Ticker Tape by TradingView
Česko je bohatší než Itálie nebo Španělsko, Češi jsou spokojenější než Francouzi či Britové. Na uplynulých více než třicet let budování tržní ekonomiky si lze připít podobně jako na jubileum jeho klíčového hybatele
Už od konce 50. let bylo mnoha tuzemským ekonomům zřejmé, že centrální plánování je citelně méně efektivní než tržní ekonomika. Existovaly proto pokusy, jak prvky tržní ekonomiky alespoň zčásti začlenit do socialistického hospodářství. Zprvu však snahy narazily na ideologický odpor, jehož vyvrcholením byl vstup vojsk Varšavské smlouvy roku 1968. Opětovně tyto pokusy začaly ožívat v 70., ale zejména 80. letech. V druhé polovině 80. let už bylo naprosto zřetelné ohromné ekonomické a celospolečenské zaostávání socialistického tábora, takže v rámci přestavby se režim sám snažil začleňovat tržní prvky do neefektivní, nedostatkové socialistické ekonomiky. Svědčí o tom i proslulý projev předsedy KSČ Milouše Jakeše z července 1989, který pronesl v Červeném Hrádku. Jakeš lidovou mluvou poměrně dobře vystihl klíčový problém tehdejší ekonomiky a nutnost její zásadní reformy ve směru uvedení některých tržních principů.
Ekonomické podmínky se uvolňovaly po podstatnou část 80. let a zejména v jejich druhé polovině, a ještě výrazněji po roce 1987. Roli tehdy, v druhé polovině 80. století, také sehrála nastupující globalizace, ale i technologický posun, například snazší šíření západní kultury prostřednictvím satelitních přijímačů a západní filmové produkce prostřednictvím videopřehrávačů. Tyto dobové západní technologické vymoženosti ještě zřetelněji obnažily propastnost ekonomického zaostávání socialistického bloku. Režim na to reagoval uvolňováním ekonomických šroubů, které však bylo stále až příliš pozvolné, takže veřejnost nakonec v listopadu 1989 režim „sametově“ smetla a země nastoupila cestu ke standardní tržní ekonomice.
BYZNYSOVÍ VÍTĚZOVÉ A PORAŽENÍ
Z hlediska dalšího rozvoje české ekonomiky i průmyslu byly zcela mimořádné kroky provedené v první polovině 90. let, které nynější jubilant Václav Klaus ovlivňoval tak zásadně, že se stal jejich symbolem, jejich zosobněním. Tehdy byl milníkem prakticky každý rok. Ať už šlo o zhroucení trhu RVHP a nutnost přeorientovat se na trhy jiné, o související zapojení se do globalizujícího trhu a jeho hodnototvorných řetězců, o liberalizaci ekonomiky, uvolnění cen, malou i velkou privatizaci, restituce či o samotné rozdělení Československa. Dalším milníkem byl převod největších bank do rukou zahraničních vlastníků na přelomu tisíciletí, kterým se transformace de facto završila. Vstup do mezinárodních struktur jako OECD, NATO a zejména EU v roce 2004 přidal transformované české ekonomice na kredibilitě mezi mezinárodními investory. Hospodářský propad v roce 2009 dal transformované české ekonomice, zapojené již do globalizovaného trhu, pocítit dopady celosvětové finanční krize, vlastně poprvé tak Česko okusilo opravdovou „kapitalistickou“ krizi. Svým způsobem je milníkem i intervenční režim České národní banky z let 2013 až 2017, který urychlil eurizaci ekonomiky a přiblížil tak Česko přijetí eura jako nic jiného za celé období od vstupu do EU.
Byznysoví vítězové uplynulých třiceti let jsou zřejmí, stačí pohledět za žebříček nejbohatších Čechů. Drtivá většina z nich podstatnou část svého jmění vydělala právě díky transformaci české ekonomiky a obrovským, historicky bezpříkladným přesunům majetku, které byly její nedílnou součástí. Byznysových poražených bude pochopitelně mnohonásobně více. Funguje ovšem mentální klam, jemuž se říká „klam přeživších“. V médiích čteme o těch několika vítězích, Babišovi, Vítkovi, Bakalovi a pár dalších, zatímco tisíce a tisíce podnikatelů si na transformaci vylámaly zuby. Nepřežili. Někdy bohužel i doslova. Zejména však nepřežil jejich byznys, reputace, případně bezúhonnost. Vždyť třeba takového Viktora Koženého mohl v poměrně nepřehledném, rychle se měnícím a nepředvídatelném období rozpadu centrálního plánovaní nejen u nás, ale v celém východním bloku dělit od umístění v letošním žebříčku českého, možná i světového žebříčku nejbohatších třeba jeden jediný (chybný) podnikatelský krok. Hranice mezi úspěchem a zatracením může být v tak překotné době zatraceně tenká. Takže Kožený je zosobněním transformačního poraženého. Utrpěla jeho reputace a do značné míry i bezúhonnost, pročež žije odříznut od světa na Bahamách. Tisíce, ba desetitisíce dalších poražených s námi každý den jezdí do práce tramvají nebo vlakem. Na rozdíl od Koženého jsou bezejmenní. Jejich reputace neutrpěla, jen prostě nevyšel jejich obchodní záměr. Kdo ví, třeba jeden jediný chybný krok řady z nich rozhodl o tom, že dnes jezdí tramvají, místo aby nám nad hlavou kroužili soukromým tryskáčem.
NEJLEPŠÍCH TŘICET LET HISTORIE
Příjmová nerovnost se po roce 1989 zvýšila. Ale pouze v takové míře, že rozevření nůžek lze stále označit za přijatelnou daň za hospodářský růst. Svižně rostoucí ekonomika totiž vykazuje právě i tu dynamiku spočívající v rozevírání nůžek. To je však v Česku poměrně dobře tlumeno přerozdělováním. Po listopadu 1989 zkrátka vznikla do značné míry nová elita, nové jedno procento nejbohatších. Mnozí řadoví občané dnes mají pocit, že cosi ztratili, když vidí, jak pohádkově tito lidé zbohatli. Jenže jde opět do značné míry o klam přeživších. Nevidíme desetitisíce bezejmenných neúspěšných nebo jen méně úspěšných, prostě se o nich nepíše. U části lidí tak vzniká dojem, že oni jsou takřka osamocení mezi transformačními poraženými. Ale zpravidla je tomu hned dvakrát zásadně jinak. Zaprvé, nejsou poraženými. Polepšili si v posledních třiceti letech závratně. Jenom ne tak závratně jako Vítkové, Babišové či Bakalové. Takže i když se absolutně mají nesrovnatelně lépe než v roce 1989, relativně si vůči elitě společnosti, těm z žebříčků miliardářů, stojí hůře než vůči elitě dob socialismu, tedy tehdejším stranickým papalášům. Zadruhé, takto „poražených“ jsou zástupy, to osamocení jsou na špici spíše Vítkové, Babišové a Bakalové.
Bez nadsázky lze říci, že pro české země představuje uplynulých třicet let z hospodářského hlediska nejúspěšnější třicetiletku historie. Česká ekonomika je dnes mnohem svobodnější, výkonnější, environmentálně šetrnější, nesrovnatelně více zapojená do globálního trhu a více orientovaná na služby.
V indexu ekonomické svobody Fraserova institutu poskočila od roku 1990 ze 101. příčky ve světě ke 20. příčce. Ekonomická svoboda a nízká míra přerozdělování prokazatelně zintenzivňují například inovativní aktivitu, takže podněcují růst produktivity. Růst produktivity je přitom dlouhodobě jediným zdrojem celospolečenského bohatnutí. Podle globálního indexu inovací je Česko druhou nejinovativnější ekonomikou bývalého východního bloku, po Estonsku. Žádná jiná země bývalého východního bloku – ani citelně méně zadlužené Estonsko – nemá lepší souhrnné ratingové hodnocení než ČR, tj. souhrnné hodnocení agentur Moody’s, Standard & Poor’s a Fitch. Tyto představují tři světově nejvýznamnější ratingové společnosti.
Ratingové hodnocení jednotlivých zemí se odráží v životní úrovni domácností příslušných zemí, byť samozřejmě vztah je zprostředkovaný, nikterak těsný. Platí však, že rating v sobě zahrnuje i ekonomickou výkonnost dané země, která se zase do značné míry odvíjí od ekonomické výkonnosti jednotlivých domácností dané země. Pokud je celospolečenské bohatství určitě země (pře)rozdělováno mezi jednotlivé domácnosti s uspokojivou mírou rovnoměrnosti, bohatnutí země znamená růst životní úrovně naprosté většiny domácností. Česko i Slovensko patří k zemím, kde je celospolečenské bohatství distribuováno poměrně rovnoměrně, až rovnostářsky, takže uvedená podmínka je splněna. Není tedy zcela náhodné, že tak jak se od roku 2005 poněkud rozevřely nůžky v souhrnném ratingové hodnocení Česka a Slovenska, rozevřely se také nůžky v životní úrovni Čechů a Slováků, jak plyne z grafu níže. Ten je sestavený na základě dat společnosti Allianz a zachycuje vývoj čistého bohatství průměrného Čecha a průměrného Slováka.
Česká republika je podle dat Mezinárodního měnového fondu z roku 2020 poprvé ve své novodobé historii, počítané od roku 1993, bohatší než Itálie a Španělsko, jak zachycuje graf níže.
SPOKOJENĚJŠÍ NEŽ FRANCOUZI
Kupní síla průměrného Čecha vzrostla za třicet let o dvě třetiny. Čistý příjem průměrného obyvatele ČR včetně dětí a důchodců stoupl od roku 1989 o více než 600 procent z necelých 2000 korun na více než 15 tisíc korun v roce 2018.
V období let 1990 až 2016 poklesly emise skleníkových plynů o 34,4 procenta na 129,6 milionu tun ekvivalentu oxidu uhličitého. Mezi lety 2005 až 2016 pak emise poklesly o 11,8 procenta, tj. 17,4 milionu tun ekvivalentu oxidu uhličitého, takže největší porce práce na ozdravení životního prostředí byla učiněna v leckdy zatracovaných – byť neprávem – 90. letech. Například těžba stavebních surovin, klíčová součást těžebního průmyslu, se po roce 1989 dramaticky propadla, a to kvůli celkové změně základního charakteru a orientace celého československého, resp. českého hospodářství. Se zmíněným ukončením centrálního plánování a rozpadem trhu Rady vzájemné hospodářské pomoci se obecně utlumil důraz na těžbu a těžký průmysl, ale také například na výstavbu, a to jak rezidenční v podobě třeba panelákových sídlišť, tak výstavbu průmyslovou. Větší podíl na hrubé přidané hodnotě postupně získal sektor služeb a spíše lehčího průmyslu. Ruku v ruce s tím došlo k poklesu zájmu o stavební suroviny, jejichž těžba se tak utlumila. Roli hrálo zvýšení důrazu na environmentální stránku ekonomické aktivity a snaha omezit socialistické plundrování a drancování přírody a přírodních zdrojů. Od té doby se postupně stále silněji promítá v objemu těžby stavebních surovin vliv tržního ekonomického cyklu v oblasti výstavby, a to nejen výstavby v ČR, ale i té mezinárodní, neboť část stavebních surovin je vyvážena.
To vše však neznamená, že jsme nejvyspělejší ekonomiky dohnali. Zatím se k nim stále jen přibližujeme. Pomaleji, než mnozí očekávali. Němci nad námi ve mzdách vedou, a ještě dlouhá léta, ba desetiletí tomu tak bude. Na druhou stranu, podle letošní statistiky OSN jsou Češi celkově spokojenější než třeba Francouzi. Češi se umisťují na šestnáctém místě na světě, Francouzi jsou dvacátí. Češi jsou spokojenější také než Britové či třeba Belgičané. Ukazatel zohledňuje nejen vlastní ekonomický výkon a životní úroveň, ale i ukazatele typu naděje dožití nebo společenské vzájemnosti.
Pokud by kdokoli v listopadu 1989 řekl, že do třiceti let budou Češi celkově spokojenějším národem než Francouzi – nejen z ekonomického, ale i z celospolečenského hlediska –, považovalo by se to zřejmě obecně za úspěch, až skoro za sci-fi. Němce jsme sice ve mzdách nedohonili, ale Francouze jsme v celkové spokojenosti předhonili. Můžeme slavit. Ale přiměřeně.
Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank
Klíčová slova: Sektor služeb | Ekonomiky | NATO | Reputace | Emise skleníkových plynů | Růst | Ukazatel | Vývoj | EU | Španělsko | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | JDE | Hospodářský propad | Ratingové hodnocení | Obchodní záměr | Žebříček nejbohatších Čechů | Ekonom | ČR | OECD | Práce | Byznys | Trinity | Hlavní ekonom | Odpor | Daně | Allianz | Čistý příjem | Britové | Česká ekonomika | Krize | Česká republika | Trinity Bank | Úspěch | NERV | Přijetí eura | Domácnosti | Průmysl | Ekonomika | Finanční krize | OSN | Historie | Hospodářský růst | ROCE | Itálie | Míra | Rating | Propad | Ukazatele | Kupní síla | Lukáš Kovanda | Eura | Růst produktivity | Emise | Národní ekonomická rada vlády | Výkonnost | Slovensko | Životní úroveň | Mimořádné kroky | Bohatství | Statistiky | Graf | Budování tržní ekonomiky | Trhy | Žebříček nejbohatších | Václav Klaus | Ekonomické aktivity | Banky | Hospodářství | Fitch |
Čtěte více
-
Česko by mělo vstoupit do eurozóny teprve tehdy, až její členové budou plnit její základní pravidla rozpočtové kázně, protože jinak euru hrozí závažná dluhová krize. Ostatně Německo své vzdání se marky podmínilo přesně tím samým
Česko se vstupem do EU zavázalo přijmout euro. Ale nepřistoupilo na žádný konkrétní termín. Nelze tedy tvrdit, že svému závazku nedostává. -
