Středa 22. ledna 2025 08:08
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Inflační tlaky na straně výrobců dále ustupují

19.07.2023 12:28  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V meziměsíčním srovnání ceny průmyslových výrobců v červnu poklesly o 0,3 %, což znamená, že trend klesajících cen pokračuje, ale tempo od dubna zpomaluje. Meziročně byl zaznamenán nárůst o 1,9 %. V zemědělském sektoru ceny meziměsíčně poklesly o 0,9 % a meziročně dokonce o 13,8 %. V květnu klesly ceny v tomto sektoru poprvé po dvou letech (o 10,2 %) a nyní došlo ještě k výraznějšímu poklesu. To ceny stavebních prací opět vzrostly jak meziměsíčně (o 0,1 %) tak meziročně (o 6,0 %), ale tempo rostoucích cen bylo nižší než v květnu. Ceny tržních služeb pro podniky v meziměsíčním srovnání poklesly o 0,1 % a v meziročním byly vyšší o 6,1 %.
 
Po poklesu spotřebitelské inflace pod 10 % i ceny průmyslových výrobců dále klesají, což signalizuje oslabující inflační tlaky v ekonomice. Na posledním zasedání České národní banky prohlásil guvernér Aleš Michl, že se i příště bude rozhodovat o zvýšení či ponechání základní úrokové sazby. Nicméně vzhledem k příchozím datům a postupu bankovní rady v posledním roce je těžko představitelné, že by základní úroková sazba mohla být zvýšena. Naopak by se mohlo začít diskutovat o začátku zahájení procesu snižování základní úrokové sazby. Tento krok ostatně predikujeme již delší čas a podobně to vidí i trh. Navíc během včerejška viceguvernérka Eva Zamrazilová prohlásila na půdě Poslanecké sněmovny, že se blíží čas diskuze k možnému uvolnění současné utažené měnové politiky. Zároveň by to znamenalo možnou korekci české koruny, kdy očekáváme, že ve zbytku roku by se koruna měla dostat nad hranici 24 EUR/CZK.

Ceny průmyslových výrobců

 

 

 

 

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

v % r/r

1,9

3,6

0,6

1,8

v % m/m

-0,3

-0,8

-1,3

-0,5

Zdroj: Raiffeisenbank, ČSÚ, Bloomberg


Podíváme-li se na jednotlivé kategorie cen průmyslových výrobců
, tak nejvíce v meziměsíčním srovnání klesly ceny chemických látek a chemických přípravků (o 2,9 %). Ke snížení cen došlo také u základních kovů (o 2,0 %), kovodělných výrobků (o 0,7 %), elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (o 0,6 %) a u potravinářských výrobků (o 0,4 %). Naopak vzrostly zejména ceny koksu a rafinovaných ropných produktů.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Inflační oříšek a mejdan soukromých fondů
    Kvůli překvapení ve formě nečekaně vysoké inflace odsunula BOE minulý týden první snížení sazeb ze srpna na listopad, zatímco ECB dál počítá s prvním snížením v červnu. Evropská centrální banka se svými výroky postupně sama zahnala do kouta a teď musí splnit, co slíbila, aby nebyla za blázna, ale nedopadne to tak stejně? Hlavní ekonom ECB Philip Lane řekl listu Financial Times, že Evropská centrální banka nevidí problém v tom, aby začala snižovat sazby dřív než Fed, a vzhledem k dostupným datům upouští od nejvyšší úrovně omezení. Zatímco ECB zahájí snižování až příští měsíc, Švýcarsko, Švédsko, Česká republika a Maďarsko už s ním začaly. Ve středu budou zveřejněny předběžné údaje o květnovém indexu německých spotřebitelských cen, a pokud budeme svědky dalšího nepříjemného překvapení, začne se na mysl vkrádat otázka, zda se ECB nechystá učinit politickou chybu.
  • Inflační problém tlačí výnosy vzhůru a invertuje křivku, akcie však odolávají
    Uvolnění ropných rezerv přechodně posílí nabídku a plyn z Ruska zatím proudí, což zklidňuje energetický trh. Cena ropy je dnes víceméně na svém, evropský plyn klesá. Naproti tomu ale nová data znovu upozorňují na inflační problém a tlačí výnosy dluhopisů nahoru.
  • Inflační překvapení z Evropy a přestávka na akciích
    Dnešek přinesl akciím v Evropě i Americe přestávku v růstu, který výrazně převažoval v posledních dvou týdnech. Hlavní trhy se stahují níž, na našem kontinentě je to nejvíc DAX , v zámoří Nasdaq . Přibývají hlasy, že strmý růst není za současných podmínek udržitelný, zatím však na trzích nedochází k prudkému obratu.
  • Inflační rébus a jak ho vyřešit
    Inflace je opět horkým tématem. Od té doby, co zvýšení úrokových sazeb FEDu zastavilo v roce 1980 nekontrolovatelný růst cen, se inflace vyvíjela podle očekávání. I po finanční krizi byla utlumená, a to navzdory obavám ekonomů, že tehdejší experimentální programy kvantitativního uvolňování, které zaváděly vyspělé ekonomiky, budou vysoce inflační.
  • Inflační report Bank of England zklamal býky na libře - zde jsou fakta
    Aktuální kvartální inflační report Bank of England jen tak nezapadne. Přinesl nová fakta, která zhoršila vyhlídky brit...
  • Inflační spirála zvyšuje obrátky, takže Češi letos chudnou nejvýrazněji od vzniku České republiky roku 1993. To nejhorší přitom teprve přijde
    Dnešní čísla k inflaci dokládají, že se růst hladiny spotřebitelských cen stále nedaří ani přibrzdit. Již tak rychle roztočená inflační spirála ještě nabírá na obrátkách. Z rapidního zdražování už je problém nejen ekonomický, ale také sociální a politický. Přitom se závažnost tohoto problému ve všech daných aspektech stupňuje a to nejhorší je nadále před námi. Podzimní inflační náraz může být značně bolestivý z důvodu nevyzpytatelné situace na energetickém trhu EU a z důvodu případných dalších sankcí Západu vůči Rusku a jeho možné odvety.
  • Inflační šok pokračuje…a zdaleka nekončí
    Ani červen nepřinesl úlevu od inflačního šoku, který dále tvrdě dopadá na českou ekonomiku. Dle dnes zveřejněných údajů spotřebitelské ceny znovu rychle rostly – meziměsíčně o 1,6 %, což je mírné zvolnění oproti 1,8 % v květnu. V meziročním vyjádření pak inflace zrychlila z květnových 16 % na 17,2 %. Inflační vývoj tak skončil v souladu s naším očekáváním, mírně však překonal očekávání trhu (17,1 %).
  • Inflační tlak ve Francii polevuje, ECB slibuje rychlé vítězství
    Francois Villeroy de Galhau, současný člen Rady guvernérů Evropské centrální banky, vyjádřil překvapení nad silným nárůstem inflace v eurozóně a slíbil, že ceny se již blíží svému vrcholu.
  • Inflační tlak v USA polevuje a rizikový apetit se vrací
    Euro pravděpodobně poroste, protože chuť riskovat se bude zvyšovat, pokud inflační tlak v USA poleví. Nižší inflace také ovlivní Fed a oslabí jeho kontrolu nad zvyšováním sazeb. Nedávno ministryně financí USA Janet Yellenová vyjádřila optimismus ohledně zpomalení inflace, ale varovala, že nejistota přetrvává.
  • Inflační tlaky mají proč růst
    Jak ukazuje graf výkonnosti hlavních tříd aktiv od začátku roku, inflační tlaky mají nyní skutečně proč růst. Ceny komodit totiž od začátku roku velice prudce rostou. Globální komoditní index S&P GSCI aktuálně od začátku roku o 15 % výše. Z konkrétních komodit vyrostla především ropa, když cena jednoho barelu severomořského Brentu je od začátku roku o 22 % výše. Přitom výrazně posilují i ceny dalších komodit. Měď přidává 19 %, zemní plyn 13 % a hliník 11 %.
  • Inflační tlaky odeznívají
    „Říjnový vývoj cen výrobců potvrzuje odeznívání inflačních tlaků v české ekonomice. Ceny průmyslových výrobců se meziročně zvýšily pouze o 0,2 %. Jejich meziroční růst již několik měsíců brzdí – v září meziročně stouply o 0,8 %. To je dobrá zpráva, pokud se díváme na další vývoj inflace. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že za zmírňováním výrobní inflace stojí i nepříliš pozitivní faktory – klesají objem nových zakázek, a tedy klesající poptávka, která tlačí na ceny výrobců. Český průmysl totiž již několik měsíců dusí upadající domácí i zahraniční poptávka a pokles objemu nových objednávek. V září hodnota nových zakázek meziročně klesla o 5,2 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Inflační tlaky se blíží plíživými kroky
    V dnešním globalizovaném světě může růst mezd v jedné části světa rychle ohrozit vyššími náklady podniky i jinde. Analytici Fidelity International si v nejnovějším výzkumu všímají tlaku na náklady a mzdy, který vzroste v následujících dvanácti měsících. Neočekávají však, že společnosti zareagují dramatickým růstem cen, částečně díky zdravým rezervám v maržích.
  • Inflační tlaky tlačí US100 dolů o 1,5 % 🚩 VIX přidává 4,5 %
    Kontrakt na Nasdaq 100 (US100) ztrácí přes 1,5 % po zveřejnění dat ISM ve službách, která ukázala rekordní nárůst cenového indexu. Následně futures na CBOE VIX (VIX) rostou o téměř 5 %, protože pokles na Wall Street vyvolal náhlou potřebu zajištění ze strany obchodníků a hedgeových fondů, což zvýšilo poptávku po produktech na ochranu proti volatilitě. Aktuálně se trh potýká se dvěma významnými rizikovými faktory.
  • Inflační tlaky v eurozóně byly v prosinci překvapivě silné
    Český státní rozpočet v loňském roce skončil v deficitu 271,4 mld. CZK, což je o 17 mld. CZK nižší schodek oproti roku 2023. Zároveň to byl o 10,6 mld. CZK lepší výsledek oproti novelizovanému rozpočtu, který po zahrnutí výdajů spojených se zářijovými povodněmi, počítal s deficitem ve výši 282 mld. CZK. Bez zmíněných výdajů byl pro rok 2024 plánován deficit ve výši 252 mld. CZK. Letos by konsolidace veřejných rozpočtů měla pokračovat. Schválený státní rozpočet pro rok 2025 plánuje s deficitem 241 mld. CZK. Poté, co deficit veřejných financí v roce 2024 pravděpodobně klesl pod 3 % HDP, by se v letošním roce měl dále zmírnit na rovná 2 %.
  • Inflační tlaky v USA nepolevují
    Finanční trhy zažily včera velmi nepříjemný budíček. Před včerejším zveřejněním americké srpnové inflace v USA totiž převládalo všeobecné přesvědčení, že data jasně potvrdí, že inflační tlaky polevují. Stal se však přesný opak, neboť se ukázalo, že Fedem ostře sledovaná jádrová inflace v srpnu zřetelně akcelerovala (na 6,3 %).
  • Inflační výhled EU
    Inflace v eurozóně a růst mezd v roce 2018.   Vzestup ekonomiky eurozóny získal v roce 2017 hybnou sílu a v roce ...
  • Inflačný report BoE
    Dlhová kríza v Európe sa môže preniesť aj do UK ekonomiky....
  • Inflačný report BoE
    "Vidíme signifikantnú fiškálnu konsolidačnú potrebu."...
  • Inflačný report BoE
    Výhľad 2-ročnej inflácie v UK je na úrovni 1,9% Y...
  • Inflačný report BoE
    Inflačné riziká v UK ekonomike budú kr&a...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding