměstnanosti pravděpodobně mírně poskočila
    Týden zakončíme daty z tuzemské ekonomiky. Dorazí prosincový výsledek maloobchodních tržeb a lednová míra nezaměstnanosti. V odpoledních hodinách pak bude v USA zveřejněna měsíční statistika z tamního trhu práce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank