Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:56
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Fintokei StartTrader

Nejdéle se vydělává na byt v Praze. Na nový třípokojový byt je potřeba 14,6 ročních platů

16.09.2024 18:42  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nové bydlení je nejméně dostupné v Praze. Při průměrné ceně 120,4 tis. Kč za metr čtvereční je na třípokojový byt potřeba 14,6 ročních hrubých platů. Obdobná dynamika se týká i starších bytů. Po Praze je další nejméně dostupné bydlení v Bratislavě a Mnichově. Od začátku roku 2015 se ceny bytů zvýšily téměř o 150 %, zatímco mzdy vzrostly o 62 %. Dostupnost vlastního bydlení zhoršují i rostoucí náklady domácností spojené s bydlením a energiemi. V Česku za posledních 20 let vzrostly o 8,8 % a v rámci EU jsme na šesté příčce s 26% podílem na celkových výdajích domácnosti. Data k aktuální dostupnosti bydlení a nákladům spojeným s ním se podívala ve své analýze online investiční společnost Portu.

Situace s dostupností bydlení v Praze se na jaře letošního roku zhoršila. Podle ČBA se ceny nových bytů v ČR zvýšily v průměru na 120 400 Kč za m2, v Praze pak na 142 800 Kč za m2. To znamená, že pro koupi nového bytu o velikosti 70 m2 v Praze musí kupce vynaložit 14,6 ročního hrubého platu s tím, že by musel vydělávat přibližně 57 000 Kč hrubého, což je aktuální průměrná měsíční mzda v metropoli. Podle dat Českého statistického úřadu byla ale průměrná nominální mzda v Česku v prvním čtvrtletí 43 941 korun a za těchto podmínek by tak na koupi nového bytu bylo třeba ročních platů ještě více.


Obdobná dynamika a nárůst cen se týká i starších bytů. Cena za 1 m2 bytu ve starší zástavbě vzrostla v květnu na 62 100 Kč za m2. Z krajských měst jsou pak ceny nejvyšší tradičně v Praze (118 300/ m2), nejnižší pak v Ústí nad Labem (34 700 Kč/ m2). V Česku se zhoršila dostupnost nejen vlastnického, ale i nájemního bydlení.


Pokles cen bytů dostupnosti nepomohl

I když je inflace téměř na svém cíli, nominální mzdy rostou a ceny nemovitostí za poslední dobu celkově mírně klesly, pro mnoho lidí není reálné v dohledné době na nový byt dosáhnout. A to ani v případě eventuálního hypotečního úvěru. Stále totiž platí skutečnost, že při žádosti o úvěr by měli mít k dispozici minimálně 20 % kupní ceny. Úvěry na bydlení navíc v posledních letech výrazně zdražily. Nabídková sazba pro září podle SwissLife HYPOINDEX klesla jen mírně ze srpnových 5,42 % na 5,38 %, cesta k levnějším úvěrům a dostupnějšímu bydlení je tak stále v nedohlednu. Pro ty, kteří si potřebují na nový dům či byt půjčit, se dostupnost bydlení, i přes pokles cen a růst mezd, reálně nezlepšila.

Ceny bytů v České republice dlouhodobě rostou mnohem rychleji než mzdy. Od začátku roku 2015 se ceny bytů zvýšily téměř o 150 %, zatímco mzdy vzrostly o 62 %. Po Praze je nejméně dostupné bydlení v Bratislavě, kde je na nákup bytu potřeba přibližně 14 ročních platů, a v Mnichově, kde je to 11,6 ročního platu. To, že situace s nemovitostmi není růžová jen v Praze, ale i ostatních částech ČR, ukazují i nedávné výsledky Deloitte Property Index. Česko se podle něj umístilo téměř na konci žebříčku v dostupnosti bydlení. Podle Deloitte by člověk musel vynaložit na koupi bytu o velikosti sedmdesáti metrů čtverečních 13,3 ročních hrubých mezd.

Vláda si závažnost situace uvědomuje, začíná ji aktivně řešit a na konci května představila několik podpůrných opatření pro zlepšení situace. Mezi přijatá opatření patří vyčlenění osmi miliard korun na investice do výstavby dostupného nájemního bydlení a poskytnutí více než dvou stovek státních pozemků, které budou bezplatně převedeny na obce a města. Dále je součástí iniciativy poradenství od Státního fondu pro podporu investic (SFPI) a podpora projektové přípravy bytových projektů.

„Ekonomové a developeři se domnívají, že zlepšení situace by pomohlo zvýšit počet nových staveb. Například v Praze by bylo ideální stavět každý rok přibližně deset tisíc nových bytů, což by odpovídalo nejen potřebám nově příchozích, ale také by přispělo k obnově stávajícího bytového fondu. Ve srovnání s jinými zeměmi máme ale vysokou administrativní zátěž spojenou s výstavbou, což situaci komplikuje,“ říká Marek Pokorný, analytik Portu.

Které evropské země utrácejí nejvíce za bydlení

Zhoršující se dostupnosti vlastního bydlení nenahrává v Česku ani růst nákladů domácností spojených s bydlením. I když náklady na bydlení rostly v Česku za posledních dvacet let pomaleji než v EU (8,8 % vs. 14,2 %), s podílem výdajů na bydlení, vodu, elektřinu a plyn jsme v žebříčku na šestém místě s 26% podílem na celkových výdajích domácností. Podle dat z Eurostatu z konce roku 2022 mají nejvyšší podíl naši sousedé na Slovensku (30 %), následováni Finskem a Dánskem s 29,6 %, resp. 29,1 %. Oproti tomu výrazně nižší podíly mají například Černá hora (11,6 %), Turecko (12,4 %) nebo Albánie (12,5 %).

„Výdaje na bydlení, vodu, elektřinu a plyn jsou tou nejvyšší nákladovou položkou evropských domácností s bezmála čtvrtinovým podílem na celkových výdajích. Na druhém a třetím místě jsou pak potraviny a doprava se zhruba 14% a 13% podílem. Rostoucí finanční zátěž v podobě základních životních nákladů způsobily především růst cen bydlení a nákladů na energie,“ doplňuje Pokorný. I proto podle něj není divu, že rostoucí životní náklady jsou nejpalčivějším problémem pro více než 90 % Evropanů, jak ukázal průzkumu Eurobarometru z podzimu 2022.

Cesta k vlastnímu bydlení

Dnešní mladá generace nemá cestu k vlastnímu bydlení snadnou. Pokud přemýšlí o vlastním bydlení a plánuje hypotéku, pak efektivnější cestou než spoření jsou, pro vytvoření základu na získání úvěru, investice. Pokud si budete například s Portu odkládat měsíčně 4 tisíce korun do středně rizikových investic, za 10 let si díky předpokládanému zhodnocení 5 % p. a. budete moci vzít hypotéku ve výši 6,2 milionu korun. Hodnota investice bude podle odhadů 621 tisíc korun, které postačí na 10 % z pořizovací ceny nemovitosti.

“V Portu nabízíme investování jak do rizikovějších portfolií vhodnějších pro dlouhodobý horizont, tak i do těch konzervativnějších, která se hodí pro kratší investiční období. Záleží, v jaké fázi životního cyklu se investor nachází. Pokud předpokládá pořízení bydlení v horizontu 10 a více let, může být více odvážný, pokud bude potřebovat peníze v horizontu roku nebo dvou a nechce je nechat ležet ladem, může zvolit konzervativnější variantu nebo využít Investiční rezervu, která kombinuje úročení hotovosti s investičními nástroji tak, aby chránila peníze před znehodnocením a minimalizovala riziko kolísání hodnoty,“ uzavírá Pokorný.

Zdroj: Portu, Česká bankovní asociace, Český statistický úřad, analýza Central Group


 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
    Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním na aktualizované dokumenty Ratcliffovy společnosti sídlící v Londýně to uvedla agentura Bloomberg. Sedmašedesátiletý miliardář, který byl před dvěma lety pasován na rytíře, drží většinový podíl v chemickém gigantu Ineos. Bloomberg Ratcliffův majetek vyčíslil na 22,5 miliardy dolarů (524,7 miliardy Kč).
  • Nejbohatší člověk planety ji opustí, Bezos se chystá do vesmíru. Letenka na cestu s ním se teď prodává za 62 milionů korun
    Nejbohatší člověk planety se ji chystá opustit. Mělo by se tak stát letos 20. července, v den 52. výročí prvních kroků člověka – Neila Armstronga – na Měsíci.
  • Nejbohatší lidé světa kvůli koronaviru od pondělí zchudli každý o více než 200 miliard korun, premiér Andrej Babiš přišel o necelých pět miliard
    Pětistovka nejbohatších lidí světa dle Bloombergu přišla v uplynulých pěti obchodních dnech kvůli burzovním propadům v souhrnu o 444 miliard dolarů, plyne z dat Bloombergu. To odpovídá 10,3 bilionu korun, což je suma, jež se blíží hodnotě všeho toho, co česká ekonomika vyprodukuje za dva roky.
  • Nejbohatším Čechem byl loni Kellner s majetkem 17,5 miliardy USD
    Nejbohatším Čechem byl v loňském roce většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner, který 27. března tragicky zahynul. Podle odhadů časopisu Forbes byla hodnota jeho majetku 17,5 miliardy dolarů, tedy 382 miliard korun, a patřilo mu tak 110. místo mezi nejbohatšími lidmi světa. Proti roku 2019 se Kellnerův majetek rozrostl o 2,6 miliardy dolarů. Po jeho smrti jmění s největší pravděpodobností přejde na manželku Renátu Kellnerovou a celou rodinu. V žebříčku dolarových miliardářů figuruje devět Čechů, což je dosud nejvíce. Forbes dnes žebříček zveřejnil na svém webu.
  • Nejbohatším Čechem teď už může být Radovan Vítek. Záleží ovšem na tom, jak zesnulý Petr Kellner své dědictví ošetřil
    Petr Kellner, který o víkendu zemřel, byl nejbohatším Čechem. Časopis Forbes jeho jmění pro rok 2020 vyčíslil na 293 miliard korun. Druhý v pořadí byl Radovan Vítek s jměním ve výši 86 miliard korun, třetí pak Daniel Křetínský se 78 miliardami korun majetku.
  • Nejbohatším Čechem zůstává Kellner, zchudl ale o 57 miliard
    Nejbohatším Čechem zůstává majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s majetkem 293 miliard korun. Jako jediný z první desítky ale od loňského roku zchudl, když přišel zhruba o 57 miliard korun. Důvodem je špatné první pololetí jeho finanční skupiny Home Credit. Druhé místo obhájil realitní magnát Radovan Vítek, na třetí pozici se dostal majitel Energetického a průmyslové holdingu (EPH) Daniel Křetínský a čtvrtý zůstal premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Žebříček nejbohatších Čechů dnes zveřejnil Forbes na webu.
  • Nejbohatší podnikatelé na světě
    Do klubu největších boháčů s majetkem přes 100 miliard dolarů se zařadili 2 členové. K Jeffu Bezosovi se opět přidal Bill Gates. Oba dva by ale mohli v blízké budoucnosti o své peníze přijít.
  • Nejbohatší přesouvají zdroje z finančního systému do fyzického zlata, Rogers čeká za dekádu růst na 2.000 USD/unce
    Nákupy fyzického zlata a investicemi do těžebního sektoru odpověděli nejbohatší investoři podle ...
  • Nejčastější finanční otázky, které v současné době trápí Čechy
    Již skoro dva měsíce panuje v České republice řada omezení a vládních nařízení, která mají přímý dopad na rodinné rozpočty. Mnohé domácnosti momentálně řeší situace, na které před pár měsíci ani nepomyslely. Ze dne na den se mnozí lidé ocitli v karanténě, pracovní neschopnosti zapříčiněné nařízením vlády, nebo doma na „ošetřovačce“ s nezletilými dětmi, které mají uzavřené školy. V tom nejhorším případě byli někteří dokonce pozitivně testováni na koronavirus. Všechny tyto situace mají jedno společně: nejistotou budoucnost způsobenou snížením či výpadkem příjmů. Jaké finanční otázky tedy Češi na základě praxe konzultantů Broker Consulting řeší nejčastěji?
  • Nejde jen o inflaci
    Rozhodujícími faktory, které ovlivňují ceny drahých kovů, budou v příštím roce úrokové sazby a reálné výnosy dluhopisů. Nebudou ale jedinou věcí, které analytici trhu věnují pozornost.
  • Nejdelší americký akciový býčí trh v historii
    Současný americký akciový býčí trh je jednoznačně nejdelší v historii. Trvá již téměř 11 let a za tu dobu index S&P 500 dosáhl zhodnocení včetně dividend ve výši přibližně 360 %! Přitom druhý nejdelší býčí trh ve 20. letech minulého století trval přesně 8 let. Dodejme, že na historickém maximu jsou momentálně také evropské akcie dle indexu STOXX Europe 600. Bude americký býčí trh pokračovat také v letošním roce?
  • Nejdražší firma světa bude po deseti letech opět z Asie, Saudi Aramco slibuje dividendu větší než český rozpočet na rok 2020
    Od příštího týdne bude mít svět novou celkově nejhodnotnější firmu – se štemplem z burzy. Na rijádské burze se totiž začne obchodovat s částí akcií dosud plně státního podniku Saudi Aramco, neboli Saudi Arabian Oil Co. Globálně nejziskovější podnik, který těží desetinu veškeré světové ropy, včera oznámil, že v rámci primárního úpisu svých akcií získá kapitál ve výši 25,6 miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, že Aramco dá na burzu pouze 1,5 procenta svých akcií, a to za cenu odpovídající zhruba 8,50 dolaru za akcii, činí celková hodnota podniku 1,7 bilionu dolarů.
  • Nejdražší ulice v Česku? Pražské Příkopy po desetiletích sesazeny z trůnu
    Česko má po desetiletích novou nejdražší ulici. Na čele žebříčku lukrativních adres střídá pražská Pařížská nedaleké „Příkopy“. Vyplývá to z nyní zveřejněné analýzy poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Ta pro letošek vyčísluje nájemné maloobchodních provozů v Pařížské na 2719 eur za metr čtvereční ročně, což odpovídá zhruba 66 200 korunám. V případě ulice Na Příkopě činí tentýž údaj 2460 eur, tedy přibližně 59 900 korun.
  • Nejdřív březen, teď červen
    Pozvolna a v klidu se blížíme k týdnu, kdy se uskuteční zasedání centrálních bank Spojeného království a Spojených států. Zasedání Evropské centrální banky, pokud nezklamalo, přinejmenším nepřineslo nové informace, které by trhy potěšily. Trhy reagovaly rychle a nevýrazně. Celkově jsme se dozvěděli jen to, že ECB možná v létě sníží sazby, ale slovo "možná" se dá vykládat různě. Může to tak být, ale nemusí. Z hlediska konkrétních informací se trh příliš nedozvěděl.
  • Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway
    "Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabídne investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky", říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Nejdůležitější ekonomické události týdne od 26. 12. 2022 do 1. 1. 2023
    Už je to tu, nový rok 2023 je za dveřmi! Tento týden nás mnoho makrodat nečeká. Objemy obchodování budou výrazně nižší a od soboty 31. prosince do neděle 1. ledna bude svět slavit Nový rok. Investoři ale mohou v prvních lednových dnech obnovit aktivitu. Připomínáme, že v prvních dnech nového roku se často objeví nové a dlouhodobé trendy.
  • Nejdůležitější ekonomické události týdne 02.01.2023 - 08.01.2023
    Poslední obchodní týden roku 2022 skončil. V neděli 1. ledna začal nový rok 2023. Investoři se stále snaží být optimističtí i přes stávající epidemiologickou situaci v různých regionech světa (kvůli koronaviru), turbulentní geopolitickou situaci a válku na Ukrajině, nejistotu a nerovnováhu na energetickém trhu, vysokou inflaci. Přestože investoři zakončili minulý rok 2022 negativně: světové akciové indexy byly na konci roku většinou nižší. Vítězem se stal dolar. Index DXY ke konci roku vzrostl o zhruba 15 %. Mohlo to být více, kdyby po listopadovém zasedání Federálního rezervního systému nezačal klesat. Tehdy se začaly objevovat pochybnosti, že by americká centrální banka mohla udržet stejně vysoké sazby zpřísňování měnové politiky, když úroková sazba (v červnu, červenci, září, listopadu) vzrostla o 0,75 %.
  • Nejdůležitější ekonomické události týdne 30.05.2022 – 05.06.2022
    Minulý pátek skončil poslední úplný obchodní týden v květnu. Příští obchodní týden (30. května až 3. června) bude přechodným týdnem mezi těmito dvěma měsíci. Jeho hlavní událostí snad bude páteční zveřejnění měsíční zprávy amerického ministerstva práce s údaji o stavu trhu práce v USA. Tato zpráva je jako obvykle zveřejňována první pátek v měsíci a je velmi zajímavá pro účastníky trhu z hlediska hodnocení vyhlídek měnové politiky Fedu, která má naopak obrovský dopad na dynamiku dolaru, americké akciové indexy a celý globální finanční trh jako celek.
  • Nejdůležitější ekonomické události v týdnu 24.10.2022 – 30.10.2022
    Makrodata zveřejněná minulý týden ukázala, že inflace ve světě, včetně jeho ekonomicky nejrozvinutějších regionů, nadále roste. Podle předložených údajů tak roční spotřebitelská inflace ve Spojeném království dosáhla nového víceletého maxima 10,1 %, v eurozóně - 9,9 %, v Kanadě - 6,9 %. Index spotřebitelských cen CPI pro Spojené státy, zveřejněný o týden dříve, rovněž naznačoval vysokou míru inflace ve výši 8,2 % (v ročním vyjádření).
  • Nejdůležitější odpovědi guvernéra Fedu Powella na dotazy v Senátu
    Powell dal obchodníkům vše, co chtěli slyšet. Vypadá to, že se ve výhledu Fedu nic nezměnilo. Guvernér pokračuje v jasně holubičím poselství, které přeje růstu cen rizikových aktiv včetně akcií.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance