Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Spokojená ECB
Evropská centrální banka (ECB) na svém minulém zasedání prodloužila program kvantitativního uvolňování až do konce letošního roku a při dnešním rozhodování o nastavení měnové politiky nemá příliš důvodů ke změně. S vývojem ekonomiky měnového bloku totiž její členové mohou být spokojení.

Makroekonomické faktory - hospodářský cyklus (7. díl)
V dnešním článku se budeme zabývat hospodářským cyklem. Povíme si, co to je, jak se měří a jaké jsou jeho fáze. Poté se podrobněji podíváme na hospodářský cyklus a na to, jak můžeme jednotlivé cykly rozlišovat.

Čo si myslí Umelá Inteligencia (AI) ako vie pomôcť pri Investovaní
Na napísanie tohto článku som využil ChatGPT a pýtal som sa ho otázky ako môže byť AI nápomocná.

Pozor na zbytečné milníky - nový rok z vás lepšího obchodníka neudělá
Začátek nového obchodního roku je pro psychiku tradera velmi důležitý. Ovšem nelze očekávat žádné zázraky, když se obchodník nerozvíjí.

Aké zmeny na kapitálových trhoch môžeme čakať v najbližšej dekáde?
Švajčiarska investičná banka UBS očakáva na akciových trhoch v nasledujúcom desaťročí nižšie ročné výnosy na a vyššiu volatilitu. Čo by to znamenalo pre tradera alebo investora, keby sa tieto očakávania naplnili?


Nejsilnější růst od roku 1974 pro americké akcie (stále) nic nemění
Americké akcie mají za sebou opět mimořádně živý týden, tentokrát s pozitivním znaménkem. Index S&P 500 posílil za čtyři obchodní dny o 12,10 %.

Forex: Kde hledat bezpečný přístav?
Na začátku minulého desetiletí v doznívajících otřesech globální finanční krize se jako „bezpečné“ měny vyprofilovaly americký dolar, japonský jen a švýcarský frank. Tyto měny reagovaly posílením na zveřejnění negativních makrodat nebo pesimistické nálady investorů. Tehdy šlo o recesně-deflační strachy spolu s možnostmi bankrotu jednotlivých států eurozóny.

O pohodlnosti a tradingu
Včera jsem byl ještě jednou letos na kole. Byl to asi poslední pěkný víkend a tak jsem ho využil. Mnoho lidí jsem cestou nepotkával, no co mě ale překvapilo, byl poměr běžných cyklistů a elektrocyklistů.

Praktická ukázka: Falešné průrazy
V tradingu se nedá vyhnout jedné nepříjemné věci. A tou jsou falešné průrazy. Ačkoliv máme strategii, která je dobře připravena i otestována, má dobrou myšlenku i dobré provedení, tak se čas od času setkáme s falešným průrazem nebo falešným signálem.

Britská libra testuje důležité úrovně na vícero měnových párech
Britská libra (GBP) po zveřejnění úterních dat indexu nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby vystřelila nahoru vůči americkému dolaru (USD), čímž se ještě více vzdálila od důležité úrovně podpory 1,70.


Praktická ukázka: Jízda na vlně
Někdy je to obchodování tak hezké. Tedy když se na něj člověk dívá zpětně. Vypadá to kolikrát ohromně jednoduše a mnoha lidem, kteří nikdy neobchodovali, to může dávat falešnou naději na to, že se tak dá snadno vydělat velká hromada peněz.

Praktické okénko – Učebnicový scalp + učebnicová ztráta
Scalping je velmi riskantní obchodní přístup, který ale může nabídnout vysoká zhodnocení. Na druhou stranu i konzervativní obchodování podle Market Profile může skončit rychlou ztrátou. V tradingu totiž není nic jisté.

Konec záporných sazeb?
Je až neuvěřitelné, že Japonsko prošlo celou inflační epizodu posledních 2 let se zápornými úrokovými sazbami. Tato stagnující ekonomika se zakořenělou deflací zkrátka čekala, až globální tlaky nastartují dostatečně i japonské cenovky a mzdy.

Nejhorší týden za deset let posunul index S&P 500 blíže k medvědí hraně
Americký akciový index S&P 500 v předvánočním týdnu odepsal 7,05 %. Pro většinu investorů to v předvánočním týdnu znamenalo novou zkušenost.

Americké volby jako možné riziko pro finanční trhy
Když se podíváme na vývoj amerických předních indexů, tak rok 2023 byl i přes černé scénáře velmi dobrý. Při bližším zkoumání však zjistíme, že růst indexů byl tažen především sedmi největšími technologickými firmami. I přes jejich vliv na ekonomiky a důležitost tohoto sektoru, nemůže sedm největších firem dávat správný obraz o světové ekonomice. Zdražení peněz v důsledku zvedání úrokových sazeb se na indexech neprojevilo. Ekonomické statistiky mluví jasně, bylo by to opravdu velké štěstí, kdyby se tento měnový cyklus neskončil recesí a burzovní korekcí.

OSN vyzvala centrálne banky aby zastavili zvyšovanie úrokových sadzieb
Organizácia Spojených Národov (OSN) chce aby centrálne banky prijali opatrenia a zastavili agresívnu politiku sprísňovania, no inflácia je stále vysoká. Všetky centrálne banky zvyšujú úrokové sadzby aby zastavili zúriacu infláciu sprísnením ekonomiky. To však spôsobilo veľa škôd, keďže väčšina mien okrem amerického dolára oslabila spolu s akciovým trhom.

Burzovní grafy: Páteční výprodej ukončil letní klid. Připomene září svou pověst?
Americké akciové indexy během zkráceného obchodního týdne dlouho ani nenaznačovaly, že by se mělo něco změnit. Denní pohyby byly mírné a ceny se pohybovaly jen o pár desetinek oběma směry, Nasdaq Composite dokonce vylepšil své historické maximum. Páteční hluboký pokles ale smetl býčí choutky ze stolu a poslal benchmarky na týdenní bázi o více než dvě procenta níže.

Praktická ukázka: Dva dny čekání se vyplatily
Minulý týden to bylo bez obchodu. V tomto to vypadalo podobně, no naštěstí jsem se nějakých obchodů dočkal. A nedopadlo to vůbec špatně, tím spíš, že v minulém týdnu byla nula a v alternativním nastavení by to byla velká ztráta. Mimochodem, i k té alternativě se ještě vrátím.