Středa 22. ledna 2025 07:43
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
InstaForex

Ranní okénko - Tento týden zasedá ČNB, v eurozóně vychází inflace

25.09.2023 09:04  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
 

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


24,44

0,05%

2,8%

 

 

 

S&P 500

4320,1

-0,23%

7,3%




USD/CZK

22,96

0,17%

4,4%

 

 


NASDAQ

13211,8

-0,09%

10,8%




EUR/USD

 

1,064

-0,08%

-1,4%

 

 

 

DAX

15557,3

-0,09%

1,5%

 

 

 

USD/PLN

4,316

-0,08%

0,1%




PX

1345,55

-0,13%

1,8%




Ropa Brent

USD/barel

93,82

0,10%

23,8%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

1922

-0,13%

-3,6%











Aktualizováno

8:45

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Závěr měsíce bude ve velkém tempu, kdy z pohledu tuzemské ekonomiky bude vrcholem týdne středa, kdy zasedá Česká národní banka. Zajímavý bude ale i závěr týdne v eurozóně, kde již ve čtvrtek prvotní data ze zemí jako je Španělsko nebo Německo naznačí, jakým směrem se bude ubírat v pátek zveřejněná inflace. V USA bude pro trhy patrně nejzajímavější páteční statistika osobních výdajů a příjmů.

Dnes za několik minut vyjde tuzemský konjukturální průzkum od ČSÚ, který ukáže, jak se vyvíjí nálada u spotřebitelů a firem. Z Německa pak dorazí ostře sledovaný Ifo index, kde složka budoucích očekávání může vykázat velmi mírný nárůst. I nadále ale index naznačuje pokračující problémy německé ekonomiky.

Úterý bude patřit americkým datům, mj. indexu spotřebitelské důvěry od Conference Board, vyjde také statistika cen nemovitostí za letošní červenec. Očekáván je další meziměsíční nárůst, který by tak byl již pátý v řadě. To by mohlo meziroční dynamiku po čtyřech měsících v poklesu opět překlopit do kladných čísel.

Ve středu zasedá ČNB. Změna sazeb není očekávána ani jedním směrem, přesto lze očekávat již první náznaky diskuze o možném uvolňování měnové politiky. Vzhledem k oslabení koruny v posledních týdnech je ale pravděpodobné, že i středeční zasedání se ponese spíše ve více jestřábím tónu bez jasného plánu pro listopadové setkání.

Ve čtvrtek vychází údaj o zářijové inflaci mj. v Německu, kde by zejména díky srovnávací základně mělo dojít k výraznějšímu poklesu u meziroční míry. Důvodem je především sleva na jízdné, která platila minulý rok od července do srpna. To tak pro letošní rok snižovalo srovnávací základnu. Medián analytiků počítá s poklesem meziroční inflace na 4,5 % (6,4 % v srpnu).

V pátek pak vychází inflace i v eurozóně, kde se také pozitivně projeví německý pokles. Meziroční inflace za září by tak měla dosáhnout 4,5 % (5,2 % v srpnu), výraznější pokles je očekáván i u jádrové dynamiky (5,3 % -> 4,8 %). V USA na konci týdne vyjde ještě informace o osobních příjmech a výdajích, kde zejména u výdajů je očekáváno zpomalení meziměsíční dynamiky z 0,8 % na 0,4 %.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V závěru minulého týdne vyšly PMI indexy, které nabízejí stále podobný obrázek. Eurozóna zůstává pod tlakem a ve třetím kvartálu nelze vyloučit mezičtvrtletní pokles. Situace v USA je naopak relativně stabilní a v sektoru služeb došlo u PMI indexu dokonce ke zlepšení. Přesto americký akciový index S&P 500 i v pátek mírně ztrácel (-0,2 %) a má za sebou tak nejhorší týden za posledních 6 měsíců. Během pěti dní totiž ztratil necelá 3 %. O moc lepší nebyl ani vývoj německého indexu DAX, který v pátek víceméně stagnoval a za týden odepsal více jak 2 %. Mírně v pátek pak ztrácela i pražská burza, kde celotýdenní pokles dosáhl 0,8 %.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Událost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PO: ČR konjukturální průzkum; SRN Ifo index
ÚT: USA spotřebitelská důvěra Conf. Boardm prodeje nových domů, ceny nemovitostí
ST: ČR zasedání ČNB; SRN spotřebitelská důvěra; USA zboží dlouhodobé spotřeby
ČT: SRN inflace
PÁ: ČR finální HDP za Q2’23, peněžní zásoba M2; SRN nezaměstnanost, maloobchod; EUR inflace; USA osobní příjmy a výdaje

