Neděle 03. listopadu 2024 12:46
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
eightcap trade smarter

Pozor, výrobci potravin mohou kvůli blížící se velké inflaci nenápadně zmenšovat balení či gramáž. Velké podzimní zdražování potravin postihne vše, od kávy, přes sušenky po plechovkové pivo

13.10.2021 13:01  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Potraviny se dosud držely spíše stranou velké vlny zdražování, která zalila Českou republiku. Celková inflace ale může ještě do konce letošního roku atakovat úroveň až sedmi procent, skoro nejvyšší za čtvrtstoletí, a potraviny tentokrát už tak stranou nezůstanou. Zákazník tak musí být na pozoru. Výrobci potravin a nápojů v čase citelné inflace často raději potají zmenšují gramáž nebo objem, aby cenovým zdražením zákazníka od koupě neodradili. Zákazník si ovšem i tak pochopitelně pohoršuje. Za stejnou cenu dostává méně. 

Světové ceny potravin vylétly v květnu meziročně o více než 40 procent a od té doby se každý měsíc cenový růst drží nad 30 procenty. Nyní tento světový růst cen potravin přijde i do Česka. Aktuálně celosvětově nejvíce rostou ceny olejů, o bezmála 70 procent, cukru (o skoro 50 procent) a obilovin a cereálií (o zhruba 30 procent). Tyto potraviny tvoří klíčové složky průmyslově vyráběných potravinářských produktů, takže proto velké potravinářské společnosti jako Nestlé právě ohlašují výrazné podzimní zdražení.   

Společnost Nestlé Česko, jež vyrábí třeba cukrovinky či nápoje, koncem minulého týdne uvedla, že své výrobky bude zdražovat od čtyř do třinácti procent. Vysvětluje to narušením dodavatelsko-odběratelských řetězců ve světě či růstem cen energií. Vskutku, vedle zdražování základních potravin typu olejů, cukru či obilovin dramaticky stoupají náklady přepravy a zpracování. Jak k přepravě, tak ke zpracování potravin je třeba energií typu elektřiny či plynu, jež však v posledních týdnech zejména v Evropě a v částech Asie zdražují na rekordní úrovně. Třeba růst velkoobchodní ceny plynu vrcholil v EU minulý týden, kdy zdražení činilo meziročně až 400 procent.  

Přepravu potravin komplikuje světová přepravní krize. Ta se typicky projevuje mocným vzestupem ceny za přepravu zboží kontejnerovým plavidlem. Cena kontejnerové přepravy narostla letos meziročně až o 350 procent. Navíc dochází k růstu cen ropy, a tedy benzínu či nafty a dalších paliv. Ropa Brent se prodává za cenu kolem 84 dolarů za barel, což je takřka nejvíce od roku 2014.   

Aby toho nebylo málo, přidávají se rozmary klimatu. Ty se projevují například zdražováním kávy, jejíž letošní úrodu poznamenala nebývalá sucha a mrazy v Brazílii. Brazílie je největším světovým vývozcem kávy. Kvůli zdražování kávy coby plodiny si konzumenti v českých kavárnách připlatí za hrnek kávy coby nápoje až dvacet procent.  

Mezinárodní výrobní krize navíc ještě zdražuje chemikálie a materiály na výrobu obalů potravin. Například hliník, jenž se používá k výrobě nápojových plechovek, včera na světovém trhu zdražil na třináctileté maximum.  

V českých podmínkách se ve zdražování potravin promítne také výrazný růst mezd zemědělců, potravinářů nebo přepravců, k němuž v posledních letech došlo.  

Výrobci potravin v posledních letech proto zintenzivňují praxi nenápadného zmenšování objemu výrobků, snižování gramáže si ubírání procent alkoholu. Jedná se o praxi takzvané „smrskflace“ (z anglického shrinkflation).  

Při „smrskflaci“ sice cena potravinového nebo nápojového výrobků zůstává v obchodě stejná, avšak tajně se smrskává právě objem, gramáž nebo kvalita výrobků. Zákazník tak za stejnou cenu kupuje méně, takže si pohorší podobně jako při cenové inflaci. Akorát, že „smrskflace“ si u daného výrobku většinou nevšimne, zatímco cenovou inflaci by jistě zaregistroval, což by jej od koupě mohlo i odradit (viz Třináct aktuálně nejextrémnějších příkladů „smrskflace“ ze světa).   

V ČR v uplynulých letech přišly o deset gramů tyčinky Deli nebo Snickers. Tyčinka KitKat Chunky měla původně gramáž 50 gramů, po prvním ztenčování se snížila na 48 gramů a dnes váží jen 40 gramů. Čokolády Figaro, Studentská pečeť, Milka nebo tyčinka Margot ztratily během pár let dvacet gramů.   

Pochopitelně, „smrskflace“ není fenoménem jen v případě čokoládových tyčinek a cukrovinek, ale týká se alkoholických nápojů (snižuje se objem nápoje, nebo dokonce procento alkoholu), chipsů, kakaa, tatarky, dokonce i nepotravinářských výrobků typu kosmetiky nebo mycích prostředků.   

Zákazník by v čase citelné inflace cen potravin měl pečlivěji než jindy pročítat údajů o složení, objemu či gramáží výrobku a umět posoudit, zda se nestává obětí právě „smrskflace“.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pozornost se obrací k zasedání Fedu
    Americká měna zahájila nový týden ziskově. V současné době se snaží stabilizovat před zasedáním Federálního rezervního systému. Evropská měna zároveň přišla o některé své počáteční zisky v očekávání dalších kroků ze strany ECB a zveřejnění makroekonomických statistik o eurozóně, ale poté získala ztracené pozice zpět.
  • Pozornost se odklání od centrálních bank
    Po závratných dvou týdnech strategického rozhodování centrálních bank tento týden obrátí pozornost zpět k datům. Volatilita na forexu vzrostla, ale v akciích pokračuje býčí sentiment. Kombinace prodloužené globální uvolněné měnové politiky a solidního výdělku firem posílila optimismus. Bitcoin mezitím dosáhl nových rekordních maxim, když prolomil 7 000 dolarů. BoE po 11leté přestávce zvýšila úrokové sazby o 25bb, ale trhy si budou muset počkat na další krok šest měsíců, možná i déle. Fed se upnul ke scénáři "postupného" zpřísňování, na místo Yellenové byl nominován Jerome Powell. Silný americký NFP naznačuje, že prosincové zvýšení sazeb je téměř jisté. Ceny ropy dál posílily, neboť poptávka se stabilizovala, protože centrální banky potvrdily, že "normalizace" je vzdálený cíl, který nasazuje pro rok 2018 býčí výhled. Hospodářské údaje z Německa naznačují, že širší evropské oživení má stále dobré momentum.
  • Pozornost se stáčí k Jackson Hole, trhy jsou však v klidu a bankéři na tom nemusejí mnoho změnit
    Schůzky amerických a čínských představitelů nakonec nepřinesly pozitivní překvapení a nevedly tak k posunu v obchodních sporech. Po skepsi projevené americkým prezidentem to ale není pro trhy velké zklamání. Hlavní evropské akciové indexy se drží lehce v plusu a na dluhopisech sledujeme smíšený vývoj.
  • Pozornost trhu se soustředí na Draghiho a ECB
    Dnes ráno, když se prezident Evropské centrální banky (ECB), Mario Draghi setkal se svými kolegy v Bruselu, se vyhlídk...
  • Pozornost trhu se soustředí na měnověpolitické prohlášení Fedu a Powellův projev
    Světové finanční trhy byly unavené z neustálého napětí před neobvykle bohatými událostmi, které budou mít nejen lokální dopad na světové trhy, ale také se ukáží jako dlouhodobé.
  • Pozornost trhů se stočí k zápisu z posledního zasedání Fedu
    První seanci zkráceného pracovního týdne v USA uzavřely akcie v mírnému plusu. Index S&P 500 si polepšil o necelé dvě desetiny procenta, když většina sektorů s výjimkou průmyslových podniků a farmaceutických společností rostla. Sektor prodejců spotřebního zboží podpořily výsledky společnosti Walmart. Akcie firmy si polepšily přes dvě procenta.
  • Pozornost trhů směřuje k americké centrální bance
    Akciové indexy včera v USA zavřely v červeném. S&P 500 i technologický Nasdaq ztratily čtvrtinu procenta, pokles u průmyslového Dow Jones činil necelou jednu desetinu procenta. Na trhy zřejmě dopadla určitá nervozita ohledně jednání mezi Spojenými státy a Čínou o obchodní dohodě a zároveň ohledně americké centrální banky. Ta dnes zveřejní své závěry z výboru FOMC, od kterého sice očekáváme snížení sazeb, ale důležitá bude především následná tisková konference. Trhy budou bedlivě pozorovat, jak rychle je Fed ochoten snižovat úrokové sazby, což zřejmě bude klíčem k dalšímu vývoji nejen akciových titulů.
  • Pozornost trhů zaměřena na Sýrii
    Evropská průmyslová produkce se částečně zotavila po poklesu v začátku roku. Hlavním důvodem růstu byla vyšší produkce tepla a energií zejména kvůli chladnějšímu počasí. Jestliže březnový průmysl vykáže nulový meziměsíční růst, mezičtvrtletně se nezmění ani výstup za celé odvětví v prvním kvartále. To představuje riziko směrem dolů pro predikci růstu HDP v začátku roku. Navzdory poklesu indikátorů PMI v minulých dnech zůstává nálada v odvětví na vysokých úrovních a očekává se její propsání do růstu výstupu v dalších měsících.
  • Pozornosť z Fedu sa obracia na ECB
    Iba včera sme videli rozhodnutie FOMC o ponechaní sadzieb a dnes sa už búrlivo špekuluje o dopade týchto krokov. Je jasné, že uvoľnená...
  • Pozor: Tento text škodí Vašemu zdraví
    „Varování ohledně zdravotních rizik plynoucích z kouření se na krabičkách cigaret objevují od sedmdesátých let minulého století. Je jen otázkou času, než se s podobnými varováními budeme setkávat i u dalších výrobků,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Po zprávě, že zásoby ropy v USA klesly její cena roste
    Po zprávě, která informovala svět že v USA klesly zásoby ropy po dvou hurikánech více než se očekávalo, její cena stále stoupá. Ropa Brent kolem 17:05 SELČ ukazovala nárůst o 1,65 procenta na 75,59 dolarů za barel. Cena americké ropy West Texas Intermediate vzrostla o 1,6 procenta na 71,64 dolarů za barel. K nárůstu ceny přispěl i fakt, že někteří z členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) jen obtížně dodávají na trh tolik ropy, jak se zavázaly.
  • Po zrušení karenční doby narostl počet neschopenek takřka o pětinu. Éře kanceláří typu „open space“ zřejmě i tak odzvonilo
    Prognóza, že Češi budou po zrušení karenční doby „více nemocní“, se potvrdila. Loni totiž bylo nově nahlášeno 1914,8 tisíce případů pracovní neschopnosti pro nemoc a úraz. Oproti roku 2018 přibylo 65,3 tisíce případů
  • Po zrušení karenční doby vzrostl počet nemocných
    „Zrušení karenční doby vedlo ke statisticky významnému nárůstu případů pracovní neschopnosti. Někteří lidé přestali přecházet své nemoci, jiní začali zneužívat systém nemocenského pojištění,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Po zrušení sankcí vůči Íránu klesly ceny ropy
    V pátek se ropa prodávala v očekávání víkendového zrušení sankcí vůči Íránu a v pondělí se rozprodávala znovu poté, co se zákaz obchodování stal historií. Oslabení, které jsme vnímali od července loňského roku, bylo částečně podpořeno očekáváním zrušení sankcí. Jakmile se prach usadí a ropa překoná prvotní reakci, přijde otázka, jak rychle bude Írán schopen a ochoten zvýšit nabídku.
  • Po ztrátovém pondělí dnes index pražské burzy zamířil vzhůru
    Pražská burza smazala část pondělních ztrát. Index PX dnes zpevnil o 0,68 procenta na 1294,19 bodu. K růstu mu pomohly hlavně finanční tituly v čele s bankou Erste a cenné papíry energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z údajů na burzovním webu. Koruna dnes mírně posílila k oběma hlavním světovým měnám.
  • Pozvánka na webinář: Dopady měnové politiky Austrálie, Polska a Británie
    Webinář bude zaměřený na vyhodnocení dopadů měnové politiky Austrálie, Polska a Velké Británie. Vliv fundament na sílu jednotlivých měn...
  • Po zveřejnění dat o nezaměstnanosti v USA nabírá zlato na síle
    Jedním z trhů, které díky překvapivé páteční zprávě o nezaměstnanosti nejvíce získaly, je zlato, které zaznamenalo další nárůst. Dosáhlo tak první důležité technické hranice na 1 240 USD/unci. Přes noc se na asijských trzích zlato dostalo dokonce až k 1 250 USD/unci, což znamená 50% návrat zpět od masivního květnového odprodeje. Nyní lze očekávat konsolidaci. Dolar oslabil, a to zlato podporuje. Navíc se opět odsunulo datum předpokládaného zvýšení úrokových sazeb v USA. Tento vývoj nahrává investorům do zlata.
  • Po zveřejnění horšího předběžného výsledku HDP se prodejní tlak na korunu ještě zvýšil
    Reformní agenda, výroky centrálních bankéřů a revize odhadů ekonomického růstu měly během uplynulého týdne na trhy...
  • Pozvěte přátele do XTB 🤩
    XTB představuje novou funkci Pozvat přátele ve své investiční aplikaci XTB. Tento program nabízí uživatelům možnost získat odměnu ve formě Frakčních akcií za doporučení svých přátel nebo rodiny. Zjistěte, jak můžete tuto příležitost využít a podpořit tak své investiční aktivity nebo aktivity své rodiny!
  • Po zvláštním prohlášení BoE pokračuje GBPUSD jižním směrem
    Britská libra opět čelí prodejnímu tlaku, protože zvláštní prohlášení BoE nepřineslo žádné převratné zprávy a snížilo očekávání ohledně budoucího zvyšování sazeb.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje