Sobota 21. prosince 2024 16:51
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap forex

7 nejoblíbenějších technických indikátorů

22.11.2017 11:57  Autor: LYNX  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Blížíme se ke konci našeho seriálu o technické analýze a proto je čas na určitou rekapitulaci.  V předchozích dílech jsem se věnovali svíčkovýcm formacím, obchodování gapů, swingovému tradingu i popisu různých indikátorů.

V tomto díle si shrneme základní technické indikátory a zaměříme se na následujícíc témata.

  • Co je to technický indikátor
  • Typy technických indikátorů
  • Sedm nejpopulárnějších technický indikátorů používaných klienty LYNX

Co je to technický indikátor a jak jej používat?

Technický indikátor by šel definovat jako určité datové pole, které se do grafu přenáší jako křivka, linie histogram či bod. Technické indikátory jsou často odvozené z průběhu ceny. V tom spočívá jejich největší slabina, protože nejde o nic jiného než o derivaci ceny, která je zpravidla ještě zpožděná o určitou periodu.

Nastavitelnost periody je vždy skrytým problémem a uvrhá řadu (začínajících) traderů do nebezpečných úvah typu: „Je přesnější RSI s periodou 9 nebo s periodou 12?“

Odpověď zní: Je to jedno.

Obě jsou stejně přesné i nepřesné. Důležité je naučit se pracovat s jednou z nich.

Některé indikátory jsou neperiodické (kupř. Fibonnaciho linie), některé mohou být odvozné i od volume (kupř. kumulativní delta), případně odkazovat open interest. Takové indikátory jsou obecně univerzálnější.

Technické indikátory se používají pro celou řadu analýz, od lepšího odhadu směru trendu, přes hledání vstupních hladin, až po přesnější načasování vstupu či výstupu. Často se indikátory kombinují ať už mezi sebou, nebo se čtením cenové akce (prcie action), případně s dalšími analýzami.

Velmi často je především u začínajících obchodníků vidět snaha používat co nejvíce indikátorů a kombinovat je dohromady způsobem, který je kontraproduktivní. Použitím vícero indikátorů v jednom grafu nezlepšuje úspěšnost obchodů, naopak se stává, že obchodník je zahlcen informacemi, které často ani nedokáže vyhodnotit, případně dostává informace protichůdné.

Jednoduchá rada zní: používejte indikátory, kterým rozumíte, u kterých chápete, co vyjadřují a kterým věříte. Zaměřte se na omezený počet indikátorů a studujte jejich projevy. Mějte trpělivost, neměňte nastavení příliš často.

Neexistuje žádný indikátor, který funguje vždy a všude.

Dělení technických indikátorů

Technické indikátory mohou být rozděleny do několika kategorií. My jsem probíraly kupř. následující.

Momentum indikátory

Momentum indikátory jsou takové, které staví na aktuálním momentu ceny, tedy její hybnosti, rychlosti a síle. Momentum (česky hybnost) je fyzikální veličina, která měří dynamiku toku a počítá se ve fyzice jako součin hmotnosti a rychlosti. Momentové indikátory tedy měří sílu a rychlost trendu. Sílící momentum ukazuje na optimismus a těží z předpokladu, že takový trendový pohyb by měl ještě chvíli trvat. Nejslavnějším zástupcem je RSI.

Trendové indikátory

Trendové indikátory jsou ty, které umí určit lépe aktuální trend, případně jeho obrat. Jde často o více či méně triviální kalkulace průběhu ceny na bázi klouzavých průměrů. Zpravidla se jedná o periodické indikátory počítané několik úseček zpětně do minulosti. Neperiodický indikátor, který lze použít pro čtení trendu je kupř. WVAP.

Oscilátory

Pojem oscilátory je obecné označení pro skupinu indikátoru které „oscilují“ mezi určitými hodnotami, kupř. 1 až -1. Používají se různými způsoby, kupř. pro čtení divergencí, neutrálních stavů trhu nebo odhadu tzv. překoupenosti či přeprodanosti. Toto vychází z univerzálního pravidla, že vše funguje v cyklech a extrémní hodnoty mají tendenci vracet se zpět k normálu. Indikátor MACD patří do této skupiny.

Sedm nejpopulárnějších technických ukazatelů klientů LYNX

Řada aktivních traderů u LYNX ráda využívá technické ukazatele a díky obchodní platformě LYNX Trading má možnost použít jich více než 80 z nich.

Vybrali jsme sedm nejpopulárnějších z nich, které využívají všechny skupiny investorů obchodujících různé trhy a různé timeframy.

  1. Indikátor ADX

ADX je jedním z méně známých indikátorů, který se využívá především pro čtení síly trendu, sám o sobě ale neříká nic o směru trendu. Je nicméně možné se s určitou modifikací dozvědět i tuto informaci.

Obecně se rozlišuje několik stavů síly trendu – viz tabulka.

0-2020-3030-5050+
SlabýNeutrálníSilnýVelmi silný

Hodnoty indikátoru nabývají od 0 do 100 a čím vyšší cifry, tím silnější trend je. Zvyšující se síla signalizuje gradaci trendu a snižující naopak ubývání síly.

Více o tomto ukazateli se dočtete v tomto článku.

     6. Pivoty

Pivoty jsou stručně řečeno body v grafu počítané z hlavních hodnot cenových úseček předchozího   dne. Slouží jako hladiny podpory a odporu, ze kterých lze časovat vstupy.

Nejpoužívanější propočet pivotů vrací vždy pět bodů: dva suporty a dvě rezistence a uvnitř mezi nimi tzv. Pivotní bod. Pivoty jsou oblíbený nástroj především z důvodu pro intradenní obchodování.

Více o nich se můžete dovědět zde.

  1. Bollingerova pásma

Mezi nejoblíbenějšími sedmi indikátory je i tzv. Bollinger Bands. Jde o indikátor, který je velmi snadný, pokud jde o interpretaci a možná právě to z něj dělá tak oblíbený nástroj.

Používá se především k potvrzení správnosti vstupu. Používá se tak, že v extrémní poloze kde probíhají signální linie se spekuluje na návrat ceny zpět ke středu.

Více o tomto indikátoru se dočtete zde.

  1. Indikátor MACD

Čtvrtým nejoblíbenějším je indikátor MACD. Tento patří do skupiny momentum oscilátorů a je počítán z několika klouzavých průměrů. Je složený ze dvou linií, jedna z nich je MACD linie a druhá tzv. signální linie.

Indikátor nabízí celou řadu signálů. Využívá se kupř. ke čtení trendu podobně jako klouzavé průměry. Je-li MACD růstová, jde o pozitivní signál, je-li klesající, jde o signál negativní.

Signální linie navíc nabízí vstupní nákupní či prodejní signály. Pakliže MACD linie překříží signální odspodu nahoru, považuje se to za nákupní signál. Překříží-li naopak MACD linie signální odshora dolů, jde o prodejní signál.

Více o MACD se dočtete v tomto článku.

  1. Fibonacciho linie

Fibonacciho linie vychází ze sekvence čísel, která jsou známá jako Fibonacciho posloupnost: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181, 6765, ..

Tato řada je výjimečná z mnoha důvodů, mimo jiné že je od ní odvozen tzv. zlatý řez.

Fibonacciho linie jsou i přes svoji matematickou sofistikovanost poměrně jednoduše použitelný indikátor, kterým lze odhadnout místa obratu případně potenciální expanzi ceny pro profit. Fibonacci se natahuje na maxima a minima swingů a jeho linie tvoří důležité supporty a rezistence.

Více o tom jak jej používat se dozvíte zde.

  1. Klouzavý průměr

Druhé místo zaujímá jeden z nejstarších, nejjednodušíšch a nejoblíbenějších technických ukazatelů:  klouzavý průměr. Klouzavý průměr je spíše obecný název pro skupinu indikátorů, pro které platí podobný výpočet. Existuje klouzavý průměr exponenciální a klouzavý průměr jednoduchý. Oba jsou využívány.

Používají se především pro stanovení směru trendu případně místa vstupu do trhu. Používají se různé periody, ale zpravidla vždy delší než 20. Akciové analýzy v newsletteru Breakout Trader využívají dva klouzavé průměry, jeden s periodou 20, druhy s periodou 50.

Více o klouzavém průměru se dočtete zde.

  1. Indikátor RSI

Největší favorit a vůbec nejvyužívanější ukazatel mezi klienty LYNX je již zmiňované RSI. RSI ukazuje směr a sílu trendu. Jeho hodnoty jsou od 0 do 100 a stručně řečeno nabízí tři základní typy interpretace.

První říká, že je-li RSI nad 50 jedná se o pozitivní signál (trend by měl růst) a je-li pod 50, jde o negativní signál a trend by měl klesat.

Druhý se používá pro čtení překoupenosti či přeprodanosti trhu. Je-li RSI nad hodnotou 70, čte se jako signál překoupenosti trhu, cena vystoupala příliš rychle příliš vysoko a měla by se obracet níž. Je-li RSI pod 30, je situace opačná, jedná se o přeprodaný trh a měl  by tedy vyrůst.

Více o indikátoru RSI se dočtete zde.

The post 7 nejoblíbenějších technických indikátorů appeared first on LYNX Czech Republic.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • 7 dní s korunou: Inflační tlaky v domácí ekonomice dále narostly
    Minulý týden ve středu se konalo měnověpolitické jednání ECB. Podle očekávání nedošlo k žádné změně v nastavení úrokových sazeb, stejně tak ECB nezměnila ani další nekonvenční nástroje měnového uvolňování. Podrobnosti nového programu poskytování levných úvěrů bankovnímu sektoru (TLTRO), který by měl začít fungovat od září, budou zveřejněny později. Příliš se nezměnilo ani hodnocení ekonomického vývoje v eurozóně. Na prognóze se očekává slabý ekonomický růst, inflační tlaky jsou utlumené, tedy růst spotřebitelských cen bude setrvávat výrazně pod cílem centrální banky, a to i v následujících letech.
  • 7 dní s korunou: Návrat jestřába na trhy
    Koruna si minulý týden i přes zvýšení úrokových sazeb ČNB připsala ztrátu téměř třiceti haléřů. Guvernér J. Rusnok podle našich očekávání nedokázal udržet silná jestřábí očekávání trhu. V následné tiskové konferenci otevřeně nepotvrdil další zvýšení úrokových sazeb ještě v tomto roce a koruna reagovala oslabením. Podle našeho názoru však většina bankovní rady zůstává v jestřábím nastavení, což by mělo potvrdit páteční zveřejnění záznamu z jednání, které by mohlo opět nahodit jestřábí očekávání trhu a korunu vrátit k ziskům.
  • 7 dní s korunou: První zvýšení úrokových sazeb ČNB očekáváme již letos
    Česká koruna se v pondělí ráno nacházela poblíž EUR/CZK 26,21. Minulý týden se v průměru pohybovala okolo EUR/CZK 26,19. Vůči dolaru se koruna na začátku týdne obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 23,41, před týdnem byla na hladině USD/CZK 24,32.
  • 7 dní s korunou: Relativní klid na koruně a veletoče v politice USA
    Česká koruna se v úterý pohybovala poblíž hladiny EUR/CZK 26,70. Za týden tedy koruna proti euru oslabila o zhruba 20 haléřů. Forwardové body EUR/CZK na horizont 12 měsíců mírně klesly k -130 bodům. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 25,12, před týdnem kurz činil USD/CZK 25,07.
  • 7 dní s korunou: Rozvířené vody měnové politiky ČNB
    Česká koruna se dnes odpoledne pohybuje kolem úrovně EUR/CZK 25,75 a oproti začátku minulého týdne posílila z úrovně EUR/CZK 25,89. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 21,80 a ve srovnání s předchozím týdnem koruna posílila přibližně o 25 haléřů.
  • 7 dní s korunou: Stabilita koruny je nadále ovlivňována překoupeností koruny
    Česká koruna se dnes odpoledne pohybuje kolem úrovně EUR/CZK 25,90 a oproti začátku minulého týdne posílila z úrovně EUR/CZK 26,00. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 22,07 a ve srovnání s předchozím týdnem koruna zanedbatelně oslabila.
  • 7 dní s korunou: Vyšší inflace vytáhla českou korunu na nové maximum
    Česká koruna se v pondělí nacházela poblíž EUR/CZK 26,19. Začátkem minulého týdne byl kurz u EUR/CZK 26,30. Proti dolaru koruna zůstala téměř nezměněná a nachází se poblíž USD/CZK 23,32.
  • 7 dní s korunou: Zasedání ČNB podpořilo korunu
    Česká koruna se v pondělí ráno nacházela poblíž EUR/CZK 26,09. Před týdnem se v průměru pohybovala okolo EUR/CZK 26,24. Vůči dolaru se koruna nachází poblíž hladiny USD/CZK 22,85, před týdnem se obchodovala okolo USD/CZK 23,43.
  • 7 dní s korunou: Zasedání ČNB žádnou změnu nepřinese
    Česká koruna se v pondělí ráno nacházela poblíž EUR/CZK 26,24. Minulý týden se v průměru pohybovala okolo EUR/CZK 26,21. Vůči dolaru se koruna na začátku týdne obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 23,43, před týdnem byla na hladině USD/CZK 24,41.
  • 7 nejčastějších chyb forexových obchodníků
    Na Youtube kanálu společnosti HighSky Brokers můžete sledovat různá vzdělávací videa týkající se obchodování online. Jedno z nich je také...
  • 7 otázek o ESMA aneb Jak Vás (ne)ovlivní nová regulace
    Od 1. srpna platí pro obchodníky změny související s nařízením evropského regulátora ESMA. Největšími změnami jsou nové limity finanční páky a posun mechanismu Stop Out.
  • 7 vlastností, které mají zkušení forexový obchodníci
    Všichni pořád dokola slýcháváme, jakými vlastnostmi by měl obchodník oplývat. Jsou to zkušenosti, disciplína a vytrvalost. Také vám to připadá jako klišé? Co ale opravdu dělá z obyčejného obchodníka úspěšného obchodníka? Pojďme se podívat na vlastnosti, které jsou mnohdy opomíjené.
  • 7 z 10 Slováků je s eurem spokojeno. Polovina si přesto přeje návrat koruny
    Devět let po zavedení společné euroměny na Slovensku je s eurem spokojeno až 7 z 10 Slováků. Přesto mezi obyvateli stále přetrvává nostalgie po slovenské koruně – její návrat si přeje více než polovina obyvatel Slovenska. Paradoxem je, že nejvíce po změně volají mladí lidé do 29 let – naopak nejméně si návrat ke koruně přejí Slováci starší 61 let. Vyplývá to z průzkumu agentury MNFORCE pro společnost TopForex, realizovaného u příležitosti mezinárodní konference k 25. výročí rozdělení Československa, kterou dnes pořádá Anglo-American University v Praze.
  • 7+1 rada pro začínajícího investora do korporátních dluhopisů
    Firemní, nebo také korporátní dluhopisy jsou v poslední době hojně skloňovaným pojmem. Na internetu naleznete řadu lákavých nabídek s velmi zajímavými úroky, z poslední doby ovšem pamatujeme i odstrašující případy, kdy emitent drobným investorům dluhopis nesplatil. Proto je užitečné zejména u těchto nabídek postupovat obezřetně. Korporátní dluhopisy vydané obchodní společností jsou spíše rizikové investice, a proto jsou vhodné pro investory, kteří již mají nějaké zkušenosti s investováním.
  • 7.11.Saxo Bank zavádí na TradingFloor.com modul otevřených FX pozic
    Saxo Bank oznamuje, že na stránkách TradingFloor.com zavádí modul, který bude zo...
  • 7.11.Zlato opět získává status bezpečného přístavu
    Ole Sloth Hansen, komoditní stratég, Saxo BankPolitické opičárny řeckého ministr...
  • 🔴 (7:45) ŽIVÝ KOMENTÁŘ XTB: CPI inflace z Velké Británie
    Buďte s námi u těch nejdůležitějších momentů, které hýbou trhy! Zítra ráno se v živém vstupu podíváme na zveřejněná makroekonomická data - konkrétně na britskou spotřebitelskou inflaci. Budeme diskutovat i konkrétní možnosti pro obchod a výhled tržních pohybů do konce obchodní seance. Nepropásněte klíčové tržní události, které přinášejí největší příležitosti!
  • 75 % držitelů Litecoinu (LTC) dosahuje zisků uprostřed volatility trhu
    Po bouřlivém začátku dubna se trh s kryptoměnami ocitl v moři červené barvy. Jako výjimka z tohoto trendu vyčníval Litecoin, který mezi stovkou největších aktiv vykazuje býčí pohyb, částečně díky své klasifikaci jako komodity Komisí pro obchodování s komoditními futures (CFTC).
  • 7.7. FOREX Market Update
    Rizikové měny zase v oblibě, ale na jak dlouho?(7. 7. 2010)Andrew Robinson, Senior For...
  • 7.7. Komentář Kena Vekslera
    Dobré ráno,letní sezóna vládne a s ní chabé objemy a nevýrazné cenové pohyby. Samozřejmě s výjimkou EURUSD, kte...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster