Sobota 21. prosince 2024 19:30
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Purple ebook obchodování ropy

ECB sníží sazby poprvé v červnu

10.04.2024 12:12  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropská centrální banka ponechá tento týden nastavení úrokových sazeb beze změny. Navzdory tomu, že utažený trh práce i rostoucí mzdové náklady představují riziko dalšího roztočení cenového růstu, většina guvernérů ECB je za jedno v tom, že je úrokové sazby třeba snížit ještě před začátkem léta. My první uvolnění měnových podmínek očekáváme v červnu. Další kroky ve stejném rozsahu, tedy 25 bb by měly následovat každé čtvrtletí, a to až do doby, než klíčová sazba dosáhne své neutrální úrovně. Tu jsme zvýšili z námi původně predikovaných dvou procent na stávající 2,5 %. Těch by depozitní sazba měla dosáhnout ve druhé polovině příštího roku. Repo sazba se tak zastaví na úrovni 2,65 %, což je výsledkem úpravy koridoru mezi těmito dvěma sazbami, k níž došlo v rámci revize operačních nástrojů ECB. Tu centrální banka publikovala v polovině března. Týkala se především toho, jak může ECB nejlépe usměrňovat krátkodobé tržní sazby a jak uspokojovat potřeby bank v oblasti likvidity. Řada otázek, jako například jakou výši bilanční sumy považuje ECB za optimální či jakou podobu budou mít strukturální dluhopisová portfolia, ale nezodpověděla. Na to si budeme muset zřejmě počkat až do další revize operačních nástrojů, která proběhne v roce 2026.                    

Evropská centrální banka se zatím nevyslovila proti možnosti, že by mohla k prvnímu snížení úrokových sazeb sáhnout již v červnu letošního roku. Naopak se většina guvernérů, a to i z řad jestřábího křídla, shoduje v tom, že je úrokové sazby třeba snížit ještě před začátkem léta, a to i přesto, že zveřejňovaná data tento krok jasně nepodporují. Existuje zde totiž nemalé riziko, že data budou indikovat silný mzdový růst (výsledky za Q1 budou zveřejněny koncem května), přičemž předstihové indikátory i data z reálné ekonomiky budou signalizovat její oživení. V každém případě se domníváme, že zveřejněné indikátory neumožní před začátkem prázdnin uvolnit měnové podmínky razantněji. Naopak zde vidíme riziko, že k němu dojde později, či bude třeba udělat větší pauzu mezi jednotlivými kroky. Náš základní scénář nicméně zatím stále počítá s prvním snížením sazeb o 25 bb v červnu, přičemž další kroky ve stejném rozsahu by měly následovat v září a prosinci letošního roku. 

Kam až úrokové klesnou, zaleží na tom, kde leží dlouhodobá neutrální sazba. Centrální banka nyní drží velké množství vládních dluhopisů, což tlačí výnosy bondů se střední a dlouhou splatností směrem dolů. Tempo omezování bilanční sumy zůstává pomalé a zřejmě výrazně nezrychlí ani v letošním roce. Zároveň dochází vlivem klimatické tranzice, digitalizace, využívání umělé inteligence, geopolitice ke strukturálním změnám, což komplikuje odhadování, jaká je současná cyklická pozice evropské ekonomiky. Souhrn všech zmíněných faktorů nás nicméně vedl k závěru, že se rovnovážná úroková sazba nachází nyní výše, než jsme původně předpokládali. Místo 2 % ji nyní vidíme na úrovni 2,5 %, kam by se depozitní sazba měla dostat ve druhé polovině příštího roku.

Celkově se bude čtvrteční zasedání zřejmě držet v jestřábím tónu. Řeč se může stočit i zpět k revizi operačních nástrojů, jejíž výsledky byly zveřejněny v polovině března. Hlavní změnou, která z této revize vyplynula, je úprava šíře koridoru úrokových sazeb. S účinností od 18. září dojde ke snížení rozdílu mezi depozitní a základní repo sazbou na patnáct bazických bodů ze stávajících padesáti bodů. Pokud tedy centrální banka sníží v červnu a září depozitní sazbu o dvacet pět bazických bodů tak, jak předpokládáme, bude se depozitní sazba v září nacházet na úrovni 3,5 % a repo sazba na 3,65 %. Cílem tohoto kroku je zvýšit zájem bank o získávání likvidity prostřednictvím hlavních refinančních operací, udržení krátkodobých tržních sazeb poblíž úrovně depozitní sazby a zajištění nízké volatility na trhu. Z tohoto kroku by měly benefitovat především italské banky, které disponují relativně malým objemem přebytečné likvidity. 

Evropská centrální banka také diskutovala možnost zvýšení míry povinných minimálních rezerv (PMR). Ta nyní činí 1 %, přičemž úročeny jsou nulovou úrokovou sazbou. Cílem případného zvýšení PMR by bylo snížení ztrát, které ECB a národním centrálním bankám vyplývají z úročení přebytečné likvidity sazbou z vkladů. Navýšení této míry o jeden procentní bod by z evropského bankovního systému odčerpalo 165 miliard eur přebytečné likvidity a ušetřilo tak Eurosystému ročně zhruba 6,5 miliardy eur. Ke změně výše povinných minimálních rezerv nicméně ECB nepřistoupila.

K poskytování likvidity bude ECB i nadále využívat širokou paletu nástrojů. K těm budou patřit týdenní a tříměsíční úvěrové facility (MRO a LTRO) a v dalších letech i strukturální dlouhodobé úvěrové facility (delší než tři měsíce) a strukturální portfolia cenných papírů. Poslední dva nástroje by podle ECB měly významně přispět k pokrytí potřeb strukturální likvidity bank. Zdůraznění slova "strukturální" naznačuje, že by byly trvalejším nástrojem, než jakým jsou nástroje kvantitativního uvolňování.

Z revize nevyplynulo, jak by se doposud využívané nástroje měnové politiky (TLTRO a APP/PEPP) lišily od nových nástrojů zaměřených více na likviditu a finanční stabilitu. Pravděpodobně by se vyznačovaly spíše delšími splatnostmi než výhodnými sazbami a cílovaly by spíše na soukromý sektor než na ten veřejný. Otázkou také je, zda by ECB mohla přijít s cíleným LTRO orientovaným například na klimatické změny. Vzhledem k tomu, že zaměření na sekundární cíle by u ECB bylo kontroverzní, očekáváme, že centrální banka bude v tomto směru postupovat opatrně. Dalším problémem, ke kterému se musí postavit, je kvantifikovat, do jaké míry by tyto nové nástroje mohly ovlivnit růst objemu poskytovaných úvěrů, ekonomickou aktivitu a inflaci, a také jaký by byl jejich dopad na nastavení optimální výše klíčové úrokové sazby.

Pokud jde o portfolia strukturálních dluhopisů, není zatím jasné, zda by mohla obsahovat státní dluhopisy či nikoli. Vzhledem k zákazu měnového financování to považujeme spíše za nepravděpodobné. Strukturální dluhopisové portfolio by tedy muselo být zaměřeno především na aktiva soukromého sektoru a muselo by být relativně malé, pravděpodobně ne větší než 750 mld. eur. V příštích letech by tak kvantitativního utahování mohlo probíhat pomaleji u dluhopisů soukromého sektoru než u dluhopisů veřejného sektoru. V každém případě ECB potvrdila, že portfolia pořízená v rámci programů APP a PEPP budou i nadále redukována. Kvantitativní omezování nyní běží tempem 45 mld. EUR měsíčně, a tímto tempem by podle našeho názoru mělo pokračovat nejméně do konce roku 2028. Nové dlouhodobější finanční operace by pravděpodobně postupně nahradily státní dluhopisy.

Optimální výši bilanční sumy ECB zatím nestanovila. Předpokládáme, že by se jí mohla do konce roku 2028 snažit zredukovat na zhruba 20 % evropského HDP, tedy přibližně 3,4 bilionu EUR. Za předpokladu, že by aktiva veřejného sektoru do té doby poklesla na zhruba 1,5 bilionu EUR, musela by pak být nahrazena aktivy soukromého sektoru (řekněme v objemu 500 mld. EUR) a strukturálními dlouhodobými úvěry (0,5-1 bilionu EUR), a to za předpokladu postupného dalšího zvyšování povinných minimálních rezerv a tzv. autonomních faktorů (včetně bankovek a vládního dluhu), což ale není v žádném případě jisté, že by se podařilo. Banky měly v minulosti o likviditu poskytovanou v rámci operací LTRO a TLTRO velký zájem, bylo to nicméně za velmi výhodných podmínek financování. Otázka je, jaký by byl zájem bank o tyto nástroje, pokud by stimuly v podobě výhodných úroků nabízeny nebyly.

Březnová revize nástrojů ECB se tedy týkala především toho, jak může ECB nejlépe usměrňovat krátkodobé tržní sazby a jak uspokojovat potřeby bank v oblasti likvidity. To že nestanovila nějakou konkrétní úroveň přebytečných rezerv, kterou by měla cílit, je podle nás v pořádku, zejména když tvrdí, že cíl cenové stability lze sledovat pouze pomocí základní úrokové sazby. Navíc postup, kdy se k provádění měnové politiky používá pouze základní úroková sazba a kvantitativní utahování zastává pouze na vedlejší roli, může pokračovat ještě několik let.

Zároveň ale nebyly dořešeny některé zásadní otázky jako například, jak by mělo vypadat strukturální dluhopisové portfolio či z jakých důvodů ECB neusiluje o rychlejší návrat výnosové křivky k jejímu pozitivnímu sklonu, což by následně podpořilo dlouhodobé úspory i investice. Zde by ECB mohla být nařčena, že její politika přispívá k dlouhodobému financování vlád na úkor úspor a investic soukromého sektoru. Tyto otázky budou, doufejme, lépe zodpovězeny v rámci strategické revize v roce 2025 a přezkumu operačního rámce v roce 2026.

Autor: Jana Steckerová, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ECB si projde “italským” testem
    ECB představila uplynulý týden štít, který má chránit strukturálně slabší ekonomiky před vyššími úrokovými sazbami - v případě spuštění se ECB v “neomezených objemech” postaví na obranu národních dluhopisových trhů. Vyšším sazbám se eurozóna v nejbližších kvartálech kvůli rostoucí hrozbě inflace nevyhne a pomaleji rostoucí ekonomiky, obtěžkané vyšší strukturální nezaměstnaností a veřejným dluhem, budou mít problém takovou terapii strávit.
  • ECB si stojí na svém stanovisku
    Euro vzrostlo, protože hráči na trhu byli potěšeni včerejším rozhodnutím Fedu o úrokových sazbách a prohlášeními představitelů ECB. Evropská banka je stále více přesvědčena, že bankovní systém eurozóny odolal finančním turbulencím, a tak pokračovala ve zvyšování úrokových sazeb.
  • ECB si svými kroky zahrává, napomíná Draghiho šéf Bundesbank. Naznačuje obavy z dalších nákladů pro Němce a závislosti trhů na stimulaci
    Jens Weidmann je sice jakožto guvernér Bundesbank účasten rozhodování ECB, přest...
  • ECB si vybírá pauzu, depozitní sazba beze změny na 4,0 %
    Evropská centrální banka dnes v souladu s očekáváním ponechala svou depozitní sazbu na 4,0 %. Po šestnácti měsících kontinuálního zvyšování sazeb z úrovně -0,5 % si tak ECB konečně vybrala pauzu. Úrokové sazby se totiž podle centrální banky již nacházejí na dostatečně restriktivní úrovni, která by měla ve střednědobém horizontu zajistit návrat inflace zpět k 2% cíli.
  • ECB sleduje výnosy dlhodobých dlhopisov
    Prezidentka ECB - Lagarde dnes uviedla, že Európska centrálna banka pozorne sleduje nominálne výnosy dlhodobých dlhopisov. Týmto spôsobom chce banka podporiť všetky odvetvia hospodárstva poskytnutím priaznivých podmienok financovania - napriek tomu, že výnosy v eurozóne sú na rekordne nízkych úrovniach. Reakcia na európskom dlhovom trhu bola okamžitá - výnosy dlhopisov zo starého kontinentu začali klesať (a ich ceny stúpať). Túto udalosť preto možno považovať za dôležitý slovný zásah ECB. Na menovom trhu, konkrétnejšie na páre EURUSD, sme spočiatku mohli vidieť slabšie euro (pokles pod 1,2140), ale tento krok bol rýchlo negovaný a cena stúpla nad úroveň 1,2150.
  • ECB slíbila nízké sazby, poslala eurodolar dolů a regionu pomohla k ziskům
    Evropská centrální banka navzdory očekávání nezůstala úplně pasivní, ačkoli úrokové sazby v souladu s konsensem...
  • ECB snížila depositní sazbu o 10 bps. Také znovu zavedla QE v objemu 20 mld. měsíčně
    V pondělí v Británii vstoupil v platnost nový zákon, který stanovuje vládě, aby dohodu ohledně brexitu prosadila v parlamentu do 19. října, anebo aby získala od zákonodárců svolení pro „no-deal“. Pokud se kabinetu nepodaří splnit ani jednu z těchto podmínek, tak musí požádat o odklad brexitu do 31. ledna 2020.
  • ECB snížila sazby o 25bps
    Evropská centrální banka na svém dnešním zasedání podle očekávání trhů snížila svoji hlavní i depozitní úrokovou sazbu o 25bps. Repo sazba je nyní na 4,25 % a depozitní na 3,75 %.
  • ECB snížila sazby podle očekávání
    Evropská centrální banka na svém dnešním zasedání snížila úrokovou sazbu podle očekávání trhů o 25bps. Depozitní sazba nyní klesla na 3 % a repo sazba na 3,15 %.
  • ECB sníží sazby poprvé v červnu
    Evropská centrální banka ponechá tento týden nastavení úrokových sazeb beze změny. Naše očekávání jejich prvního snížení jsme nicméně posunuli ze září letošního roku na červen. Tuto změnu umožnil námi očekávaný vývoj inflace, která by se v příštím roce měla dostat udržitelněji k inflačnímu cíli poté, co 2 % dosáhne již letos na podzim. Zároveň ale vzhledem k utaženému trhu práce a svižně rostoucím mzdám neočekáváme, že by tempo utahování měnových podmínek mělo být nějak razantní. Naše prognóza počítá se snižováním sazeb o 25 bb jednou za kvartál, a to až do doby, než depozitní sazba dosáhne úrovně dvou procent.
  • ECB sníží sazby poprvé v září
    Evropská centrální banka ponechá tento týden nastavení úrokových sazeb beze změny. Pozornost bude směřovat na ekonomický vývoj v letošním roce, na přetřes může přijít velikost bilanční sumy centrální banky. Pro další nastavení měnové politiky bude klíčový mzdový vývoj, jehož výsledky za první čtvrtletí letošního roku se dozvíme v květnu. Domníváme, že centrální banka si bude chtít být skutečně jistá, že se inflace udržitelně blíží k jejímu 2% cíli.
  • ECB snižuje nákupy dluhopisů, zatím jen kosmeticky
    ECB sáhla k lehkému útlumu pandemického programu PEPP. Lepší finanční podmínky a pravděpodobně i o něco vyšší inflační prognóza povedou k lehkému zmírnění nákupů, které by mělo být podle ECB nižší než v předešlých dvou kvartálech.
  • ECB snižuje sazby, v příštím roce dále povolí otěže
    ECB včera počtvrté v letošním roce snížila úrokové sazby. V souladu s naším i tržním očekáváním poklesla depozitní sazba o 25 bazických bodů na 3,0 %. Přestože v rámci debaty zazněly hlasy pro razantnější redukci sazeb, výsledné rozhodnutí bylo nakonec jednohlasné. Z pohledů holubičích členů Rady guvernérů šlo zjevně o kompromis, jehož součástí je posun rétoriky holubičím směrem. Rozhodnutí Rady guvernérů se opírá o aktualizovanou makroekonomickou prognózu.
  • ECB snižuje úrokové sazby a obnovuje nákupy dluhopisů
    „Zodpovědná část obyvatelstva eurozóny dnes dostala ránu pod pás. Občané od politiků slýchávají, že si mají spořit na důchod. Přitom jim je doporučováno, že by měli investovat konzervativně, nejlépe do bezpečných státních dluhopisů. Realita je však taková, že nákupem eurových dluhopisů lidé přichází o peníze. Obchodují se totiž se záporným výnosem. Současné kroky Evropské centrální banky tento problém umocní,“ říká Senior Equity Trader BHS Kamil Bednář.
  • ECB spokojná so summitom, trhy odmení znížením sadzieb
    Včerajší obchodný deň bol na FX trhu veľmi pokojný a...
  • ECB spouští neomezené QE a mluví se o provizorní dohodě s Čínou. Německé výnosy a euro rostou
    Před zasedáním ECB viselo ve vzduchu několik důležitých bodů a pravdou je, že místy dokázala banka překvapit. Na klíčovou otázku kolem QE odpověděla ECB spuštěním tohoto programu sice v omezeném objemu 20 mld. EUR měsíčně, ale zato s otevřeným trváním. Program začíná v listopadu a má skončit až těsně před budoucím zvyšováním sazeb.
  • ECB stále jastrabia
    Po včerajšej zvýšenej volatilite v dôsl...
  • ECB stále ve velmi expanzivním módu
    ECB pokračuje souborem opatření navyšování monetární expanze s cílem oslabení eura a podpory ekonomiky a inflace. ECB je v situaci noční můry...
  • ECB stanovila horný limit
    ECB spravila opak toho, čo sme očakávali. ECB zaviedla horn&yacut...
  • ECB stanovuje limit pre nákup dlhopisov
    Euro včera mierne pokleslo, kedy slabá španielska aukcia d...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank