Ticker Tape by TradingView
Česko dnes není o nic méně závislé na ruském plynu než před pěti nebo deseti lety. Kdo hovoří o dramatickém snížení závislosti na Rusku po invazi na Ukrajinu, vypráví pohádku – ostatně i nyní v prosinci má Česko přes 95 % plynu z ruského směru
Často dnes slýcháme, že Česko se po ruské invazi na Ukrajinu dokázalo rychle zbavit závislosti na ruském plynu. U nepoučené veřejnosti tak vzniká dojem, že vlastně až do roku 2022 jsme byli plně závislí na ruském plynu a pak se od ně dokázali střelhbitě odpojit – z temnot se zlomově dostali na světlo. To je však jen taková pohádka. Data a fakta poskytují docela jiný obrázek.
Vždyť v tomto měsíci, v prosinci 2024, přichází do Česka více než 95 procent veškerého dováženého plynu z východního směru, ze Slovenska, ukazují data státního podniku Net4Gas. O měsíc dříve, v listopadu, nebyla situace příliš odlišná. Plyn, který do Česka proudí ze Slovenska, je ponejvíce ruského původu. Čili, drtivá většina plynu, který dnes Česko dováží, pochází z Ruska.
Česko však nemá žádný přímý kontrakt s Ruskem. Takže dodávka ruského plynu do Česka se uskutečňuje přes zprostředkovatele. Takto se do Česka může dostat ruský plyn, který původně nakoupila slovenská nebo maďarská strana, jejichž státní plynárenské podniky mají již s ruským vývozním monopolem, Gazpromem, přímý kontrakt. To nic nemění na tom, že Česko, tedy jeho dodavatelé, domácnosti a firmy, platí za plyn v konečném důsledku Rusku.
Pokud se zaměříme na to, jaká byla situace před pěti nebo deseti lety, shledáme, že se příliš nelišila. Ani tehdy Česko nemělo přímý kontrakt s Ruskem. (Ten poslední se uzavřel roku 2006, kdy se o čtyři roky dříve do rukou německé RWE privatizovaný Transgas dohodl s Gazpromem tak nevýhodně, že již v první polovině minulého desetiletí daný kontrakt stejně nebyl aktivní.)
Bylo ovšem ve vleku dění na německém trhu. V roce 2019 totiž ještě odebíralo ruský plyn nikoli skrze Slovensko jako nyní, nýbrž právě skrze Německo. Převážně němečtí zprostředkovatelé před pěti lety získávali ruský plyn prostřednictvím potrubí Nord Stream. Následně jeho část nechávali poslat i do Česka.
Jinými slovy, stejně jako před pěti lety i v těchto měsících má Česko svůj plyn takřka výhradně z Ruska. Nyní však putuje z východu, přes východní zprostředkovatele, zatímco roku 2019 ruský plyn putoval do Česka ze západu (přesněji, ze severozápadu), skrze hlavně německé zprostředkovatele.
Dokonce ani před deseti lety, roku 2014, nebyla situace příliš jiná. V té době sice ještě platil přímý kontrakt na dovoz norského plynu, uzavřený roku 1997 na dvacet let, nicméně se pomalu vyčerpával. A hlavně: o norský plyn šlo převážně jen obchodně, ve skutečnosti i plyn označovaný jako norský byl původem z Ruska. Věc ale byla v režii opět převážně německých zprostředkovatelů. To je podstatné. Česko prakticky v celém uplynulém desetiletí dováželo takřka výhradně ruský plyn proto, že se jednalo o rozhodnutí převážně německých zprostředkovatelů. Ti měli s Gazpromem buď přímý, dlouhodobý kontrakt, nebo byl ruský plyn z jejich hlediska prostě cenově nejvýhodnější.
Kdyby už před deseti a více lety Německo zbudovalo terminály na zkapalněný plán, jak tak překotně činilo po invazi Ruska na Ukrajinu, proudil by už v uplynulém desetiletí do Česka nejen ruský plyn, potenciálně plyn norský, nýbrž i plyn právě z těchto terminálů, tedy z celého světa.
Takže už před deseti a více lety Česko nebylo na ruském plynu samotném o nic více závislé než dnes. Plynovodní infrastruktura na území Česka už tehdy umožňovala, aby Česká republika dovážela plyn klidně z celého světa. Pokud tedy bude Němec chtít.