Česko by mohlo zvládnout kýžené „měkké přistání“, říkají nejnovější čísla k důvěře v ekonomiku. Zkrocení inflace bez vyvolání růstu míry nezaměstnanosti je přitom vzácný jev
Spotřebitelům v Česku se rychle vrací důvěra v ekonomiku. V dubnu je jejich nálada v tomto směru lepší, než odpovídá dlouhodobému průměru let 2003 až 2023; přitom lepší než dlouhodobě průměrnou náladu mají čeští spotřebitelé poprvé za celé období od podzimu 2021. -
Česko by zastavení dodávek ruského plynu významně poznamenalo. Řešením by mohlo být masivní rozšíření výroby energie z obnovitelných zdrojů
V případě, že by Rusko zcela uzavřelo kohouty plynovodů vedoucích do Evropy, Česko by bylo společně s Maďarskem a Slovenskem jednou z nejzasaženějších zemí v rámci EU. ČR by takto přišla téměř o čtvrtinu (24 %) z celkové spotřeby energie, přičemž evropský průměr je 9 %. Přestože se tato varianta zatím nejeví jako zcela pravděpodobná, země Evropské unie by už nyní měly aktivně začít připravovat plán, jak zajistit bezpečnost dodávek pro příští zimu a další období. -
Česko dováží nejvíce ruské ropy od roku 2010. Ruská ropa z Dálného východu už je přitom dražší než ropa Brent, i když sankce měly vést k tomu, že bude naopak levnější
Pohonné hmoty v Česku zrychlují tempo svého zdražování. Benzín v minulém týdnu poprvé od loňského listopadu překonal v celorepublikovém průměru psychologicky důležitou cenovku 40 korun za litr, nafta k tomu nemá daleko. -
Česko chce platit miliardy za zrušení něčeho, co tu funguje po desetiletí bezproblémově
Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. -
Česko i letos válčícímu Rusku stále platí vysoké desítky miliard korun za ropu, naftu, ocel, plyn a další položky
Evropská unie prodlouží dobu, po niž ještě povoluje dovoz ruské oceli, o čtyři roky. Ocel z Ruska se tak bude moci do zemí EU dovážet až do října 2028. Bez ruské oceli by v Česku měly vážné potíže například Škoda Auto nebo nošovická Hyundai; ty ruskou ocel upotřebí třeba v základní karosérii svých vozidel. Nepřímo se tak ovšem nadále financuje – a financovat tedy o čtyři roky dále bude – Putinova válka na Ukrajině. -
Česko i Polsko úspěšně prodaly svoje dluhopisy
Česká koruna končila první jarní seanci s největšími ztrátami v regionu, když oproti úternímu závěru oslabila vůči euru... -
Česko i v posledním čtvrtletí loňského roku mělo nejnižší nezaměstnanost v celé OECD, nechalo za sebou Island i Japonsko
Míra nezaměstnanosti ve sledování ČSÚ vykázala v prosinci zvýšení své úrovně, a to z listopadové rekordně nízké hodnoty 1,9 procenta na 2,2 procenta.. Naposledy mezi listopadem a prosincem vzrostla v roce 2011. Jedná se tedy o neklamný znak toho, že našla své dno a dále již klesat nebude. -
Česko i v roce 2019 zůstalo „levným chlévem Evropy“. Problémem českého zemědělství zůstala loni poměrně nízká přidaná hodnota domácí produkce, která prohlubuje schodek agrárního zahraničního obchodu
Česko i v roce 2019 zůstalo „levným chlévem Evropy“. Problémem českého zemědělství zůstala loni poměrně nízká přidaná hodnota domácí produkce, která prohlubuje schodek agrárního zahraničního obchodu. Čísla ministerstva zemědělství k agrární produkci v ČR v loňském roce konstatují její růst na 151 miliard korun, což je meziročně o devět miliard více. Český statistický úřad potvrzuje převážně růstovou tendenci loňské živočišné zemědělské produkce. -
Česko jako jediná země EU prohlubuje své zadlužení, všechny ostatní jej snižují. Těžko tedy česká vláda může zadlužování svádět jen na inflaci či dopady války, neboť s nimi se utkávají i ostatní
Česká republika je jedinou zemí EU, která aktuálně navyšuje své zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu. V loňském třetím čtvrtletí totiž v meziročním sledování navýšila poměr tohoto ukazatele z 40,4 procenta HDP na 45,2 procenta HDP, o 4,7 procentního bodu. Všechny ostatní země EU své zadlužení v poměru k HDP naopak snižovaly (viz graf níže). Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Eurostat. -
Česko je doposud v boji s koronavirem úspěšné, "přizabilo" jej. Jak ale nyní "nezabít" ekonomiku?
Vstupujeme do druhého poločasu bitvy s koronavirem a jeho následky. Dostat se ze současné krize s co nejmenšími důsledky zdravotními i ekonomickými předpokládá najít rozumný kompromis mezi epidemiology a ekonomy. -
Česko je letos pátým největším vývozcem elektřiny v EU, elektřinu však tuzemské domácnosti mají jednu z nejdražších
Letošní pokles burzovních cen elektřiny v EU škodí českému zahraničnímu obchodu, avšak méně, než kolik získává souvisejícím zlevněním plynu a ropy. -
Česko je nejrychleji se zvětšujícím „odpadkovým košem“ EU. Tuzemský nárůst komunálního odpadu v přepočtu na hlavu nemá v EU konkurenci, ten poprvé činí přes půl tuny, zjistil Eurostat
V žádné jiné zemi Evropské unie nedošlo v uplynulých letech k tak výraznému nárůstu objemu komunálního odpadu jako v ČR. V roce 2005 činila jeho hmotnost v přepočtu na obyvatele ČR 289 kilogramů, v roce 2020 už to bylo 507 kilogramů. Za patnáct let tedy narostla hmotnost odpadu na hlavu v ČR o celých 218 kilogramů, což je suverénně nejvíce v celé EU (viz graf níže). -
Česko je podle MMF poprvé v historii bohatší než Itálie i Španělsko. Důvodem je koronavirus, ČR by si však svůj náskok před nimi měla udržet i v dalších letech a překonat nakonec i Japonsko
Česká republika je poprvé ve své novodobé historii, počítané od roku 1993, bohatší než Itálie a Španělsko. Vyplývá to z nových dat Mezinárodního měnového fondu, aktualizovaných letos v říjnu. -
Česko je v digitalizaci a infrastruktuře 10. nejlepším státem EU. Vděčí za to kvalitní síti železnic a vysokým investicím do dopravy
Česká republika je v úrovni digitalizace a kvalitě infrastruktury 10. nejvyspělejší zemí Evropské unie. Meziročně si tak podle aktuálního Indexu prosperity a finančního zdraví polepšila o dvě příčky. Česko v žebříčku vyniká vysokými investicemi do dopravy, nejhustší sítí železnic a postupnou digitalizací státní správy. Zaostává naopak v kvalitě silnic a nedostatečném pokrytí vysokorychlostním internetem. Srovnání států vedou země Beneluxu, žebříček uzavírají státy z Balkánského poloostrova. -
Česko je v recesi, milion lidí tu už „nemá, kde brát“. A ČNB podle Mezinárodního měnového fondu může jejich živoření ještě zhoršit
Česko je v recesi, milion lidí tu už „nemá, kde brát“. Přesto letos bude inflace dvouciferná. ČNB ovšem ani tak své úroky zvyšovat nemíní. Situace se tak trochu podobá stavu v USA, kde podle kritiků tamní centrální banka tlačí na „měkké přistání“ ekonomiky až tak moc, že tím naopak zvyšuje riziko přistání tvrdého. -
Česko je zpět na inflačním cíli, koruna je však nejslabší za poslední dva roky
Zdá se, že Česká republika má nepříjemnou inflační epizodu za sebou. V únoru se tuzemská inflace dokonce vrátila na hodnotu, kterou cíluje Česká národní banka. Na poměrně pozitivní zprávy ale adekvátně nereaguje kurs koruny vůči euru nebo dolaru. Jak je to možné? -
Česko letos asi spadne do recese, koruna ale přesto dále sílí. To je ale paradoxy
Doma není nikdo prorokem, říká se. Tak posuďme, jak vidí letošní výkon české ekonomiky v zahraničí. Lednové prognózy hovoří poměrně jasně: skončí v recesi. Americká banka Morgan Stanley jí předpovídá pokles o 0,9 procenta, italská banka UniCredit o 0,6 procenta a třeba švýcarská Credit Suisse nebo americká Citi o 0,7 procenta. Neměla by to však být žádná hluboká recese. Půjde spíše o pokračování technické recese, do níž Česko velmi pravděpodobně (čísla ČSÚ se teprve ještě dozvíme) zabředlo už v loňském druhém pololetí. -
Česko letos čeká recese, i když jen mělká. Platíme účty za pandemii
Lednové prognózy letošního výkonu české ekonomiky hovoří poměrně jasně: letos skončí v recesi. Americká banka Morgan Stanley jí předpovídá pokles o 0,9 procenta, italská banka UniCredit o 0,6 procenta a třeba švýcarská Credit Suisse nebo americká Citi o 0,7 procenta. Neměla by to však být žádná hluboká recese. Půjde spíše o pokračování technické recese, do níž Česko velmi pravděpodobně (čísla se teprve ještě dozvíme) zabředlo už v loňském druhém pololetí. -
Česko letos dováží nejvíce ruské ropy minimálně od roku 2012. Částka, kterou za ni Rusku platí, přes 20 miliard, letos výrazně převyšuje víceletý průměr i přesto, že ruská ropa je kvůli válce ve značné slevě
Suma, kterou Česko platí Rusku za dováženou ropu, letos výrazně překonává průměr posledních tří let. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Hodnota dovozu ruské ropy do Česka letos v prvním pololetí mírně překonala 20 miliard korun. Průměr prvních pololetí let 2020 až 2022 přitom odpovídá jen 15,6 miliardy korun.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Jaké jsou druhy Prop Tradingu a jeho účtů?
Pět klíčových ekonomických dopadů výsledků prezidentských voleb v USA
Říjen 2024 přinesl nejvyšší letošní zisk pro členy VIP zóny FXstreet.cz
Nejlepší trading příležitosti - kde a jak profitovali tradeři (říjen 2024)
Škálování pozic v tradingu: Jak zvyšovat a snižovat expozici při minimalizaci rizika
Dividendy: Vysoké dividendy díky investování do REIT (9. díl)
Smart Money Trading: Speciální typy inducementů (17. díl)
Nese si dědictví Osmanů i Francouzů. Jaký je příběh alžírského dináru?
Volby amerického prezidenta 2024: Co na to říkají trhy?
TOP 3 trendové akcie, které investory potěší i díky tučné dividendě
Jaké jsou druhy Prop Tradingu a jeho účtů?
Pět klíčových ekonomických dopadů výsledků prezidentských voleb v USA
Říjen 2024 přinesl nejvyšší letošní zisk pro členy VIP zóny FXstreet.cz
Nejlepší trading příležitosti - kde a jak profitovali tradeři (říjen 2024)
Škálování pozic v tradingu: Jak zvyšovat a snižovat expozici při minimalizaci rizika
Dividendy: Vysoké dividendy díky investování do REIT (9. díl)
Smart Money Trading: Speciální typy inducementů (17. díl)
Nese si dědictví Osmanů i Francouzů. Jaký je příběh alžírského dináru?
Volby amerického prezidenta 2024: Co na to říkají trhy?
TOP 3 trendové akcie, které investory potěší i díky tučné dividendě
Denní kalendář událostí
V Číně indexy CPI a PPI
V USA inflační očekávání University of Michigan
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V Kanadě míra nezaměstnanosti
V Itálii maloobchodní tržby
V eurozóně průmyslová produkce
V USA tisková konference Fedu
V USA rozhodnutí o úrokové sazbě
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
V Británii rozhodnutí o úrokové sazbě
V Číně indexy CPI a PPI
V USA inflační očekávání University of Michigan
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V Kanadě míra nezaměstnanosti
V Itálii maloobchodní tržby
V eurozóně průmyslová produkce
V USA tisková konference Fedu
V USA rozhodnutí o úrokové sazbě
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
V Británii rozhodnutí o úrokové sazbě
Tradingové analýzy a zprávy
Komodity: Ceny ropy po rozhodnutí OPEC+ rostou, trhy se připravují na volby v USA
Forex: Dolar oslabuje, na trhu panuje nejistota před prezidentskými volbami v USA
Pražské burze pomohl k růstu o třetinu procenta především ČEZ
Forex: Koruna si na začátku týdne mírně pohoršila vůči euru a rostla k dolaru
Šefčovič: EU nabídne USA spolupráci, bude ovšem hájit své zájmy
Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se zvýšila
Forex sentiment 4.11.2024
Harrisová mluvila na mítinku o Blízkém východě
Swingové obchodování zlata 4.11.2024
Swingové obchodování EUR/USD 4.11.2024
Komodity: Ceny ropy po rozhodnutí OPEC+ rostou, trhy se připravují na volby v USA
Forex: Dolar oslabuje, na trhu panuje nejistota před prezidentskými volbami v USA
Pražské burze pomohl k růstu o třetinu procenta především ČEZ
Forex: Koruna si na začátku týdne mírně pohoršila vůči euru a rostla k dolaru
Šefčovič: EU nabídne USA spolupráci, bude ovšem hájit své zájmy
Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se zvýšila
Forex sentiment 4.11.2024
Harrisová mluvila na mítinku o Blízkém východě
Swingové obchodování zlata 4.11.2024
Swingové obchodování EUR/USD 4.11.2024
Blogy uživatelů
Je něco přinejmenším stejně důležité jako výsledek prezidentských voleb?
Kde je dno pro akcie Super Micro Computer?
Analýza S&P 500, EUR/USD, GBP/USD - Super týden je tady: Americké prezidentské volby a zasedání Fedu
Jak budou reagovat finanční trhy na americké volby?
Úspešný obchodník a štatistika...a nadchádzajúce voľby v USA
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD a AUD/CAD
Tak a je to tady
Nejistota před volbami a výsledky některých velkých firem udělaly své, index S&P 500 oslabuje
Fintokei sonda do smýšlení japonských obchodníků
Payrolls prověřily důvěru v Jeroma Powella a soustředění trhu na volby
Je něco přinejmenším stejně důležité jako výsledek prezidentských voleb?
Kde je dno pro akcie Super Micro Computer?
Analýza S&P 500, EUR/USD, GBP/USD - Super týden je tady: Americké prezidentské volby a zasedání Fedu
Jak budou reagovat finanční trhy na americké volby?
Úspešný obchodník a štatistika...a nadchádzajúce voľby v USA
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD a AUD/CAD
Tak a je to tady
Nejistota před volbami a výsledky některých velkých firem udělaly své, index S&P 500 oslabuje
Fintokei sonda do smýšlení japonských obchodníků
Payrolls prověřily důvěru v Jeroma Powella a soustředění trhu na volby
Forexové online zpravodajství
Americké futures na zemní plyn se zotavují po poklesu na noční minima, mírné počasí však udržuje tlak
Zlato klesá před americkými volbami a rozhodnutím Fedu o úrokových sazbách
Frankfurt na úvod týdne oslabil
Invesco: Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
FX Strategie
Makroekonomický výhled na tento týden: Volby v USA, zasedání Fedu a ČNB, PMI v regionech
Americké akcie v úvodu obchodování oscilují kolem nuly
USA: Průmyslové objednávky v září poklesly o 0,5 % při očekávání poklesu o 0,4 %
Pražská burza zahájila týden růstem
Berkshire Hathaway ve 3Q pokračoval v prodeji Applu a navýšil hotovost na 325,2 mld. USD
Americké futures na zemní plyn se zotavují po poklesu na noční minima, mírné počasí však udržuje tlak
Zlato klesá před americkými volbami a rozhodnutím Fedu o úrokových sazbách
Frankfurt na úvod týdne oslabil
Invesco: Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
FX Strategie
Makroekonomický výhled na tento týden: Volby v USA, zasedání Fedu a ČNB, PMI v regionech
Americké akcie v úvodu obchodování oscilují kolem nuly
USA: Průmyslové objednávky v září poklesly o 0,5 % při očekávání poklesu o 0,4 %
Pražská burza zahájila týden růstem
Berkshire Hathaway ve 3Q pokračoval v prodeji Applu a navýšil hotovost na 325,2 mld. USD
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Americká cla na čínské zboží dnes vstupují v platnost, TRY zůstává volatilní
Na digitalizaci je třeba se dívat jako na investici do budoucnosti
Makroekonomický výhled na tento týden: Volby v USA, zasedání Fedu a ČNB, PMI v regionech
Na Dollar indexu se vytvořil "kříž smrti". Znamená konec nadvlády USD?
Nad smíšenými výsledky září technologické akcie, ropa klesá
Makro: ECB by měla uvolnit měnovou politiku a prosadit další nestandardní opatření, MMF
Nadpis Market Color, aneb co se děje na trhu s analýzou USD/CAD
Nad librou se stahují mračna🌩
Nad pražským metrem se bojuje o miliardy korun. Boj CPI versus Penta pokračuje.
Bitcoin opět překonává rekordy 🗽Splní Trump americký sen o Bitcoinu?
Americká cla na čínské zboží dnes vstupují v platnost, TRY zůstává volatilní
Na digitalizaci je třeba se dívat jako na investici do budoucnosti
Makroekonomický výhled na tento týden: Volby v USA, zasedání Fedu a ČNB, PMI v regionech
Na Dollar indexu se vytvořil "kříž smrti". Znamená konec nadvlády USD?
Nad smíšenými výsledky září technologické akcie, ropa klesá
Makro: ECB by měla uvolnit měnovou politiku a prosadit další nestandardní opatření, MMF
Nadpis Market Color, aneb co se děje na trhu s analýzou USD/CAD
Nad librou se stahují mračna🌩
Nad pražským metrem se bojuje o miliardy korun. Boj CPI versus Penta pokračuje.
Bitcoin opět překonává rekordy 🗽Splní Trump americký sen o Bitcoinu?
Blogy uživatelů
Je něco přinejmenším stejně důležité jako výsledek prezidentských voleb?
Trading ideas: AUD/USD, NZD/CAD a GBP/CHF
Trading ideas: EUR/AUD, NZD/CAD a EUR/USD
Trading ideas: EUR/AUD, GBP/JPY a USD/CHF
Trading ideas: EUR/AUD, XAU/USD a EUR/GBP
Kde je dno pro akcie Super Micro Computer?
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD a AUD/CAD
RRR a průběh equity křivky
Inflace v USA je mimo
Jak budou reagovat finanční trhy na americké volby?
Je něco přinejmenším stejně důležité jako výsledek prezidentských voleb?
Trading ideas: AUD/USD, NZD/CAD a GBP/CHF
Trading ideas: EUR/AUD, NZD/CAD a EUR/USD
Trading ideas: EUR/AUD, GBP/JPY a USD/CHF
Trading ideas: EUR/AUD, XAU/USD a EUR/GBP
Kde je dno pro akcie Super Micro Computer?
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD a AUD/CAD
RRR a průběh equity křivky
Inflace v USA je mimo
Jak budou reagovat finanční trhy na americké volby?
Vzdělávací články
Nejlepší trading příležitosti - kde a jak profitovali tradeři (říjen 2024)
TOP 3 trendové akcie, které investory potěší i díky tučné dividendě
Se Sidem o Forexu: Trading podle síly měny (2. díl)
Seriál o ETF: Diverzifikace a její výhody a nevýhody (díl 2.)
5 klíčových svíčkových formací ke správnému pochopení Price Action
Pokročilá struktura Price Action (5. díl)
Regulace Prop Tradingu? Možná již brzy
Velký rozhovor s Davidem Vargou, spoluzakladatelem Purple Trading a Fintokei
Pět klíčových ekonomických dopadů výsledků prezidentských voleb v USA
Price Action: Pokročilé obchodování formace Pin Bar (1. díl)
Nejlepší trading příležitosti - kde a jak profitovali tradeři (říjen 2024)
TOP 3 trendové akcie, které investory potěší i díky tučné dividendě
Se Sidem o Forexu: Trading podle síly měny (2. díl)
Seriál o ETF: Diverzifikace a její výhody a nevýhody (díl 2.)
5 klíčových svíčkových formací ke správnému pochopení Price Action
Pokročilá struktura Price Action (5. díl)
Regulace Prop Tradingu? Možná již brzy
Velký rozhovor s Davidem Vargou, spoluzakladatelem Purple Trading a Fintokei
Pět klíčových ekonomických dopadů výsledků prezidentských voleb v USA
Price Action: Pokročilé obchodování formace Pin Bar (1. díl)
Tradingové analýzy a zprávy
Indický ministr: Dolar ve světové ekonomice ještě dlouho neztratí vliv
Nejsilnější a nejslabší měny 9.6.2020
Forex: Dolar oslabuje, na trhu panuje nejistota před prezidentskými volbami v USA
Komodity: Ceny ropy po rozhodnutí OPEC+ rostou, trhy se připravují na volby v USA
Forex: EUR/USD se obchoduje v klesajícím trendovém kanálu
EUR/USD - Intradenní výhled 8.1.2020
Vývoz z Německa stoupl, je ale hluboko pod předkrizovou úrovní
Index spekulativního sentimentu 7.4.2023
Ranní zpráva pro tradery: Co se děje na finančních trzích 10.9.2024
Swingové obchodování zlata 4.11.2024
Indický ministr: Dolar ve světové ekonomice ještě dlouho neztratí vliv
Nejsilnější a nejslabší měny 9.6.2020
Forex: Dolar oslabuje, na trhu panuje nejistota před prezidentskými volbami v USA
Komodity: Ceny ropy po rozhodnutí OPEC+ rostou, trhy se připravují na volby v USA
Forex: EUR/USD se obchoduje v klesajícím trendovém kanálu
EUR/USD - Intradenní výhled 8.1.2020
Vývoz z Německa stoupl, je ale hluboko pod předkrizovou úrovní
Index spekulativního sentimentu 7.4.2023
Ranní zpráva pro tradery: Co se děje na finančních trzích 10.9.2024
Swingové obchodování zlata 4.11.2024
Témata v diskusním fóru
Money-Management optimal f výpočet
Máte japonský jen v portfoliu?
Jak jsem objevil 2,5 minutový grafy
Forex a rybaření
Výprodeje pokračují
Komodity
X-Trade Brokers (XTB)
Eurodolar - Chat
Bitcoin zaznamenal najlepší január za posledných 10 rokov!
Nejvyšší prioritou Falcon Broker je správné uložení a bezpečí finančních prostředků našich klientů
Money-Management optimal f výpočet
Máte japonský jen v portfoliu?
Jak jsem objevil 2,5 minutový grafy
Forex a rybaření
Výprodeje pokračují
Komodity
X-Trade Brokers (XTB)
Eurodolar - Chat
Bitcoin zaznamenal najlepší január za posledných 10 rokov!
Nejvyšší prioritou Falcon Broker je správné uložení a bezpečí finančních prostředků našich klientů