Autor: Vratislav Zámiš, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Martin Kron, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Tento týden vychází americká inflace a výsledek maloobchodu
    Tento týden patří zejména ekonomickým datům z USA, kdy v úterý vyjde výsledek říjnové inflace, který by po pauze měl ukázat pokračující desinflační proces a pokles blíže směrem ke 3 %. Dorazí také údaj o cenách amerických výrobců nebo vývoji tržeb v maloobchodu. To vše může více dopadat na vývoj na finančním trhu, vzhledem k určité nejistotě ohledně prosincového zasedání Fedu. Většinově sice trh sází na stabilitu sazeb (85% šance), v případě výraznějšího překvapení u čísel z tohoto týdne ale může trh ještě znejistět.
  • Ranní okénko - Tento týden vychází česká a americká inflace, zasedá ECB a Fed
    Tento týden se nese na vlně důležitých ekonomických dat, kdy za několik málo minut dorazí informace o vývoji cen v české ekonomice. To bude představovat poslední zásadní informaci před zasedáním ČNB, které je naplánováno na příští čtvrtek. Globální trhy pak budou vyčkávat na úterní výsledek inflace z americké ekonomiky a středeční zasedání Fedu. Trhy v posledních týdnech začaly zaceňovat brzké a rychlé snižování sazeb, to v aktualizované prognóze ale Fed pravděpodobně nepodpoří, a i nadále bude naznačovat pouze opatrné tempo snižování v příštím roce. Podobné vyznění pak lze očekávat i od čtvrtečního zasedání ECB.
  • Ranní okénko - Tento týden vychází inflace v eurozóně, v Česku struktura HDP
    Poslední listopadový týden přinese zejména zahraniční ekonomická data, kdy patrně nejzajímavější bude čtvrteční údaj o vývoji cen v eurozóně. Nečekaně razantní pokles meziroční míry v říjnu odmazal zbylé sázky na zvýšení sazeb a další očekávaný listopadový pokles by měl tento narativ potvrdit. Z USA bude nejzajímavější čtvrteční údaj o osobních příjmech a výdajích v kombinaci s cenovým indexem PCE, který je preferovaným měřením cen ze strany Fedu. Z tuzemské ekonomiky přijde v pátek druhý odhad vývoje HDP, včetně struktury v rámci národních účtů.
  • Ranní okénko - Tento týden vyjde česká a americká inflace
    Tento týden je z pohledu globálních událostí odpočinkovější, snad jen s výjimkou čtvrtka, kdy vychází čísla o červencové americké inflaci. O ekonomické události se tak postará zejména tuzemský kalendář, počínaje dneškem, kdy vycházejí čísla o průmyslu a zahraničním obchodu.
  • Ranní okénko - Tento týden vyjde české PPI, americké tržby a průmysl
    Tento týden přinese jediný významnější zápis do tuzemského ekonomického kalendáře v podobě červnových cen ve výrobě. Zde by měl pokračovat desinflační proces, který se z výrobního řetězce bude dále přelévat do zpomalujícího růstu spotřebitelských cen. V USA bude kromě rozjíždějící se výsledkové sezóny k dispozici i více ekonomických dat, v čele s červnovými maloobchodními tržbami a průmyslovou výrobou. Postupně lze očekávat útlum maloobchodních tržeb v sektorech více citlivých na úrokové sazby, jako je například prodej automobilů. Z Evropy bude stát za pozornost vývoj spotřebitelské důvěry v eurozóně, z širšího pohledu pak může zaujmout i čtvrteční zasedání turecké centrální banky, která po personálních změnách znovuobnovila cyklus zvyšování sazeb.
  • Ranní okénko - Tento týden vyjde inflace v ČR a USA
    Tento týden bude patřit inflaci, kdy v úterý globální trhy rozhýbe informace o lednovém růstu cen ve Spojených státech, ve čtvrtek pak na tuzemský trh dopadne údaj o vývoji cen v Česku. Medián analytiků je paradoxně pro USA i Česko takřka stejný a v obou případech počítá s meziroční lednovou inflací okolo 3 %. Obzvlášť pro Česko tak díky srovnávací základně půjde o výrazný skok směrem dolů, byť meziměsíční růst cen patrně skončí v blízkosti 2 %. Z dalších dat bude stát za pozornost i středeční zpřesněný odhad ohledně růstu HDP v eurozóně, v závěru týdne pak přijdou zásadnější čísla ze Spojených států, včetně vývoje v průmyslu a maloobchodu.
  • Ranní okénko - Tento týden vyjde inflace v eurozóně a měsíční data z amerického trhu práce
    V tomto týdnu rozvíří dění na finančních trzích hned několik zásadních ekonomických událostí, kdy patrně nejzajímavější bude až v druhé polovině týdne výsledek inflace v eurozóně v kombinaci s měsíčními daty z amerického trhu práce. Z tuzemské ekonomiky bude v rámci tohoto týdne stát za pozornost druhý odhad vývoje HDP za Q2’23, v rámci kterého se dozvíme i rozklad jednotlivých složek.
  • Ranní okénko - Tento týden vyjde inflace v eurozóně a nezaměstnanost v USA
    Nouze o ekonomická data tento týden rozhodně nebude. Zatímco dnes je kalendář prakticky prázdný, v průběhu týdne dorazí informace ohledně květnového růstu cen v zemích eurozóny, v USA pak budou nejzajímavější zápis patrně představovat data z trhu práce. V předchozích týdnech trh začal nejnovějším číslům přikládat menší význam, jelikož se zdálo, že o další trajektorii úrokových sazeb je na nějaký čas rozhodnuto. Jenže jestřábí komentáře z úst některých představitelů Fedu postupně navýšily nejistotu a začátkem tohoto týdne již převažuje názor, že na červnovém zasedání Fed opět zvýší sazby. Ke změně došlo i v pohledu na snižování sazeb, kdy ke konci roku trh očekává, že sazby budou zhruba na stejné úrovni, jako kde se nacházejí nyní.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ČNB a Fed, v eurozóně vyjde inflace
    Zatímco z pohledu domácího trhu je nejočekávanější událostí týdne zasedání ČNB, kde je ve hře možnost prvního snížení sazeb, globální trhy bude zajímat především zasedání Fedu. Ten sice sazby s jistotou nesníží, vyloučit ale nelze možnost ještě jednoho letošního navýšení. Na středečním zasedání se ale k tomuto kroku americká centrální banka s největší pravděpodobností neodhodlá a důležitý bude zejména nastíněný výhled.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ČNB, šance na snížení sazeb rostou
    Tento týden bude nejzajímavější událost představovat „předvánoční“ zasedání České národní banky. Po mírně holubičích vyjádřeních některých členů bankovní rady se zhruba tři čtvrtiny analytiků (dle dat agentury Bloomberg) přiklánějí k našemu odhadu, že ČNB ve čtvrtek sníží základní sazbu o 25bb. Část analytiků odhadujících stabilitu ale ukazuje, že rozhodnutí opět bude do poslední chvíle nejisté a bez ohledu na rozhodnutí lze očekávat na českém finančním trhu významnější volatilitu jedním či druhým směrem. Z pohledu globálních trhů bude nejdůležitější údaj patrně představovat páteční statistika osobních příjmů a výdajů vycházející ve Spojených státech.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ČNB, vychází HDP, z USA dorazí data z trhu práce
    V tomto týdnu bude pro tuzemské investory nejzajímavější zasedání České národní banky, která s největší pravděpodobností rozhodne o stabilitě sazeb. Trhy bude zajímat především nová prognóza a další výhled. Z globálního hlediska bude nejzásadnější v závěru týdne zveřejněný report z amerického trhu práce, který v případě slabších čísel může ujistit trh, že by Fed již neměl přistoupit k dalšímu zvyšování sazeb. Pozornost investorů bude mířit i do Velké Británie, kde další hike doručí Bank of England.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ECB
    Nejdůležitější událostí tohoto týdne je zasedání ECB a očekává se, že bankovní rada ponechá sazby na stávajících úrovních. Tento postup naznačili představitelé ECB po svém zářijovém zasedání a příchozí ekonomická data nás v tomto přesvědčení utvrzují. Především výrazně poklesla jak meziroční inflace (z 5,2 % v srpnu na 4,3 %), tak i jádrová inflace (z 5,3 % na 4,5 %). Ve Spojených státech amerických bude publikován prvotní odhad HDP za 3.Q, kdy se očekává další silný výkon tamní ekonomiky. Tento týden nabídne také výsledky indexů nákupních manažerů ze zahraničí. V České republice vyjde konjunkturální průzkum včetně spotřebitelské a podnikatelské důvěry.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ECB a Fed, vychází inflace v ČR a USA
    Nouze o ekonomická data a zasedání centrálních bank v tomto týdnu rozhodně nebude. Z tuzemského trhu přijde dnes informace o vývoji spotřebitelských cen, v závěru týdne pak také o cenách ve výrobě. Květnová inflace dorazí také z USA, zajímavý bude i výsledek maloobchodních tržeb. Ty na rozdíl od inflace ale dorazí až po středečním zasedání Fedu. Trh je i nadále nerozhodný ohledně možnosti hiku, více se ale kloní k variantě stability sazeb. Hike takřka s jistotou naopak ve čtvrtek doručí ECB.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ECB, dorazí data z amerického trhu práce
    Vrcholem nadcházejícího týdne bude čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Ta drží depozitní sazbu na úrovni 4 % již od září loňského roku. Nyní se očekává, kdy bankovní rada zahájí cyklus snižování úrokových sazeb. S pravděpodobností limitně blížící se jistotě to nebude na tomto zasedání, ale trhy budou bedlivě sledovat jakýkoli náznak, který by více poodhalil začátek uvolňování měnové politiky. Zároveň bude představena také nová makroekonomická prognóza, která bude vzhledem k aktuálním údajům obsahovat nejspíše revizi inflace směrem níže, ale také nižší HDP v tomto roce. V takovém případě bude větší tlak na snižování sazeb, i přesto bude pravděpodobně prezidentka Christine Lagarde spíš zdrženlivější a bude zdůrazňovat nutnost vyčkání na další data, především ve vývoji mezd.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ECB, vychází americká a česká inflace
    Tento týden vychází větší množství zásadních ekonomických dat, v čele s americkou a českou inflací, nejistý výsledek nabídne i čtvrteční zasedání ECB. Trh dává hiku necelou 40% šanci, v případě analytiků jsou odhady rozděleny zhruba na půl. Fed zasedá až příští týden, kromě výsledku inflace bude hledět mj. i na údaj o maloobchodních tržbách, který vychází tento týden ve čtvrtek. Šance na hike jsou ale v případě americké centrální banky podstatně menší a takové rozhodnutí by představovalo zásadní překvapení.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ECB, vychází výsledek amerického HDP
    Tento týden přinese další ekonomická data, kdy trhy patrně nejvíce ovlivní ve čtvrtek zasedání ECB a výsledek výkonu americké ekonomiky za čtvrtý kvartál loňského roku. Z české ekonomiky tento týden dorazí jen konjukturální průzkum z dílny ČSÚ, který ukáže informace o náladě u českých spotřebitelů a firem. I nadále pak trhy bude hýbat očekávání investorů ohledně měnové politiky Fedu, kdy po silnějších pátečních datech ohledně americké spotřebitelské důvěry se očekávání ohledně březnového zasedání posunuly mírně ve směru stability a současné ceny naznačují zhruba 55% pravděpodobnost tohoto scénáře.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá Fed a ČNB
    V kalendáři na následující dny je nachystaná opět zajímavá série ekonomických dat, zdaleka nejdůležitější ale bude středa, během které zasedá jak Česká národní banka, tak americký Fed. Zatímco u americké centrální banky je o rozhodnutí jasno a zásadní bude především nová prognóza spolu s výhledem na další vývoj sazeb, u ČNB se bude rozhodovat o intenzitě snižování. Pokles inflace k 2% cíli spolu s neutěšivým ekonomickým vývojem otevírá prostor pro další akceleraci tempa, komentáře členů bankovní rady ale naznačují spíše opakované snížení o 50bb.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá Fed, v ČR dnes vycházejí ceny výrobců
    Tento týden je o hlavní ekonomické události jasno. Ve středu zasedá americká centrální banka, která s největší pravděpodobností ponechá sazby na současné úrovni. Zajímavější proto bude doplňující komentář spolu s aktualizovanou prognózou. Vzhledem k lepším ekonomickým datům z posledních měsíců lze očekávat výraznou revizi letošního růstu HDP směrem vzhůru, o něco níže by naopak mohla zamířit prognóza na jádrovou inflaci. Přesto je pravděpodobné, že v rámci „dot-plotu“ zůstane pro letošní rok narýsován ještě jeden hike, tak aby si Fed zachoval flexibilitu a otevřené možnosti pro listopadové zasedání.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá Fed, vycházejí výsledky HDP a inflace
    Přelom ledna a února nabídne další zajímavý týden, kdy na globálních trzích bude hrát prim zasedání americké centrální banky, spolu s měsíčními daty z amerického trhu práce. Nouze o ekonomická data ale nebude ani v eurozóně, kdy dorazí výsledky lednové inflace, doplněné o údaje ohledně reálného vývoje jednotlivých ekonomik v závěrečném kvartálu roku 2023. Informace ohledně vývoje HDP v závěru loňského roku pak dorazí i z české ekonomiky, kde trh bude zároveň vyčkávat na poslední komentáře členů bankovní rady před zahájením mediální karantény.
  • Ranní okénko - Ticho před americkou inflací
    Výnosy amerických i německých státních dluhopisů, eurodolar i futures kontrakty na americké akcie se obchodují v úzkém koridoru před dnešním zveřejněním americké inflace v 14:30 středoevropského času. Podle mediánu analytického odhadu inflace v dubnu meziročně setrvala na 5 %, meziměsíčně ale měla vzrůst z 0,1 % na 0,4 %. Jádrová inflace lépe zachycující domácí cenové tlaky měla udržet 0,4% meziměsíční tempo, meziročně pak kosmeticky zpomalit z 5,6 % na 5,5 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex