Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Spanilá býčí jízda pokračuje, index S&P 500 je na novém rekordu
Americký akciový index S&P 500 vzrostl čtvrtým týdnem v řadě, tentokrát o 1,54 %.

Elliottovy vlny: Měnový pár NZD/CHF, kryptoměna Bitcoin a index Dow Jones
V dnešním blogu se podíváme na technickou analýzu podle Elliottovy vlnové teorie pro měnový pár NZD/CHF, kryptoměnu Bitcoin a index Dow Jones. Tyto trhy nám svým vývojem poodhalily další možný scénář jejich vývoje.


OPEC znovu na scéně
Uplynulé dva týdny „Trumpova“ trhu s cenou ropy nijak výrazně nezahýbaly. Jeden barel americké WTI se i při mírně rostoucím trhu nadále prodává okolo 45 dolarů. Proti sobě totiž působily dva faktory. Pozitivní sentiment předpokládající vyšší růst HDP a tím i poptávku po ropě brzdil silnější americký dolar. Příští týden však přijde ke slovu těžší kalibr, kartel OPEC.

Růst pokračuje, index S&P 500 zpevnil o více než půl procenta
Americký akciový index S&P 500 zapsal do burzovního almanachu další zelenou týdenní svíčku. Zpevnil o 0,69 %, a to navzdory slabší výkonnosti velkých technologických titulů.

VIDEO: Přehled zajímavých investičních příležitostí pro 6. týden
Pravidelný týdenní komentář společnosti BOSSA.


Volby a americká burza: Potvrdí akciové trhy své věštecké schopnosti?
Čas rychle běží. Nového amerického prezidenta budeme znát již za pár měsíců. 5. listopadu 2024 si Američané vyberou mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem. V každém případě se bude jednat o staronového prezidenta. Jelikož Američané jsou velmi pragmatičtí lidé, velký vliv na výsledky bude mít postavení amerických indexů na burze.

Algoritmy stojí za výprodeji na akciových trzích
Akciové trhy jsou opět pod tlakem a to navzdory pozitivním výstupům z víkendového summitu G20 v Argentině, kde se prezidenti dvou největších ekonomik Číny a USA dohodli na 90denním příměří v obchodním sporu, během kterého na sebe nebudou zavádět další cla. Akciové trhy vnímaly zprávy pozitivně a v pondělí otevřely silným nákupním gapem. Pozitivní nálada však příliš dlouho nevydržela a hned druhý den se akciové indexy opět ocitly pod prodejním tlakem. Důvodů může být hned několik v čele s klesajícími výnosy z amerických dluhopisů. Čím dál častěji se však hovoří o vysokofrekvenčním obchodování, které může stát za nedávnými výprodeji.

Obchodník měsíce: Po sérii ztrát opět do sedla
Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného obchodníka, tentokrát za měsíc prosinec. Snažíme se vybírat různorodé obchodníky, jejichž styl obchodování či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o obchodování. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které z realizovaných obchodů vyplývají. V budoucnu budeme zveřejňovat také dlouhodobé vývoje reálných obchodních účtů.

Trading jako zrcadlo: Co nám trhy říkají o nás samotných?
Trhy nejsou jen místem, kde obchodujeme s měnami, akciemi nebo komoditami. Jsou i zrcadlem, které nám odhaluje pravdy o nás samých – o naší psychologii, emocích a schopnostech zvládat nejistotu. Co tedy skutečně můžeme zjistit?

Jak se pojistit na druhou polovinu roku 2024?
Známé burzovní přísloví praví: „Sell in May and go away“. I když se historicky o pravdivosti tohoto rčení dá diskutovat, protože se statisticky nedá prokázat, jeden pozitivní důsledek se dá určit. Kdo prodá své portfolio v květnu, může se v klidu připravit na prázdniny a vrátit se až v září. Letní obchodování bývá často velmi nudné s jedinou výjimkou, a tou je výsledková sezona za druhé čtvrtletí. Tato sezona však začne až ve druhé polovině roku. Jak se tedy připravit na zbytek roku?

Desetileté výnosy jsou nad 3 %, hrozí inverzní výnosová křivka
Americké desetileté výnosy se dostaly na magickou úroveň 3%, ale co to vůbec znamená a proč to může trhy trápit? Především je třeba připomenout situaci z přelomu ledna a února, kdy se právě desetileté výnosy dostaly velmi blízko úrovně 3%, což bylo považováno za jeden z hlavních katalyzátorů výprodeje na akciových trzích. Již koncem minulého týdne se dostaly výnosy na dosah 3% a akciový trh byl opět pod tlakem, především kvůli nervozitě investorů. Ta se vrací na trhy i v týdnu aktuálním, kdy VIX vystoupal k 19 bodům především díky proražení úrovně 3% u výnosů.

Santa se snažil, více než mírný vzestup indexu S&P 500 ve vánočním týdnu ale nezvládl
Aktivita na americkém akciovém trhu byla v uplynulém týdnu podle očekávání sváteční, hlavní indexy nicméně v některých dnech předvedly zajímavé pohyby. Index S&P 500 uzavřel týden se ziskem 0,67 %.

Září: Nejztrátovější čas na finančních trzích. Mýtus nebo pravda?
Asi každý investor nebo trader už někdy slyšel o „zářijovém efektu“. Tedy o tom, že tento měsíc z pohledu sezónnosti nepřináší finančním trhům nic dobrého a je spíš předzvěstí červených čísel. Podobných „mýtů” je samozřejmě celá řada, a ne vždy jsou pravdivé. Pojďme se tedy podívat, jak to se zářím opravdu je.

Kiwi se brání útoku dolaru, tomu však mohou pomoci technické patterny
Konsolidujícímu novozélandskému dolaru se podařilo zpomalit prudký atak americké měny z průběhu třetího čtvrtletí. Od léta novozélanďané mohli pozorovat oslabení své měny o celou jednu osminu, když od července odepsala přes 12,5 procent.

Je Alibaba největší Mungerovou chybou?
Blízký přítel a spolupracovník Warrena Buffetta je sám o sobě investiční legendou. Jako správný investor orientující se na podhodnocené společnosti Charlie Munger nestaví obrovská portfolia, ale zaměřuje se jen na několik hodnot. Jeho současné portfolio jich obsahuje pouze pět: Bank of America, Wells Fargo, Alibaba, U.S. Bancorp a již velmi malou hodnotu POSCO - mimochodem této akcie se z velké části zbavil v třetím letošním čtvrtletí. Jeho obrovskou investicí měla být sázka na akcie Alibaby. Nestalo se tak. Munger polovinu své pozice uzavřel, ale úplně nekapituloval - ještě mu 300 000 kusů zbývá.


Praktická ukázka: Zajímavý obchod
Celkem byly v uplynulém týdnu čtyři obchody. Avšak jeden z nich byl opravdu zajímavý. Přivedlo mě to k myšlence, jestli bych zase neměl udělat nějaký backtest. V tomto případě kvůli velikosti range, která ještě lze obchodovat.

Může pokračovat silná koncentrace akciového trhu?
Ekonomika posledních let vytvořila velmi příznivé prostředí pro technologické firmy. V pandemii hlavně firmy jako Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft, Apple a Netflix a Zoom (Tesla namísto Zoom dnes tvoří tzv. „Velká 7”) hrály významnou roli pro pokud možno produktivní práci z domova, udržení kontaktu s okolím a poskytnutí zábavy.