Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:55
reklama
SAB Finance
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap zlato
reklama
Investingfox Nastroje

Jak americké volby zamíchají strukturou akciových portfolií

15.10.2020 12:17  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

V posledních 12 letech se ekonomika potýká s již druhou krizí, která se dostavila právě ve chvíli, kdy se rány po první krizi zacelily. Makroekonomická politika se tak posunula až k horizontu událostí. Dosud nikdy nebyly úrokové sazby v tolika zemích stlačovány tak tvrdě k nule, a zároveň razantně nerostly fiskální deficity, které dál prohlubují historicky vysoké zadlužení globální ekonomiky.

Co na nás čeká, až tohle skončí? To nikdo ve skutečnosti neví. Ale svět má před sebou nejspíš pár vzrušujících a nepředvídatelných let, a to i díky americkým prezidentským volbám, které nás čekají 3. listopadu.

Globální akcie potřebují skokový růst výnosů

Agresivní politika centrálních bank a vlád vyvolala v první polovině letošního roku na akciových trzích výrazné oživení a vzbudila všeobecnou důvěru v to, že svět koronavirovou krizi překoná s menšími škodami než finanční krizi z roku 2008. Globální akcie se dokázaly plně zotavit ze ztrát, které utrpěly v průběhu první vlny pandemie, ačkoli se výnosy globálních firem propadly o 56 % – takže jejich P/E poměr při současné cenové hladině vystřelil až na 27,7x.

Na počátku třetího čtvrtletí výsledkové sezóny jsou očekávání vysoká a odhady mluví o 106% vzestupu čtvrtletních výnosů, který bude dál pokračovat, dokud výnosy v posledním kvartále roku 2021 nedosáhnou nového absolutního maxima. Pokud se firmám skutečně podaří dosáhnout tohoto obratu, bude světový akciový trh v roce 2021 oceněn na 19,3násobek výnosů. Vzhledem k tomu, co nabízejí dluhopisy jako alternativu, není takové ocenění nijak nepřiměřené.


Zdroj: Saxo Bank a Bloomberg

Jak pravděpodobné tedy je, že se výnosy firem takto výrazně zvýší? New York Fed Weekly Activity Index, který nabízí hodnocení růstu americké ekonomiky v reálném čase, vykázal od konce dubna výrazné zotavení ve tvaru V, i když na původní hodnoty ještě v polovině září o 5 % ztrácel. Pokud však bude v nastaveném kurzu pokračovat, vrátí se největší světová ekonomika ještě před koncem roku znovu do oblasti růstu.

Počet trvale ztracených pracovních míst vzrostl v srpnu 2020 z 1,2 milionu před pandemií na 3,41 milionu, což je vysoké číslo, ale pořád nic ve srovnání s rokem 2008, kdy došlo ke skokovému nárůstu z 1,49 milionu na 6,82 milionu (a to byl tehdy trh práce menší, než je dnes). Podle CPB se objem světového obchodu v červnu meziměsíčně zotavil o 7,6 % a má nakročeno k dalšímu zlepšení. Zdá se tedy, že se věci postupně normalizují, i když se globální obchod ocitl v nejhorší situaci od globální finanční krize.

Podle různých údajů, které jsou v tomto okamžiku k dispozici, roste pravděpodobnost, že se výnosy firem během následujících 18 měsíců vrátí na úroveň předcházející pandemii, ale poté už není dlouhodobá míra růstu ani zdaleka tak jistá. V nadcházejícím desetiletí budou pro investory dvěma nejdůležitějšími faktory inflace a volatilita na finančních trzích i v ekonomice samotné. Těmito tématy se budeme podrobněji zabývat v dalších čtvrtletních výhledech.

Dopady amerických voleb na akcie jsou zpravidla minimální, ale křivka indexu VIX říká, že tentokrát to bude jinak

Prozkoumali jsme všech 31 případů amerických prezidentských voleb za období 1896-2016, abychom objasnili, jak se chová americký akciový trh před volbami a po nich. V průměru zůstávají americké akcie, měřené indexem Dow Jones Industrial Average, před prezidentskými volbami na původních pozicích a po volbách stoupnou zhruba o 3 %.

Pokud měříme výkonnost amerického akciového trhu ve všech letech období 1896-2016, včetně let amerických prezidentských voleb, zjistíme stejné průměrné tendence. Vzestup amerického akciového trhu po volbách tedy s největší pravděpodobností není funkcí výsledků voleb ani souvisejících nálad, ale jedná se patrně o sezónní efekt měsíců listopadu, prosince a ledna. Pokud však náhodně vyberete 29 z 31 volebních roků, tato „sezónnost“ někdy zmizí. Jinými slovy tedy statistická robustnost tohoto efektu závisí na výběru vzorků.


Zaměřili jsme se také na denní volatilitu během 63 dnů obchodování před americkými volbami a po nich. U 31 prezidentských voleb v letech 1896-2016 jsme pozorovali před volbami průměrnou denní volatilitu 0,98 % a 1,01 % po nich. Tento rozdíl však není statisticky významný, a tak není možné říci, zda volby volatilitu skutečně zvyšují.


Denní volatilita 1,01 % po amerických volbách odpovídá v přepočtu na rok zhruba 16 %, a je tedy mnohem nižší než aktuální implikovaná volatilita měřená křivkou futures na index VIX. Tady vidíme, že implikovaná volatilita forwardu za 30 dní pro měsíce říjen, listopad a prosinec v přepočtu na rok překročila hodnotu 30. Vyšší skutečnou volatilitu jsme zaznamenaly jen u voleb v letech 1916, 1932 a 2008, z čehož vyplývá, že aktuální ceny VIX nepočítají se scénářem s opravdovým koncovým rizikem. V případě zpochybněných voleb, nebo pokud by vyhrál Biden, se může docela dobře ukázat, že byla volatilita před volbami ještě laciná.

Americký akciový trh během Trumpovy éry, a jak se mohou Bidenovy daně promítnout do výnosů

Když analytici z Wall Street v roce 2016 tvrdili, že by bylo Trumpovo vítězství pro akciové trhy špatnou zprávou, hluboce se mýlili. Americký akciový trh si za čtyři roky Trumpovy vlády vedl vcelku dobře, a to navzdory rostoucímu napětí mezi Čínou a USA, které přineslo americkým firmám problémy v globálních dodavatelských řetězcích.


Většina zisků pocházela ze tří sektorů – informačních technologií, zboží občasné spotřeby a zdravotnictví. Právě ty, spolu s komunikačními službami (jejichž definice byla v září 2018 rozšířena i na sociální média), nejvíc získaly z Trumpovy reformy zdanění právnických osob v roce 2017. Naopak tradiční sektory jako energetika, finance a nemovitosti, u nichž by člověk čekal, že si povedou skvěle, patřily za Trumpa mezi nejslabší. Energetika je dokonce jediný sektor, který měl za Trumpovy vlády záporné výnosy.

Trumpova reforma daní z příjmů právnických osob je také klíčem k pochopení, proč je jeho znovuzvolení pro akciové trhy asi tou nejlepší možností. Účastníci trhu si už na Trumpovu osobnost zvykli a podnikovému sektoru plynuly z Trumpovy politiky nižších daní a menšího státního dohledu četné výhody. Dokonce i vztah mezi Spojenými státy a Čínou je za Trumpovy éry pro firmy a investory do jisté míry předvídatelný.

Oproti tomu Bidenovo vítězství by mohlo být pro akcie špatnou zprávou, protože Biden navrhuje zvýšit zákonnou sazbu daně z příjmů právnických osob z 21 % na 28 % a sazbu GILTI (Global Intangibles Low-Tax Income) z 10,5 % na 21 %. Kromě toho navrhuje Biden zvýšit minimální sazbu daně z příjmů právnických osob na 15 % a strhávat poplatníkům s vysokými příjmy odvody na sociální zabezpečení. Odhaduje se, že by tyto změny daňové zátěže snížily výnosy firem z indexu S&P 500 celkem o 9 % – a to ještě předtím, než se na ocenění projeví druhotné efekty, jako změna nálady investorů.

Největší dopady budou mít dvě změny sazeb – zákonem stanovené daně a GILTI. Ty nejvíc zasáhnou komunikační služby, zdravotnictví a informační technologie, protože právě na tyto firmy se zpravidla vztahují nejnižší daňové sazby a zároveň jsou velkými uživateli nehmotných aktiv. Tyto sektory byly tahouny akciového trhu, a tak máme důvod se obávat, že se po Bidenových změnách v daňovém systému momentum obrátí. Otázkou zůstává, zda si Biden dovolí tyto změny zavést i v době oslabení ekonomiky.

Co slibují kandidáti

Následující tabulka ukazuje naše současné odhady tržních dopadů podle toho, zda 3. listopadu vyhraje Biden, nebo Trump. V delším časovém horizontu nebude pravděpodobně velký rozdíl v tom, kdo z nich zvítězí. Víc bude záležet na tom, zda se Demokratické straně povede získat najednou úřad prezidenta i celý Kongres. Nehledě na celkový obrázek bude prosperita některých odvětví nejspíš záviset na tom, který z kandidátů vyhraje. Níže jsou uvedeny naše odhady v dané situaci, ty se však mohou dál měnit podle toho, jak bude trh hodnotit prezidentské debaty.

Dopady amerických voleb na akciové trhy, když:


Zdroj: Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jaká ETF obchodovat v Evropě
    V návaznosti na nedávné omezení nákupu ETF na US burzách pro obyvatele EU jsme pro Vás připravili sumář k těm produktům, které jsou pro investory nejoblíbenější. Jedná se o průřez produkty, které zpravidla již mají na trhu nějakou historii, jsou regulovány a mohou tak investorům nahradit ty z USA.
  • Jaká ETF obchodovat v Evropě?
    V návaznosti na nedávné omezení nákupu ETF na US burzách pro obyvatele EU jsme pro Vás připravili sumář k těm...
  • Jak agresivní dnes bude ECB? Euro před klíčovou událostí vyčkává
    Jednání Evropské centrální banky jsou v posledních měsících hodně zajímavá a atmosféra před nimi bývá napjatá. Pro dne...
  • Jaká je budoucnost pro Evergrande?
    Akcie Evergrande dnes v Hongkongu ztratily více než desetinu ceny a dostaly se na nejnižší úrovně za posledních 11 let. Investoři pochybují, že společnost s dluhem ve výši $305 mld. bude schopná zaplatit ve čtvrtek úroky z dluhopisů ve výši $85,5 mil. Podobné ztráty zaznamenaly také další developerské firmy kótované v Hongkongu - New World Development a Henderson Land.
  • Jaká je pravděpodobnost parity mezi USD a EUR?
    Rovnováha obchodních sil mezi americkým dolarem a eurem se posouvá ve prospěch dolaru. Americká měna vykazuje určité známky vyčerpání, ale výhled zůstává pevně býčí. V této souvislosti EUR/USD pokračuje ve svém poklesu.
  • Jaká je pravděpodobnost, že bitcoin klesne na úroveň 10 000 USD?
    Výprodej na kryptoměnovém trhu zrychluje – bitcoin dosáhl 5měsíčního minima a obchoduje se pod úrovní 40 000 USD. Ethereum se zároveň propadlo na čtyřměsíční minimum a obchoduje se pod úrovní 3 000 USD.
  • Jaká je současná pozice hedgeových fondů?
    Podle nejnovějších obchodních údajů Komise pro obchodování s komoditními futures investují hedgeové fondy už sedmý týden v řadě do zlata.
  • Jaká jsou čtyři největší investiční rizika pro rok 2016?
    Podle odborníků Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, makroekonomickou situaci v roce 2016 nejvíce ovlivní čtyři faktory: americký dolar, Fed, ropa a vývoj v Číně. Stěžejním tématem zůstane i globální divergence mezi USA a zbytkem světa, která je zároveň jednou z příčin volatility trhu.
  • Jak a kde koupit bitcoin a další kryptoměny
    Kryptoměny, jak možná víte, jsou jednoduše řečeno digitální měny. Dnes jich na trhu najdete opravdu mnoho. Příkladem můžeme uvést nejznámější, nejstarší a nejtradičnější bitcoin nebo třeba ethereum, XRP, litecoin či dogecoin.
  • Jak americké volby ovlivní akciové trhy?
    Co můžeme říct o akciích v souvislosti s americkými volbami? Předpovědět, co se stane, je velmi snadné, stejně jako obtížné. Pokud se na chvíli zastavíme a podíváme se na nejrůznější výzkumy, je jasné, že neexistuje významná statistika, která by nám řekla, co se stane s americkým akciovým trhem v návaznosti na to, kdo vyhraje prezidentské volby. Důležitější však je, že ať už bude Kongres jednotný nebo rozdělený, nemá to žádný statistický význam. Takže o co tu vlastně jde?
  • Jaká šokující překvapení může letos přinést zlato?
    Cena zlata včera vzrostla, a to navzdory růstu amerického dolaru a výnosů amerických státních dluhopisů. Někteří odborníci se domnívají, že takové příjemné překvapení zlato přinese v roce 2022 ještě nejednou.
  • Jaká to změna
    FX Update: Jaká to změna za jeden den! Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Mar...
  • Jak atraktivní jsou evropské akcie?
    „Přednost před silně naceněnými cyklickými tituly by tak měly dostat malé a střední podniky, které jsou nyní konzervativněji naceněné, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Jaká ztráta tempa? Akcie rychle setřásly úvodní ztráty
    Z vývoje finančních trhů je poslední dobou patrné, že se investoři snaží odhlížet od čehokoli, co by mohlo nabourat představu rychlého hospodářského oživení a návratu k normálu. Případně si rizika i uvědomují, ale raději hledí ještě dál za horizont při vědomí, že rozumnou alternativu k akciové investici stejně nenajdou.
  • Jak Babišova vláda pomohla té Fialově. Na dluh
    Reálné mzdy v Česku stále výrazně padají, bez zrušení superhrubé mzdy by to ale bylo ještě horší. V ostatních zemích Visegrádské čtyřky přitom reálné mzdy rostou, zvláštně markantně v Maďarsku a v Polsku.
  • Jak banky pomáhají klientům v době koronavirové krize
    VELKÝ PŘEHLED OPATŘENÍ BANK Z DŮVODU KORONAVIROVÉ KRIZE: Jaká opatření přinesly svým klientům tuzemské banky? Jak jsou banky vstřícné a ochotné své klienty podpořit? Které jsou aktivní a které naopak pouze zavedly odklad splátek, na kterém je ve společnosti obecný konsenzus? Vše najdete v našem velkém přehledu.
  • Jak bezpečně nakoupit firemní dluhopisy
    Prodávat dluhopisy mohou jen osoby či subjekty s licencí České národní banky. Existuje však několik výjimek, kdy mohou tyto cenné papíry veřejně nabízet také přímo emitenti. Bohužel, řada z nich toho využívá a tzv. podlimitní emise vydává za účelem vlastního obohacení. Peníze ze společnosti následně vyvedou a investorům zbydou jen oči pro pláč.
  • Jak Bitcoin klesá k hranici odporu, nastává šance na vzácnou trojitou formaci 
    Ekonomika krypto aktiv za posledních šest měsíců hodně ze své hodnoty ztratila a z 3,08 bilionu dolarů klesla na dnešních 1,58 bilionu dolarů. Zatímco trhy s kryptoměnami v těchto dnech vypadají extrémně medvědí, několik příznivců kryptoměn teoretizovalo, že medvědí trh bude tentokrát méně drsný. Objevil se také vzácný scénář, že by se cena primární kryptoměny mohla obrátit a dosáhnout trojnásobného vrcholu, i když se ve světě financí běžně říká, že nic jako trojitý vrchol neexistuje.
  • Jak bitcoin ovlivňují inflaci v USA?
    BTC má za sebou další den zvýšené volatility, kdy se nejdříve obchodoval nad 45 000 dolary, aby po zveřejnění výsledků vývoje lednové inflace ve Spojených státech klesl o 1 800 dolarů a poté se opět odrazil nad 45 000 dolarů. Aktuálně se obchoduje za 43 000 dolarů.
  • Jak brzy se může cena BTC dostat na 150 000 USD? Přidává se finanční poradce Bernstein
    Investiční výzkumná společnost Bernstein předpověděla, že bitcoin (BTC) by se mohl během příštích dvou let vyšplhat až na 150 000 USD.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024