Jenže Němec nechtěl. Ten chtěl ruský plyn. A dokonce tolik, že plynovodu Nord Stream budoval společně s rakouskou, francouzskou, nizozemskou a britskou stranou jeho paralelní „sestru“, Nord Stream 2.
Česko se zkrátka spolehlo na prozíravost Německa a dalších zmíněných západoevropských zemí. Když tyto země hodlaly svůj dovoz ruského plynu ještě dále navyšovat, prostřednictvím budovaného plynovodu Nord Stream 2, ani Česko příliš nevidělo důvod zaběhlý stav věcí měnit.
Dnes se jasné, že takoví Poláci byli prozíravější než Němci a další západoevropské země, a nakonec i než Česko, když si zbudovali plynovodní napojení na norská naleziště v Severním moři, tedy potrubí Baltic Pipe, spuštěné roku 2022.
Poláci ale přece jenom byli objektivně motivovanější než Češi takové potrubí zbudovat. Dalo jim vlastně přímé napojení na Norsko. Což umožňuje prostý fakt, že Polsko má přístup k moři. Na rozdíl od Česka. I kdyby bylo Česko sebeprozíravější, přímé napojení na norská naleziště jako Polsko mít nemohlo. A to jen zesilovalo jistou – hlavně z dnešního hlediska – odevzdanost nechat dodávky plynu hlavně v rukou Německa. Které hořelo pro plyn ruský.
Ostatně ani Evropská komise neměla zásadních námitek. Roku 2017 Brusel uznal, že „fungování českého trhu se zemním plynem se v posledních letech zlepšilo. Od roku 2012 je lépe propojen se západoevropskými trhy a umožňuje zpětné toky plynu ze západní Evropy do ČR.“
Ano, vskutku, už před více než deseti lety Česko samotné nebylo o nic více závislé na ruském plynu než dnes. Mohlo klidně dovážet plyn ze západní Evropy. Jenže ta tehdy – zejména Německo – svůj odběr ruského plynu navyšovala. Takže nepřekvapí, že takřka výhradně proudil i do Česka. Ostatně jako v horké současnosti. Nyní se tak, jak víme, děje s jedinou změnou – a sice že ruský plyn už neproudí jako dříve přes Německo, leč staronově přes Slovensko.
Přesně tak, staronově. Za socialismu nebo ještě i v 90. letech bylo Česko na sovětském, resp. ruském plynu skutečně plně závislé. Tehdy do dnešní České republiky tedy pochopitelně výhradně tekl přes území dnešního Slovenska. K tomuto modelu se v posledním měsíci či dvou Česko vlastně vrátilo. Na rozdíl od doby před zhruba třiceti a více lety dnes ale může klidně, bude-li chtít, brát plyn ze západní Evropy. Což ale není nic nového, tento stav trvá přes deset let.
V čem tedy spočívá ona dramatická změna, jež se měla odehrát po invazi Ruska na Ukrajinu? Změnou jistě je zničení a zneprovoznění plynovodů Nord Steam. Změnou je rychlá výstavba terminálů na zkapalněný plyn na německém pobřeží.
Tyto změny však neproběhly v české režii, Česko je pouze v jejich vleku.
A takový plynovod STORK II, který by spojoval Česko s terminálem při polském pobřeží, a snižoval by závislost na dění v Německu a tamních rozhodnutích, v nejbližších letech nadále stát nebude. A kdo ví, zda vůbec. Polská strana po zbudování zmíněného potrubí Baltic Pipe už pro další diverzifikaci zdrojů plynu nestojí tolik jako dříve.
V českém kontextu je zásadní změnou snižování závislosti na ruském plynu, jež se ale odehrávalo hlavně v 90. letech a v prvním desetiletí tohoto milénia.
Kdokoli vyzdvihuje snižování závislosti na ruském plynu jako záležitost posledních dvou až tří let, až jako přechod ze tmy do světla, vypráví spíše pohádku, než by věrně popisoval skutečnou dějovou linku.
Vždyť jediný výraznější realizovaný krok české strany, který se v oblasti zásobování země plynem odehrál po ruské invazi na Ukrajinu, představuje několikaleté pronajmutí kapacity v terminálu na zkapalněný plyn v Nizozemsku. Tam loni desítky tankerů přivezly plyn, který by pokryl zhruba třetinu roční spotřeby České republiky.
Jenže dvě třetiny je třeba hledat jinde. A v těchto měsících se to děje takřka výhradně staronově v Rusku slovenskou cestou…
Lukáš Kovanda
Trinitry Bank
Klíčová slova: Češi | Evropská komise | Baltic Pipe | ProCent | Brusel | Firmy | RWE | Polsko | Lukáš Kovanda | Transgas | Komise | ANO | Plyn | Fungování | Domácnosti | NET4GAS | Vice | Nord Stream | Česká republika | Zprostředkovatelé | Situace | Ruský plyn | Závislost | Prime | ROCE | Dodávky plynu | Nord Stream 2 | Norsko | Podniky | Trhy | Německo | Dovoz ruského plynu | Slovensko | Kontrakt | Dovoz | ČR | Zkapalněný plyn |
Čtěte více
-
Česko bez imigrantů vymírá, byť počet jeho obyvatel se blíží 11 milionům. Český průmysl ale spíše než pracovníky třeba z Mongolska potřebuje roboty a modernizaci, Mongolové vyšší přidanou hodnotu nezajistí
Počet obyvatel České republiky se nezadržitelně blíží hodnotě jedenácti milionů. Ke konci letošního června mělo Česko přesně 10 873 553 obyvatele. To je meziročně o zhruba 114 tisíc osob více. Rozsah přírůstku obyvatelstva se však v letošním prvním pololetí citelně snížil. Zatímco loni v prvním pololetí Česku přibylo takřka 243 tisíc obyvatel, letos už to bylo jen přibližně 46 tisíc osob. -
Česko bude během tří lety ekonomicky výkonnější než Japonsko, prognózuje Mezinárodní měnový fond
Už v roce 2024 by Česká republika měla být ekonomicky výkonnější než Japonsko. Vyplývá to z nejnovější, dubnové prognózy Mezinárodního měnového fondu. MMF počítá s tím, že za tři roky bude Česko vykazovat hrubý domácí produkt přepočtený ne jednoho obyvatele v paritě kupní síly měny celkem bezmála 44 389 dolarů. Japonsko v té době bude vykazovat hodnotu téhož ukazatele čítající jen necelých 43 912 dolarů (viz graf níže). -
Česko bude mít na odstřižení od ruské ropy více času, až do června 2024. Zatím na odstřižení není připraveno
Evropská komise navrhuje kompletní odstřižení EU od ruské ropy už během šesti měsíců. Do konce letošního roku by se pak členské země zcela odstřihly také od dovozu ruských ropných produktů, jako je nafta. Výjimku mají mít Slovensko a Maďarsko, jimž Brusel vyhradí čas na odstřižení do konce roku 2024, nikoli tedy jen do konce roku 2023, jak zněl návrh původní. Dnes o tom informuje agentura Bloomberg. Delší lhůtu si nakonec podle téže agentury vyboxuje také Česko, čas bude mít do června 2024. Je to nutnost, alespoň ekonomicky. -
Česko bude muset na elektřinu či plyn chudším přispívat trvaleji. Zátěž to bude hlavně pro střední třídu, hrozí nástup politických extrémistů
Česká vláda v nejbližších dnech představí dotační program, jenž domácnostem s nižšími příjmy pomůže hradit účty za energie. Cena elektřiny či plynu nyní na velkoobchodním trhu EU prudce roste a v blízké době se tento nárůst promítne také na účtech, které platí domácnosti. Cena elektřiny jim v nejbližších měsících vzroste zhruba o dvacet procent, plyn zdraží o patnáct procent, teplo o deset. Růst cen energií bude ale pokračovat i v dalších letech. -
Česko bude muset razantně, o desítky miliard, navýšit výdaje na obranu, aby dostálo závazku vůči NATO. Již příští rok by výdaje na armádu měly vzrůst až o více než 100 procent v porovnání s loňskem
Summit NATO ve Vilniusu má zásadní dopad i na české veřejné finance. Alianční spojenci se totiž zavázali vynakládat na armádu každoročně částku odpovídající minimálně dvěma procentům hrubého domácího produktu. -
Česko bude ze zemí střední a východní Evropy vůbec nejvíce ekonomicky zasaženo v případě výpadku dodávek ruského plynu, varuje Bank of America
Českou republiku případný výpadek nebo trvalejší citelné snížení dodávek ruského plynu do EU zasáhne ze zemí regionu střední a východní Evropy vůbec nejtíživěji, varuje přední americká banka Bank of America. Klíčové závěry její příslušné analýzy dnes zveřejnila agentura Bloomberg. -
Česko by mělo předsednictví EU využít zejména k nakročení zpět k energetické racionalitě, tedy ke zlevnění energií bez zadlužování
Česko by mělo své předsednictví EU, které dneškem začíná, využít k zahájení návratu k racionalitě v energetické oblasti. Premiér Fiala tedy hovoří spíše o energetické suverenitě, ale ta dosažitelná není. Důležité je začít se vracet právě k energetické racionalitě. -
Česko by mělo vstoupit do eurozóny teprve tehdy, až její členové budou plnit její základní pravidla rozpočtové kázně, protože jinak euru hrozí závažná dluhová krize. Ostatně Německo své vzdání se marky podmínilo přesně tím samým
Česko se vstupem do EU zavázalo přijmout euro. Ale nepřistoupilo na žádný konkrétní termín. Nelze tedy tvrdit, že svému závazku nedostává. -
Česko by mohlo zvládnout kýžené „měkké přistání“, říkají nejnovější čísla k důvěře v ekonomiku. Zkrocení inflace bez vyvolání růstu míry nezaměstnanosti je přitom vzácný jev
Spotřebitelům v Česku se rychle vrací důvěra v ekonomiku. V dubnu je jejich nálada v tomto směru lepší, než odpovídá dlouhodobému průměru let 2003 až 2023; přitom lepší než dlouhodobě průměrnou náladu mají čeští spotřebitelé poprvé za celé období od podzimu 2021. -
Česko by zastavení dodávek ruského plynu významně poznamenalo. Řešením by mohlo být masivní rozšíření výroby energie z obnovitelných zdrojů
V případě, že by Rusko zcela uzavřelo kohouty plynovodů vedoucích do Evropy, Česko by bylo společně s Maďarskem a Slovenskem jednou z nejzasaženějších zemí v rámci EU. ČR by takto přišla téměř o čtvrtinu (24 %) z celkové spotřeby energie, přičemž evropský průměr je 9 %. Přestože se tato varianta zatím nejeví jako zcela pravděpodobná, země Evropské unie by už nyní měly aktivně začít připravovat plán, jak zajistit bezpečnost dodávek pro příští zimu a další období. -
Česko dováží nejvíce ruské ropy od roku 2010. Ruská ropa z Dálného východu už je přitom dražší než ropa Brent, i když sankce měly vést k tomu, že bude naopak levnější
Pohonné hmoty v Česku zrychlují tempo svého zdražování. Benzín v minulém týdnu poprvé od loňského listopadu překonal v celorepublikovém průměru psychologicky důležitou cenovku 40 korun za litr, nafta k tomu nemá daleko. -
Česko dramaticky navyšuje odběr ruského plynu, ukazují data Net4Gas. Takřka všechen plyn, který Česko odebírá, je nyní z „ruského směru“, ponejvíce z Ruska; ze západního směru, přes Německo, už Česko získává jen maximálně sedm procent plynu
Přes 90 procent plynu se nyní do Česka dostává z „ruského směru“. Do Česka zřejmě proudí tolik ruského plynu jako už dlouho ne, meziročně až zhruba čtyřikrát více. Prakticky ustal přítok plynu ze západního směru, tedy z Norska či z terminálů na zkapalněný plyn. -
Česko chce platit miliardy za zrušení něčeho, co tu funguje po desetiletí bezproblémově
Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. -
Česko i letos válčícímu Rusku stále platí vysoké desítky miliard korun za ropu, naftu, ocel, plyn a další položky
Evropská unie prodlouží dobu, po niž ještě povoluje dovoz ruské oceli, o čtyři roky. Ocel z Ruska se tak bude moci do zemí EU dovážet až do října 2028. Bez ruské oceli by v Česku měly vážné potíže například Škoda Auto nebo nošovická Hyundai; ty ruskou ocel upotřebí třeba v základní karosérii svých vozidel. Nepřímo se tak ovšem nadále financuje – a financovat tedy o čtyři roky dále bude – Putinova válka na Ukrajině. -
Česko i Polsko úspěšně prodaly svoje dluhopisy
Česká koruna končila první jarní seanci s největšími ztrátami v regionu, když oproti úternímu závěru oslabila vůči euru... -
Česko i v posledním čtvrtletí loňského roku mělo nejnižší nezaměstnanost v celé OECD, nechalo za sebou Island i Japonsko
Míra nezaměstnanosti ve sledování ČSÚ vykázala v prosinci zvýšení své úrovně, a to z listopadové rekordně nízké hodnoty 1,9 procenta na 2,2 procenta.. Naposledy mezi listopadem a prosincem vzrostla v roce 2011. Jedná se tedy o neklamný znak toho, že našla své dno a dále již klesat nebude. -
Česko i v roce 2019 zůstalo „levným chlévem Evropy“. Problémem českého zemědělství zůstala loni poměrně nízká přidaná hodnota domácí produkce, která prohlubuje schodek agrárního zahraničního obchodu
Česko i v roce 2019 zůstalo „levným chlévem Evropy“. Problémem českého zemědělství zůstala loni poměrně nízká přidaná hodnota domácí produkce, která prohlubuje schodek agrárního zahraničního obchodu. Čísla ministerstva zemědělství k agrární produkci v ČR v loňském roce konstatují její růst na 151 miliard korun, což je meziročně o devět miliard více. Český statistický úřad potvrzuje převážně růstovou tendenci loňské živočišné zemědělské produkce. -
Česko jako jediná země EU prohlubuje své zadlužení, všechny ostatní jej snižují. Těžko tedy česká vláda může zadlužování svádět jen na inflaci či dopady války, neboť s nimi se utkávají i ostatní
Česká republika je jedinou zemí EU, která aktuálně navyšuje své zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu. V loňském třetím čtvrtletí totiž v meziročním sledování navýšila poměr tohoto ukazatele z 40,4 procenta HDP na 45,2 procenta HDP, o 4,7 procentního bodu. Všechny ostatní země EU své zadlužení v poměru k HDP naopak snižovaly (viz graf níže). Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Eurostat. -
Česko je bohatší než Itálie nebo Španělsko, Češi jsou spokojenější než Francouzi či Britové. Na uplynulých více než třicet let budování tržní ekonomiky si lze připít podobně jako na jubileum jeho klíčového hybatele
Už od konce 50. let bylo mnoha tuzemským ekonomům zřejmé, že centrální plánování je citelně méně efektivní než tržní ekonomika. Existovaly proto pokusy, jak prvky tržní ekonomiky alespoň zčásti začlenit do socialistického hospodářství. Zprvu však snahy narazily na ideologický odpor, jehož vyvrcholením byl vstup vojsk Varšavské smlouvy roku 1968. Opětovně tyto pokusy začaly ožívat v 70., ale zejména 80. letech. V druhé polovině 80. let už bylo naprosto zřetelné ohromné ekonomické a celospolečenské zaostávání socialistického tábora, takže v rámci přestavby se režim sám snažil začleňovat tržní prvky do neefektivní, nedostatkové socialistické ekonomiky. Svědčí o tom i proslulý projev předsedy KSČ Milouše Jakeše z července 1989, který pronesl v Červeném Hrádku. Jakeš lidovou mluvou poměrně dobře vystihl klíčový problém tehdejší ekonomiky a nutnost její zásadní reformy ve směru uvedení některých tržních principů. -
Česko je doposud v boji s koronavirem úspěšné, "přizabilo" jej. Jak ale nyní "nezabít" ekonomiku?
Vstupujeme do druhého poločasu bitvy s koronavirem a jeho následky. Dostat se ze současné krize s co nejmenšími důsledky zdravotními i ekonomickými předpokládá najít rozumný kompromis mezi epidemiology a ekonomy.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Jan Berka: Největším rizikem příštího roku je nejistota
Trading v praxi: Pokročilé techniky multi-timeframe obchodování (2. část)
Od starověkého šekelu k moderní měně. Podívejte se na příběh izraelského platidla
FXstreet.cz vám přeje krásné Vánoce a úspěšný rok 2025! ⭐️🎄
Trading v praxi: Jak úspěšně obchodovat více časových rámců (1. část)
Tyto 3 technologické akcie budou zářit i v roce 2025
RebelsFunding - prop trading firma, která válcuje FTMO
Sýrii svírá už 13 let občanská válka. Podívejte se na historii tamní zničené měny
Prop Trading od RebelsFunding se slevou 25 % je tady!
Jaká pravidla prop tradery nejvíce štvou?
Jan Berka: Největším rizikem příštího roku je nejistota
Trading v praxi: Pokročilé techniky multi-timeframe obchodování (2. část)
Od starověkého šekelu k moderní měně. Podívejte se na příběh izraelského platidla
FXstreet.cz vám přeje krásné Vánoce a úspěšný rok 2025! ⭐️🎄
Trading v praxi: Jak úspěšně obchodovat více časových rámců (1. část)
Tyto 3 technologické akcie budou zářit i v roce 2025
RebelsFunding - prop trading firma, která válcuje FTMO
Sýrii svírá už 13 let občanská válka. Podívejte se na historii tamní zničené měny
Prop Trading od RebelsFunding se slevou 25 % je tady!
Jaká pravidla prop tradery nejvíce štvou?
Denní kalendář událostí
V USA týdenní změna zásob ropy
V USA skladování zemního plynu
V USA velkoobchodní zásoby
V Japonsku maloobchodní tržby
V Japonsku míra nezaměstnanosti
V Japonsku index CPI
V USA týdenní změna zásob ropy
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
V Itálii státní svátek
V Kanadě státní svátek
V USA týdenní změna zásob ropy
V USA skladování zemního plynu
V USA velkoobchodní zásoby
V Japonsku maloobchodní tržby
V Japonsku míra nezaměstnanosti
V Japonsku index CPI
V USA týdenní změna zásob ropy
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
V Itálii státní svátek
V Kanadě státní svátek
Tradingové analýzy a zprávy
Americké akcie oslabily, k poklesu přispěly technologické podniky
Černá Hora vydá kryptoměnového podnikatele To Kwona do Spojených států
Komodity: Ceny ropy díky naději na oživení čínské ekonomiky rostou
Pražská burza čtvrtý týden v řadě rostla, index PX si připsal 0,4 procenta
Pražská burza dnes při nízké aktivitě nepatrně oslabila, nedařilo se akciím ČEZ
Forex: Japonský jen díky naději na brzké zvýšení úroků roste
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Forex: Koruna oslabila k euru a mírně zpevnila k dolaru
Swingové obchodování zlata 27.12.2024
Swingové obchodování USD/CAD 27.12.2024
Americké akcie oslabily, k poklesu přispěly technologické podniky
Černá Hora vydá kryptoměnového podnikatele To Kwona do Spojených států
Komodity: Ceny ropy díky naději na oživení čínské ekonomiky rostou
Pražská burza čtvrtý týden v řadě rostla, index PX si připsal 0,4 procenta
Pražská burza dnes při nízké aktivitě nepatrně oslabila, nedařilo se akciím ČEZ
Forex: Japonský jen díky naději na brzké zvýšení úroků roste
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Forex: Koruna oslabila k euru a mírně zpevnila k dolaru
Swingové obchodování zlata 27.12.2024
Swingové obchodování USD/CAD 27.12.2024
Blogy uživatelů
Nejhorší měna letošního roku
Multitimeframe analýza: 27.12.2024 kakao (COCOA)
Může na forexu a finančních trzích uspět každý? Jak je to doopravdy
Na co se těším v roce 2025
Praktické okénko – roční výkonnost světových měn a výhled na dolarový index pro rok 2025
Moje cesta prop tradingem – první fáze challenge splněna
Není všechno zlato, co se třpytí
Jak začít nový obchodní rok 2025
Akcie ASML: Jeden nový redflag
INVESTIČNÍ GLOSA: Fenomén vánočních akcií. Které tituly porostou během svátků?
Nejhorší měna letošního roku
Multitimeframe analýza: 27.12.2024 kakao (COCOA)
Může na forexu a finančních trzích uspět každý? Jak je to doopravdy
Na co se těším v roce 2025
Praktické okénko – roční výkonnost světových měn a výhled na dolarový index pro rok 2025
Moje cesta prop tradingem – první fáze challenge splněna
Není všechno zlato, co se třpytí
Jak začít nový obchodní rok 2025
Akcie ASML: Jeden nový redflag
INVESTIČNÍ GLOSA: Fenomén vánočních akcií. Které tituly porostou během svátků?
Forexové online zpravodajství
Vítězem šarvátky Fica se Zelenským bude… Trump. Stačilo mu pronést pár vět pohrůžek a Amerika získá nová odbytiště pro svůj plyn, Slovensko i Ukrajinu
Výnosy dluhopisů tíží růstové akcie, indexy klesají
Frankfurtská burza na závěr týdne posílila
Česko dnes není o nic méně závislé na ruském plynu než před pěti nebo deseti lety. Kdo hovoří o dramatickém snížení závislosti na Rusku po invazi na Ukrajinu, vypráví pohádku – ostatně i nyní v prosinci má Česko přes 95 % plynu z ruského směru
Denní shrnutí: Povánocní výprodej na Wall Street, výnosy na půlročních maximech, USD stagnuje (27.12.2024)
Evropský trh s plynem v nejistotě ohledně tranzitní dohody mezi Ruskem a Ukrajinou
Tři trhy, které sledovat příští týden (27.12.2024)
Netflix a Disney dosáhly rekordní sledovanosti během svátečních sportovních událostí 📺
BREAKING: OIL.WTI mírně roste po zprávě DOE
OpenAI plánuje přechod na ziskovou společnost, aby podpořila další vývoj umělé inteligence
Vítězem šarvátky Fica se Zelenským bude… Trump. Stačilo mu pronést pár vět pohrůžek a Amerika získá nová odbytiště pro svůj plyn, Slovensko i Ukrajinu
Výnosy dluhopisů tíží růstové akcie, indexy klesají
Frankfurtská burza na závěr týdne posílila
Česko dnes není o nic méně závislé na ruském plynu než před pěti nebo deseti lety. Kdo hovoří o dramatickém snížení závislosti na Rusku po invazi na Ukrajinu, vypráví pohádku – ostatně i nyní v prosinci má Česko přes 95 % plynu z ruského směru
Denní shrnutí: Povánocní výprodej na Wall Street, výnosy na půlročních maximech, USD stagnuje (27.12.2024)
Evropský trh s plynem v nejistotě ohledně tranzitní dohody mezi Ruskem a Ukrajinou
Tři trhy, které sledovat příští týden (27.12.2024)
Netflix a Disney dosáhly rekordní sledovanosti během svátečních sportovních událostí 📺
BREAKING: OIL.WTI mírně roste po zprávě DOE
OpenAI plánuje přechod na ziskovou společnost, aby podpořila další vývoj umělé inteligence
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Co sledovat tento týden?
Makro: Průmyslová výroba Německa v listopadu nečekaně zpomalila
Blíží se setkání kardinálů EU?
⛽ ROPA maže zisky z obav OPEC+
BREAKING: NATGAS rozšiřuje zisky po zprávě EIA o zásobách 📈
Nezaměstnanost roste pouze minimálně
Raiffeisenbank: Komentované měsíční odhady (květen 2024)
Ropa klesá o 2 %, přestože v Číně ruší omezení proti covidu
Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti stagnuje
BREAKING: NATGAS se po zprávě EIA propadá
Co sledovat tento týden?
Makro: Průmyslová výroba Německa v listopadu nečekaně zpomalila
Blíží se setkání kardinálů EU?
⛽ ROPA maže zisky z obav OPEC+
BREAKING: NATGAS rozšiřuje zisky po zprávě EIA o zásobách 📈
Nezaměstnanost roste pouze minimálně
Raiffeisenbank: Komentované měsíční odhady (květen 2024)
Ropa klesá o 2 %, přestože v Číně ruší omezení proti covidu
Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti stagnuje
BREAKING: NATGAS se po zprávě EIA propadá
Blogy uživatelů
Short na EUR/GBP a další růst ceny zlata
Jak to dopadlo s ATR
Jak to vidíte 3 ?
Jak začít nový obchodní rok 2025
Jak dlouho vydrží koruna vzdorovat?
Jak zkontrolovat stabilitu obchodního systému
Zlato nebo ropa?
Může na forexu a finančních trzích uspět každý? Jak je to doopravdy
Top 5 akcií roku 2023 s vysokým dividendovým výnosem pro strategické investování
Společnost XTB se stala prvním brokerem v České republice, který nabízí úročení neinvestovaných prostředků uložených v korunách
Short na EUR/GBP a další růst ceny zlata
Jak to dopadlo s ATR
Jak to vidíte 3 ?
Jak začít nový obchodní rok 2025
Jak dlouho vydrží koruna vzdorovat?
Jak zkontrolovat stabilitu obchodního systému
Zlato nebo ropa?
Může na forexu a finančních trzích uspět každý? Jak je to doopravdy
Top 5 akcií roku 2023 s vysokým dividendovým výnosem pro strategické investování
Společnost XTB se stala prvním brokerem v České republice, který nabízí úročení neinvestovaných prostředků uložených v korunách
Vzdělávací články
Akcie: Kolik se dá vydělat na akciovém trhu (díl 10.)
Základy Elliottovy vlnové teorie 2.
Jak obchodovat dvojité vrcholy a dvojitá dna?
Měsíční report finančních trhů (červenec 2023)
Recenze brokera Swissquote - funguje jako švýcarské hodinky?
K úspěšnému tradingu krok za krokem
Jan Berka: Největším rizikem příštího roku je nejistota
8 nejlepších obchodních strategií – Price Action (2. díl)
Predikce a výhled na rok 2022 - Forex, komodity, indexy, akcie a kryptoměny
Price Action: Pokročilé obchodování formace Inside Bar
Akcie: Kolik se dá vydělat na akciovém trhu (díl 10.)
Základy Elliottovy vlnové teorie 2.
Jak obchodovat dvojité vrcholy a dvojitá dna?
Měsíční report finančních trhů (červenec 2023)
Recenze brokera Swissquote - funguje jako švýcarské hodinky?
K úspěšnému tradingu krok za krokem
Jan Berka: Největším rizikem příštího roku je nejistota
8 nejlepších obchodních strategií – Price Action (2. díl)
Predikce a výhled na rok 2022 - Forex, komodity, indexy, akcie a kryptoměny
Price Action: Pokročilé obchodování formace Inside Bar
Tradingové analýzy a zprávy
NZD/USD - Intradenní výhled 29.9.2020
USD/JPY - Intradenní výhled 26.4.2017
Video: Forexový týdenní komentář 20.6.2016
Bitcoin - Intradenní výhled 27.12.2024
USD/CAD - Intradenní výhled 22.1.2020
Komodity: Ropa výrazně zdražuje, ceny si připisují zhruba tři procenta
Inflace v eurozóně mírně zrychlila na 0,4 %
GBP/USD - Intradenní výhled 26.5.2016
Nezaměstnanost v eurozóně v prosinci klesla
Index spekulativního sentimentu 21.3.2019
NZD/USD - Intradenní výhled 29.9.2020
USD/JPY - Intradenní výhled 26.4.2017
Video: Forexový týdenní komentář 20.6.2016
Bitcoin - Intradenní výhled 27.12.2024
USD/CAD - Intradenní výhled 22.1.2020
Komodity: Ropa výrazně zdražuje, ceny si připisují zhruba tři procenta
Inflace v eurozóně mírně zrychlila na 0,4 %
GBP/USD - Intradenní výhled 26.5.2016
Nezaměstnanost v eurozóně v prosinci klesla
Index spekulativního sentimentu 21.3.2019
Témata v diskusním fóru
Bitcoin v roku 2021?
Odkiaľ a kam?
Admiral Markets
Jak na indikátor MACD
EUR/USD
Peníze se nedělají počtem obchodů, ale jejich objemem
Island ukazuje cestu
Turecká lira v době války a inflace
Obchodování trhu NQ100 - pokračování zaznamenávání obchodů
Commodity trading ideas: sugar, coffee and soybean
Bitcoin v roku 2021?
Odkiaľ a kam?
Admiral Markets
Jak na indikátor MACD
EUR/USD
Peníze se nedělají počtem obchodů, ale jejich objemem
Island ukazuje cestu
Turecká lira v době války a inflace
Obchodování trhu NQ100 - pokračování zaznamenávání obchodů
Commodity trading ideas: sugar, coffee and soybean
Forex brokeři