Středa 22. ledna 2025 06:08
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap krypto
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Tématické reporty: Na zajímavější kroky ze strany ECB si budeme muset počkat

19.01.2021 13:03  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropská centrální banka si své trumfy vystřílela již na prosincovém zasedání, kdy rozšířila a prodloužila pandemický program nákupů aktiv a zveřejnila svou novou prognózu. Čtvrteční zasedání tak bude z tohoto úhlu pohledu patřit k těm méně zajímavým. Centrální banka bude pravděpodobně hodnotit svoji prognózu v kontextu posledního pandemického vývoje. Pokračuje také strategická revize její měnové politiky, která zřejmě vyústí ve změnu inflačního cíle. Na tato oznámení si ale budeme muset ještě pár měsíců počkat. Pozornost ECB se v nejbližších měsících bude podle našeho názoru soustředit spíše na udržení příznivých podmínek na trhu pro financování než na dosažení inflačního cíle. Ten je stále v nedohlednu a s tím i zvyšování sazeb. To očekáváme až v roce 2024.

S úpravou parametrů měnové politiky přišla Evropská centrální banka už v prosinci. Pandemický program nákupů aktiv navýšila o 500 mld. EUR a prodloužila ho o devět měsíců do března 2022. Představená prognóza přinesla lepší odhad HDP pro letošní rok (-7,3 % versus původně předpokládaných -8,0 %), v roce 2021 pak naopak snížení růstových vyhlídek z původních 5,0 % na 3,9 %. Inflaci v letošním roce ECB vidí na úrovni 1 %, v příštím roce na 1,1 % a v roce 2023 na 1,4 %. Náš odhad je podobný. Z inflačního výhledu je patrné, že se inflačního cíle ECB v nejbližších letech dosáhnout rozhodně nepodaří, a také že její priority se pro nejbližší roky přesouvají od dosažení inflačního cíle k udržení příznivých podmínek pro financování na finančních trzích. S růstem inflačních očekávání by pak ECB měla pomoci fiskální politika, tak jak jsme tomu svědky ve Spojených státech.

V následujících měsících bude pozornost ECB směřovat na revizi strategie její měnové politiky. Ta pravděpodobně přinese změnu inflačního cíle na symetrický. Na finanční trhy či vývoj inflačních očekávání však tato změna žádné zásadní dopady mít nebude. Zajímavější bude, jak se ECB vypořádá s ukončením pandemického programu, aniž by zvýšila volatilitu na finančních trzích. Na tento krok by mohla začít trhy připravovat již ve druhé polovině letošního roku, a to výraznějším omezováním nákupů aktiv, které by deklarovalo, že pro ECB je důležitější aktuální výše tržních úrokových sazeb než výše bilanční sumy. V každém případě na zajímavější akce ze strany ECB si budeme muset ještě pár měsíců počkat.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Téma recese se stáčí k Evropě a tlak na ECB roste
    Dnešní obchodování na evropských trzích je výrazně pozitivní pro akcie, které tak dokončují návrat po úterním výrazném propadu. Naproti tomu dluhopisy jsou pod tlakem a jejich výnosy plošně stoupají. O něco větší je přitom nárůst na kratším konci křivky. Eurodolar se konsoliduje lehce pod 1,0200.
  • Téma Řecka opět na stole, analýza měnového indexu eura BOSSA EUR a EUR/USD
    Guvernér japonské centrální banky (BoJ) Kuroda dnes ve svém projevu odmítl, že by aktuální praktiky centrálních bank rozvinutých zemí vedly...
  • Tematické analýzy: Centrální banka snížila úrokové sazby o dalších 75bb
    Česká národní banka na včerejším měnově politickém zasedání snížila svou základní úrokovou sazbu o dalších 75bb. To bylo v souladu s tržními očekáváními, avšak pod odhadem analytiků, kteří v průměru čekali snížení pouze o 50bb. Hlavním důvodem pro další uvolnění měnové politiky byl i nadále se zhoršující výhled české ekonomiky v důsledku koronavirové nákazy. S cílem podpořit stabilitu finančního sektoru, centrální banka snížila požadavek proticyklické kapitálové rezervy na 1 %, s účinností od 1. dubna. Uvedla také, že je připravena přistoupit ve větším rozsahu k nákupu státních dluhopisů. ČNB zopakovala svou připravenost zasáhnout proti silně oslabující koruně pomocí intervencí na devizovém trhu. Podle guvernéra J. Rusnoka si banka již stanovila hladinu kurzu, při které by na devizový trh vstoupila, ta však zveřejněna nebyla. My očekáváme další pokles základní úrokové sazby o 50bb v případě, že dojde k dalšímu zhoršení výhledu české ekonomiky.
  • Tematické analýzy: ČNB překvapila finanční trh zvýšením sazeb
    Česká národní banka na dnešním zasedání nečekaně zvýšila úrokové sazby. Čtyři ze sedmi členů bankovní rady hlasovali ve prospěch vyšších sazeb. My jsme čekali stabilitu úrokových sazeb nyní s rizikem jejich zvýšení v blízkém horizontu a poté snížení na začátku příštího roku.
  • Tematické analýzy: Fiskální politika nabízí eurozóně pomoc, ale ne spásu
    Evropské centrální bance dochází munice. Záporné úrokové sazby ani znovuspuštěný program nákupů aktiv inflaci k cíli nedotlačí. V příštím roce navíc podle naší prognózy nastoupí recese v USA, která bude postupně dopadat i na země eurozóny. Naděje se tak stále více upínají k fiskální politice. Podle našeho odhadu by fiskální impulz v příštím roce mohl dosáhnout úrovně 0,2 % HDP. Pokud by země, které nemají problém s fiskálními pravidly, využily celý svůj prostor, mohl by fiskální impulz v příštím roce dosáhnout až 0,7 % HDP eurozóny. K takovýmto krokům ale zatím chybí politická vůle. Podstatné je i to, jak bude fiskální politika realizována. Ideální by byl nárůst veřejných investic, které v eurozóně chybí. Jejich návratnost je ale dlouhá.
  • Tematické analýzy: Panika spojená s koronavirem přepsala domácí finanční trh
    Data z čínské reálné ekonomiky vyděsila výraznými propady. Březnové indikátory by již měly vypadat lépe. Přesto jsme čínský růst HDP museli revidovat výrazně směrem dolů. Od Fedu očekáváme za dva týdny další snížení úrokových sazeb. ECB příští týden zřejmě upraví parametry programu TLTRO, aby malým a středním podnikům usnadnila přístup k financování. Panika spojena s koronavirem negativně dopadla i na tuzemský finanční trh. Koruna ztratila všechny letošní zisky a vrátila se ke svým regionálním konkurentům. Tuzemské úrokové sazby zažily volný pád. Finanční trhy v současnosti očekávají největší míru snižování sazeb ČNB od roku 2009. Podle nás však k takovému kroku centrální banka nepřistoupí vzhledem k rostoucí inflaci a slabší koruně. Další vývoj budou i nadále určovat spíše zahraniční faktory než domácí prostředí. Aktuální situace opět otevírá možnost zajištění úrokových sazeb za výhodných podmínek.
  • Tématické reporty: Centrální banka znovu snížila základní úrokovou sazbu o 75bb
    Česká národní banka snížila svou základní úrokovou sazbu o dalších 75 bb na 0,25 %. Rozhodla se tak učinit s ohledem na relativně pesimistický scénář pouze pozvolného oživení ekonomické aktivity v druhé polovině letošního roku. Očekáváme, že ČNB sazby znovu sníží na červnovém zasedání a dvoutýdenní repo sazba tak dosáhne technické nuly. Na této hladině pak podle nás setrvá až do konce příštího roku. V případě, že i pak bude ekonomika vyžadovat další podporu, ČNB bude muset využít nekonvenční nástroje, a tím nejpravděpodobnějším jsou podle nás devizové intervence.
  • Tématické reporty: ČNB intervenuje na devizovém trhu
    Česká národní banka dnes vstoupila na devizový trh, aby zabránila oslabování české koruny. Ta za posledních čtrnáct dní vlivem rusko-ukrajinského konfliktu proti euru ztratila zhruba šest procent. Lze nalézt dva důvody pro toto rozhodnutí. Jedním je stabilizace korunového trhu, který je pod tlakem odlivu kapitálu v důsledku globálního nárůstu rizika. Druhým důvodem jsou další silné inflační tlaky, které oslabující koruna spolu s rostoucími cenami energetických komodit vytváří. Intervenční hladinu ČNB nezveřejnila a ani to od ní neočekáváme. Hlavním nástrojem měnové politiky zůstávají úrokové sazby. Vlivem aktuálního vývoje je rizikem, že tuzemské sazby překročí hranici 5 % a jejich snižování se odsune až do příštího roku.
  • Tématické reporty: ČNB ponechala sazby beze změny
    Centrální banka v souladu s očekáváními dnes úrokové sazby nezměnila. Základní repo sazba tak zůstává 0,25 %. Jako hlavní důvod uvádějí centrální bankéři přetrvávající vysokou míru nejistoty spojenou s vývojem pandemie. Bankovní rada zůstává oproti prognóze ČNB, která do konce roku počítá s trojím zvýšením sazeb, i nadále opatrnější a očekává jejich stabilitu po delší dobu. Guvernér Rusnok uvedl, že předčasné zpřísnění měnové politiky může napáchat mnohem více škod oproti tomu, že by úrokové sazby zůstaly nízké po delší dobu, než by se zpětným pohledem mohlo zdát optimální. Zpřísňování měnové politiky může podle bankovní rady nastat až ve chvíli, kdy budou k dispozici hmatatelné výsledky ekonomického oživení a pandemie bude významně ustupovat. Naše prognóza očekává první zvýšení úrokových sazeb v listopadu.
  • Tématické reporty: Fed by mohl naznačit, za jakých podmínek začne omezovat program QE
    Parametry nastavení měnové politiky ponechá Americká centrální banka ve středu beze změny. Mohla by však naznačit, jaké podmínky budou muset být splněny, aby začala omezovat svůj program nákupů aktiv. Zveřejněna bude i nová prognóza. Ta ale zřejmě zůstane bez výraznějších změn. Inflace podle ní pravděpodobně nepřekročí 2 % ani v roce 2023, takže není překvapivé, že medián výhledu vývoje úrokových sazeb bude pro následující tři roky počítat s jejich stabilitou. My prostor pro první zvýšení sazeb vidíme ve druhé polovině roku 2023. Dolarové sazby na trhu a výnosy amerických státních dluhopisů se v polovině roku odlepily ode dna a od té doby postupně rostou. Tento trend podle nás bude v příštím roce pokračovat díky nové vakcíně proti Covid-19 a očekávanému oživení ekonomiky. To by mělo podporovat i růst korunových sazeb, které jsou stále více ovlivněny právě dolarovými sazbami.
  • Tématické reporty: Po verbálních intervencích by ECB měla přistoupit k akci
    K jednacímu stolu ve čtvrtek zasedne Evropská centrální banka. Tu začal znepokojovat růst výnosů dluhopisů na finančních trzích. Je tak velmi pravděpodobné, že toto téma bude ústředním bodem i nadcházejícího jednání. Aby ECB růstu výnosů zabránila, měla by podle našeho názoru místo verbálních intervencí již přistoupit k akci. Logickým krokem by tak bylo zvýšení nákupů aktiv v rámci stávajícího pandemického programu. Nejedná se tedy o žádný nový nástroj, ale pouze o flexibilnější využívání toho stávajícího. Evropské výnosy totiž podle naší prognózy dále porostou. Nahoru je potáhnou výnosy amerických Treasuries, ale i rostoucí inflační očekávání v eurozóně. V krátkém období má ECB šanci díky větším nákupům dluhopisů tento trend zbrzdit. Ve střednědobém horizontu by však v prostředí očekávaného ekonomického oživení a rostoucí inflace byla tato snaha velmi nákladná a pravděpodobně neúspěšná.
  • Téma – nový formát videokomentářů k dění na finančních trzích
    Připravili jsme nový formát videa, který bychom rádi čas od času využívali ke komentářům k dění na finančních trzích. Snad se vám bude líbit.
  • Téměř pětina českých domácností dá až 75 % svých příjmů na náklady spojené s bydlením
    Jaká je finanční kondice domácností, které v současnosti splácejí hypoteční úvěr? To bylo předmětem výzkumu finančněporadenské společnosti Swiss Life Select. A jedním z výsledků je i potvrzení rčení, že „člověk míní, život mění“. Po čerpání hypotečního úvěru se vyvíjí vše podle plánu pro necelých 30 procent dotázaných.
  • Téměř polovina Čechů má nějaký typ půjčky nebo úvěru. Častěji se jedná o lidi s vyššími příjmy
    Hypotéky, spotřebitelské úvěry, půjčky od příbuzných nebo nebankovních institucí v současnosti splácí bezmála polovina produktivní české populace. Podle Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů, který společně realizují Česká spořitelna, Evropa v datech a Sociologický ústav AV ČR, půjčky častěji využívají lidé s vyššími příjmy, kteří je využívají především na dlouhodobé výdaje, jako je například nákup auta nebo bytu. S exekučním řízením se osobně nebo alespoň v rámci jedné domácnosti setkala pětina Čechů. Pozitivním zjištěním je fakt, že již několik let v řadě se počet lidí v exekuci snižuje. Podle červnových dat Exekutorské komory počet lidí v exekuci za posledních pět let klesl o bezmála 20 %.
  • Téměř polovina držitelů nějaké kryptoměny se k nákupu dostala v roce 2021
    Téměř polovina současných držitelů kryptoměn ve Spojených státech, Latinské Americe a Asii je prvně koupila v roce 2021. Zjistil to podle agentury Reuters průzkum kryptoměnové burzy Gemini. Její tvůrci se od listopadu loňského roku do února 2022 ptali na kryptoměny skoro 30 000 lidí ve 20 zemích.
  • Téměř polovině českých domácností se výrazně zvýšily výdaje za poslední rok
    Většina Čechů (85 %) uvádí, že se jim zvýšily za poslední rok jejich výdaje, polovina z nich tento nárůst dokáže pokrýt z běžné výplaty. Jenom 6 % se muselo kvůli vyšším útratám zadlužit. Jak vyplývá z průzkumu STEM/MARK pro společnost Home Credit, až 65 % Čechů se obává, že se v současné situaci mohou dostat do problémů se splácením existujících úvěrů.
  • Téměř všichni začínající investoři se nejprve učí obchodovat na demoúčtech
    Podle čeho si vybrat investičního brokera? Jakých chyb by se začínající investoři měli vyvarovat? Jak se naučit obchodovat? Na tyto a podobné otázky odpovídá Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.
  • Téměř 60 % těžby BTC využívá udržitelné energie
    Rada pro těžbu bitcoinů, dobrovolné fórum společností zabývajících se těžbou krypto aktiv podporované MicroStrategy Inc. Michaela Saylora, uvedla, že její poslední čtvrtletní průzkum ukázal, že globální průmysl těžby bitcoinů se více spoléhá na elektřinu z udržitelných zdrojů.
  • Téměř 80 % vysokoškolsky vzdělaných lidí má zkušenost s investováním. Za nejatraktivnější považují investice do nemovitostí
    Investování láká stále více Čechů, jejich přístup k němu však často ovlivňuje dosažené vzdělání. Z průzkumu platformy InvestBay vyplývá, že alespoň jednou investovalo 78 % vysokoškolsky vzdělaných lidí, zatímco u těch se základním vzděláním nebo výučním listem to není ani polovina. Občané s vysokou školou mají nejen větší odvahu riskovat, ale čtvrtina z nich investuje primárně z toho důvodu, že disponuje volnými finančními prostředky. Naproti tomu u lidí s výučním listem je to jen 8,8 % a zároveň by 40,8 % při investování uvítalo pomoc finančního poradce. Co dalšího nám data prozradila o rozdílném přístupu k investicím?
  • Temná data ADP americké akcie nezastavila, dolar klesá a koruna nejsilnější od března
    Americké i evropské akcie dnes rostou. Dobré zprávy přišly z vakcínové fronty, k tomu se přidaly spekulace o pokroku v jednáních o novém podpůrném programu pro americkou ekonomiku a především pro tamní pracovní trh. Z něj dnes přišla poměrně ponurá data od institutu ADP, podle kterých tvorba pracovních míst v americkém soukromém sektoru v červenci prudce šlápla na brzdu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new