Pondělí 18. listopadu 2024 01:16
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Partner

Ranní okénko - Tento týden zasedá Fed, vycházejí výsledky HDP a inflace

29.01.2024 09:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


24,75

0,02%

3,7%

 

 

 

S&P 500

4891,0

-0,07%

8,4%




USD/CZK

22,82

0,20%

5,2%

 

 


NASDAQ

15455,4

-0,36%

10,6%




EUR/USD

 

1,085

-0,06%

-1,4%

 

 

 

DAX

16961,4

0,32%

5,9%

 

 

 

USD/PLN

4,021

0,03%

-0,6%




PX

1447,36

-0,20%

6,4%




Ropa Brent

USD/barel

83,87

0,29%

-1,1%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

2033

0,71%

3,1%











Aktualizováno

8:42

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přelom ledna a února nabídne další zajímavý týden, kdy na globálních trzích bude hrát prim zasedání americké centrální banky, spolu s měsíčními daty z amerického trhu práce. Nouze o ekonomická data ale nebude ani v eurozóně, kdy dorazí výsledky lednové inflace, doplněné o údaje ohledně reálného vývoje jednotlivých ekonomik v závěrečném kvartálu roku 2023. Informace ohledně vývoje HDP v závěru loňského roku pak dorazí i z české ekonomiky, kde trh bude zároveň vyčkávat na poslední komentáře členů bankovní rady před zahájením mediální karantény.

Dnes je ekonomický kalendář ještě takřka prázdný a zajímavější čísla dorazí až během úterý. Jak v případě Česka, tak v případě většiny zemí eurozóny půjde o čísla ohledně růstu HDP ve čtvrtém kvartálu roku 2023. Očekávání analytiků ohledně mezičtvrtletního růstu – respektive poklesu – jsou jak pro Německo, tak i celou eurozónu v červených číslech, což by do záporu mohlo v obou případech převážit i meziroční hodnotu. V případě Česka je analytiky očekáván mírný nárůst, náš odhad pak počítá se stagnací proti Q3’23.

Středa patří Fedu, který sice takřka s jistotou nezmění aktuální nastavení sazeb, investoři ale budou hledat jakýkoliv náznak možného snižování sazeb již na březnovém zasedání. Data z posledních týdnů vedla k ústupu sázek na březnový cut, tržní sazby ale stále naznačují zhruba 45% pravděpodobnost tohoto scénáře. Z Německa pak ještě před rozhodnutím Fedu dorazí výsledek lednové inflace, kdy meziroční harmonizovaná míra by měla poklesnout z 3,8 % pod 3,5 %.

Ve čtvrtek vychází tuzemský index nákupních manažerů ve výrobě, který by měl korigovat pokles a v souladu s vývojem v Německu vykázat výraznější nárůst. Dorazí zároveň informace o meziroční inflaci v eurozóně, která by měla setrvat pod 3 %.

Pátek bude patřit měsíčním datům z amerického trhu práce, které po rozhodnutí Fedu přinesou buďto potvrzení stále silného trhu práce nebo naději na dřívější snížení sazeb skrze slabší výsledek. Analytici se kloní spíše k první možnosti, s růstem pracovních pozic mimo zemědělský sektor o takřka 200 tisíc a setrváním míry nezaměstnanosti u prosincových 3,7 %.   

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Závěr týdne potvrdil silnou dynamiku americké spotřeby, když osobní výdaje v prosinci meziměsíčně rostly více než očekávali analytici, a to o 0,7 %. Americký akciový trh ale výsledek nechal bez větší reakce a index S&P 500 během pátku poklesl jen mírně, o 0,1 %. Německý DAX si v závěru týdne připsal mírný růst (+0,3 %), pražská burza naopak ke konci obchodování zamířila do červených čísel a ztratila 0,2 %. Koruna startuje týden na úrovních okolo 24,75 EUR/CZK.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Událost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PO: -
ÚT: ČR HDP za Q4; SRN HDP za Q4; EUR HDP za Q4; USA ceny nemovitostí, JOLTs, spotřebitelská nálada
ST: ČR měnová zásoba; SRN inflace, nezaměstnanost; USA zasedání Fedu, report ADP z trhu práce
ČT: ČR PMI, státní rozpočet; EUR inflace, nezaměstnanost, USA ISM pro výrobu
PÁ: USA měsíční data z trhu práce, tovární objednávky

