Sobota 21. prosince 2024 14:54
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Ranní okénko - Inflace v ČR i USA může mírně stoupnout

11.01.2024 09:32  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


24,57

0,02%

3,1%

 

 

 

S&P 500

4783,4

0,57%

6,2%




USD/CZK

22,36

-0,15%

3,3%

 

 


NASDAQ

14969,7

0,75%

6,1%




EUR/USD

 

1,098

0,08%

-0,2%

 

 

 

DAX

16689,8

0,01%

3,6%

 

 

 

USD/PLN

3,950

-0,64%

-0,3%




PX

1451,34

0,21%

10,7%




Ropa Brent

USD/barel

77,43

0,87%

-2,4%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

2035

0,57%

5,7%











Aktualizováno

8:46

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za pár okamžiků zveřejní Český statistický úřad výsledek prosincové inflace. Zásadní roli bude hrát opět srovnávací základna, která podobně jako v říjnu a listopadu byla snížena přijetím úsporného tarifu, pomocí kterého vláda převzala část nákladů domácností na energie. Další podstatnou složkou spotřebitelského koše jsou potraviny, kdy dle naší prognózy jejich růst cen oproti listopadu mírně zrychlil, přestože se obchody předháněly s nejrůznějšími slevovými akcemi. Ty probíhají i nyní v souvislosti se snížením DPH u potravin z 15 % na 12 %, ale je zatím předčasné hodnotit, zda obchodní řetězce opravdu promítly toto snížení do svých ceníků a v celkovému objemu začaly ceny potravin klesat, nebo přinejmenším nerůst takovým tempem jako v předchozím období. V případě cen zboží se zdá, že podobně jako u potravin měli obchodníci v období Vánoc vyšší cenové požadavky, což v kombinaci s velmi perzistentními tlaky v oblasti služeb zapříčiní, že jádrová inflace se bude pohybovat okolo listopadové hodnoty (3,9 %), výraznější pokles nečekáme. Naopak pokračoval trend nižších cen pohonných hmot, ač ne tak výrazný jako v předchozím průběhu roku 2023. Na základě naší prognózy očekáváme mírné zvýšení inflace ze 7,3 % na 7,5 %, zatímco trh je mírně optimističtější a predikuje stagnaci (7,3 %). Průměrná inflace za loňský rok by tak měla dosáhnout výše 10,8 % v souladu s naší prognózou. V roce 2024 se inflace podstatně sníží a dle našeho odhadu bude v průměru činit 3,4 %, ale zcela zásadní roli bude mít lednový výsledek, který je zatížen velikou mírou nejistoty. Nicméně inflačního cíle se nedočkáme ani v letošním roce.

Rovněž ve Spojených státech amerických budou publikována data o vývoji spotřebitelských cen (CPI) za prosinec. Trh predikuje, že se dezinflační proces zastavil a meziroční míra inflace stoupne z listopadových 3,1 % na 3,2 %, jelikož mírně rostly ceny pohonných hmot. Pro Fed je ovšem větším problémem, že jádrová inflace nadále zůstává zvýšená, ač se očekává její mírné snížení z 4,0 % na 3,8 %. Navíc i meziměsíční příspěvky z posledních měsíců naznačují, že by se jádrová inflace měla v průběhu roku 2024 pohybovat na zvýšených úrovních, přestože tempo růstu cen v oblasti bydlení zpomaluje. Ukazuje se, že poslední krok na cestě za dosažením inflačního cíle bývá tím nejtěžším. 

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vzhledem k včerejší absenci ekonomických dat akciové trhy zažily spíše poklidnější den. Americký index S&P 500 si připsal necelých 0,6 %, německý DAX zůstal na svém a zisk pražského PX činil 0,2 %. Koruna se přiblížila k úrovni 24,60 EUR/CZK.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Událost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Spotřebitelská inflace (prosinec, v %, m/m)

0,2

0,0

0,1

 

 

 

 

9:00

ČR

Spotřebitelská inflace (prosinec, v %, r/r)

7,5

7,3

7,3

 

 

 

 

14:30

USA

Spotřebitelská inflace (prosinec, v %, m/m)

-

0,2

0,1

 

 

 

 

14:30

USA

Spotřebitelská inflace (prosinec, v %, r/r)

-

3,2

3,1

 

 

 

 

14:30

USA

Jádrová inflace (prosinec, v %, r/r)

-

3,8

4,0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČT: ČR inflace; USA inflace
PÁ: ČR maloobchod, běžný účet PB; USA ceny výrobců

Autor: Martin Kron, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vratislav Zámiš, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Inflace dále vyvíjí tlak na Fed
    Dnes ráno vyjde údaj o vývoji běžného účtu platební bilance v ČR za srpen. Medián trhu očekává deficit poblíž 32 mld. Kč po předchozím deficitu na 24 mld. Kč. Saldo se s výjimkou ledna letos drží v mínusu především v důsledku deficitu zahraničního obchodu se zbožím. Roli hraje také záporné saldo bilance prvotních důchodů, kde se projevuje úroková bilance – vyšší úroky placené do zahraničí.
  • Ranní okénko - Inflace díky statistickému efektu opět vzroste
    Dnešní den přinese nejzajímavější událost tohoto týdne, kdy za pár minut Český statistický úřad zveřejní výsledek říjnové inflace. V tomto roce inflace setrvale klesala, ale dezinflační proces se v říjnu zastaví. Tato skutečnost je ale čistě statistického charakteru, jelikož v posledním čtvrtletí minulého roku platil tzv. úsporný tarif, kterým vláda kompenzovala domácnostem zvýšené náklady na energie. K tomuto opatření ale vláda v tomto roce již nepřistoupila, a proto srovnávací základna je nižší. Na druhé straně budou inflaci táhnout dolů ceny potravin, kde se zdá, že se začínají projevovat nižší ceny zemědělských výrobců a v určité míře také společenský tlak na obchodníky.
  • Ranní okénko - Inflace dnes opět zrychlí, nálada dále klesá
    I dnes budou proudit z českého trhu ekonomická data, v čele s inflací za duben. Ta podle našeho odhadu opět zrychlí, dynamika by ale měla být snesitelnější než v předchozích měsících. Kromě inflace dorazí i čísla z tuzemského maloobchodu, který by při nezahrnutí aut měl skončit v plusu. Z nejbližšího okolí pak bude zajímavý německý ZEW index. Ten u západních sousedů ukáže nejspíš další pokles sentimentu. Včera pozitivně překvapil český průmysl, když se těsně udržel v plusu. U zahraničního obchodu se deficit opět zvýšil a nezaměstnanost si připsala další mírný pokles.
  • Ranní okénko - Inflace drží Fed v šachu, dnes zasedá ECB
    Dnes zasedá Evropská centrální banka a její rozhodnutí je předem téměř jisté, jelikož v rámci agentury Bloomberg mezi analytiky panuje stoprocentní shoda na tom, že sazby zůstanou i tentokrát nezměněny.
  • Ranní okénko - Inflace konečně pod 10 %? Pokud ano, jak moc?
    Nový týden bude plný zajímavých dat a bezesporu těmi nejzajímavějšími budou nejnovější údaje o inflaci. Nejprve bude zveřejněna červnová inflace v Německu, kde se očekává zastavení dezinflačního trendu v meziměsíčním i meziročním srovnání. O den později budou vydány nejaktuálnější informace o inflaci v USA. Zde by v meziměsíčním srovnání sice mělo dojít k mírnému nárůstu, ale meziročně by měla i nadále inflace klesat, a to až k hranici 3 %. I jádrová inflace bude pravděpodobně nižší, ale snižuje se pomalejším tempem a zároveň zůstává vyšší než celková inflace.
  • Ranní okénko - Inflace míří pod 9 %
    Dnes Český statistický úřad zveřejní, jak se během července vyvíjely spotřebitelské ceny. Inflace setrvale klesá od začátku roku, v červnu zamířila konečně do jednociferného řádu a nyní trh predikuje, že se dostane pod 9 % (medián trhu 8,8 %). Naše prognóza očekává ještě mírně vyšší pokles inflace, a to na hodnotu 8,6 %.
  • Ranní okénko - Inflace, navzdory snížení, nedá ECB možnost pauzy
    Dnešní ekonomická data dorazí z Česka, Německa, Eurozóny i USA. V tuzemsku se bude jednat pouze o finální odhad výkonu ekonomiky v 4Q22. Podle dostupných měsíčních dat nepočítáme s revizí a očekáváme, že bude potvrzen pokles HDP o 0,4 % mezikvartálně. V Německu byl před několika minutami zveřejněn údaj o únorových maloobchodních tržbách. Dostavil se pro finanční trh nečekaný pokles meziměsíčně reálně o 1,3 %, přičemž medián odhadu byl nastaven na +0,4 %. Pokles se dostavil také nominálně, o 0,5 %. Jedná se informaci, že slabá poptávka, která brzdila ekonomiku již v závěru roku, pokračovala i během letošního prvního kvartálu.
  • Ranní okénko - Inflace, průmysl a trh práce v USA
    Český statistický úřad dnes zveřejňuje inflaci a výsledek průmyslové produkce. Po silném proinflačním impulzu v lednu (+6,0 % m/m) by únorový výsledek spotřebitelských cen měl přinést úlevu a oproti lednu vzrůst o 0,5 %. To by v meziročním vyjádření odpovídalo snížení z 17,5 % na 16,6 %. Tržní odhad je nastaven stejně. Hlavním důvodem za očekáváným umírněnějším vývojem jsou energie. Se skončením úsporného tarifu ceny elektřiny v lednu skokově vzrostly a dostaly se velmi blízko k cenovému stropu.
  • Ranní okénko - Inflace v Česku i USA na konci roku pravděpodobně opět navýšila tempo
    V tomto týdnu nás čekají důležitá data z domácí ekonomiky v čele s inflací. Ta vyjde také v USA a pokud překoná očekávání, dostane Fed pod tlak stejně jako prosincový report z trhu práce. Z eurozóny dorazí výsledek listopadové průmyslové výroby.
  • Ranní okénko - Inflace v Česku je třetí největší v rámci EU
    Dnešek je z pohledu významnějších ekonomických dat prázdný. Eurostat nezměnil údaj ohledně dubnové inflace v eurozóně, ale doplnil čísla i o státy EU. Inflace v ČR byla podle jeho metodiky v dubnu třetí nejvyšší (+13,2 %). Rychleji ceny rostly jen v Litvě (+16,6 %) a Estonsku (+19,1 %). Celkově v eurozóně dosáhla inflace potvrzených 7,4 %, v celé EU pak 8,1 %.
  • Ranní okénko - Inflace v ČR i USA pravděpodobně dále rostla
    Týden odstartujeme tuzemským průmyslem a zahraničním obchodem. U obou očekáváme slabší výsledek na pozadí pokračujících omezení na nabídkové straně. V českém kalendáři je tento týden dále míra nezaměstnanosti a inflace. V tom evropském dominují indikátory sentimentu a průmyslová výroba. V USA bude pozornost poutána především na inflaci – dorazí jak ta spotřebitelská, tak výrobní.
  • Ranní okénko - Inflace v ČR i USA se patrně dostala již těsně pod 6%
    Dnes vyjde nejdříve česká a odpoledne posléze americká inflace za říjen. V Německu dorazí pak už jen finální číslo inflace, které by mělo pouze potvrdit předchozí předběžný odhad, tedy inflaci na úrovni 4,6 %. Naopak v ČR i v USA se inflace v říjnu patrně pohybovala nad 5,5 %. Že aktuálně pozorujeme nejen domácí, ale i globální inflační tlaky dále ukázala i data z Číny, kde se výrobní ceny dostaly nejvýše za 26 let, což signalizuje riziko sílící spotřebitelské inflace, která byla v říjnu na 1,5 %, mnohem níže než během koronaviru, kdy přechodně dosáhla 5 %. Dnešní údaje budou zajímavé pro korunu, jejíž kurz by mohl být volatilnější s tím, jak bude finanční trh upravovat svůj pohled na budoucí růst zvyšování úrokových sazeb ČNB a Fedu.
  • Ranní okénko - Inflace v ČR i USA trh zaskočila
    Konec tohoto týdne přinese zajímavé údaje především ze Spojených států amerických, které nabídnou předběžné závěry průzkumu University of Michigan za říjen. Spotřebitelská důvěra po výrazném propadu ve druhém čtvrtletí obrací směr a od srpna začíná postupně růst. Tento trend by podle trhu měl pokračovat, když se očekává mírné zvýšení indexu ze 70,1 na 71,0 bodů. V případě inflačních očekávání na horizontu jednoho roku trh v říjnu neočekává změnu (2,7 %). Na dlouhodobém horizontu (5-10 let) by mohlo dojít k nepatrnému poklesu ze 3,1 % na 3 %.
  • Ranní okénko - Inflace v ČR překvapila směrem výše, dnes se představí ceny v USA
    Dnes bude ve Spojených státech zveřejněna srpnová inflace (CPI), která by dle očekávání trhu mohla zpomalit z 2,9 % na 2,6 v meziročním srovnání (0,2 % m/m). Fixní charakter kategorií indexu spotřebitelských cen dělá z tohoto ukazatele v porovnání s indexem PCE o něco méně preferovanou variantu pro americký Fed při rozhodování o nastavení měnové politiky, přesto však může být dopad dnešních čísel na tržní aktivitu značný.
  • Ranní okénko - Inflace ve Spojeném království oslabila korunu skrze očekávání měnové politiky
    Dnešní den by z ekonomického pohledu měl být spíše poklidnějšího charakteru. V odpoledních hodinách bude publikován index spotřebitelské důvěry v eurozóně. Ten od začátku roku trendově roste, ale stále poukazuje na pesimistickou náladu mezi domácnostmi. Nic by na tom neměl změnit ani listopad, kdy trh očekává index na téměř stejné úrovni (-12,4) jako v říjnu (-12,5 bodů). Naše prognóza je pesimističtější, předpokládáme prohloubení negativní nálady (z -12,5 na -13,8).
  • Ranní okénko - Inflace v eurozóně a americký trh práce
    Hlavním údajem v evropském ekonomickém kalendáři pro tento týden je květnová inflace. Jako obvykle bude nejprve zveřejněna v Německu a řadě dalších členských zemí, což poslouží jako indikace pro výsledek za celou eurozónu. Očekáváme nepatrný nárůst míry meziroční inflace v eurozóně z 7,5 % na 7,6 %, medián trhu je na 7,8 %. Kromě inflace dorazí indikátory sentimentu. V USA se investoři zaměří na měsíční statistiku z trhu práce. Očekává se další pokles nezaměstnanosti, růst mezd a oproti minule o něco nižší přírůstek nových pracovních míst.
  • Ranní okénko - Inflace v eurozóně, akciový trh pod tlakem a další indikátory sentimentu
    Z české ekonomiky v tomto týdnu dorazí ceny výrobců a zpřesněný odhad HDP v 4Q22 včetně jeho struktury. V eurozóně jsou na řadě další indikátory nálady v ekonomice. Pozornost ale přitáhne především inflace za únor. Na tu si v USA budeme muset počkat až do poloviny měsíce, ovšem tento týden v rámci indexů ISM vyjdou statistiky vývoje cen v průmyslu a sektoru služeb. Akciový trh setrvává volatilní s tím, jak investoři navýšili odhady na sazby Fedu (dle Fed funds futures). Posun očekávaných sazeb nahoru byl motivován silnějším než očekáváným výsledkem jádrového PCE deflátoru, ukazatele inflace preferovaného Fedem (4,7 % vs. 4,3 % r/r a 0,6 % vs. 0,4 % m/m). Kromě toho skončily mírně nad očekávání osobní výdaje (1,8 % vs. 1,4 %) tažené jak segmentem zboží, tak služeb. Naopak příjmy pod očekáváním (0,6 % vs. 1,0 %). Náročný pátek mají za sebou akcie v rámci S&P 500 indexu v USA. Do poklesu se dostaly také akcie v Evropě a Asii. Začátek týdne by dle mírně rostoucích futures dnes ráno mohl být optimističtější.
  • Ranní okénko - Inflace v eurozóně beze změny, snížení sazeb nablízku
    Dnes je „euro-americký“ ekonomický kalendář z hlediska nových dat prázdný, trhy tak mohou ve zvýšené míře sledovat spíše globální vývoj. Z událostí dnes upozorníme na aukci českých státních dluhopisů, která je naplánována pro dluhopisy se splatností 2M (EUR), a dále pro dluhopisy se splatností 9Y, 12Y a 33Y denominované v českých korunách. Zároveň se bude pozornost investorů upínat také k večerní 20. hodině, kdy bude zveřejněn zápis z posledního zasedání Fedu, které proběhlo 30.-31. července.
  • Ranní okénko - Inflace v eurozóně by neměla zneklidnit ECB
    Dnes se zejména poohlédneme zpět za výkonem české ekonomiky v prvním čtvrtletí, jelikož již za několik okamžiků bude zveřejněn zpřesněný odhad HDP za první kvartál tohoto roku. Předpokládáme, že by k výrazné revizi dojít nemělo a že po očištění o sezónní vlivy v prvním čtvrtletí ekonomika expandovala tempem 0,5 % k/k a 0,4 % r/r.
  • Ranní okénko - Inflace v eurozóně na cíli, PCE inflace v USA na dostřel a dnes data z trhu práce
    Páteční den nabídne zajímavé domácí i zahraniční údaje. Nejprve se dozvíme výsledek tuzemského indexu nákupních manažerů (PMI). Ten v září v souladu s tržní prognózou poklesl z 46,7 na 46,0 bodů. Podle naší prognózy by v říjnu ovšem toto snížení mohlo být zcela odmazáno a index by se tak vrátil na 46,7 bodů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank