Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Krypto šeptanda (4.4.2025)
Úvod: Kryptoměny už dávno nejsou jen experimentem pro technologické nadšence — stávají se pevnou součástí globálního finančního systému. Bitcoin, kdysi považovaný za okrajový fenomén, začíná pronikat do firemních rozvah i geopolitických diskusí. Těžba se čistí od uhlí, finanční ředitelé zvažují nové strategie a hackeři bohužel nezůstávají pozadu. V tomto díle Krypto šeptandy nahlédneme pod pokličku událostí, které formují kryptosvět na prahu nové dekády.

Fed, sazby a optimismus
Včerejší rozhodnutí americké centrální banky (Fed) o zvýšení úrokových sazeb nebylo žádným překvapením. Trhy tento krok očekávaly a investoři své pozice náležitě upravili. Měnové páry ale ze sedla vyhodily komentáře guvernérky Janet Yellenové, které vyzněly nad míru jestřábím tónem. Americký dolar si tak připsal okolo jednoho procenta napříč měnovým trhem.

Přehnaná reakce na NFP report
Páteční report z amerického trhu práce, tzv. payrolls, ukázal smíšená data. Tvorba pracovních míst překonala očekávání, když ve Spojených státech v květnu vzniklo 272 tisíc nových pozic (vs. 182 tisíc konsenzus). Svou dynamikou překvapily i mzdy, které meziměsíčně přidaly 0,4 % (vs. 0,3 % konsenzus) a meziročně mírně zrychlily na 4,1 %.

EUR/USD silně koreluje s tímto indikátorem
Eurodolar se už více než 15 měsíců obchoduje v relativně úzkém koridoru 1,04 – 1,13. Tradeři se nemohou opřít o žádný trend, rozdíl v úrocích mezi eurem a americkým dolarem je také minimální. Nejobchodovanější měnový pár světa tak už delší dobu nedává příliš příležitostí pro poziční obchodníky, pohyby jsou v rámci měsíců tak malé, že poplatky tvoří vyšší procento z případného zisku, než tomu bylo dříve.

Praktická ukázka: To je prostě radost
Takový týden, jako byl ten uplynulý, to je prostě radost. Všechno zafungovalo, jak mělo a výsledek také nebyl špatný. Dokonce, i kdyby člověk celý týden obchody sledoval, tlak by se mu nezvedl ani v jednom okamžiku. Tedy pokud by vydržel do obchodů nesahat.

Masakr na trzích: Nejhlubší sešup od finanční krize smazal půlroční zisky amerických akcií
Korekce je tady! Týden byl plný stresu s hlubokými denními propady, index S&P 500 nakonec odepsal 11,49 %.

CAD/JPY v rastúcom trendovom kanáli a iné predikcie
V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.

Indexy padají, dolar na steroidech
Stejně jako kulturisti pár měsíců před Mr. Olympia, i dolar v posledních dnech výrazně posiluje. Totéž bohužel nelze říci o akciových indexech. Index S&P 500 se v minulém týdnu propadl o více než 3 % a Nasdaq 100 o téměř 3,5 %. Máme očekávat pokračování tohoto poklesu? A co na to data z Číny?

Strašák pro akcie
Dnešní report z amerického trhu práce vyzněl pro největší světovou ekonomiku lehce pozitivně. Nejsledovanější číslo o přírůstku pracovních míst 199 tisíc sice zastalo za očekávanými 426 tisíci, ale minulé měsíce byly revidovány vzhůru a do toho statistiky ukázaly na silný růst mezd a další pokles nezaměstnanosti na 3,9 %.

Výsledková sezóna za námi: Je big tech stále nezastavitelný?
Výsledková sezóna je prakticky u konce a jako obvykle největší pozornost přitahovaly výsledky velkých technologických společností – Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Meta. Ať se nám to líbí nebo ne, big tech je žhavé téma posledních měsíců a díky aktuální publikaci výsledků jsme se mohli přesvědčit, zda je bombastický růst big techu v posledních měsících oprávněný nebo ne. V tomto článku přinášíme krátký souhrn toho nejzásadnějšího. Pokud se o aktuálním stavu big techu chcete dozvědět více, analytici XTB Tomáš Vranka společně s Jaroslavem Brychtou na toto téma natočili nový díl Povídání o trzích. Big tech bude také detailněji probrán i na nadcházející XTB Online investiční konferenci, která proběhne 25. 11. od 13:00.

Zefektivněte vaše obchodování správnou organizací
Mezi úspěchem a neúspěchem na finančních trzích je velmi tenká linie. Každý trader se snaží získat na svoji stranu více výhod a zefektivňovat své obchodování, jak jen to jde. Pokud jste také ve fázi, kdy se perete v tomto vysoce konkurenčním prostředí, bude pro vás vhodný dnešní příspěvek věnující se zvýšení efektivity za pomoci zlepšení organizačních schopností.

Aktuálně: Nejvyšší časové rámce
Je zde opět závěr měsíce. Bude zakreslena další čárka do cenového grafu. Další pomyslný dílek pomyslné skládačky puzzle. Podívejte se se mnou na některé grafy nejvyšších časových rámců a jaké nové informace nám tento dílek poskytuje v kontextu s celkem.

Skryté Divergence - SDIV
Objevil se zde článek na téma skrytých divergencí a protože je to pole, na kterém jsem kdysi opravdu hodně bádal, myslím, že bude dobré, když zde zveřejním svůj pohled na tuto tématiku.


Jaké ETF vybírat, když jsou trhy na maximech?
Akciové indexy a ETF na ně se každým rokem postupně dostávají více a více do popředí. Právě z tohoto důvodu XTB průběžně rozšiřuje svoji nabídku ETF o dalších více než 600 titulů na aktuální celkový počet přes 1300. Kromě běžných indexových či dluhopisových ETF tedy v nabídce naleznete opravdu již obrovské množství i méně známých fondů.

Ropa překvapivě zdražuje
Po delší době by mohly trhy tento týden přepnout do klidnějšího módu. Žádné významné zasedání centrální banky nebo bedlivě sledovaná makrodata nejsou v plánu, snad s výjimkou páteční listopadové inflace v eurozóně. Americké HDP nebo PCE inflace již budou spíše dozvukem dříve zveřejněných dat bez potenciálu zásadně ovlivnit tržní narativ.

Swingový výhled - 2. týden (Akciové indexy v USA, dolar, ropa)
Trhy začátkem roku nepůsobí příliš nervózně ohledně dění kolem předání prezidentské moci v USA a dalších nárůstů nově nakažených po světě. Akciové indexy pokračují v růstu na nová historická maxima, zatímco americký dolar využívá politické situace v USA a vyšších výnosů k mírným ziskům. Situace na většině měnových párů tak zůstává začátkem roku nezměněna.

Býčí jízda pokračuje, index S&P 500 přidal další dvě procenta
Americký akciový index S&P 500 uzavřel všech pět obchodních seancí uplynulého týdne v plusu a zpevnil celkově o 2 %. Je tedy na novém historickém maximu a zapsal pátou zelenou týdenní svíčku za sebou.

Praktická ukázka: Každý obchod špatně
Pestrost v tradingu je veliká a jistota žádná. A tak jsem se v minulém týdnu dočkal obchodů, které by v případě on-line sledování zabrnkaly na nervy. Dovedu si představit, kolik nových šedivých vlasů by to přineslo. Mimochodem, ne že bych je už neměl.

Proč je psychologie v tradingu tak důležitá?
Pro úspěšné obchodování na finančních trzích je zapotřebí mnoho dovedností. Mimo jiné zahrnují schopnost vyhodnotit fundamenty námi obchodovaného trhu a určení cenových trendů a významných úrovní supportů a rezistencí na trhu. Ovšem žádná z těchto technických dovedností není tak důležitá jako myšlení obchodníka. Udržování emocí v určitých mezích, rychlé rozhodování a cvičení disciplíny jsou součástí toho, co bychom mohli nazvat psychologií obchodování. Existují dvě hlavní emoce, které je třeba pochopit a udržet pod kontrolou: strach a chamtivost.