Autor: Vratislav Zámiš, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Martin Kron, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ČNB, šance na snížení sazeb rostou
    Tento týden bude nejzajímavější událost představovat „předvánoční“ zasedání České národní banky. Po mírně holubičích vyjádřeních některých členů bankovní rady se zhruba tři čtvrtiny analytiků (dle dat agentury Bloomberg) přiklánějí k našemu odhadu, že ČNB ve čtvrtek sníží základní sazbu o 25bb. Část analytiků odhadujících stabilitu ale ukazuje, že rozhodnutí opět bude do poslední chvíle nejisté a bez ohledu na rozhodnutí lze očekávat na českém finančním trhu významnější volatilitu jedním či druhým směrem. Z pohledu globálních trhů bude nejdůležitější údaj patrně představovat páteční statistika osobních příjmů a výdajů vycházející ve Spojených státech.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ČNB, v eurozóně vychází inflace
    Závěr měsíce bude ve velkém tempu, kdy z pohledu tuzemské ekonomiky bude vrcholem týdne středa, kdy zasedá Česká národní banka. Zajímavý bude ale i závěr týdne v eurozóně, kde již ve čtvrtek prvotní data ze zemí jako je Španělsko nebo Německo naznačí, jakým směrem se bude ubírat v pátek zveřejněná inflace. V USA bude pro trhy patrně nejzajímavější páteční statistika osobních výdajů a příjmů.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ČNB, vychází HDP, z USA dorazí data z trhu práce
    V tomto týdnu bude pro tuzemské investory nejzajímavější zasedání České národní banky, která s největší pravděpodobností rozhodne o stabilitě sazeb. Trhy bude zajímat především nová prognóza a další výhled. Z globálního hlediska bude nejzásadnější v závěru týdne zveřejněný report z amerického trhu práce, který v případě slabších čísel může ujistit trh, že by Fed již neměl přistoupit k dalšímu zvyšování sazeb. Pozornost investorů bude mířit i do Velké Británie, kde další hike doručí Bank of England.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ECB
    Nejdůležitější událostí tohoto týdne je zasedání ECB a očekává se, že bankovní rada ponechá sazby na stávajících úrovních. Tento postup naznačili představitelé ECB po svém zářijovém zasedání a příchozí ekonomická data nás v tomto přesvědčení utvrzují. Především výrazně poklesla jak meziroční inflace (z 5,2 % v srpnu na 4,3 %), tak i jádrová inflace (z 5,3 % na 4,5 %). Ve Spojených státech amerických bude publikován prvotní odhad HDP za 3.Q, kdy se očekává další silný výkon tamní ekonomiky. Tento týden nabídne také výsledky indexů nákupních manažerů ze zahraničí. V České republice vyjde konjunkturální průzkum včetně spotřebitelské a podnikatelské důvěry.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ECB a Fed, vychází inflace v ČR a USA
    Nouze o ekonomická data a zasedání centrálních bank v tomto týdnu rozhodně nebude. Z tuzemského trhu přijde dnes informace o vývoji spotřebitelských cen, v závěru týdne pak také o cenách ve výrobě. Květnová inflace dorazí také z USA, zajímavý bude i výsledek maloobchodních tržeb. Ty na rozdíl od inflace ale dorazí až po středečním zasedání Fedu. Trh je i nadále nerozhodný ohledně možnosti hiku, více se ale kloní k variantě stability sazeb. Hike takřka s jistotou naopak ve čtvrtek doručí ECB.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ECB, dorazí data z amerického trhu práce
    Vrcholem nadcházejícího týdne bude čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Ta drží depozitní sazbu na úrovni 4 % již od září loňského roku. Nyní se očekává, kdy bankovní rada zahájí cyklus snižování úrokových sazeb. S pravděpodobností limitně blížící se jistotě to nebude na tomto zasedání, ale trhy budou bedlivě sledovat jakýkoli náznak, který by více poodhalil začátek uvolňování měnové politiky. Zároveň bude představena také nová makroekonomická prognóza, která bude vzhledem k aktuálním údajům obsahovat nejspíše revizi inflace směrem níže, ale také nižší HDP v tomto roce. V takovém případě bude větší tlak na snižování sazeb, i přesto bude pravděpodobně prezidentka Christine Lagarde spíš zdrženlivější a bude zdůrazňovat nutnost vyčkání na další data, především ve vývoji mezd.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ECB, vychází americká a česká inflace
    Tento týden vychází větší množství zásadních ekonomických dat, v čele s americkou a českou inflací, nejistý výsledek nabídne i čtvrteční zasedání ECB. Trh dává hiku necelou 40% šanci, v případě analytiků jsou odhady rozděleny zhruba na půl. Fed zasedá až příští týden, kromě výsledku inflace bude hledět mj. i na údaj o maloobchodních tržbách, který vychází tento týden ve čtvrtek. Šance na hike jsou ale v případě americké centrální banky podstatně menší a takové rozhodnutí by představovalo zásadní překvapení.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ECB, vychází výsledek amerického HDP
    Tento týden přinese další ekonomická data, kdy trhy patrně nejvíce ovlivní ve čtvrtek zasedání ECB a výsledek výkonu americké ekonomiky za čtvrtý kvartál loňského roku. Z české ekonomiky tento týden dorazí jen konjukturální průzkum z dílny ČSÚ, který ukáže informace o náladě u českých spotřebitelů a firem. I nadále pak trhy bude hýbat očekávání investorů ohledně měnové politiky Fedu, kdy po silnějších pátečních datech ohledně americké spotřebitelské důvěry se očekávání ohledně březnového zasedání posunuly mírně ve směru stability a současné ceny naznačují zhruba 55% pravděpodobnost tohoto scénáře.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá Fed a ČNB
    V kalendáři na následující dny je nachystaná opět zajímavá série ekonomických dat, zdaleka nejdůležitější ale bude středa, během které zasedá jak Česká národní banka, tak americký Fed. Zatímco u americké centrální banky je o rozhodnutí jasno a zásadní bude především nová prognóza spolu s výhledem na další vývoj sazeb, u ČNB se bude rozhodovat o intenzitě snižování. Pokles inflace k 2% cíli spolu s neutěšivým ekonomickým vývojem otevírá prostor pro další akceleraci tempa, komentáře členů bankovní rady ale naznačují spíše opakované snížení o 50bb.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá Fed, v ČR dnes vycházejí ceny výrobců
    Tento týden je o hlavní ekonomické události jasno. Ve středu zasedá americká centrální banka, která s největší pravděpodobností ponechá sazby na současné úrovni. Zajímavější proto bude doplňující komentář spolu s aktualizovanou prognózou. Vzhledem k lepším ekonomickým datům z posledních měsíců lze očekávat výraznou revizi letošního růstu HDP směrem vzhůru, o něco níže by naopak mohla zamířit prognóza na jádrovou inflaci. Přesto je pravděpodobné, že v rámci „dot-plotu“ zůstane pro letošní rok narýsován ještě jeden hike, tak aby si Fed zachoval flexibilitu a otevřené možnosti pro listopadové zasedání.
  • Ranní okénko - Ticho před americkou inflací
    Výnosy amerických i německých státních dluhopisů, eurodolar i futures kontrakty na americké akcie se obchodují v úzkém koridoru před dnešním zveřejněním americké inflace v 14:30 středoevropského času. Podle mediánu analytického odhadu inflace v dubnu meziročně setrvala na 5 %, meziměsíčně ale měla vzrůst z 0,1 % na 0,4 %. Jádrová inflace lépe zachycující domácí cenové tlaky měla udržet 0,4% meziměsíční tempo, meziročně pak kosmeticky zpomalit z 5,6 % na 5,5 %.
  • Ranní okénko - Ticho před bouří ECB dnes naruší jen ceny výrobců
    Dnes je ekonomický kalendář zemí starého kontinentu takřka prázdný a mnoho zásadních informací neposkytnou ani data ze Spojených států, trh se tak bude soustředit až na zítřejší zasedání ECB. V České republice však již za okamžik budou zveřejněny zářijové ceny průmyslových výrobců, které by podle našeho odhadu mohly nepatrně vzrůst. V meziměsíčním vyjádření odhadujeme růst o 0,1 % (vs -0,4 % v srpnu), kdy k nízkému růstu měly přispět zejména nižší ceny ropy na světových trzích. Medián analytiků je ještě odvážnější, když odhaduje pokles cen o 0,2 % m/m. V meziročním srovnání by dle našeho odhadu mohly být ceny v průmyslu vyšší o 1 % (vs 1,1 % v srpnu), trh očekává zdražení jen o 0,7 %.
  • Ranní okénko - Trh bude sledovat možné indicie Fedu ohledně snižování nákupu aktiv
    Po bohatém minulém týdnu z hlediska českých ekonomických dat, nás čeká pouze platební bilance, která vyjde dnes ráno. Dle odhadu trhu v dubnu dosáhla na 19,5 mld. Kč podpořena slušným přebytkem obchodní bilance. Uprostřed týdne nás čeká pouze zveřejnění cen průmyslových výrobců za květen, které podle nás i trhu snížily meziměsíční tempo a meziročně se udržely na 4,6 %. Hlavním údajem z eurozóny bude dubnová průmyslová výroba, která dle dostupných dat meziměsíčně vzrostla. Nejsledovanější událostí bude bez pochyb zasedání Fedu. Trh bude zvědavý zejména na možná vyjádření ohledně budoucího ukončení programu nákupu aktiv.
  • Ranní okénko - Trh čeká na americké volby
    Z Evropy dnes žádná významná makroekonomická data nedorazí, ovšem i kdyby dorazila, zraky by se přesto upíraly za oceán. Ne snad tolik kvůli americkým továrním objednávkám, od kterých se čeká meziměsíční nárůst o jedno procento, nýbrž kvůli volbám tamního prezidenta. Do volebního dne vstupuje jako favorit průzkumů demokrat Joe Biden, který vyzve obhájce titulu, republikána Donalda Trumpa. Jak jsme se mohli přesvědčit v roce 2016, vedení v předvolebních průzkumech není zárukou konečného vítězství a napětí v americké společnosti by se tak dalo krájet. Z ekonomického pohledu by se trh patrně bez problémů srovnal s vítězstvím kteréhokoliv z kandidátu, mnohem větším rizikem je ovšem případný těsný výsledek. Ten by patrně přinesl celé týdny dohadů a potenciálně i zapojení Nejvyššího soudu. Prodloužilo by se tak období nejistoty, průtahů okolo podoby amerického fiskálního balíčku, a vyloučit nelze ani pnutí v samotné americké společnosti.
  • Ranní okénko - Trh dnes očekává inflaci v eurozóně a projev J. Powella
    Stěžejním ekonomickým údajem je dnes inflace v eurozóně. Po nižším než očekávaném výsledku v Německu i ve Španělsku jsou očekávání nastavena na pozitivní překvapení i pro eurozónu jako celek. Pokles meziměsíčního tempa inflace z 1,5 % pod konsensus odhadu (0,2 %), či v meziročních číslech z 10,6 % pod 10,4 %, by tak nemusel vést k výraznějším pohybům na finančním trhu. Výnosy německých státních dluhopisů zaznamenaly pokles již během včerejšího obchodování. K opačnému vývoji došlo naopak v USA, kde výnosy napříč splatností vzrostly a do jisté míry tak mohly tlumit pokles jejich evropských protějšků. Euro vůči dolaru nejprve posílilo z 1,0300 na 1,0400 EUR/USD, v odpoledních hodinách pak ztrácelo zpět k 1,0300.
  • Ranní okénko - Trh již zvažuje možnost, že Fed hikne o 100bb
    Bilance běžného účtu ČR během května pravděpodobně prohloubila deficit do blízkosti 25 mld. Kč (medián odhadů). V deficitu ji drží především vývoj obchodní bilance, jejíž saldo je na pozadí vysokých cen komodit od února záporné. V USA naváže na data o spotřebitelské inflaci statistika cen výrobců, od které se čeká stejné meziměsíční tempo (0,8 %) jako v květnu.
  • Ranní okénko - Trh nyní v případě ECB věří více ve stabilitu sazeb
    Dnes vyjde jediný údaj týkající se české ekonomiky, kdy Český statistický úřad zveřejní výsledky konjukturálního průzkumu. Vzhledem k dosavadnímu zaostávání tuzemského hospodářství se nedá očekávat, že by se nálada mezi spotřebiteli výrazněji změnila k lepšímu. Odpoledne z USA dorazí nejnovější statistiky o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti, jejichž množství by mělo být podobné jako v předcházejícím týdnu. Dále vyjde údaj ohledně objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, kdy trh predikuje meziměsíčně pokles o 4 %, zatímco při minulém srovnání byl zaznamenán nárůst o 4,6 %.
  • Ranní okénko - Trh očekává, že Fed zvýší sazby až ke 4,5 %
    Dnes dorazí jedny z posledních důležitých amerických čísel, které mohou vstupovat do rozhodování Fedu ohledně zvýšení sazeb na rychle blížícím se zářijovém zasedání (středa 21.9.). Kromě některých předstihových ukazatelů dorazí i tvrdá data ohledně srpnových maloobchodních tržeb, nebo průmyslové produkce. V obou případech trh sází na meziměsíční stagnaci. Zvlášť u maloobchodu by překvapení směrem nahoru jen přiživilo rychlé přeceňování ohledně dalšího postupu Fedu.
  • Ranní okénko - Trh práce v USA se pozvolna normalizuje
    Ekonomický kalendář je den před zveřejněním inflace v Česku i USA poklidný. Nabídne pouze údaje o zahraničním obchodu v Německu a počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. V Maďarsku centrální banka patrně znovu navýší týdenní repo sazbu. Koruna se již od minulého čtvrtka drží poblíž EUR/CZK 25,42, přičemž do konce roku očekáváme její další posílení blíže k 25,00.
  • Ranní okénko - Trh přehodnocuje očekávané sazby Fedu, inflace v USA i ČR na novém maximu
    Investoři se v prostředí rizik ze stoupající inflace a hrozící recese snaží správně trefit budoucí trajektorii úrokových sazeb. Při tom jsou citliví na přicházející ekonomická data, což činí dluhopisový a peněžní trh volatilní. Například v USA došlo minulý čtvrtek po zveřejnění horších než očekávaných týdenních dat z amerického trhu práce podle futures kontraktů ke snížení očekávání ohledně sazeb Fedu na začátek roku 2023 na 3,4 % z 3,9 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster