Sobota 18. ledna 2025 01:05
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
eightcap zlato
reklama
InstaForex

Investiční atraktivita v regionech a implikace vyšších výnosů

03.11.2023 10:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Trhy konečně začínají hledět na realitu o něco střízlivěji. Nerovnováhy napříč státy vedou k proměnnému a nejistému prostředí,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

V posledních měsících se trhy začaly adaptovat na novou realitu, kterou jim centrální banky předestíraly již delší dobu – vyšší úrokové sazby po delší dobu. Fed a ECB očekávají vyšší sazby, bez snižování po velkou část dalšího roku. Dosud ovšem trhy žily ve „svém světě“ a nevěřily centrálním bankám. Místo toho optimisticky zaceňovaly scénář, kdy již brzy dojde k úspěšnému zkrocení inflace a pádu úrokových sazeb. Nyní se z toho ale trhy probouzejí a také vlivem vládních zásahů začíná vysychat dluhopisový trh. Rostoucí výnosy na státních dluhopisech vytvářejí formu druhého kola monetární restrikce, kdy prvním kolem byly rostoucí úrokové sazby.

Implikace druhého kola monetární restrikce

Pravděpodobně dojde k tomu, že celá výnosová křivka zůstane na vyšší úrovni po delší dobu. To znamená výnosy pokladničních poukázek ale i dlouhodobějších dluhopisů zůstanou na vyšší úrovni. To je to, čeho se centrální banky snažily posledních 18 měsíců dosáhnout a co bude výrazněji zpomalovat ekonomiku, především výrazným zdražením dluhu. Americký dolar posiloval poslední měsíce v reakci na rostoucí výnosy dluhopisů, čímž trhy zacenily vyšší sazby po delší dobu a silnou ekonomiku. Potenciál pro další růst dolaru se tedy bude odvíjet především od dalšího růstu výnosů, ale velký prostor bych tam již neviděl. Budoucí vývoj dolaru je více předvídatelný v delším časovém horizontu. Pokud ekonomika zpomalí a aktiva zlevní, pak dolar zamíří pravděpodobně dolů. Dlouhodoběji, americký dolar má mnoho důvodů pro oslabení: dolar je nyní z historického pohledu velmi silný, obchodní bilance USA je hluboko v záporu a je zde potenciál pro masivní emisi dluhopisů vládou USA.

Geografické rozdíly ve vývoji

Ve Spojených státech ekonomický růst jeví známky odolnosti především díky štědré vládní fiskální politice. Velké vládní výdaje podpořily spotřebitelskou aktivitu i přes to, že výpůjční aktivita výrazně poklesla vlivem vysokých sazeb. Inflace zde výrazně klesla, ale je pořád na vysoké úrovni. Pokračující ekonomická odolnost spolu s napjatým pracovním trhem zvyšuje rizika re-akcelerace inflace. Vlivem velkých nerovnováh na trhu vládních dluhopisů, USA pocítí její nepříznivé důsledky ze všech nejvíce.

V Evropě je ekonomická situace horší a připomíná stagflaci. Inflace je dál od svého cíle než v USA a ekonomický růst je téměř nulový. Kromě vysoké inflace, také rychlý růst mezd v kombinaci s napjatým pracovním trhem představuje proinflační riziko. Tvůrci politik se snaží udržet přísnou politiku a zároveň se vyhnout výraznému ekonomickému poklesu. Čím déle zůstane inflace vyšší, než je žádoucí, a čím dále od cíle se bude nacházet, tím akutnější bude volba a tím vyšší bude nutnost ekonomické recese. ECB v tomto cyklu zpřísňování zaostává a nabízí výrazně nižší výnosy než v USA. Akciový trh v Evropě již diskontuje mnohem slabší růst, zatímco euro zůstává konkurenceschopné.

Japonsko je v úplně jiné části cyklu. Pomalejší obnovení ekonomiky po pandemii a menší fiskální stimul znamenalo, že nerovnováha v Japonsku nebyla tak vážná jako jinde. Díky tomu sazby v Japonsku nemusely vzrůst. Ovšem nyní inflace zůstává stále výše, než je žádoucí, a tak postupem času bude docházet ke zpřísnění již velmi uvolněné monetární politiky v Japonsku. To může urychlit růst výnosů dluhopisů a ostře posílit japonský jen. Japonské akciové trhy jsou pořád relativně atraktivně oceněné, ačkoli již ne tolik jako na začátku roku.

Čína se nachází uprostřed sekulárního snižování zadluženosti, které bude pravděpodobně trvat mnoho let, než se vyřeší. Zároveň s tím se výrazně zvýšilo domácí a mezinárodní politické riziko. Po počátečním oživení ekonomického růstu v důsledku odklonu od politiky nulové tolerance na počátku roku se tento růst zpomalil. Tvůrci politik nyní přeměňují ekonomiku na model růstu založený na spotřebě. Celkově zůstává růst slabší, než by bylo žádoucí, neboť převis dluhu v sektoru nemovitostí zůstává výraznou brzdou, růst zaměstnanosti je mírný a míra úspor se zvýšila. Nízká inflace naznačuje, že politika může zůstat expanzivní, ale upřednostňování snižování zadluženosti některých sektorů a zamezení nadměrnému zvyšování pákového efektu v jiných zatím omezuje agresivitu stimulačních opatření. Do budoucna lze očekávat, že politika zůstane expanzivní, ale zdrženlivá. Vyšší riziko pomalejšího růstu se zdá být na čínských akciových, dluhopisových a měnových trzích dobře diskontováno.

Na ostatních rozvojových trzích vrchol dopadu zpřísnění dolarové likvidity pravděpodobně pominul. Zároveň existují velké rozdíly mezi jednotlivými rozvíjejícími se trhy. Latinskoamerické ekonomiky hodně zpřísnily a jsou připraveny těžit z rekonfigurace globálních dodavatelských řetězců. Rozvíjející se asijské ekonomiky jsou silně ovlivněny Čínou a obecně slabší, přičemž mají mnohem menší problém s inflací. Rozvíjející se Evropa se potýká s extrémně vysokou inflací a restriktivní měnovou politikou.

Pro představu, ekonomiky a trhy byly v roce 2019 zhruba v rovnováze. Pak došlo k velkému poklesu kvůli pandemií, což vyvolalo velkou stimulaci, která způsobila velký růst. To zase vedlo k agresivnímu utahování, které způsobilo velký pokles, pak pauzu a nyní, čtyři roky od poslední rovnováhy, další utahování vedené dlouhým koncem výnosové křivky. Takové iterace budou pokračovat, dokud nebudou splněny žádoucí podmínky. Žádná ekonomika nezůstala v rovnováze neomezeně dlouho a zpravidla ani dlouho. Uvědomíme-li si realitu, že ekonomiky a trhy budou i nadále procházet obdobími rovnováhy a nerovnováhy, přičemž každé z nich bude mít svá specifika, zdá se logické, že vytvoření portfolia, které bude co nejodolnější vůči těmto změnám, by mělo být vysokou prioritou.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Investície do európskych startupov dosahujú nové rekordy
    Európske startupy by mali tento rok vyzbierať až 19 mld. USD na svoj chod, čo je nový rekord vo financovaní startupových spoločností. Uviedla to Britská venture capital firma Atomico. Investori vkladajú kapitál do nových európskych firiem aj napriek blížiacemu sa Brexitu, ktorý by mohol ohroziť technologický sektor v EU, ale aj v UK.
  • Investície do rozvojových krajín
    Rozvojové krajiny sú špecifické vysokým potenciálom ekonomického rastu, čo na jednej strane môže byť lukratívne pre investorov, ale na druhej strane, pri tzv. „emerging markets“ existuje zvýšené riziko nestability. To súvisí predovšetkým s politickým, ekonomickým a právnym rizikom. Za pozitívne rozvojové sa regióny s vysokým potenciálom rastu považujem napríklad: Indiu a Čínou. Tieto regióny majú vysoký potenciál hospodárskeho rastu, keďže rastový potenciál ekonomiky skrz úroveň nezamestnanosti nie je plne využitý, čo odzrkadľuje aj diskrepancia medzi potenciálnym a reálnym HDP.
  • Investície pre deti – ako efektívne investovať svojim potomkom?
    Záujem o investovanie na Slovensku a v Česku posledné roky výrazne rastie. Zrejme najobľúbenejším inštrumentom sú ETF fondy. Ide o koše akcií, ktoré najčastejšie kopírujú hlavné svetové akciové indexy, ktoré dlhodobo rastú.
  • Investičná výnimka nie je zlý nápad. Pri dobre nastavených podmienkach
    V posledných týždňoch sa opäť začalo diskutovať o investičnej výnimke z dlhovej brzdy. Nie som nejaký fanúšik veľkých deficitov a dlhov. Výdavky na infraštruktúru však nie sú pri dobre nastavených pravidlách (k nim sa dostanem neskôr) vyhadzovaním peňazí von z okna, a preto ich nepovažujem za nejaký zlý nápad. A to minimálne kvôli kombinácii týchto štyroch dôvodov:
  • Investiční akciové tipy: Středoevropské akcie – kam ano a kam raději ne?
    Jaké středoevropské akciové tituly by v současnosti doporučil investorům Martin Pavlík, portfolio manažer Conseq Investment Management a. s. a kterým by se naopak vyhnul?
  • Investiční aktivita roste, na trh se vrací i zahraniční investoři
    Ve druhém čtvrtletí 2024 dosáhly investice více než 440 milionů EUR, což představuje meziroční nárůst o 23 %. Celkový objem investic za první pololetí tohoto roku tak přesáhl 800 milionů EUR. Oživení investiční aktivity potvrzuje nárůst počtu probíhajících transakcí. Českému trhu stále dominují domácí investoři, a to jak z řad českých fondů, tak soukromých investorů a investičních skupin. Zahraniční investoři se však na český trh začínají postupně vracet.
  • Investiční analýza akcií Tesla Inc. a Apple Inc.
    Akcie společnosti Tesla Inc. (TSLA) vzrostly poté, co generální ředitel Elon Musk oznámil plány na rozšíření sítě Supercharger. Tato zpráva zvrátila třídenní pokles akcií Tesly. Investoři se však museli vypořádat s různými událostmi, včetně propouštění zaměstnanců a vyšetřování marketingových praktik.
  • Investiční aplikace eToro se zapojuje do metaverse. Otevírá inteligentní portfolio „MetaverseLife“
    eToro, sociální investiční platforma oznamuje uvedení nového SmartPortfolia „MetaverseLife“, které nabízí dlouhodobé působení na klíčových projektech v nově vznikající oblasti, a držení akcií i kryptoměn souvisejících se sektorem metaverse.
  • Investiční aplikace Change ve spolupráci s Interactive Brokers nabídne nejlepší podmínky na trhu globálního investování
    Estonská finančně technologická společnost Change umožní ve spolupráci s největší světovou obchodní platformou Interactive Brokers od dubna českým i evropským investorům přístup ke globálním investičním příležitostem s nejnižšími poplatky.
  • Investiční atraktivita v regionech a implikace vyšších výnosů
    „Trhy konečně začínají hledět na realitu o něco střízlivěji. Nerovnováhy napříč státy vedou k proměnnému a nejistému prostředí,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Investiční banky v USA doufají, že výsledky zátěžových testů Fedu vedou k velkým výplatám
    Investoři doufají, že Federální rezervní banka umožní velkým americkým bankám, aby v nadcházejících týdnech poté, co projdou pravidelným zkoumáním finanční stability, mohly použít vygenerovaných až 150 miliard USD nevyužitého kapitálu na zpětné odkupy akcií, navýšení výplaty dividend a na investice zvyšující zisk.
  • Investiční banky v USA doufají, že výsledky zátěžových testů Fedu vedou k velkým výplatám
    Investoři doufají, že Federální rezervní banka umožní velkým americkým bankám, aby v nadcházejících týdnech poté, co p...
  • Investiční bublina v podobě akcií Boeingu splaskla
    V průběhu minulého týdne zasáhla akcie společnosti Boeing zpráva, že letadla 737 Max, které byly vyřazené z provozu kvůli chybě softwaru a dvěma leteckým nehodám, zřejmě nebudou moci létat až do roku 2020. Akcie firmy, které od vypuknutí skandálu značně oslabily, reagovaly další mírnou korekcí. Odepsaly si 0,8 procenta a klesly na hodnotu kolem 362 USD za akcii. Do červených čísel se pak dostaly až závěrem týdne poté, co firma oznámila, že si kvůli problémům spojeným s tímto skandálem odepíše 4,9 miliardy USD.
  • Investiční deník PrimStock - BASF
    Německý chemický gigant BASF se dle naší analýzy po dividendě výrazně propadl a tím splnil naše očekávání. Nyní nám formace Harami poskytuje podporu pro opětovnou možnost krátkých pozic. Potenciál 0,7 EUR na akcii, což při koupi 500 akcií činní 350 EUR.
  • Investiční deník PrimStock - ČEZ
    Akcie společnosti ČEZ doslova poslouchají naši analýzu o korekční vlně. Sledujte, připravte si obchodní účty na vhodný okamžik nástupu do dlouhých pozic.
  • Investiční deník PrimStock - Deutsche Telekom
    Deutsche Telekom má výplatu dividend až 26.5.2016, ale trojitý vrchol nadchne každého obchodníka technické analýzy. Zamyslete se nad využitím technicky falešné svíce a zkuste vydělat na poklesu ceny. Potenciál 1,5 EUR/akcii = 1500 EUR/lot.
  • Investiční deník PrimStock - kanadský dolar
    USD/CAD short, i takto se ve zkratce dá hodnotit aktuální situace na tomto měnovém páru. Možný sestup ceny k 1,2625 nám může přinést až 3000 USD při investici 5000 USD. Samozřejmě žádný obchod není bezrizikový a každý obchodník si musí dobře zvážit daná rizika spojená s obchodováním OTC trhů.
  • Investiční deník PrimStock - update VIVENDI
    Akcie nadnárodní telekomunikační společnosti VIVENDI se po datu dividend silně propadly a daly nám krásně vydělat. Nyní se tu jeví další obchodní příležitost opětovně se pokusit získat až 0,8 EUR na akcii. Při investici cca 4500 EUR nám dává potenciál 400 EUR = 8,8%.
  • Investiční deník PrimStock - zlato
    O využití supportní linie k obchodu na vzestup ceny jsme hovořili v několika posledních analýzách. A jak vidíte na grafu, odvážným štěstí přeje. Mnozí z nás mají nyní otevřený zisk přes 900 USD/lot (100oz.).
  • Investiční dohoda EU a Číny je prohrou celého Západu. Evropa měla počkat na Bidena
    Investiční dohoda Evropské unie a Číny je prohrou Západu. Peking sice učinil krátce před jejím prosincovým dotažením ústupky, avšak ty vlastně jen potvrzují, že ve skutečnosti je dohoda vítězstvím právě Číny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex